Avokado Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır?

01.11.2021
563
Avokado Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere avokado çekirdeği maskesi hakkında avokado çekirdeği cilt maskesi, avokado çekirdeği yağı nasıl yapılır, avokado çekirdeği maskesi tarifi, avokado çekirdeği saç maskesi, avokado çekirdeğinin yararları, avokado çekirdeğindan krem gibi konuları tüm detaylarıyla anlatacağız.

Avokado çekirdeği maskesi, son birkaç gündür yeni keşfedilen bir güzellik mucizesi. Avokadonun yararlarından sürekli bahsedilir ama avokado çekirdeğinin bu kadar yararlı olduğu bilinmiyordu. Avokado maskesinin cilt için ne kadar faydalı olduğunu herkes bilir.  Fakat çekirdeğini bilmiyorduk. Sağlık ve güzellik için faydalı olan avokado çekirdeğini yeni duymuş olabilirsiniz ancak avokado çekirdeği, cildinizin tekrar güzel bir şekilde parlamasına ve pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olur. Peki avokado çekirdeği maskesi nasıl yapılır, avokado çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir merak ediyorsanız gelin hep birlikte öğrenelim.

avokado çekirdeği maskesi

Avokado Çekirdeğinden Krem 

Avokado çekirdeği, sayısız faydasıyla ön plana çıkan ve pek çok farklı şekilde kullanılmaya uygun olan doğal bir üründür. Avokado çekirdeği yağı, kremi ve tozu gibi farklı içerikler ile avokado meyvesinin çekirdeğini cilt üzerinde kullanmak mümkündür. Üstelik bu çekirdekten yapılan kremin onarma, besleme, tahrişleri giderme, cildi rahatlatma ve nemlendirme gibi pek çok faydası bulunmaktadır. 

Avokado çekirdeklerini çöpe atmak yerine krem olarak değerlendirebilirsiniz. Bu kremi günlük olarak kullanabilir ve cildinizin daha iyi nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik avokado çekirdeği kreminin içerisinde diğer faydalı yağlar ekleyerek elde edeceğiniz kremin çok daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. 

Avokado Çekirdeğinden Krem Nasıl Yapılır?

Avokado çekirdeklerini çöpe atmadan değerlendirmenin pek çok yolu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de avokado çekirdeğinden krem yapmaktır. Aşağıdaki adımları izleyerek bu çekirdeklerden etkili bir vücut kremi yapabilirsiniz. 

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
 1. İlk olarak 3 tane avokadonun çekirdeğini ayırınız. 
 2. Çekirdeklerin koyu renkli zarını soyduktan sonra çekirdekleri 150 derece önceden ısıtılmış fırının içerisinde yaklaşık 45 dakika kadar pişiriniz. 
 3. Fırından çıkarttığınız avokado çekirdeklerini bıçakla birkaç parçaya bölerek blender yardımıyla eziniz ve macun kıvamına gelmesini sağlayınız. 
 4. Daha sonra bu macunun içerisine bir tatlı kaşığı hindistancevizi yağı ekleyerek karıştırınız. 
 5. Kreminizin tam kıvamında olabilmesi için 1 yemek kaşığı kadar ham balmumu kremi ekleyebilirsiniz. 

Bu 5 adımda kreminiz kullanıma hazır hale gelecektir. Bu kremi oda sıcaklığında muhafaza edebilir ve pek çok alanda kullanabilirsiniz. Özellikle tahriş, kızarıklık, morluk, küçük yaralar, nemlendirme gibi alanlarda krem oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Dilerseniz hazırlık aşamasında kremin içerisinde argan yağı, tatlı badem yağı, shea yağı gibi faydalı bitkisel yağlar ekleyebilir ve kreminizi istediğiniz gibi hazırlayabilirsiniz. 

Avokado Çekirdeği Zehirli mi?

Avokado çekirdeği maskesini yaparken herkesin bu soruyu sorduğunu gördüm ve hemen sizler için araştırmak istedim. Avokado çekirdeğinin internette zehirli olduğunu okumuş olabilirsiniz. Ama bu gerçekten doğru mu? Cevap hem evet hem de hayırdır.

