Muğla Gezilecek Yerler

23.08.2019
348
Muğla Gezilecek Yerler
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere gezginlerin ve turistlerin en çok tercih ettiği Muğla Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğim. Listeyi vermenden önce sizlere Muğla hakkında bilgiler verelim. Lafı uzatmadan gelin beraber neden Muğla çok tercih ediliyor görelim.

Ülkemizin turizm açısından en gelişmiş yerlerinden olan Muğla, adeta Türkiye’nin saklı kalan bir cenneti gibidir. Ülkemizin en kalabalık 24. Şehir olması özelliği taşımaktadır. Fakat yaz aylarında hem yerli hem yabancı turistlerin akın etmesi sonucunda daha da kalabalık hale gelmektedir. Özellikle Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi ilçeler yerli ve yabancı çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. Muğla’nın ilçelerinin bir kısmı Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır.

Antik Karya Bölgesi’nin en eski yerleşim yeri Muğla’dır. Tarihi MÖ 3400’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Mısır, Asur, İskit, Helenistik döneme ait izler taşımaktadır. Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Menteşe, Ortaca, Seydikemer, Ula ve Yatağan ilçeleri bulunmaktadır. Muğla Gezilecek Yerler listesi aşağıda yer almaktadır. Muğla geziniz sırasında verdiğimiz liste ışığında Muğla’nın en güzel yerlerini ziyaret edebilirsiniz.

Muğla Gezilecek Yerler

Muğla Gezilecek Yerler – Muğla

Knidos Antik Kenti

Knidos, Muğla’nın Datça ilçesine 33 kilometre mesafede yer almaktadır. Datça yarımadasının en uç noktasında bulunmaktadır. Çok önemli bir antik kent metropolüdür. MÖ 13. Yüzyılda kurulmuştur. Sanat, kültür, sağlık ve din konularında en gelişmiş antik kentlerden bir tanesidir. Mimar Sostratos ve Heykeltraş Praxiteles buradan çıkmıştır.

Knidos Antik Kenti geçmişte öneminin yanı sıra günümüzde de çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Denizi çok güzeldir. Antik kent içerisinde yuvarlak tapınak, Dionysos Stoası ve tapınağı, Apollon tapınağı, Bolukrates çeşmesi bulunmaktadır.

Knidos Antik Kenti girişi ücretlidir. Fakat ücreti oldukça uygundur. Müze kartı olanlardan ücret alınmamaktadır. Antik kente ulaşmanın en iyi yolu özel araç ile gitmektir. Marmaris Datça yolu üzerinde yol ikiye ayrılır. Knidos tabelasından dönüldüğünde antik kente ulaşılmaktadır. Ayrıca Knidos’a minibüs ve deniz taksisi ile de ulaşım mümkündür.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Knidos Antik Kenti – Muğla

Ölüdeniz

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Ölüdeniz turizm açısından çok gelişmiş bir yerdir. Masmavi denizi ve harika kumsalı ile dikkat çekmektedir. Kumsalı bembeyazdır. Havası ve doğası ile de gelenleri kendine hayran bıraktırmaktadır. 2006 senesinde dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Bu ülkemiz için çok önemli bir gelişmedir.

Turizmi olduğu kadar tarihi de çok önemlidir. Likyalılar buraya ışık ve güneş diyarı derken, Orta Çağ’da ise uzak diyar olarak bilinmektedir. Kış aylarında bile Ölüdeniz çok sakindir. Lagün oluşumları bulunmaktadır. Bu oluşumları deniz kulağı da denmektedir. Suyu cam gibidir. Kaynak suları da olması sebebi ile tuz oranı sürekli bir sirkülasyon halindedir.

Ölüdeniz’e ulaşım çok basittir. Havaalanından 1,5 saatte buraya varılmaktadır. Burada birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Fethiye’de konaklama için de Ölüdeniz’i düşünebilirsiniz.

