Mantazol Krem Nasıl Kullanılır?

04.07.2022
522
Mantazol Krem Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Mantazol krem çok farklı cilt hastalıklarına iyi gelen çok yönlü bir ilaçtır. Kaşıntılı ve alerjik cilt reaksiyonlarını tedavi etmek için kulllanılır. Peki Mantazol krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Mantazol Krem Nedir?

Bu ilaç böcek ısırıkları, zehirli bitki tahrişleri, egzama, dermatit, alerji, döküntü, dış dişi üreme organlarında kaşıntı, anal kaşıntı gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Bu krem, bu tür durumlarda oluşabilecek şişliği, kaşıntıyı ve kızarıklığı azaltır. Bu ilaç hafif bir kortikosteroiddir.

Mantazol Krem Faydaları

Bu krem kutanöz T hücreli lenfoma, plak sedef hastalığı, mantar, genital bölge kaşıntısı, seboreik dermatit, atopik dermatit denilen kızarıklık ve kaşıntıya neden olan bir alerji türü, ayak mantarı, kaşıntı, alerji nedeniyle cilt iltihabı, anüs bölgesinde kaşıntı, saç derisinde oluşan sedef hastalığı, cilt iltihabı, kontakt dermatit, rahatsız edici bir maddeyle temastan kaynaklanan cilt döküntüleri, granuloma annulare, deri kalınlaşması, böcek ısırığı, güneş yanığı ve vücutta disk şeklinde yaralara neden olan cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. 

Mantazol Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu kremi kullanmadan önce, bu üründe bulunan herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza belirtiniz. Bu ürün alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek inaktif bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınıza danışınız.
 • Herhangi bir sağlık probleminiz varsa, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Vajinal akıntı ile dış kadın cinsel organlarında kaşıntı varsa, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Tedavi edilecek bölgede bir enfeksiyon veya yara varsa kullanmayınız. Bu ilaç kullanıldığında cilt enfeksiyonları kötüleşebilir. Kızarıklık, şişme veya tahriş iyileşmezse derhal doktorunuza bildiriniz.
 • Çocuklar çok fazla kortikosteroid ilacının etkilerine karşı daha duyarlı olabilirler. Çocuklarda bu kremi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece çok gerekli olduğunda doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Riskleri ve faydalarını doktorunuzla konuşunuz.
 • Cilde uygulandığında bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirme döneminde bu kremi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Mantazol Krem Fiyatı

Bu ilacın fiyatı 29.36 TL’dir.

Mantazol Krem Muadili

Albacort Krem, Dermo-Rest solüsyon, Fugisid krem, Fuggy krem, Fungoid krem, Funocord krem, İzocort krem, İzosol krem, İzovef krem, Oly Plus krem, Tevoral krem, Tinagen deri kremi, Tiozone krem, Tracovol krem, Travazol krem, Travacort krem ve Troderm krem bu ürünün muadilleridir.

Mantazol Krem Kullananlar

“O ilaclar kokulu akinti icin degil, mantar icin, eger mantar varsa yazdigi sürece kullanirsan iyilestirir..”

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

“Akintinin sebeplerinden bir taneside mantar, eger doktor önceden mantar testi yaptiysa, dogru ilac vermis, yok yapmadan verdiyse tahmini ilac vermis.. Doktor normal olarak önce akintinin sebebini teshis etmeli, daha sonra ona göre ilac vermeli..”

“Bepanthol pişik kremi kullanıyodum ogluma iyi geliyodu buaralar iyice pişti hatta baya pişmiş sudocremi burdan duydum aldm ama hiç güzel degilmiş iyice maf oldu sanki totosunu yıkıycam her bezden sonra ama banyom soguk biraz hasta zaten iyice hasta olucak diyede korkuyorum

Canım mantazol krem var onu al kullan dua edersin bana ;-)”

“Onu da denedim canım ya olmadı bende bi etkisini görmedim garmastan pomat oda etkisini göstermedi bilmiyorum napcam ben atlet bir hırka giyiyorum öyle açık geziniyorum mantazol krem bepantol kullandım doktor da bir krem yazdı ama işe yaramıyor işte geçti derken tekrar başa sarıyor.. böyle göğsüm ağırmadan ağlamadan süt verdiğimi hatırlamıyorum”

