Neden backlink alınır? Backlink almalı mısınız?

17.04.2020
190
Neden backlink alınır? Backlink almalı mısınız?
Modelistlik Kursu

Türkiye’de bir başka sitenin başarısı takdir edilse bile oraya link verilmez. Link verilirse başarısı tescil edilmiş olur.. Aman aman.. Bu yüzden otorite sağlamak için genel olarak İngilizce veya farklı dillerde otorite sağlamış siteleri tercih edebiliriz.

Çok zor bir sektörde olduğun için rakiplerini incelerken onların hareketlerini analiz edersin. Onların link aldığı yerlerden backlink almaya çalışırsın. Bu otorite sağlar. Otorite yarışında geri kalırsan içeriğin iyi olsa bile sıralamada geri kalırsın. Bunu şöyle örnek vereyim;

Aynı sektörde 2 farklı sitem var. Biri UR80 DR62 diğeri henüz 2 aylık. Rekabet olmayan bir konuda aynı içeriği özgün olarak ikisine de yazdım. Backlink ve otoritesi yüksek olan yazıyı ekler eklemez üstüne çıktı. Bu iki site rakip olsaydı otorite sebebiyle daha fazla ziyaretçiyi kaçırmış olabilirdim.

Türkçe sitelerden mi backlink alınmalı? Yoksa ingilizce siteden backlink alınırsa zararı var mı? Türkçe siteden backlink almak aşırı zor üstte de dediğim gibi. Ücreti karşılığında alabiliyorsanız tercihen Türkçe siteden alın. Fakat ingilizce siteden link alınca zararı vardır demek de yanlıştır.

Örnek verecek olursak: İngilizce bir siteye, türkçe bir blog içeriği kaynak gösterilerek link verilse bunun zararı neden olsun? Kaynağın dili farklı diye link geçersiz olmuyor. Bunu yine üstte backlink aldığımı söylediğim sitede uyguladım. 3200 domainden 280k link yansımış şuana kadar. İçlerinde Türkçe site yok denecek kadar az. Buna rağmen bir içerik eklendiğinde 1. sayfanın sonundan ya da 2. sayfadan giriş yaparak daha sonra ilk 3 sıraya kadar tırmanıyor.

Backlink olmayan site deneyimleri

Rekabet yoksa veya çok azsa içeriğinizin kapsamını genişleterek 1. sıraya gelebilirsiniz. Rekabetin olmadığı içeriklerde backlink ihtiyacı olmaz. Bu tür durumlarda site hızı, içerik kalitesi gibi teknik detaylar öne çıkar.

Örnek verecek olursak: Daha önce hakkında yazı yazılmamış bir kişi hakkında kapsamlı bir içerik hazırladım. Etiket olarak girdiğim yaş bilgisi şuan 0. konumda. Rekabet oranı yüksek olsaydı bırakın etiketi yazı bile buraya çok zor gelirdi.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yeni açılmış veya backlink olmayan sitelerde Google’ın sizi otoriter bir site olarak kabul etmesi normalden uzun sürüyor. Sıfır backlink düşüncesindeyseniz bundan vazgeçmelisiniz. Az da olsa otoriter sitelerden DoFollow olarak link almalısınız. Bu linkler Google’a sizin otoriter bir site olma yolunda olduğunuzu sinyal olarak iletilir ve her google güncellemesinde kademeli olarak siteniz yükselir.

Örnek verecek olursak: 1 yıl önce bir kozmetik blog sitesi açtım. Rekabeti çok zorlu olduğu halde sıfır backlink ile ilerledim. 500 kadar en az 1000 kelime olmak kaydıyla içerik girdim. 6. ayın sonunda gelen hit en fazla 2500 kadar oldu. Backlink mimarisi için çalışma yaptım ve işin sonunda 2 ay gibi bir zaman sonra 7k bandına çıktı. Yani backlinksiz site olmaz. Olur da rekabet olmayan konularda olur.

YAZAR BİLGİSİ
Bilginin gücüne inanan, sosyal içerik üreticisi. Eğitim, Teknoloji, Bilim ve Mekan Değerlendirmeleri konusunda içerik üretiyorum. 20+ yıllık teknoloji geçmişimin bana kazandırdığı bütün deneyimi, sizleri bilgilendirmek ve bilgi ile eğlendirmek üzere sizlerle Sosyola'da paylaşacağım. Takip edin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.