Ölüdeniz – Muğla

Kleopatra Adası, Sedir Adası

Kleopatra Adası bir diğer adı ile Sedir Adası’dır. Marmaris’ten 16 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Muğla Gezilecek Yerler arasında en güzel turistik yerlerden bir tanesidir. Kleopatra’nın da burada yüzdüğüne inandıkları için Kleopatra denilen bir de plaj bulunmaktadır. Efsaneye göre Kleopatra ve Antonius burada yüzmüştür. Bu plajın kumları ise özel olarak Afrika’dan getirtilmiş. Altın sarısı bu kum yalnızca Mısır’da bulunmaktadır.

Kleopatra Adası’nda denize girebilir ve piknik yapabilirsiniz. Ayrıca tekne seferleriniz sırasında da buraya uğrayabilirsiniz.

Sedir adası yaz döneminde 08.30 ile 18.30 arası, kış döneminde ise 08.30 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilmektedir. Ayrıca 15 Kasım ile 15 Nisan döneminde de ziyarete kapalıdır.

Kleopatra Adası, Sedir Adası – Muğla

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu, Antalya ile Muğla arasında yer almaktadır. Saklıkent Milli Park içerisindedir. Bir bölümü Muğla Seydikemer’de yer alırken bir bölümü de Antalya’nın Kaş ilçesinde yer almaktadır.

Efsaneye göre bir çoban hayvanlarını otlatırken birkaç hayvanının kanyona girmesi ile keşfedilmiştir. 1989 yılından beridir bilinmektedir. İçinde çok sayıda mağara bulunmaktadır. 1996 yılında Milli Park statüsüne kavuşmuştur.

Saklıkent Kanyonu’nda rafting yapma imkanınız da bulunmaktadır. Rafting parkuru bulunmaktadır. Yürüyüş için çok uygun değildir. Deniz kıyafetlerinizin yanınızda olmasında fayda vardır. Aynı zamanda zipline, bungee jumping, senset tour gibi imkanlarınız da bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü için de farklı rotalar bulunmaktadır.

Saklıkent Kanyonuna haftanın her günü saat 08.00 ile 22.00 arasında gidebilirsiniz. Girişte çok uygun bir ücret verilmektedir. Müze kartı burada geçerli değildir. Fethiye’nin Seydikemer bölgesinde yer alan bu kanyon Fethiye merkeze 47 kilometre uzaklıktadır. Fethiye’den dolmuşla ulaşım imkanınız bulunmaktadır.

Saklıkent Kanyonu – Muğla

İztuzu Plajı

İztuzu plajı, Muğla’nın Ortaca ilçesinde yer almaktadır. 4,5 kilometre uzaklığında bir plajdır. Caretta carette yumurtalarını bıraktıkları yerdir. Bu nedenle Kaplumbağa plajı olarak da bilinmektedir. Kaplumbağaların rahatsız olmaması için 20.00 – 08.00 arası kapalıdır. Plaj içerisinde yaralı kaplumbağaların tedavi gördüğü bir merkez de bulunmaktadır.

Göl ile denizin kavuştuğu alan çok dikkat çekici güzellikte. Plaj içerisinde Caunos Kral mezarlıkları vardır. 2008 yılında The Times tarafından Avrupa’nın En İyi Açık Alanı seçilmiştir. 2011 yılında da aynı unvanı Hollandalı 2 merkez tarafından almıştır.

İztuzu plajına tekne ve dolmuş ile ulaşmak mümkündür. Her iki ulaşım için de hareket noktası Dalyan’dır.

İztuzu Plajı – Muğla

Kabak Koyu

Kabak Koyu Babadağ’ın etekleri altında yer almaktadır. Babadağ dünyada koruma altına alan 100 dağdan bir tanesi olması sebebi ile çok önemlidir. Kabak Koyu Fethiye’den 33 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Jeolojik yapısı oldukça ilginçtir. Kanyon şeklinde derin bir vadinin içerisinde yer almaktadır. Likya yolunun buradan geçmesi açısından tarihi olarak da öneme sahiptir.

Kabak Koyu’na ancak yürüyerek ya da cipler ile ulaşabilirsiniz. Bir yere kadar dolmuşla da gelebilirsiniz. Ulaşımının zor olması sebebi ile bakir kalmış koylardan bir tanesidir. Sessizlik ve huzur içerisinde tatil yapmak istiyorsanız ya da bir süre burada kafa dinlemek istiyorsanız Kabak Koyu’na gelebilirsiniz. 200 metrelik plajında denizin rengine inanamayacaksınız.

