Kuru cilt bakımı nasıl yapılır?

19.07.2020
665
Kuru cilt bakımı nasıl yapılır?
Modelistlik Kursu

Kuru cilt bakımı nasıl yapılır? Yaş, beslenme ve sinir sistemi cildin yağlılığındaki değişikliği etkileyen ana faktörlerdir. Normal yağ sekresyonunun bozulması cildin durumu üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda, cildin esnekliği azalır, kabuklar ve çatlaklar ortaya çıkar, güneş ışığına duyarlılık, rüzgar, yüksek ve düşük sıcaklıklar artar, tahriş olur ve kırmızı lekelerle kaplanır.

Kuru cilt, gastrointestinal sistemin disfonksiyonu, esansiyel vitamin eksikliği ve hatta bazı önemli elementlerin olmaması, sinir sistemi gerginliği, endokrin bezlerinin aktivitesindeki değişiklikler gibi faktörlerden kaynaklanabilir. 

Bir dizi dış faktör – güneş, rüzgar, deniz suyu, sıcak bir sobanın yanında çalışma – cildin kuruluğunu arttırır. Bunu önlemek için, uygun cilt bakımı kurallarını bilmeniz gerekir. Örneğin, bu tür cildin dışarı çıkmadan önce yıkanmasına, alkol, toz, beyazlatıcı merhem içeren kozmetiklerin kullanılmasına izin verilmez.

Genellikle kadınlar kuru ciltten şikayet ederler. İstatistiklere göre, Dünya’daki tüm kadınların yarısı kuru deriden muzdarip. Genç kadınlarda kuru cildin yağlı bir parlaklığı yoktur, temiz, elastik ve iyi gerilmiştir. Kırışıklıklar ya küçüktür ya da yoktur. Bu tür ciltlerde genişlemiş gözenekler yoktur.

Bununla birlikte, cilde dokunduğunuzda, kuru hisseder. Kuruluk esas olarak yanak ve burun çevresindeki bölgelerde fark edilir. Deride nem yoktur. Böyle bir cilt çok çekici olmasına rağmen geçicidir. Kuru cilt çok yağlı bir sabunla bile dayanamaz. Çekici görünüm özelliklerini hızla kaybeder. Yaşlandıkça, kabuklu, kuru ve sabunla yıkamak imkansız hale gelir. Sade su ile yıkandığında bile, kırmızı lekeler ve morluklar ile kaplıdır. Sonra göz çevresinden başlayarak, kırışmaya başlar. Şiddetli hava koşulları bu süreçleri hızlandırır. Bu cildi modern ve dikkatli bir bakımla tedavi ederek, güzelliğini uzun süre korumak ve yaşlanmayı önlemek mümkündür.

Bazen kadınlar bu sorunu ortadan kaldırmak için sık sık yıkarlar. İlk başta, cildi geçici olarak tahrip eden ve rahatlama yaratan bu süreç o kadar gergin olur ki yüzdeki bir damla su bile onu tahriş eder ve tahriş eder. Bu durumda, bir güzellik uzmanına danışmak en iyisidir. Bununla birlikte, sağlıklı kuru cilt bağımsız olarak korunabilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kuru Cilt Bakımı Programı

Kuru cilt bakımında sadece yumuşatılmış soğuk su veya oda sıcaklığında su ile temizlenmesi tavsiye edilir. Soğuk veya sıcak su arterleri daraltır ve cildin daha hızlı yaşlanmasını sağlar. Bu cilt tipi, sonbaharın hafif nemli havası üzerinde iyi bir etkiye sahiptir. Yaz aylarında güneşten korunmak gerekir. Böyle havalarda sadece sabahları yıkayabilirsiniz. Bunu yapmadan önce kuru ciltler, herhangi bir bitkisel yağ, shea yağı, ekşi krema için bir krem ​​uygulanması tavsiye edilir.