Avokado çekirdeklerinde az miktarda persin vardır. Persin, bir yağ asidine benzeyen bir mantar öldürücü toksindir ve avokado ağacının dışında, kabuğunda ve yapraklarında bulunur. Ancak, çok az miktarda vardır, yani avokado çekirdeği çok büyük miktarlarda tüketilmediği sürece insanlar için hiçbir şekilde zehirli değildir.

Ancak persin ve dolayısıyla avokado çekirdekleri hayvanlar için toksik olabilir. Avokado çekirdekleri, evcil hayvanlara zarar verebilecek kadar toksik değildir. Bununla birlikte, persin aslında kuşlar, atlar ve sığırlar gibi büyük hayvanlar için zararlıdır.

avokado çekirdeği maskesi

Avokado Çekirdeği Zararları Var Mıdır?

Avokado çekirdeği insanlar için zararlı değildir. Aslında çoğu insan, daha sonra smoothie’lere ve diğer içeceklere eklemek için avokado çekirdeği kullanır. Bununla birlikte, çok acı olduklarını akılda tutmak önemlidir bu yüzden onları güçlü lezzetlerle karıştırmak en iyisidir.

Avokado çekirdekleri zararlı değil aksine yararlıdır. Avokado çekirdeği, antioksidan ve liflerle doludur. Bu da vücudunuz ve cildiniz için harikadır. Avokado çekirdeğini çok fazla miktarda tüketmediğiniz sürece herhangi bir zararı olmaz.

Avokado çekirdeği yoğurt karışımı tok kalmaya ve kilo vermeye yardımcıdır. Bunun için avokado çekirdeklerini rendeledikten sonra 120 derece fırında 2 saat pişirin. Daha sonra taze yoğurt ile 2 yemek kaşığı pişmiş avokado çekirdeği rendesini karıştırıp kahvaltıdan bir saat önce tüketin. Böylece açlık hissetmezsiniz.

avokado çekirdeği maskesi

Avokado Çekirdeğinin Yararları Nelerdir?

Avokado çekirdeğinin cilt için olan faydaları, bölgesel olarak uygulanmasıyla sağlanabilir. Bir bilimsel araştırmaya göre, avokado çekirdeğinin yağları cilt üzerinde çözünen kolajen seviyelerini önemli ölçüde arttırdı. Biliyorsunuz ki kolajen cildin temel yapı taşlarından birisidir. Cildin elastikiyetini arttıran kolajen, cilt için olmazsa olmaz bir bileşendir.

Bir avokado çekirdeği maskesi, cildin elastikiyetini geri kazanmaya yardımcı olur, kırışıklıkların ve ifade çizgilerinin görünürlüğünü azaltmak için geçici olsa bile daha sıkı görünmesini sağlar.

Bir avokado çekirdeği maskesi, kırışıklıkları ve diğer yaşlanma belirtilerini geciktirir. Çünkü avokado çekirdeği, yaşlanmayı engelleyecek antioksidanlarla doludur. Cildi UV ışınlarının neden olduğu zararlara karşı korur.

avokado çekirdeği maskesi

Avokado Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Avokado çekirdeği, en az avokadonun kendisi kadar faydalıdır. Avokado çekirdeği yağı da günümüzde sıkça ihtiyaç duyulan en yararlı yağlar arasında yerini almaktadır. Bu bağlamda bu yapı evde yapmak isteyenler, avokado çekirdeği yapı nasıl yapılır sorusuna yanıt aramaktadır. Avokado çekirdeği yapı yapabilmek için birkaç avokadonun çekirdeği ve 2 su bardağı kadar doğal zeytinyağına ihtiyaç duyulmaktadır. 

