Cosrx BHA Blackhead Power Liquid Kimyasal Peeling Ürün İncelemesi

30.11.2019
677
Cosrx BHA Blackhead Power Liquid Kimyasal Peeling Ürün İncelemesi
Modelistlik Kursu

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid ürünü, siyah noktaları hedefler. Siyah noktalardan kurtulmanın yolları arasında en etkili cilt bakımı ürünlerinden birisi olan Cosrx Bha Blackhead Power Liquid’i denedim ve sizler için yazdım. Çünkü siyah nokta ve komedon gibi cilt problemleri hepimizin ortak sorunu! 

Siyah Nokta Nedir?

Siyah nokta yani diğer adıyla komedo kelimesi, Latin alfabesiyle gelen bu karışıklıktan geliyor ve Oxford İngilizce Sözlüğüne göre, “eskiden vücudu yok eden solucanlara verilen bir isim” anlamına geliyor. 

Siyah nokta, kapalı bir komedon ve beyaz nokta açık renkli bir komedondur. Siyah noktaların içerisindeki kir değil, deri döküntüsü ve sebumdur. Esasen içinde deri döküntüsü bulunan tıkanmış bir gözenektir. Bu ortam bakterilerin gelişmesi için çok elverişli hale geldiğinde sivilceler de oluşabilir. 

Gözeneklerde oluşan deri döküntüleri havayla temas ettiğinde okside olur ve siyah renge dönüşüyor. Bu yüzden açık komedonlar siyah renkli olurken, kapalı komedonların üst kısmı mühürlü olduğu için beyaz kalır. 

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid
Cosrx Bha Blackhead Power Liquid

Siyah Nokta Neden Oluşur?

İki ana türde siyah nokta var. diyor. Genelde alın, burun ve çenede görülen yani ergenlikte sivilcenin neden olduğu siyah noktalar vardır. Bir de güneşe maruz kalan güneş komedonları, siyah noktalar ve beyaz noktalar vardır. Bunlar genellikle saçların ve gözlerin etrafında görülür.

Bazı faktörler siyah noktaları arttırabilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yaş 

Yaş ve hormonal değişiklikler önemli bir faktördür. Sivilcenin diğer semptomları gibi, siyah noktalarda ergenlik döneminde en yaygın şekilde oluşur. Hormon seviyelerindeki değişim, sebum üretiminde bir artışa neden olur. Ancak, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Erkek cinsiyet hormonu olan androjen, sebum salgılanmasını ve ergenlik çevresinde cilt hücrelerinin daha fazla toplanmasını tetikler. Hem kız hem de erkek çocuklar ergenlik döneminde daha yüksek androjen seviyeleri yaşarlar.

Hormonal değişiklikler

Ergenlikten sonra adet kanaması, hamilelik ve doğum kontrol haplarının kullanımı ile ilgili hormonal değişiklikler de kadınlarda siyah noktalara neden olabilir.

Diğer Faktörler

 • Vücut tarafından cilt hücrelerinin aşırı üretimi siyah noktalara neden olabilir.
 • Kozmetik ve giyeceklerin cildi bloke etmesi ve gözenekleri kapatması siyah noktalara neden olabilir.
 • Aşırı terleme siyah noktalara neden olabilir.
 • Saç köklerini açan tıraş ve epilasyon siyah noktalara neden olabilir.
 • Ciltte yüksek nem ve yağ siyah noktalara neden olabilir.
 • Stres, polikistik over sendromu ve premenstrüel sendrom gibi bazı hastalıklar siyah noktalara neden olabilir.
 • Hızlı cilt hücre dönüşümünü teşvik eden ilaçlar siyah noktalara neden olabilir.
 • Kortikosteroidler gibi bazı steroid bazlı ilaçların kullanımı siyah noktalara neden olabilir.
 • Yaygın inanışın aksine, zayıf hijyen doğrudan siyah noktalara neden olmaz. Aşırı peeling yapma, siyah noktaları sıkma gibi şeyler onları daha da kötüleştirebilir.
Cosrx Bha Blackhead Power Liquid
Cosrx Bha Blackhead Power Liquid

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid İçeriği 

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid kullanımından bahsetmeden önce bu ürünün içinde olan bileşenlerden bahsetmek gerekir. Beyaz söğüt ağacının özlerinden ve köklerinden elde edilen su, bu ürünün temel maddesidir. Çünkü beyaz söğüt ağacı öz suyu, ciltteki fazla sebum oluşumunu ve siyah nokta oluşumunu engeller. Cosrx Bha Blackhead Power Liquid ürünü % 67.80 beyaz söğüt ağacı suyu ve % 4 BHA içerir.

Salix Alba Bark Water, Butylene Glycol, Betaine Salicylate, Niacinamide, 1,2-Hexanediol, Arginine, Panthenol, Sodium Hyaluronate, Xanthan Gum, Ethyl Hexanediol bu ürünün içinde bulunan diğer bileşenlerdir.

Hassas ciltler hariç her cilt tipi için uygundur. Bu cilt bakımı ürünü paraben, yapay boya, phthalein, koku ve triethanolamne gibi cilde zarar veren maddeler içermez.