Mantazol Krem Endikasyonları

Bu krem, vücutta iltihaplanmaya neden olan maddelerin salınımını önleyen bir steroiddir. Bu krem romatizmal artrit, kutanöz T hücreli lenfoma, plak sedef hastalığı, genital bölge kaşıntısı, seboreik dermatit, atopik dermatit denilen kızarıklık ve kaşıntıya neden olan bir alerji türü, kaşıntı, alerji nedeniyle cilt iltihabı, anüs bölgesinde kaşıntı, saç derisinde oluşan sedef hastalığı, cilt iltihabı, kontakt dermatit, rahatsız edici bir maddeyle temastan kaynaklanan cilt döküntüleri, granuloma annulare, deri kalınlaşması, böcek ısırığı ve güneş yanığı gibi cilt hastalıkları için endikedir.

Mantazol Krem Eşdeğeri

Albacort Krem, Dermo-Rest solüsyon, Fugisid krem, Fuggy krem, Fungoid krem, Funocord krem, İzocort krem, İzosol krem, İzovef krem, Oly Plus krem, Tevoral krem, Tinagen deri kremi, Tiozone krem, Tracovol krem, Travazol krem, Travacort krem ve Troderm krem bu ürünün eşdeğerleridir.

Mantazol Krem Etken Maddesi

Bu kremin etken maddeleri izokonazol nitrat ve diflukortolon valerat adlı maddelerdir.

Mantazol Krem Neye İyi Gelir?

Bu krem kaşıntı, kızarıklık, şişlik, alerjik reaksiyonlar, iltihaplı ve kaşıntılı deri hastalıkları, mantar, böcek ısırığı, arı sokması ve güneş yanığı gibi cilt problemlerine iyi gelir. 

Bu ilaç, kızarıklık, şişlik ve ağrı semptomları gösteren iltihaplanmanın da sorun olduğu ciltteki mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç iki aktif madde, izokonazol nitrat ve diflukortolon valerat içerir. İzokonazol nitrat adlı madde, cildin mantar hastalıklarını ve mantar enfeksiyonlarını tedavi eder ve diflukortolon valerat maddesi, cilt iltihabını bastırır ve kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikayetleri yatıştırır. 

İzokonazol nitrat veya diflukortolon-valerata veya bu ilacın diğer bileşenlerinden herhangi birine alerjiniz yani aşırı duyarlılığınız varsa bu kremi kullanmayın. Tedavi edilecek bölgede tüberküloz veya sifiliz enfeksiyonu ile ilişkili cilt lezyonlarınız varsa bu kremi kesinlikle kullanmayın. Viral bir enfeksiyonunuz varsa, örneğin uçuk, zona veya su çiçeği (suçiçeği, herpes zoster) varsa bu kremi kullanmayın. Ayrıca, yüzde kronik cilt iltihabı (rosacea), ağız çevresinde cilt iltihabı (perioral dermatit) veya tedavi edilecek bölgede aşı sonrası cilt reaksiyonu varsa bu kremi uygulamayın.

Mantazol Krem Kullanım Şekli

Bu ilacı sadece cilt üzerinde kullanın. Ancak, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe, yüzünüzde veya koltuk altlarında kullanmayın. Bu kremi, doktorunuzun talimatlarına göre uygulayın.

Bu kremi kullanmadan önce ellerinizi yıkayın ve kurutun. Etkilenen bölgeyi temizleyin ve kurulayın. Sorunlu bölgeye az miktarda ilaç uygulayın ve hafifçe ovalayın. Dozaj ve tedavi süresi, tedavi edilen durumun türüne bağlıdır. Doktorunuz tarafından belirtilmediği sürece bölgeyi bandajlamayın, örtmeyin veya sarmayın.

İlacı uyguladıktan sonra, kremi ellerinize uygulamadıysanız mutlaka ellerinizi yıkayın. Bu ilacın gözler, burun veya ağız ile temasından kaçının. Yanlışlıkla krem bu bölgelerle temas ederse hemen bol suyla yıkayın. Tahriş meydana gelir veya devam ederse, derhal doktorunuza başvurun.