Avokado çekirdekleri, iyice rendelenerek ezilir ve daha sonra zeytinyağı dolu kabın içerisine eklenerek 1 hafta kadar bekletilir. Belirtilen bu süreden sonra avokado çekirdeği yağı kullanmaya hazır hale gelmektedir. Cildi nemlendirmek, kızarıklık ve tahrişleri engellemek, saçlarınıza bakım yapmak için bu yağı kullanabilirsiniz.

https://youtu.be/pVoVduv2ZZE

Avokado Çekirdeği Saç Maskesi

Avokado çekirdeği, saç bakımında kullanılabilecek en faydalı doğal ürünlerden bir tanesidir. Avokado çekirdeği saç maskesi yapmak isteyenler, bu noktada avokado çekirdeğini bir rende yardımıyla ezmeli ve daha sonra ezilen çekirdeğin içerisinde 1 yemek kaşığı kadar Hint yağı veya zeytinyağı eklemelidir. Yapılan bu karışım ortalama 1 gün boyunca ağzı kapalı şekilde bekletildikten sonra saç diplerinden uçlarına kadar uygulanabilir. 

Saçınıza maske uygulaması yaptıktan sonra 15 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra saçlarınızı yağdan arınıncaya kadar iyice yıkamanız ve durulamanız gerekmektedir. Bu maske sayesinde saçlarınızın parlaklığı artacak ve saçlarınız nem kazanacağı için bakımlı saç görünümü elde etmiş olacaksınız.

Avokado Çekirdeği Maskesi Tarifi

Avokado çekirdekleri, yaşlanma sürecini geciktiren anti-aging özelliklere sahiptir. Cildin yaşlanmasını hızlandıran ve kırışıklıkları, yaşlılık lekelerini, güneş hasarını, ince çizgileri ve sarkan cildin sebebi serbest radikallerdir. Avokado çekirdeğinin içindeki güçlü antioksidanlar, sağlıklı cilt hücrelerine büyük zarar veren serbest radikallerle savaşır. Ayrıca cildinizdeki kolajeni artırır. Bu da genç, sıkı ve pürüzsüz bir cilt için önemlidir. Yeni cilt hücresi oluşumunu hızlandırmak ve vücutta dolaşımı desteklemek için, avokado çekirdeği maskeleri idealdir. Bu yaşlanmayı tersine çevirecek ve yıllarca genç görünmenizi sağlayacaktır.

Ölü cilt hücrelerinin birikmesi cildinizin daha yaşlı görünmesine neden olur ve gözeneklerinizi tıkayarak sivilceye yol açar. Avokado çekirdeği rendesi de cildiniz için doğal bir peeling olarak çalışır. Ölü cilt hücrelerinin, aşırı sebumun ve diğer yabancı maddelerin ciltten uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Avokado çekirdeği rendesindeki antioksidanlar ayrıca kuru ve zarar görmüş cildin onarılmasına ve beslenmesine yardımcı olur ve inanılmaz bir parlaklık verir.

Muz ve Avokado Maskesi

Muz ve Avokado Çekirdeği Maskesi

Avokado çekirdeği ve muz yüz maskesi uygulayan insanlar, yüzlerinin doğal bir ışıltı aldığını, daha sıkı hale geldiğini ve genel olarak daha sağlıklı bir görünüm kazandığını hissediyorlar.

Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce daima cildinizin gizli ve hassas bir bölgesinde deneyin. Alerji veya reaksiyon yoksa, hemen uygulayın. Bu maske cildinizin doğal ışıltısını ve beyazlığını yeniden kazanmasını sağlar. Haftada 1 kez bu maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 avokado çekirdeği
 • Yarım olgun muz

Yapılışı:

 1. Çekirdeği avokadodan çıkarın ve ılık suyla yıkayın.
 2. Çekirdeği 5 gün boyunca güneşin altında kurumaya bırakın.
 3. Avokado çekirdeğini küçük küçük doğrayın. Böylece harmanlanması daha kolay olur.
 4. Toz kıvam elde edinceye kadar bir blendırda öğütün.
 5. Muzu karıştırıcıya ekleyin ve tüm malzemeleri birleştirmek için karıştırın.
 6. Yüzünüzü iyice yıkayın ve dairesel hareketlerle yumuşakça masaj yaparak yüzünüze uygulayın. Cildin daha ince ve daha hassas olduğu göz çevresine sürmemeye dikkat edin.
 7. Maskeyi cildinizde 5 dakika bekletin.
 8. Yüzünüzü ılık suyla durulayın.
limon ve avokado maskesi

