Reklamlar
Cilt Bakımı

Avokado Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Avokado çekirdeği maskesi, son birkaç gündür yeni keşfedilen bir güzellik mucizesi. Avokadonun yararlarından sürekli bahsedilir ama avokado çekirdeğinin bu kadar yararlı olduğu bilinmiyordu. Avokado maskesinin cilt için ne kadar faydalı olduğunu herkes bilir.  Fakat çekirdeğini bilmiyorduk. Sağlık ve güzellik için faydalı olan avokado çekirdeğini yeni duymuş olabilirsiniz ancak avokado çekirdeği, cildinizin tekrar güzel bir şekilde parlamasına ve pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olur. Peki avokado çekirdeği maskesi nasıl yapılır, avokado çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir merak ediyorsanız gelin hep birlikte öğrenelim.

avokado çekirdeği maskesi

Avokado Çekirdeği Zehirli mi?

Avokado çekirdeği maskesini yaparken herkesin bu soruyu sorduğunu gördüm ve hemen sizler için araştırmak istedim. Avokado çekirdeğinin internette zehirli olduğunu okumuş olabilirsiniz. Ama bu gerçekten doğru mu? Cevap hem evet hem de hayırdır.

Avokado çekirdeklerinde az miktarda persin vardır. Persin, bir yağ asidine benzeyen bir mantar öldürücü toksindir ve avokado ağacının dışında, kabuğunda ve yapraklarında bulunur. Ancak, çok az miktarda vardır, yani avokado çekirdeği çok büyük miktarlarda tüketilmediği sürece insanlar için hiçbir şekilde zehirli değildir.

Ancak persin ve dolayısıyla avokado çekirdekleri hayvanlar için toksik olabilir. Avokado çekirdekleri, evcil hayvanlara zarar verebilecek kadar toksik değildir. Bununla birlikte, persin aslında kuşlar, atlar ve sığırlar gibi büyük hayvanlar için zararlıdır.

Reklamlar
avokado çekirdeği maskesi

Avokado Çekirdeği Zararları Var Mıdır?

Avokado çekirdeği insanlar için zararlı değildir. Aslında çoğu insan, daha sonra smoothie’lere ve diğer içeceklere eklemek için avokado çekirdeği kullanır. Bununla birlikte, çok acı olduklarını akılda tutmak önemlidir bu yüzden onları güçlü lezzetlerle karıştırmak en iyisidir.

Avokado çekirdekleri zararlı değil aksine yararlıdır. Avokado çekirdeği, antioksidan ve liflerle doludur. Bu da vücudunuz ve cildiniz için harikadır. Avokado çekirdeğini çok fazla miktarda tüketmediğiniz sürece herhangi bir zararı olmaz.

Avokado çekirdeği yoğurt karışımı tok kalmaya ve kilo vermeye yardımcıdır. Bunun için avokado çekirdeklerini rendeledikten sonra 120 derece fırında 2 saat pişirin. Daha sonra taze yoğurt ile 2 yemek kaşığı pişmiş avokado çekirdeği rendesini karıştırıp kahvaltıdan bir saat önce tüketin. Böylece açlık hissetmezsiniz.

avokado çekirdeği maskesi

Avokado Çekirdeğinin Yararları Nelerdir?

Avokado çekirdeğinin cilt için olan faydaları, bölgesel olarak uygulanmasıyla sağlanabilir. Bir bilimsel araştırmaya göre, avokado çekirdeğinin yağları cilt üzerinde çözünen kolajen seviyelerini önemli ölçüde arttırdı. Biliyorsunuz ki kolajen cildin temel yapı taşlarından birisidir. Cildin elastikiyetini arttıran kolajen, cilt için olmazsa olmaz bir bileşendir.

Reklamlar

Bir avokado çekirdeği maskesi, cildin elastikiyetini geri kazanmaya yardımcı olur, kırışıklıkların ve ifade çizgilerinin görünürlüğünü azaltmak için geçici olsa bile daha sıkı görünmesini sağlar.

Bir avokado çekirdeği maskesi, kırışıklıkları ve diğer yaşlanma belirtilerini geciktirir. Çünkü avokado çekirdeği, yaşlanmayı engelleyecek antioksidanlarla doludur. Cildi UV ışınlarının neden olduğu zararlara karşı korur.

avokado çekirdeği maskesi

Avokado Çekirdeği Maske Tarifleri

Avokado çekirdekleri, yaşlanma sürecini geciktiren anti-aging özelliklere sahiptir. Cildin yaşlanmasını hızlandıran ve kırışıklıkları, yaşlılık lekelerini, güneş hasarını, ince çizgileri ve sarkan cildin sebebi serbest radikallerdir. Avokado çekirdeğinin içindeki güçlü antioksidanlar, sağlıklı cilt hücrelerine büyük zarar veren serbest radikallerle savaşır. Ayrıca cildinizdeki kolajeni artırır. Bu da genç, sıkı ve pürüzsüz bir cilt için önemlidir. Yeni cilt hücresi oluşumunu hızlandırmak ve vücutta dolaşımı desteklemek için, avokado çekirdeği maskeleri idealdir. Bu yaşlanmayı tersine çevirecek ve yıllarca genç görünmenizi sağlayacaktır.