Kuru Cilt Bakımı için Sabah Bakımı

Kuru hassas ciltler soyularak suya dayanıklıdır. Kuru cilt bakımında, ısıtılmış bitkisel yağ ile temizlenebilir. Ardından yağı yumuşak bir kağıt havluyla silin. Diğer temizleme işlemleri de kullanılabilir. Örneğin:

 • Kuru cilt bakımı için sabah yüzünüzü eşit miktarda su ve süt karışımıyla yıkayabilirsiniz. Su oda sıcaklığında olmalıdır.
 • Yüze biraz ekşi krema sürün. Cildi yumuşatır ve direncini arttırır. Sonra yüzünüzü oda sıcaklığına soğutulmuş kaynamış su ile yıkayın.
 • 1 yumurta sarısına 100 gram krem, 1 çay kaşığı votka, 5-15 damla limon suyu ekleyin. Kullanmadan önce karışımı çalkalayın ve ardından yüzünüzü pamuklu bir bezle silin. Pamuğun birkaç kez değiştirilmesi tavsiye edilir. Bu karışım cildi iyi temizler, yumuşatır ve beyazlatır.
 • 2 yemek kaşığı “Herkül” yulafına 1 litre kaynar su dökün ve soğuduktan sonra tülbentten süzerek bir süre bekletin. Yüzünüzü bu karışımla silin.
 • 1 çay kaşığı nişastayı 1 litre suya dökün ve bu karışımla yıkayın kuru ciltler için de iyidir.
 • 6. Haftada bir kez yüzünüzü kaynamış su ile yıkayın. Bunu yapmadan önce, yüzünüze 1 yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı saf bitkisel yağ karışımı uygulayın. Karışımı ıslak cilde ıslak bir parmağınızla dairesel hareketlerle uygulayın. Elde edilen köpüğü soğuk kaynamış su ile durulayın.

Kuru cilt bakımı için cildi yumuşatma

Sabah yüzünüzü temizledikten sonra kuru ciltler için bir krem ​​uygulayın. Cildi yumuşatır, elastik ve dış ortama dayanıklı hale getirir. 10-20 dakika sonra, ince krem ​​tabakasını bir kağıt havluyla temizleyin. Yüze, krema üzerinde sıcak suda ısıtılmış bir kaşıkla masaj yapabilirsiniz. Ancak kaşık çok sıcak olmamalıdır. Bu masaj boyun ve göğüste yapılmalıdır. Alnın daha aktif olarak masaj yapılması önerilir.

Kuru cilt bakımında cildin korunması

Bu süreç mevsime ve hava durumuna bağlıdır. Cildinizde çiller, pigment lekeleri, genişlemiş kan damarları gibi lekeler varsa, güneşli bir günde dışarı çıkarken yüzünüze koruyucu bir krem ​​ve toz uygulayın. 

Bu tür kusurlardan uzaksanız, besleyici krem ​​üzerine dekoratif allık uygulamak gerekir. Normal allık yerine hafif krem ​​allık kullanmak daha iyidir. İkincisi cilde iyi nüfuz eder, uzun süre kalır, yayılmaz ve cilde parlak ve elastik bir görünüm verir. 

Rüzgarlı ve çok soğuk havalarda, cilde ince bir koruyucu krem ​​tabakası uygulamak gerekir. Bundan sonra, her zamanki gibi allık kullanın. Cildi korumak için dekoratif kozmetikler kullanmak da mümkündür. Ancak kuru cildin makyaja duyarlı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, dekoratif araçlar sadece cildi yumuşattıktan ve aşırı dikkatle kullanılmalıdır. Kozmetiklerin aşırı kullanımı ciddi cilt hastalıklarına yol açabilir.

Kuru cilt bakımı için Akşam bakımı

Cilt bakım sisteminin ana kısmı akşam bakımıdır. Günlük kozmetikler olmadan uyumak imkansızdır. Cilt birçok kozmetikle temizlenir. Bu ürünler, cildin aynı kozmetik ürünlere alışmaması için dikkatlice seçilmeli ve değiştirilmelidir. Ayrıca, bu şekilde cildi çeşitli besinler ile besleyebilirsiniz. Ayrıca yüzünüzü ısıtılmış saf ayçiçek yağı ile temizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için yumuşak bir pamuklu çubuk kullanın. Sıvı besleyici ve ev yapımı kremler de cildi iyi temizler ve besler.

Kuru cilt bakımı için maskeler

Kuru cilt tipine uygun maske önerilerimiz aşağıdaki gibidir;

Yumurta Bal Maskesi

1 yumurta sarısı, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı ayçiçek yağını karıştırın. Maskeyi yüzünüzde 15-20 dakika bekledikten sonra, ılık kaynamış su veya eşit miktarda su ve süt karışımı ile durulayın. Ayrıca maskeye 10-15 damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Shea Yağı Maskesi

30 gram shea yağı ısıtın. İnce bir pamuk yünü tabakasını yağa batırın ve yüzünüze uygulayın. Parşömen kağıdı ve havlu ile örtün. 15-20 dakika sonra, kuru bir havlu veya pamuklu çubukla silin ve silin. Yağın boynunuza dökülmesini önlemek için bu parçalara kuru pamuk tabakası koyabilirsiniz.

Yumurta Krema Maskesi

Yumurta sarısını 1 çay kaşığı krema ile karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın, 15-20 dakika sonra oda sıcaklığına soğutulmuş kaynamış su ile durulayın.

Süzme Peynir ve Krema Maskesi

1 çorba kaşığı süzme peyniri ezin ve 1 çorba kaşığı ekşi krema ve yarım çay kaşığı tuz ile iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüzde 15-20 dakika tuttuktan sonra, kaynar suya batırılmış bir pamuklu çubukla silin.

Yaş maya ve süt maskesi

20 gram yaş mayayı 1 çorba kaşığı süt ve 1 çorba kaşığı bitkisel yağ ile karıştırın. Maskeyi 15-20 dakika yüzünde bıraktıktan sonra, kaynar suya batırılmış bir pamuklu çubukla silin. * 50-100 gram çilek (ahududu, çilek), meyve (erik, şeftali, kayısı), sebze (domates, lahana, havuç) herhangi bir meyve suyuna ince bir pamuk tabakası batırın ve 15-20 dakika yüzünüze koyun. Kurudukça pamuğu tekrar ıslatın. Ardından yüzünüzü kuru bir pamuklu çubukla silin.

Salatalık maskesi

Küçük bir rende ile 2 taze salatalık rendeleyin. Meyve suyunu çıkarmadan yüze uygulayın ve 20-25 dakika sonra oda sıcaklığında suya batırılmış bir pamuklu top ile temizleyin. Ayrıca maskeye un da ekleyebilirsiniz. Cildiniz çok hassassa, ekşi krema ekleyin. Genel olarak, meyve ve sebze maskelerinden önce yüzünüzü krem ​​veya sıvı ekşi krema ile silmeniz önerilir.

Yumurta ve Ayçiçek yağı maskesi

1 yumurta sarısının yarısını 15 gram ayçiçek yağı ile karıştırın. Karışımı yüzünüze 15-20 dakika uygulayın ve suya batırılmış bir pamuk topu ile temizleyin.

Ek Bilgi: çatlamayı önlemek için doğru beslenme, bol su içmek ve egzersiz yapmak şarttır. Cilt en fazla gerilime maruz kaldığı ve yeterince su emmediği için çatlar. Çünkü vücuda giren su miktarı az olduğunda, cilt elastikiyetini kaybeder ve çatlak oluşumu için koşullar yaratır.

Kuru cilt bakımı nasıl yapılır? adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca, Dudak Bakımı Peeling Tarifleri yazımızı da beğenebileceğinizi düşünüyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
Bilginin gücüne inanan, sosyal içerik üreticisi. Eğitim, Teknoloji, Bilim ve Mekan Değerlendirmeleri konusunda içerik üretiyorum. 20+ yıllık teknoloji geçmişimin bana kazandırdığı bütün deneyimi, sizleri bilgilendirmek ve bilgi ile eğlendirmek üzere sizlerle Sosyola'da paylaşacağım. Takip edin.
YORUMLAR

 1. sevimylmz dedi ki:

  kuru ciltler icin glowingupın Nemlendirici kremini kullanabilirsiniz kullandığım tüm kremler arasında bu daha iyi geldi cildime

 2. sevimylmz dedi ki:

  ürünün linkini buldum kullanmak isteyen olursa diye bırakıyım buraya:
  glowingup . com . tr/