Kabak Koyu – Muğla

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi’nin üç tarafı deniz ile çevrilidir. Kayalık üzerinde konuşlanmıştır. Mimarisi klasik kalelerden farklıdır. Merdivenler ile ulaşım sağlanmaktadır. MS 15. Yüzyılda inşa edilmiştir. St. Peter adına yaptırılmıştır. Mausolos Anit mezarının taşları ve rölyefleri ile kale duvarı inşa edilmiştir. Osmanlılar döneminde buraya bir minare eklenmiştir ve camiye dönüştürülmüştür. Bir de hamam yaptırılmıştır. 1595 senesinde hapishane olarak kullanılmıştır. Halen müze olarak ziyaretçilere açıktır.

Müze içerisinde cam salonu, cam batığı, sikke, mücevherat salon, işkence ve katliam odaları, İngiliz kulesi, karyalı prenses salonu bulunmaktadır. Kalenin açık alanlarında da eserler sergilenmektedir. Bodrum kalesinden Bodrum manzarası çok güzel seyredilmektedir. Kale Bodrum’un merkezinde yer almaktadır.

Bodrum Kalesi – Muğla

Köyceğiz

Köyceğiz Muğla’nın en şirin ilçelerindendir. Sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Burada Köyceğiz Gölü, sultaniye Kaplıcaları, Kaunos Antik Kenti, Yuvarlakçay gibi çok sayıda gezilecek yerleri bulunmaktadır. Kiremitte balık, kuzu göbeği mantarı, ördek dolması, tenekede tavut ve pekmezli kar meşhur yemekleridir.

Köyceğiz’de çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır. Dilerseniz konaklama yeri olarak burayı tercih edebilirsiniz.

Köyceğiz

Datça Ovabükü Plajı

Hayıtbükü’ne komşu olan bu plaj, Datça’nın en güzel koylarından bir tanesinde yer almaktadır. Turizmin merkezi yerlerinden bir tanesidir. Datça’dan 20 kilometre ötede bulunmaktadır.

Ovabükü sahilinde çardaklar, turistik tesisler, tesislere ait şemsiyeler şezlonglar bulunmaktadır. Burada denize girebilir ve plajda tatilinizin en güzel zamanlarını geçirebilirsizin.

Datça Ovabükü Plajı – Muğla

Belcekız Plajı

Belcekız Plajı Ölüdeniz turlarına giden teknelerin kalkış noktasıdır. Plajda su sporları da yapılmaktadır. Efsaneye göre geçmiş zamanlarda tekneler gemiler buradan su alırlarmış. Bir gün teknenin kaptanının oğlu su almak için kıyıya çıkmış. Bu arada Belcekız’ı görür ve aşık olur. Her su almaya geldiğinde artık buluşurlarmış. Bir gün yine buluştuklarında fırtına çıkmış. Gemi su almaya başlayınca kaptan oğlunu suya atar ve çocuk ölür. Buraya Öldeniz ismi verilir. Kız da sevdiği çocuğun arkasından kayalardan kendini denize atar. Buraya da Belcekız denir.

Belcekız plajının sahili kumdur. Denizi Ölüdeniz’e göre daha derindir ve daha dalgalıdır. Fethiye’ye 12 kilometre uzaklıkta bulunan bu plaja ulaşmak oldukça basittir.

Belcekız Plajı – Muğla

Kızkumu Plajı

Kızkumu’nun en önemli özelliği denizin ortasından yürüme imkanınızın bulunmasıdır. Bu sebeple çok sayıda turist buraya ziyarete gelmektedir. Bu yürüyüş alanı 600 metre uzunluğundadır. Burası Kirvasil isimli bir köyün içerisindedir. Eski bir Rum köyüdür. Köyün tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Portakal ve limon ağaçları ile süslü çok güzel bir köydür.

