Kuru Eller için Doğal Maskeler

27.12.2021
1.032
Kuru Eller için Doğal Maskeler
Modelistlik Kursu

Kadınların kuru eller ile karşılaşmasının pek çok farklı sebebi olabileceği gibi günümüzde en yaygın nedenler arasında soğuk havalar ve deterjan gibi kimyasal içeren maddelerden kaynaklı meydana gelmektedir. Bu sebeple bu makalemizde sizlere kuru eller için doğal maske tarifleri paylaşacağız.

El kuruluğunun neden olduğu cilt çatlaklarından dolayı cildinizin güzel görünümünü kaybetmesini istemiyor iseniz sizlere aşağıda önereceğimiz pek çok doğal maske ile bakımınızı yapmalısınız.

Bilgi: Cilt çatlaklarının tedavisi için fito krem kullanabilirsiniz. Fito krem cildi nemlendirir ve çatlak oluşumunu engeller.

Kuru Eller için doğal maske tarifi
Kuru Eller için doğal maske tarifi

Kuru Eller için Doğal Maske Tarifi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı kadar taze süzülmüş bal
 • 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
 • Bir litre su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

İki farklı derin kap hazırlayıp birinin içerisinde bir litre ılık suyunuzu diğerinin içerine ise taze süzülmüş balınız ve zeytinyağını karıştırın.

Daha sonra öncelikle ellerinizi ılık su içerisine koyarak yaklaşık 10 dakika boyunca bekletin. Ellerinizi çıkartıp kuruttuktan sonra diğer kap içerisinde yer alan zeytinyağı ve bal karışımına sokarak 5 dakikada burada bekletin.

Daha sonra ellerinizi çıkartıp ılık veya çok soğuk olmayan bir suda yıkayarak temizleyin. Haftada 3 kez uygulayacağınız bu yöntem ile daha yumuşak ve parlak bir ele sahip olabileceğinizi göreceksiniz.

Kil Maskesi
Kil Maskesi

Kuru Eller için Kil Maskesi

Kil, yüz yıllardır bayanlar tarafından hemen hemen tüm bakım maskelerinde tercih edilmektedir. Aşağıda yer alacan bu etkili maske ile kısa süre içerisinde kuru ellere veda edip daha parlak ve yumuşak el görünümüne kavuşabilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Malzemeler

 • 2 tane yumurtanın sadece sarısı
 • 1 yemek kaşığı badem yağı ( aktarlardan bulabilirsiniz )
 • 1 yemek kaşığı kil ( aktarlardan bulabilirsiniz )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Derin bir porselen kap içerisine sırası ile yumurta sarılarını, badem yağını ve kilinizi ilave ederek katın. Tüm bu malzemeleri bir çırpıcı yardımı ile krem haline gelene kadar karıştırıyoruz.

Bu karışımı krem halinde iken kare bir kap içerisinde buzluğa koyup 10 dakika bekletip çıkarttıktan sonra ellerinizin her yerine sürün ve daha sonra ellerinizi yıkayın. Bu etkili karışımı haftada aralıklar ile 2 3 kez uygulamanız önerilir.

Şeker Maskesi
Şeker Maskesi

Kuru Eller için Şeker Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı kadar esmer ( kahverengi ) şeker
 • 2 tatlı kaşığı kadar kızılcık suyu ( aktarlardan bulabilirsiniz )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Karışımı hazırlayıp ellerinize uygulamadan önce kurutmayacak bir sabun ile ellerinizi temizleyin. Temizliğiniz süresinde ılık su kullanmaya özen gösterin. Ellerinizi temizledikten sonra malzemeleri birbirine karıştırıp ellerinize uygulayın ve birkaç dakika durduktan sonra yine ılık su ile temizleyin. Bu karışımı her gün uygulayabilirsiniz.

Kuru Eller Neden Olur

Kuru Eller Neden Olur

Kuru Eller Neden Olur, Nasıl Önleyebiliriz?

Genellikle cildin fazla kurumasını önlemek için mevcut olan ciltte yağ eksikliğinden kaynaklanır. Sık el yıkama, alkol kullanımı ve bazı ilaç türleri nedeniyle eller kuruyabilir. Bu tedaviler, ciltteki doğal yağların ve katı yağların atılmasına neden olarak kuru ellere neden olabilir.” Kuru Eller”, özellikle şeker hastalığı olan kişilerde yaygın bir sorundur. Bunun nedeni, metformin, sülfonilüreler ve glipizid gibi glikoz seviyelerini kontrol etmek için kullanılan bazı ilaçların cildinizi kurutabilmesidir.

Kuru ellerle ilişkili diğer durumlarda, ellerinizdeki derinin hastalığın ortaya çıktığı ilk yerlerden biri olduğunu unutmamak önemlidir. Kuru cilt, impetigo veya selülit gibi durumlar da dahil olmak üzere enfeksiyon potansiyelini artırabilir. Bu nedenle kuru cildi, çatlakları ve enfeksiyonu önlemek için ellerinizi sık sık nemlendirmek önemlidir. Kimyasallarla uğraşırken ve cildinizi tahriş edebilecek başka şeyler yaparken eldiven takmanız da önemlidir.