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid Nasıl Kullanılır?

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid, ürününü temiz ciltte siyah noktaların bulunduğu bölgelere az miktarda uygulamanız gerekir. Göz çevresiyle temas etmeden cildinize sürün. Sorunlu bölgelere hafifçe masaj yaparak uygulayın. Eğer bu ürünü sabah kullanıyorsanız ardından mutlaka bir güneş koruyucu krem uygulayın. Cosrx Bha Blackhead Power Liquid kullanırken kesinlikle retinol, C vitamini, AHA ve BHA bileşenleri içeren ürünler kullanmayın.

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid
Cosrx Bha Blackhead Power Liquid

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid Kullananlar

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid süslü sözlük kullanıcılarının yorumlarını sizler için paylaşıyoruz. Cosrx Bha Blackhead Power Liquid yorumları okuyarak ürün hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

“cosrx adlı kore markasının bha içerikli siyah noktalara karşı toniği. kore´den 14 euro´ya satın aldım. daha önceki girdimde no: (no:343715) yazdığım gibi pc nin salisilik asit toniğini pek beğenmemiştim ve buna bir şans vermek istedim. fiyat açısından yarı yarıya ve yaklaşık olarak aynı miktarda ürün içermekteler. öncelikle ürünün kutusu ve şişesi hoşuma gitti. ucuz çin mali değil de kaliteli bir ürün havası vermekte. 100 ml lik bu ürün pompalı şişede gelmekte. geçen yolculuğa çıktığımda malesef pompası gevşemiş ve içinden az da olsa bir miktar ürün akmıştı ama geri dönüşte sıkıca kapatınca herhangi bir sorun olmadı. şişenin ve paketinin üzerinde yazılanlara göre siyah noktaların oluşumunu azaltmakta, ekstra üretilmiş sebumu ortadan kaldırmakta ve cildi nemlendirmekte, ve bu iddalarının kliniksel olarak ispatlandığını belirtmekte. yazılan kullanım şekli; ağız ve göz çevresinden kaçınarak tonikleme sonrası bütün yüze uygulayın. gündüzleri güneş koruma kremi 30 veya üstü spf kullanın. i̇çerisinde willow bark water, butylene glycol, betaine salicylate (4%), niacinamide, 1,2-hexanediol, arginine, panthenol, sodium hyaluronate, xanthan gum, ethyl hexanediol bulunmakta ve ömrü 12 ay. sözlük içerisinde yazıldığını düşünüyorum ama gene de bilmeyenler için; korede (ya da asyada, sadece kore ile sınırlı değil sanırım) salisilik asit içerikli ürünler sıkı denetim altında. bu nedenle bu tür cilt bakımı ürünleri salisilik asit türevi olan betaine salicylate kullanmakta. yapısı şişede şu gibi görünse de pamuğa döktüğünüzde daha yoğun kıvamda olduğunu görebiliyorsunuz. ben pamukla uygulamayı seçtim ama direk pompadan alıp elinizle de uygulayabilirsiniz. bu ürünün en sevdiğim yani, cilt tarafından kolayca emilmesi. pc´nin bha asit toniğini saatlerce bekleseniz bile suratinizdaki o yapış yapış hissi bir türlü geçmiyordu. i̇çerisindeki willow bark water denilen söğüt ağacı suyunun iltihap önleyici özelliği bulunmakta. bunun dışında niacinamide (b3 vitamini türevi), arginine (alpha-amino asit), panthenol (b5 vitamini türevi, bepanthene´nin etken maddesi) ve hyaluronik asit türevi gibi güzel içerikler bulunmakta. fondoten kullandıktan sonra gözeneklerimi temizlemek için bu tür tonikleri kullanmayı seviyorum ve vaad ettiği gibi siyah nokta oluşumunu engellemekte. akşamları önce yağ sonra da jel temizleyici ile temizleyip, tonikledikten sonra bir pamuğa döküp uyguluyorum. bence fiyatına göre çok iyi bir ürün, sadece bu fiyatta satan bir yer bulabilmek ve getirtebilmek zor.

edit büdüt: aradan birkaç ay geçtikten sonra editleme amaçlı yazıyorum. günlük rutinim 1 gece asit içerikli tonik kullandıysam ertesi güne kullanmıyorum. bununla aha içerikli tonikleri dönüşümlü kullanıyorum. hala pc göre daha iyi bulsam da siyah noktalarıma olan etkisi hala gözle görülür derecede değil. salisilik asit türevlerinin asli kadar etkili olmadığını daha önce de okumuştum (o nedenle %4´lük olarak satıyorlar, salisilik asit içerikli ürünler %2´lik oluyor genelde), bu nedenle etkisini pek beğenmedim. bir de sivilceleri söndürmede çok az ise yarıyor. bereketli bir ürün, hala %70´lik kısmı duruyor ama bitince tekrar almayacağım.”