Kızkumu plajının bir de efsaneleşen hikayesi bulunmaktadır. Rivayete göre burada yaşayan kralın çok güzel bir kızı varmış. Kız bir çocuğa aşıkmış. Babası kız ile çocuğun evlenmesine razı değilmiş. Kızla oğlan gizli gizli buluşurmuş. Kral bu durumu fark etmiş ve kızını takip etmesi için arkasından adamını göndermiş. Kız her gün balığa çıkar, dönüşte de kız ile buluşurmuş. Kız beklediği yerde oğlanın görmesi için bir ışık yakarmış. Kral askerlerine kızını yakalatmış ve aynı ışığı askerlerinin yakmasını istemiş. Oğlan ışığa doğru gelirken kız askerlerin elinden kurtulmuş ve denizde koşmaya başlamış. O sırada bir mucize gerçekleşmiş. Kızın bastığı yerler yola dönüşmüş, kumsal olmuş. Kız tam oğlana kavuşacakken askerlerden biri ok atmış ve bu ok güzel kıza denk gelmiş. Bu olaydan sonra her iki gençten de hiç haber alınamamış. Kız ölmüş mü bilinmez ama deniz o sırada kızıla boyandığı için yaralandığı kesin.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan bu plaja ulaşım Datça yolundandır. 15 kilometre sonra Bozburun yol ayrımına gidilir. Bozburun yol ayrımından 13 kilometre sonra da Kızkumu plajına ulaşılmaktadır.

Kızkumu Plajı – Muğla

İncekum Plajı

Ege’nin en güzel plajlarından bir tanesi de İncekum Plajı’dır. Denizi de kumsalı da çok güzeldir. Yavaş  yavaş derinleşmeye başlamaktadır. Genel olarak aileler buraya gelmektedir. Sakin olması nedeniyle çok temizdir. Turistik olması sebebi ile bu alanda konaklayacak da çok yer bulunmaktadır.

Bu plajda kamp imkanı da bulunmaktadır. Karavan ve çadırla burada kamp yapabilirsiniz. Orman olması sebebi ile piknik yapmak için de uygun bir alandır. Bu nedenle hem denize girebilir hem de yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz. Burada muz, greyfurt ve mandalina ağaçları da bulunmaktadır.

Suyu çok temizdir. Yavaş yavaş derinleşmektedir. Çocuk için de uygun bir yüzme alanıdır. Kumu da oldukça incedir. Marmaris’in Çamlı köyünde yer alan bu plaja hem kendi aracınız hem de toplu taşıma araçları ile gitmeniz mümkündür. Merkezden Çamlı köyüne gelirseniz, çamlı köyünden de bu plaja gelen dolmuşlar bulunmaktadır. Kendi aracınız ile ise Muğla’dan Marmaris’e giderken 13 klometre sonra Çamlı köyü sapağı karşısına çıkar. Köy yoluna girdikten 8 kilometre sonra İncekum plajına varabilirsiniz.

İncekum Plajı – Muğla

Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyu, Fethiye’de yer almaktadır. İlçe merkezinden 17 kilometre uzaklıktadır. Göcek kasabasından buraya ulaşılmaktadır. Burada ağaçların gölgesi altında piknik yapabilir ve mükemmel denizinde denize girebilirsiniz.

Günlüklü koyuna giriş ücretlidir. Şezlong ve şemsiye için de ayrı ücret ödenmektedir. 500 metrelik bir plajı bulunmaktadır. İçerisinde yemek yiyecek tesislerde bulunmaktadır. Koya tatil sezonlarında dolmuşlar bulunmaktadır. Kış sezonunda ulaşım daha zordur. Fethiye merkezden dolmuşa bindiğinizde Köprübaşı mevkinde inerek karşı durağa geçmeli ve Kargı Yanıklar arası dolmuşlarından Günlüklü’ye gidenlere binmelisiniz.

Muğla’ya özellikle yaz aylarında Türkiye’nin her yerinden otobüs seferi bulunmaktadır. Uçak ile de gelmek mümkündür. Muğla’da 3 adet hava alanı bulunmaktadır. Bunlar; Bodrum – Imsık, Dalaman ve Milas – Bodrum hava limanlarıdır. Bunlardan herhangi birine uçak bileti alarak da Muğla’ya ulaşmanız mümkündür.

Günlüklü Koyu – Muğla

Muğla Gezilecek Yerler hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.

Ayrıca Aydın Gezilecek Yerler ve Kütahya Gezilecek Yerler adlı makalemize bakmayı unutmayınız.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.