 Kuru eller de yaşlanmanın yaygın bir sonucudur. Yaşlandıkça cildimiz, vücudun dış tabakasını (epidermis) çok kuru ve çatlamaktan koruyan doğal yağları tutma yeteneğini kaybeder. Aynı zamanda, cildin doğal yağ bezleri, kuru cildin gelişmesine izin veren yağ üretmeyi durdurabilir. Ve ne yazık ki yaşlı eller için, kuru cilt geliştikten sonra kendini çözmesi uzun zaman alabilir. Bu sinir bozucu olabilir çünkü kuru cilde sahip insanlar doktor muayenehanesine gelip bunu sorana kadar farklı bir şey fark etmeyebilirler.

Bazı durumlarda, kuru ellere altta yatan bir hastalık veya durum neden olabilir. Örneğin, böbrek yetmezliği olan kişilerde, hastalıkları organın kanlarındaki atık ürünleri filtreleme yeteneğini olumsuz etkilediği için kuru eller gelişebilir. Bu atık ürünler daha sonra kuru ve çatlamış cilt olasılığını artırır.

Hormon sistemindeki arızalar da ellerin kurumasına neden olabilir. Cilt yüzeyindeki yağ üretimini düzenleyen hormonlardaki bir arıza, karakteristik olmayan kurulukların oluşmasına neden olabilir. Kuru eller de enfekte olma eğilimindedir. Bunun nedeni, kirli eldiven giymek gibi unutulan veya ihmal edilen tıbbi prosedürler olabilir. Ya da bakterilerin deriye kesikler ve yaralar yoluyla girebilmesi nedeniyle olabilir.

Elektriği iletmeyen su genellikle bir hastanede örneğin yaraları temizlemek veya enjeksiyon hazırlamak için kullanılır. Bu su elektriği iletmez ve aksi takdirde ciltte enfeksiyona neden olacak bakterileri öldürmeyebilir. Bu nedenle, eldeki bir kesik veya yara uygun şekilde temizlenmezse, bakteriler deriden içeri girerek bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

Kuru Ellerin Nedeni Nedir?

Kuru ellerin yaygın nedenlerinden kaçınmak, en az onları nemlendirmek kadar önemli olabilir. Alkolden kaçınarak kuru elleri önleyebilirsiniz. Alkol kuru cilde neden olabilir ve kaliteli bir nemlendirici tarafından önlenen ikincil enfeksiyonlara neden olabilir. Alkol ayrıca cildin daha fazla kurumasına ve daha fazla tahrişe yol açabilen tıkanmış gözeneklere de yol açar. Sülfonilüreler (örneğin gliburit) ellerinizi çok kuru hale getirebilecek başka bir maddedir. Bunları alırken yüzünüze dokunmamaya dikkat edin (vücut tarafından emilirler ve bazı kişilerde ciddi cilt reaksiyonlarına neden olabilirler).

İlk adım, yumuşatıcılarla tedavi çok önemli olsa da, ellerinizin kurumasının ve çatlamasının nedenlerine bakmak yardımcı olabilir. Genel kural şudur: Kuru elleri uzun süre ve tahriş edici yan etkiler olmadan tedavi etmek istiyorsanız, neden başladığını öğrenin.

Çoklu doymamış yağlar zengin linoleik asit kaynaklarıdır; kuru elleri egzama enfeksiyonlarına daha yatkın hale getirir.

Kuru ellerin nedeni ile ilgili bir başka teori, selenyum eksikliğinden kaynaklanabileceğidir. Bu durumda selenyum takviyesi almak bu eksikliğin neden olduğu hasarı onarmak için işe yarayacaktır.

Şeker hastalığınız ve kuru elleriniz varsa, günlük nemlendirme ellerinizin enfeksiyona yol açabilecek çatlama ve yırtılmasını önleyecektir. Şeker hastalığı olan birçok kişi, ellerinde yaralara neden olan mengene vb. aletleri kullanmalarını zorlaştıran soğuk, sert ellerden de şikâyet eder.

YORUMLAR

 1. senem dedi ki:

  Soğuk kış günlerinde bu ellerimizin çektiği dert nedir ya? Çok kuru cilde sahip olduğum evde kendimce yaptığım bir uygulama var. Ilık su ile ellerimi yıkıyorum bir güzel kurutuyorum ardından suyu sıkılmış limon kabuğunun içine az miktarda zeytinyağı döküyorum birazcıkta esmer şeker katıyorum. Limon kabuğunun içinde ellerimi bir güzel ovalıyorum. Pamuk gibi oluyor ellerim denemenizi tavsiye ederim vallahi.