“cosrx’in bha içeren ürünü. 4 aydır kullanıyorum, düzenli düzensiz bir şekilde, şimdi cildim siyah noktalar söz konusu olduğunda biraz daha iyileşmiş gibi geliyor bana. siyah nokta aparatıyla oluşanları temizliyorum, sonraki bir kaç gün yüzümü temizleyip bu ürünü kullanıyorum, bir süre bekliyorum, sonrasında yüzümü yıkayarak body shop’ın çay ağaçlı kil maskesini sürüyorum, ki bu kil maskesinden o kadar memnun değilim. kil maskesi değilmiş gibi bir yapısı var. yüzümü yıkayıp nemlendiricimi sürüyorum ve haftada iki kez uygulamaya çalışıyorum. tabiki bu siyah noktalar sadece ürünle geçecek şeyler de değil, sabah akşam yüzünüzü temizlemeniz, elinizi yüzünüze çok sık götürmemeniz, telefonu suratına dayamamanız, kapatıcılara da elveda demeniz gerekiyor. ve unutmadan kesinlikle bu ürünü sürüp dışarı çıkacaksanız, evin içinde bile dursanız sonrasında güneş kremini ihmal etmeyin. hatta güneş kremini hiç bir zaman ihmal etmeyin. güneş kremsiz yüz kabuksuz kaplumbağaya benzer.

Bu arada ilk başta bu ürünün işe yarayıp yaramadığını görmek için 2 ay 3 ay süre verdim, bazı sivilce problemlerim stres ve hormonal olabiliyor çünkü. i̇lk başta baya sivilcem çıktı, nerdeyse çöp ürün diye vazgeçicek raddeye geldim, parama acıdım. şimdi ilk zamanki sivilceleri artık görmüyorum, biraz daha da yüzüm iyileşince fena değil bir ürün olduğuna karar verdim.”

“aslında tam adı cosrx bha blackhead power liquid olan, tonik ve solüsyon arası bir ürün. beyaz söğüt ağacının kök ve en dışındaki kısımlarından alınan özünden elde ediliyor. %4 bha içeriyor. yapısı tonikten yoğun daha koyu ve hafif yağlı gibi, renksiz. bir kaç pompa ürünü cildimin, burun, çene ve yanaklar gibi siyah noktaya daha eğilimli kısımlarına yoğunlaşarak uyguluyorum. cildim asitlere alışık olduğu için gün aşırı kullanıyorum. kullanmaya başlayalı çok uzun süre olmadı ama siyah noktalarıma olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum. özellikle çenemdeki siyah noktaların azaldığını görebiliyorum.”

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid Satın Al

Bu ürünü Trendyol online mağazasından satın alabilirsiniz.

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid
Cosrx Bha Blackhead Power Liquid

Cosrx Aha 7 Whitehead Power Liquid

Cosrx Aha 7 Whitehead Power Liquid ürünü aynı serinin beyaz noktaları yok eden kimyasal peelingidir. Bu ürünün içinde bulunan AHA yani glikolik asit gözeneklerde tıkanmış olan beyaz noktaları eriterek yok eder. Sert ve pürüzlü cilt dokusunu iyileştirir. Cildi pürüzsüz hale getirir. 

Cosrx Aha 7 Whitehead Power Liquid ürünü AHA ve glikolik asit yönünden zengin olan elma suyu içerir. Bu ürün cildi derinlemesine temizler, gözeneklerde biriken ölü derileri temizler ve arındırır. İçinde bulunan vitaminler, nemlendirici maddeler ve beyazlatıcı bileşenlerle birlikte cildin daha parlak, canlı ve sağlıklı olmasını sağlar. AHA sayesinde ciltteki fazla yağ yani sebum giderilir. Cildin nem ve yağ dengesi sağlanır. Tüm cilt tipleri için idealdir.

Bu ürünü haftada 1 kez kullanın. Cildiniz bu ürüne alıştıktan sonra haftada 2 ya da 3 kez kullanabilirsiniz. AHA asidi, güneş hassasiyetini yükseltir. Bu yüzden bu ürünü mutlaka gece cilt bakım rutininizde kullanmalısınız. 

Cildinizi bir yüz temizleme jeliyle temizleyin. Cildinizi tonikledikten sonra Cosrx Aha 7 Whitehead Power Liquid ürününü siyah noktalı alanlara hafifçe masaj yaparak uygulayın. Eğer cildinizde hassasiyete neden olursa hemen ılık suyla durulayın. Ardından nemlendirici uygulayın. Sabah güneş kremi sürmeyi kesinlikle unutmayın. 

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. tuğba dedi ki:

  Sanırım Türkiye’de satışı olmayan bir ürün, bir arkadaşım Güney Kore’den getirmişti. Ürüne deneme fırsatım olmadı, ancak arkadaşımın dediğine göre fiyat ve performans açısından gayet iyi bir ürünmüş. Siyah noktalardan kurtulamayanlar için önerilebilecek bir ürün ancak bence bu ürünü kullanmak yerine evde doğal peeling ya da maskeler yapılarak da siyah noktalardan kurtulmak mümkün. Ulaşılabilirlik açısından bu ürüne sahip olmak zor.