Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler

20.12.2021
106
Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler
Modelistlik Kursu

Döviz kurunun bir hayli yükseldiği şu günlerde bir de Covid 19 kısıtlamaları her ne kadar azalmış olsa da tam olarak eskiye dönmemişken en akla yatkın destinasyonlar yurt içinde gibi görünüyor. Türkiye zaten dünyanın en önemli turist çeken ülkelerinden biri. Kış aylarında kayak dahil çok sayıda yapılabilecek aktivite bulunuyor.

Peki Türkiye içinde nereler gezilir ya da gezilmelidir? Hangi şehir yurt dışında nerelerin alternatifi olabilir? Gelin hep birlikte güzel ülkemizin güzel yerlerini öğrenelim. Ucuz uçak biletinin yeni adresi ucuzucuyorum.com ‘un Sosyogo okurları için hazırladığı Türkiye’de gezilecek yerler listesi sizlerle;

1- İstanbul

Kesinlikle dünyanın en güzel şehri olan İstanbul, aynı zamanda içinden deniz geçen ve iki kıtada toprağı olan dünyadaki tek şehir. Bununla birlikte İstanbul, insanlık tarihi boyunca hep var olmuş ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kent.

Büyüleyici müzelerden sakin parklara ve hareketli çarşılara , saraylara, camilere ve sinagoglara kadar İstanbul, çok sayıda ziyaret edilecek yer sunmaktadır. Eğer İstanbul’da yaşamıyorsanız kış ayları gezmek için en güzel yerlerden birisi İstanbul olacaktır.

2-Kapadokya

Güzel manzaraları, büyüleyici tarihi ve yapılacaklar listesine layık sıcak hava balonu gezileri ile Kapadokya, kış aylarında Türkiye’nin en gözde cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Kışın Kapadokya’yı ziyaret edenler, kalabalığın bölgeye akın ettiği ve sıcaklıkların tavan yaptığı yaz aylarından daha keyifli vakit geçirecekler.

Kapadokya’nın yüzyıllarca süren volkanik patlamalardan oluşan çarpıcı manzaraları unutulmaz. Yılın hangi zamanında olursa olsun, bu engebeli ve sakin zemin olağanüstüdür. Maceracı bir ruha sahip olanlar, Kapadokya’nın kuru iklimini yürüyüşe elverişli bulacaklardır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kapadokya’yı ziyaret ettiğinizde mağara otelleri kalınacak yer . Kapadokyalılar yeraltı şehirlerini binlerce yıl önce inşa ettiler ve şimdi manzara içinde çok çeşitli romantik ve şirin oteller var. Kapadokya mutfağı özellikle çömlek kebapları olmak üzere kış için mükemmeldir.

Kars - Ani

Kars – Ani

3-Kars – Ani

Son yıllarda Doğu Ekspresi ile popülerliği artan Kars, buna ragmen Türkiye’nin daha az ziyaret edilen turistik yerlerinden birisi. Şehir Türkiye’nin soğuk aylarda cazibesini gerçekten artıran yerlerinden biri. Ülkenin en doğusunda yer alan Kars’taki Ani Harabeleri, Türkiye ve Ermenistan sınırında, Kars’a sadece 40 dakikalık sürüş mesafesinde eski bir Ermeni şehridir .

Ani Harabeleri’nin öne çıkan özelliği, Gümrü gibi günümüz Ermeni şehirlerinde görülenleri yansıtan birçok büyük ortaçağ Ermeni kilisesidir .

Yaz ayları Kars’ın en yoğun sezonu olabilir, ancak Ani’yi ziyaret etmek için gerçekten ideal bir zaman değil. Bunun yerine, kış aylarında karla kaplı tepelerde bu antik kalıntılara tanık olmak çok daha anlamlı. Ayrıca Kars’tayken donmuş Çıldır Gölü gezisini kaçırmayın.

4- İzmir

Çarpıcı plajlarıyla ünlü bir yaz destinasyonu olan İzmir, kış aylarındaysa farklı bir güzelliğe bürünüyor. Ege kıyısındaki bu hareketli liman kenti ister şehir molası vermek , ister doğaya çıkmak ya da tarih-kültür gezisi yapmak isteyenler için birçok seçenek sunuyor.

İzmir’in Alsancak ve Kemeraltı çarşısı kışın ortasında bile cıvıl cıvıl ve Alaçatı sokakları cazibesini koruyor. Balçova ilçesi özel bir kış deneyimi sunuyor: Muhteşem orman içinde yer alan termal kaplıcalar ve Karagöl ise bir başka güzel.

Kaçkar Dağları

Kaçkar Dağları

5- Kaçkar Dağları

Dünyanın en muhteşem yürüyüş parkurlarından bazılarına sahip olan Kaçkar Dağları, karla kaplı zirveleri ve etkileyici kayalıkları ile gözlerin ağrımasını sağlar ve Türkiye’nin en güzel yerlerinden bazılarının doğada bulunduğunu hatırlatır .

Rize’nin Karadeniz sahili ve çay yöresinin gerisinde yer alan dağ yamaçları dik, kısmen ağaçlık ve kışın kayak turları için ideal. Birkaç yuvarlanan dağ meraları, harika yokuş aşağı koşular sunar.

Kaçkar dağ silsilesinin en yüksek noktası deniz seviyesinden yaklaşık 4.000 metre yüksekliktedir. Kışın çok soğuktur, ancak bölge mevsim boyunca vahşi yaşamla canlı kalır ve yamaçlarda ayıları ve yavruları görmek sıradandır.

Alternatif Çok : Bunların dışında gidilebilecek daha çok fazla yer var. Antalya , Şanlıurfa , Trabzon gibi şehirler keşfedilmek için bekliyor. Eğer daha fazla fikir ve bilgi edinmek istiyorsanız https://ucuzucuyorum.com/turkiyede-kis-gezileri-icin-8-fikir bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.