Limon ve Avokado Çekirdeği Maskesi

Limon ve avokado çekirdeği maskesi, cildinizin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Üstelik cildinizin beyazlamasına, pürüzsüz bir görüntü kazanmasına ve ışıltı kazanmasına olanak tanır. Limon ve avokado çekirdeği maskesini haftada 2 kez çok rahat bir biçimde uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 avokado
 • 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı:

 1. Çekirdeği avokadodan çıkarın ve ılık suyla yıkayın.
 2. Çekirdeği 5 gün boyunca güneşin altında kurumaya bırakın.
 3. Avokado çekirdeğini küçük küçük doğrayın. Böylece harmanlanması daha kolay olur.
 4. Toz kıvam elde edinceye kadar bir blendırda öğütün.
 5. Avokadoyu, toz avokado çekirdeğini ve limon suyunu blendırda krema haline gelinceye kadar karıştırın.
 6. Temiz cildinize dairesel hareketler ile masaj yaparak maskesi uygulayın. Cildin daha ince ve daha hassas olduğu göz çevresine sürmemeye dikkat edin.
 7. Maskeyi cildinizde 5 dakika bekletin.
 8. Yüzünüzü ılık suyla durulayın.
kahve deniz tuzu avokado maskesi

Kahve, Deniz Tuzu ve Avokado Çekirdeği Rendesi Peeling Tarifi

Bu peeling tarifiyle cildiniz, tüm ölü hücrelerinden arınacak, derinlemesine temizlenecek ve cilt renginiz açılacak. Bu peeling tarifini haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Bu mucize tarifi hemen yapmalısınız!

Malzemeler:

 • 3 avokado çekirdeği
 • 2 yemek kaşığı öğütülmüş kahve
 • 2 yemek kaşığı deniz tuzu

Yapılışı:

 1. Avokado çekirdeklerini, 120 derecede önceden ısıtılmış fırında 1 saat boyunca pişirin.
 2. Avokado çekirdekleri soğuduktan sonra hepsini rendeleyin.
 3. Bir kasede avokado çekirdeği rendesi, kahve ve deniz tuzunu iyice karıştırın.
 4. Cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.
 5. Ilık suyla durulayın.
çay ağacı yağı ve avokado maskesi

Çay Ağacı Yağı ve Avokado Çekirdeği Rendesi Maske Tarifi

Bu maske özellikle akne ve sivilceyi yok etmek için kullanılır. Avokado çekirdeğinin antienflamatuar etkisi cildi iltihaplardan arındırır. Çay ağacı yağı ise cildi yatıştırır ve dinlendirir. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir. Düzenli kullandığınızda cildinizdeki tüm akne ve sivilcelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Malzemeler:

 • 3 avokado çekirdeği
 • 3 damla çay ağacı yağı

Yapılışı:

 1. Avokado çekirdeklerini, 120 derecede önceden ısıtılmış fırında 1 saat boyunca pişirin.
 2. Avokado çekirdekleri soğuduktan sonra hepsini rendeleyin.
 3. Bir kasede avokado çekirdeği rendesi ve çay ağacı yağını karıştırın.
 4. Cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.
 5. 6 dakika bekleyin.
 6. Ilık suyla durulayın.

Bu yazımızda sizlere avokado çekirdeği maskesi hakkında avokado çekirdeği cilt maskesi, avokado çekirdeği yağı nasıl yapılır, avokado çekirdeği maskesi tarifi, avokado çekirdeği saç maskesi, avokado çekirdeğinin yararları, avokado çekirdeğindan krem gibi konuları tüm detaylarıyla anlattık.

Avokado Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır? yazımızı beğendiyseniz, Maya Maskesi Tarifleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.