Ölü cilt hücrelerinin birikmesi cildinizin daha yaşlı görünmesine neden olur ve gözeneklerinizi tıkayarak sivilceye yol açar. Avokado çekirdeği rendesi de cildiniz için doğal bir peeling olarak çalışır. Ölü cilt hücrelerinin, aşırı sebumun ve diğer yabancı maddelerin ciltten uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Avokado çekirdeği rendesindeki antioksidanlar ayrıca kuru ve zarar görmüş cildin onarılmasına ve beslenmesine yardımcı olur ve inanılmaz bir parlaklık verir.

Muz ve Avokado Maskesi

Muz ve Avokado Çekirdeği Maskesi

Avokado çekirdeği ve muz yüz maskesi uygulayan insanlar, yüzlerinin doğal bir ışıltı aldığını, daha sıkı hale geldiğini ve genel olarak daha sağlıklı bir görünüm kazandığını hissediyorlar.

Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce daima cildinizin gizli ve hassas bir bölgesinde deneyin. Alerji veya reaksiyon yoksa, hemen uygulayın. Bu maske cildinizin doğal ışıltısını ve beyazlığını yeniden kazanmasını sağlar. Haftada 1 kez bu maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 avokado çekirdeği
 • ½ olgun muz

Yapılışı:

 1. Çekirdeği avokadodan çıkarın ve ılık suyla yıkayın.
 2. Çekirdeği 5 gün boyunca güneşin altında kurumaya bırakın.
 3. Avokado çekirdeğini küçük küçük doğrayın. Böylece harmanlanması daha kolay olur.
 4. Toz kıvam elde edinceye kadar bir blendırda öğütün.
 5. Muzu karıştırıcıya ekleyin ve tüm malzemeleri birleştirmek için karıştırın.
 6. Yüzünüzü iyice yıkayın ve dairesel hareketlerle yumuşakça masaj yaparak yüzünüze uygulayın. Cildin daha ince ve daha hassas olduğu göz çevresine sürmemeye dikkat edin.
 7. Maskeyi cildinizde 5 dakika bekletin.
 8. Yüzünüzü ılık suyla durulayın.
limon ve avokado maskesi

Limon ve Avokado Çekirdeği Maskesi

Limon ve avokado çekirdeği maskesi, cildinizin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Üstelik cildinizin beyazlamasına, pürüzsüz bir görüntü kazanmasına ve ışıltı kazanmasına olanak tanır. Limon ve avokado çekirdeği maskesini haftada 2 kez çok rahat bir biçimde uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 avokado
 • 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı:

 1. Çekirdeği avokadodan çıkarın ve ılık suyla yıkayın.
 2. Çekirdeği 5 gün boyunca güneşin altında kurumaya bırakın.
 3. Avokado çekirdeğini küçük küçük doğrayın. Böylece harmanlanması daha kolay olur.
 4. Toz kıvam elde edinceye kadar bir blendırda öğütün.
 5. Avokadoyu, toz avokado çekirdeğini ve limon suyunu blendırda krema haline gelinceye kadar karıştırın.
 6. Temiz cildinize dairesel hareketler ile masaj yaparak maskesi uygulayın. Cildin daha ince ve daha hassas olduğu göz çevresine sürmemeye dikkat edin.
 7. Maskeyi cildinizde 5 dakika bekletin.
 8. Yüzünüzü ılık suyla durulayın.
kahve deniz tuzu avokado maskesi

Kahve, Deniz Tuzu ve Avokado Çekirdeği Rendesi Peeling Tarifi

Bu peeling tarifiyle cildiniz, tüm ölü hücrelerinden arınacak, derinlemesine temizlenecek ve cilt renginiz açılacak. Bu peeling tarifini haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Bu mucize tarifi hemen yapmalısınız!

Malzemeler:

 • 3 avokado çekirdeği
 • 2 yemek kaşığı öğütülmüş kahve
 • 2 yemek kaşığı deniz tuzu

Yapılışı:

 1. Avokado çekirdeklerini, 120 derecede önceden ısıtılmış fırında 1 saat boyunca pişirin.
 2. Avokado çekirdekleri soğuduktan sonra hepsini rendeleyin.
 3. Bir kasede avokado çekirdeği rendesi, kahve ve deniz tuzunu iyice karıştırın.
 4. Cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.
 5. Ilık suyla durulayın.
çay ağacı yağı ve avokado maskesi

Çay Ağacı Yağı ve Avokado Çekirdeği Rendesi Maske Tarifi

Bu maske özellikle akne ve sivilceyi yok etmek için kullanılır. Avokado çekirdeğinin antienflamatuar etkisi cildi iltihaplardan arındırır. Çay ağacı yağı ise cildi yatıştırır ve dinlendirir. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir. Düzenli kullandığınızda cildinizdeki tüm akne ve sivilcelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Malzemeler:

 • 3 avokado çekirdeği
 • 3 damla çay ağacı yağı

Yapılışı:

 1. Avokado çekirdeklerini, 120 derecede önceden ısıtılmış fırında 1 saat boyunca pişirin.
 2. Avokado çekirdekleri soğuduktan sonra hepsini rendeleyin.
 3. Bir kasede avokado çekirdeği rendesi ve çay ağacı yağını karıştırın.
 4. Cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.
 5. 6 dakika bekleyin.
 6. Ilık suyla durulayın.

Avokado Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır? yazımızı beğendiyseniz, Maya Maskesi Tarifleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Reklamlar

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu