Ciltteki Kırmızı Lekeler Tedavi Yöntemleri

23.12.2021
637
Ciltteki Kırmızı Lekeler Tedavi Yöntemleri
Modelistlik Kursu

Ciltteki kırmızı lekeler farklı çeşitlerde ve farklı görünümlerde oluşur ve her birinin farklı tedavi yöntemleri vardır. Ciltteki kırmızı lekeler arasında saçkıran, zona, roseola infantum, eritema, kontakt dermatit, kızamık, suçiçeği ve kızamıkçık vardır. Bu bölümde ciltte oluşan farklı kırmızı lekelerin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini bulacaksınız.

Ciltteki Kırmızı Lekelerin Nedenleri

Ciltteki Kırmızı Lekelerin Nedenleri

Ciltteki Kırmızı Lekelerin Nedenleri

Saçkıran gibi mantar enfeksiyonları: Saçkıran, açık bir alanı çevreleyen kırmızı lekelerden oluşan bir halkaya benzer. Bu lekelerin genel tedavisi mantar önleyici merhemleri, kremleri ve ilaçları içerir.

Zona: Tıbbi olarak herpes zoster olarak bilinirler. Zona, yüzün veya vücudun bir tarafında oluşan kabarcıklarla ortaya çıkabilen ağrılı bir döküntüdür. Viral bir döküntü olduğu için anti-viral oral haplarla tedavi edilir.

Roseola infantum: Roseola infantum, bebeklerde ortaya çıkan ve yüksek ateşin ardından döküntüye neden olan viral bir enfeksiyondur. Roseola infantum için spesifik bir tedavi yoktur. Roseola infantum vakalarının çoğu hafiftir ve kendi kendini sınırlar. Tedavi, dinlenmeyi, yeterli sıvı alımını ve ateşi kontrol altına almak için ilaçları içerir.

Eritema infeksiyozum: Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan viral bir enfeksiyondur. İşaretler ve semptomlar, yanaklarda tokat atılmış bir yanağa benzeyen kırmızı bir döküntü, ateş, boğaz ağrısı, mide rahatsızlığı ve baş ağrısını içerir. Genel olarak, bu hastalık için herhangi bir tedavi gerekli değildir. Döküntü kaşıntılı ise bir antihistamin ilacı kullanılabilir.

Kızamık, kızamıkçık, su çiçeği ve COVID-19 gibi viral hastalıklar: Bu durumların her biri kendi belirti ve semptomlarıyla ilişkilidir. Bu tür kırmızı lekelerin doğru teşhis ve tedavi için bir doktora başvurmanız önerilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kontakt dermatit: Lateks alerjisi, böcek (sivrisinek, kene) ısırığı ve çocuk bezleri (çocuklarda pişik) kontakt dermatit örnekleridir. Tedavi, bir kalamin losyonu veya bir steroid (hidrokortizon) ile karıştırılmış nemlendirici gibi kaşıntıyı gidermek için lokal uygulamalar için oral antihistaminikler ve kremlerin kullanımını içerir.

Gıda alerjileri: İnsanların belirli gıdalara alerjisi olabilir ve bu da kızarıklık olarak görünebilir. En yaygın gıdalar balık, kabuklu deniz ürünleri, yer fıstığı ve ceviz gibi ağaç kuruyemişleridir. Çocuklar için problemli gıdalar arasında yumurta, süt, yer fıstığı, soya ve buğday sayılabilir.

İlaç döküntüsü: Herhangi bir ilaca karşı ani bir alerjik reaksiyon, döküntü şeklinde ortaya çıkabilir. Tıbbi geçmişinizi değerlendirecek ve alternatif bir ilaç yazacak olan doktorla iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

Atopik dermatit: Genellikle bebeklerde başlar ve yaşla birlikte gidebilir veya yaşam boyunca alevlenmelerle kalıcı olarak kalabilir. Atopik dermatit tedavisi, alevlenmeleri yönetmeyi ve cildi nemli tutmayı amaçlar.

Zehirli sarmaşık, zehirli meşe veya zehirli sumak döküntüsü: Bu bitkilerden herhangi birine dokunmak, çoğu insanda vücudun her yerinde yoğun kaşıntıyla birlikte kabaran kırmızı noktalara neden olur. Kırmızı noktalar genellikle yedi ila yirmi bir gün içinde kendiliğinden geçer. Tedavi, etkilenen kısmı ılık veya sabunlu suyla yıkamayı, Kalamin losyonu sürmeyi ve kaşıntıyı gidermek için antihistamin ilaçları almayı içerir.

Ciltteki kırmızı lekeleri tedavi etmek için salisilik veya glikolik asit bazlı cilt bakım ürünleri kullanın. Bu bileşenler cildinizin en üst tabakasını nazikçe pul pul dökmeye ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur. Cildinizi sakin ve nemli tutmak için bölgeyi günde en az iki kez nemlendirmeniz çok önemlidir. Kuru cildiniz varsa, daha pürüzsüz, daha yumuşak ve daha sakin bir cilde uyanmak için günlük gece cilt bakımı rutininizde yüz yağı kullanmanız gerekir. Bu şekilde cildiniz yatışır ve çok daha nemli hale gelir.

Ciltte Nokta Şeklinde Kırmızı Lekeler Tedavisi

Ciltte Nokta Şeklinde Kırmızı Lekeler Tedavisi

Ciltte Nokta Şeklinde Kırmızı Lekeler Tedavisi

Yüz veya vücutta oluşan kırmızı bir çizgi örümcek damarı olarak da bilinen kırık bir kan damarıdır. Bunlar hava değişiklikleri, hamilelik veya genetik nedeniyle oluşabilir. Basınçta bir değişiklik olduğunda, damar cildinizin yüzeyinin hemen altında genişler veya kırılır.

Yüzdeki kırık bir damar, bölgeye elma sirkesi sürülerek tedavi edilebilir. Elma sirkesi kızarıklığı azaltarak örümcek damarlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır.

Evde tedavi yardımcı olmazsa veya vücudun başka yerlerinde kırık kan damarları bulunursa, klinik tedaviler onları gözden silebilir. CoolGlide Lazer Damar Azaltma Tedavisi gibi lazer tedavilerinin seansları biraz pahalıdır ve kızarıklık ortadan kalkmadan önce bir kez daha doktor ziyareti gerektirebilir.

Ayrıca, örümcek damarlarının bir veya iki hafta içinde kaybolmasına yardımcı olacak, skleroterapi adı verilen enjeksiyon bazlı bir terapi de var. Bu tedavi, damara bir solüsyon enjekte etmek için çok ince bir iğne kullanır ve bu da damarın şişmesine ve kapanmasına neden olur. Kan güvenli bir şekilde diğer damarlara yönlendirildiği için vücut daha sonra damarı emer. İnsanlar bir tedaviden sonra sonuçları görme eğiliminde olur ancak bazılarının söz konusu damar tamamen kaybolmadan önce sonraki tedavilere ihtiyaç duyabilir.

Ciltte Kabarık Kırmızı Lekeler Tedavi Yöntemleri

Deride küçük, sıkı ve pembe bir kabarık olan bu lekeler dermal nevüs olarak belirlenir. Genellikle genç erişkinlikte görülen iyi huylu büyümedir. Dermal nevüs güvenli ve normal bir cilt lejyonu olarak adlandırılır ancak bununla birlikte, bu bebekler kendi başlarına gitmeyeceklerdir. Bir dermatolog tarafından cerrahi olarak çıkarılmadıkça, onlarla birlikte kalırsınız.

Kırmızı Cilt Lekeleri Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kırmızı Cilt Lekeleri Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kırmızı Cilt Lekeleri Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ciltte kırmızı lekeler için bazı bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Bu bölümde ciltteki kırmızı lekeler için bitkisel tedavi yöntemlerini bulacaksınız…

Hindistan cevizi yağı

Ciltteki kırmızı lekeleri gidermek için hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı, kuruluk, yara izi veya kırmızı lekeler gibi tüm cilt sorunlarınız için bir nimettir. Bu harika iksir cildi yatıştırır, kaşıntıyı yatıştırır ve kızarıklığı azaltır. Sadece tahrişi hafifletmek ve kızarıklığı ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda içinde bulunan laurik asit sayesinde kuru, pul pul cildi nemlendirir ve daha fazla enfeksiyon veya alerjiyi önler. Hindistan cevizi yağı ayrıca anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir ve atopik dermatit benzeri egzama ve daha fazlasının tedavisinde yardımcı olabilir. Bu yağın düzenli kullanımı kızarıklığın azalmasına ve zamanla kırmızı noktaların tamamen yok olmasına yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi yağını olduğu gibi kullanabilir veya diğer yatıştırıcı maddelerle karıştırarak bir maske oluşturabilirsiniz. Birkaç damla sızma veya organik hindistan cevizi yağı alın ve hafif nemli cilde uygulayın. Parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle bir süre nazikçe masaj yapın ve emilmesine izin verin. Her gece etkilenen cilde uygulayın ve sabahları soğuk suyla yıkayın. Hafif, yatıştırıcı bir nemlendirici ile devam edin.

Aloe vera

Aloe vera

Aloe vera

Ciltteki kırmızı lekeleri gidermek için aloe vera jeli kullanabilirsiniz. Aloe veranın cilt için doğal bir şifacı ve nemlendirici olduğu bilinmektedir. Kırmızı lekelerle mücadele ediyorsanız, elinize biraz aloe vera jeli almanın zamanı geldi. Bitki cilt faydaları ile doludur ve cildinizdeki ısı kaynamalarından, tahrişlerden ve kırmızı lekelerden kurtulmanızı sağlayabilir. Enflamasyon ve enfeksiyonlara yardımcı olan soğutma özelliklerinin yanı sıra mantar önleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğundan bakteri ve enfeksiyonları uzak tutar. Kuru, yağlı veya hassas, her cilt tipi için çalışır ve kızarıklık, akne, lekeler ve güneş yanığı ile savaşır, size temiz, tahrişsiz bir cilt verir.

Kırmızı lekeleri tamamen ortadan kaldırmak için aloe verayı cilt bakımınıza dahil etmenin sayısız yolu vardır. İlk olarak, aloe vera bitkisinin özünü sıyırın ve doğrudan cildinizdeki kırmızı bölgelere masaj yapın. Yirmi dakika kurumaya bırakın ve su ile durulayın. Ayrıca cildinizi yatıştırmak ve kurumasını önlemek için nemlendirici veya jel gibi aloe vera içeren cilt bakım ürünlerini de kullanabilirsiniz. Başka bir yol da taze sıkılmış jel ve salatalık suyu ile aloe vera yüz maskesi hazırlamaktır. İltihaplı cildi soğutur ve kızarıklığı azaltır.

Muz kabuğu

Ciltteki kırmızı lekeleri gidermek için muz kabuğu kullanılır. Muz kabuklarını sivilce ve sivilce izleriyle savaşmak için güçlü bir bileşen olarak biliyor olabilirsiniz ve bu da bir cazibe gibi çalışır. Ancak kırmızı noktaları da en aza indirebileceğini biliyor muydunuz? Muz kabukları, ciltteki kızarıklığı, şişmeyi ve tahrişi azaltmaya yardımcı olan potasyum ve antioksidanlarla doludur. Muz kabuğunu cilde sürtmek, ciltteki kırmızı lekelerin nedeni sivilceyse, yara izlerinin ve kızarıklığın kaybolmasına neden olabilir.

Kırmızı sivilceleri tedavi etmenin yanı sıra, sivilcelerin etrafındaki alanı iyileştirir ve inatçı sivilcelerin geride bıraktığı lekeleri ve kırmızı noktaları iyileştirir. Bu nedenle, bir dahaki sefere çöpü çıkardığınızda eski bir muz kabuğu arayın ve bu cilt bakımı tüyosu için saklayın.

Tercihen birkaç siyah nokta içeren olgun bir muz alın. Olgunlaşmamış veya olgunlaşmamış bir muz, mükemmel olgunlaşmış bir muz kadar iyi iş yapmaz. Kesip kabuğunu alın. Kabuğun iç (yumuşak) kısmını etkilenen bölgelere yaklaşık beş ila on dakika ovalayın ve masaj yapın. Yirmi dakika daha kurumasını bekleyin. Kalıntıyı nemli bir bezle silin ve yüzünüzü durulayın. Sonuçları görmek için bunu iki hafta boyunca her gün yapın.

Limon suyu

Limon suyu

Limon suyu

Ciltteki kırmızı lekeleri gidermek için limon suyu idealdir. Daha hızlı, kırmızı lekelerin yerinde tedavisini arıyorsanız, iyi limona güvenebilirsiniz. Limon suyu, kızarıklık ve kırmızı noktaları azaltmanın en hızlı yoludur. Limonda bulunan sitrik asit, büzücü görevi görür ve cildin pH seviyesini korur. Ayrıca, ciltteki kızarıklığı azaltmaya yardımcı olan ağartma özelliklerine ve yüksek düzeyde antioksidanlara sahiptir. Ayrıca, fazla yağı, kiri emen ve tıkanmış gözenekleri temizleyen bir cilt temizleyici olduğu bilinmektedir. Cildinize limon suyu ile bakım yapmak, kırmızı noktalardan kurtulmanıza yardımcı olacak ve daha parlak ve net bir cilt elde etmenize yardımcı olacaktır.

Bir bütün limonu sıkın ve içine pamuklu çubuk veya pamuklu çubuk batırın. Etkilenen bölgelere batırdığınız pamuğu nazikçe silin ve kurumasını bekleyin. Meyve suyunu uygularken dikkatli olun ve özellikle kuru cildiniz varsa, yalnızca tedaviye ihtiyaç duyan noktalara uygulayın. Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Cildinizin kurumasını önlemek için hafif, serinletici bir losyonla nemlendirin. İstenen sonuçlar için bunu günde iki kez yapın.

Elma sirkesi

Ciltteki kırmızı lekeleri gidermek için elma sirkesi kullamayı deneyin. Asetik, sitrik, malik ve amino asitler gibi cildi seven asitlerle güç dolu elma sirkesi, tüm yaz cilt sorunları için tek çözümünüzdür. Ve kırmızı lekeler söz konusu olduğunda, bu mucizevi bileşen onlarla başa çıkmak için mükemmel bir iş çıkarır ve bir şişeyi el altında bulundurmaya değer. Güneş yanıklarını iyileştirir, akne izlerini tedavi eder, kızarıklığı azaltır ve ciltteki kaşıntı ve tahrişleri yatıştırır. Ayrıca alfa-hidroksi asit, vitaminler, mineral tuzlar ve cildinizin pH seviyelerini geri kazanmaya ve dengelemeye yardımcı olan ve ölü deri hücrelerini temizleyen, size gençleşmiş ve yumuşak bir cilt veren faydalı enzimler içerir. Sıkılaştırıcı özellikleri sayesinde cildinizi sakinleştirmeye ve kırmızı lekelerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Yarım çay kaşığı elma sirkesini iki yemek kaşığı suyla seyreltin. Herhangi bir uçucu yağdan birkaç damla ekleyin ve karıştırın. Bir pamuğu karışıma batırın ve ciltteki tüm kırmızı lekelere uygulayın. Bir süre oturmasına izin verin. Doğal olarak kuruduğunda, soğuk suyla durulayın. Bunu günde iki kez tekrarlayın ve birkaç hafta içinde kırmızı noktalardan tamamen kurtulacaksınız.

Kakao yağı

Kakao yağı

Kakao yağı

Ciltteki kırmızı lekeleri gidermek için kakao yağı iyi gelir. Ciltteki kırmızı lekelerin görünümünü azaltmanın ve tamamen ortadan kaldırmanın bir başka inanılmaz yolu da kakao yağı kullanmaktır. Bunun nedeni, kakao yağının zengin bir fitokimyasal kaynağı olmasıdır; bu, görünür kırmızı noktaları aydınlatmak için gerçekten çok çalışır ve ayrıca kırmızı beneklerle birlikte gelen iltihabı azaltır. Ek olarak, kakao yağı, çevrede bulunan serbest radikallerle savaşmak için gerçekten önemli olan antioksidanlarla da zenginleştirilmiştir. Son olarak ve en önemlisi, kakao yağı cildiniz için son derece nemlendirici olduğundan, iltihaplanmayı azaltmanın yanı sıra cildinizin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

Koyu lekeleri azaltmak için kakao yağı kullanmak için tek yapmanız gereken ya biraz eritmek ve doğrudan etkilenen bölgeye uygulamak. Cildinize masaj yapın ve olduğu gibi bırakın. Ertesi sabah ılık suyla yıkayın. Sonuçları hemen görmek için bunu her gece yatmadan önce deneyin.

Yoğurt

Ciltteki kırmızı lekeleri gidermek için yoğurt en iyisidir. Birçok insanın yüzünde kahverengimsi kırmızı lekeler olmasının ana nedenlerinden biri, o bölgedeki artan melanin içeriğidir. Bu sorundan kurtulmanın harika, kolay ve ekonomik bir yolu, yoğurdu kullanmaktır. Bunun nedeni, yoğurdun melanin içeriğini parçalayarak cildinizi aydınlatmak için iyi çalışan enzimler ve diğer bakterilerle dolu olduğu biliniyor. Çinko varlığı sayesinde yoğurt, cilt iltihabını ve benzeri sorunları azaltmak için harika bir doğal çözümdür.

Kırmızı lekeleri azaltmak için yoğurdu azaltmak için tek yapmanız gereken etkilenen bölgeye biraz yoğurt sürmek ve yumuşak, köpüksüz bir temizleyici suyla yıkamadan önce tamamen kurumasını beklemektir. Hızlı ve etkili sonuçlar görmek için bu işlemi günde bir kez tekrarlayın.

Salatalık

Salatalık

Salatalık

Ciltteki kırmızı lekeleri gidermek için salatalık da kullanılabilir. İltihaplanma veya ağrı ile ilgili herhangi bir sorununuz varsa, salatalığın serinletici ve sakinleştirici özellikleri her zaman işe yarar. Salatalığın iltihap önleyici ve yatıştırıcı özellikleri, kızgın, iltihaplı lekeleri azaltmak için cildinizin derinliklerine inmeye yardımcı olur.

Salatalık kullanmak gerçekten çok basit. Etkilenen bölgeye ince salatalık dilimleri yerleştirebilir ya da biraz taze salatalık suyu alıp lekelere uygulayabilirsiniz. Daha hızlı sonuç almak için meyve suyunun cildinize derinlemesine nüfuz etmesini sağlamak için bölgeye nazikçe masaj yapın. En iyi sonucu almak için bu ilacı haftada birkaç kez tekrarlayın.

E vitamini yağı

Ciltteki kırmızı lekeleri gidermek için E vitamini yağı iyidir. E vitamini yağının zengin antioksidan özellikleri, kırmızı noktaları hızlı ve etkili bir şekilde azaltmaya yardımcı olur. E vitamini yağında bulunan anti-inflamatuar özellikler, hızlı hücre yenilenmesini destekleyerek kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olur ve bu da onu cilt ve saçla ilgili çoğu sorun için mükemmel bir seçim haline getirir.

E vitamini yağı kullanmak için herhangi bir tıbbi mağazada kolayca bulunabilen bir kapsülü açmanız yeterlidir. Yağı kapsülden çıkarın ve yüzünüzdeki kırmızı noktalara doğrudan uygulayın ve gece boyunca bırakın. Bu işlemi her gün tekrarlayın ve sadece koyu lekelerde değil, genel ciltte de kesinlikle büyük bir fark göreceksiniz.

İlginizi çekebilecek içerik: Kereviz Suyu ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

YouTube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.