7 gün içinde şikayetleriniz devam ederse ya da durumunuz daha da kötüleşirse hemen doktorunuza bildirin.

Mantazol Krem Kadınlar Kulübü

“Arkadaşlar vajinal mantar için 3 gündür mantazol krem kullanıyorum ve her sürmede bir saate yakın aşırı yanma kaşıntı oluyor. Öyle olan var mı çok acil Normal mi”

“14 hafta 4 gunluk hamileyim .mantar sebebiyle doktorum gyno lomexin fitil ve mantazol krem verdi arkadaslar bunlari gebelikte kullanan varmi aranizda.acikcasi ben pek guvenemiyorum ama doktor yazmis diye aldim.bebegime birsey olurmu diye korkuyorum .kullanip zararini gormeyen varsa yazabilirmi?”

“Daha öncesinde olduğunda mantazol diye bi krem vermişti. Sordum yine doktora, onu kullanabilirsin, zararı olmaz dedi. Çok da ilgili gelmedi bana aslında ama…. Mantarsa bebeğe zararı olur mu?”

Mantazol Krem ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu krem ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları bu bölümde cevapladık.

Mantazol Krem Vajinaya Nasıl Sürülür?

Bu kremi, vajinanın dış ve iç kısmına sürebilirsiniz. Doktorunuzun tarif ettiği şekilde kullanmalısınız.

Mantazol Krem Ayak Mantarı Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, bu krem ayak mantarı için kullanılabilir.

Mantazol Krem Emziren Anneler Kullanabilirmi?

Bu kremi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Mantazol Krem Genital Bolgede Nasil Kullanilir?

Bu kremi doktorunuzun talimatları doğrultusunda vajinanın iç ve dış kısmına nazik hareketler ile uygulamalısınız.

Mantazol Krem Egzama Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, egzama konusunda oldukça etkili bir kremdir.

Mantazol Kremi Hamileler Kullanabilirmi?

Bu kremi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Mantazol Krem Kaşıntı Yaparmı?

Hayır, bu krem kaşıntı tedavisinde kullanılır.

Mantazol Krem Mantar Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, bu krem mantar tedavisinde başarılı sonuçlar verir.

Mantazol Krem Yüze Sürülürmü?

Bu krem doktor kontrolünde yüze sürülebilir. Fakat gözler ile temas etmesinden kaçınmalısınız.

Mantazol Krem Uçuk Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, bu krem uçukların iyileştirilmesi için kullanılabilir.

Mantazol Krem tedavisi ne kadar sürer?

Mantazol Krem tedavisi ne kadar sürer?

Mantazol Krem tedavisi en fazla 2 hafta sürmelidir. 2 haftadan fazla süre Mantazol Krem kullanılmamalıdır. Bu süreçte Mantazol Krem uygulanan bölgenin temiz ve kuru olmasına son derece dikkat edilmelidir. Mantazol Krem uygulanan bölgede hijyen kurallarına dikkat edilmemesi durumunda Mantazol Krem etkili olamayabilir ve tedavi başarısız olabilir.

Mantazol Krem çocuklarda kullanılır mı?

Zorunlu olmadıkça ve doktor önermedikçe çocuklarda Mantazol Krem kullanılması uygun değildir.

 

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Su dedi ki:

  Daha önce mantar problemi için ciddiyeye gittiğimde uzman doktor Mantazol adlı bu kremi kullanmamı söylemişti. Mantara çok iyi gelmese de yine de olumlu bir etkisi oldu diyebilirim. Ayrıca bununla beraber, uçuğa da iyi geldiğini öğrendim içeriğiniz sayesinde. Içerik çok detaylı ve bilgilendirici olmuş teşekkür ederiz. Uçuk tedavisi için başka araştırmalarda yaptım ve Mantazol kremin iyi geldiğini öğrendim hatta denedim ve iyi sonuç verdi.

 2. nuri dedi ki:

  temetex forte merhem hakkında da bilgiler yazarsanız iyi olur