Kimler Kolajen Kullanmalıdır

06.07.2021
275
Kimler Kolajen Kullanmalıdır
Modelistlik Kursu

Daha sağlıklı bir yaşam için pek çok uzmanın önerdiği birbirinden etkili gıda takviyeleri arasında, kolajen içerikli ürünler ön plana çıkıyor. Sağlıklı ve dinç bir yaşamın sırrı, yapılan araştırmalar sonucunda her geçen gün biraz daha açığa çıkıyor. Vücudun doğal olarak ürettiği yapısal bir protein olan ve yaşlanmayla birlikte azalan kolajen hem yaşlılık belirtilerini hem de kemik ve eklemlerdeki güç kaybını gidermenize yardımcı oluyor. Peki kolajen nedir ve kimler tarafından kullanılmalıdır, merak ediyor musunuz? İşte bu etkili protein hakkında bilmeniz gereken detaylar…

Kolajen Nedir?

Gençliğin ve dinamizmin temel sırları arasında yer alan kolajen, insan vücudunda doğuştan gelen proteinler arasında yer alıyor. Cildin sıkı ve gergin bir görünüm sergilemesini; kemiklerin, eklemlerin ve bağların güçlenmesini sağlayan kolajen, özellikle 30 yaşından sonra azalmaya başlıyor. Yaşlılık belirtilerinin 30’lu yaşlardan itibaren ortaya çıkmasında, eklem ve kemiklerin yaşla birlikte zayıflamasında ve vücut dinamizminin azalmasında, kolajen azalmasının ciddi bir rolü bulunuyor. Vücutta tekrar üretilmesi son derece zor olan kolajen eksikliğini gıda yoluyla gidermek de çok mümkün olmuyor. En çok hayvansal gıdalarda bulunan kolajeni beslenme yoluyla takviye etmek için aşırı miktarlarda yiyecek tüketmek gerekiyor ve bu durum da farklı sağlık problemlerinin tetiklenmesi anlamına geliyor. Bu sebeple pek çok uzman, kolajen içerikli gıda takviyelerinin kullanılmasını öneriyor.

Kolajen Kimler için Öncelikli İhtiyaçtır?

İnsan vücudundaki kolajen, özellikle 25 yaş civarına kadar varlığını etkili bir şekilde sürdürüyor ve bu sebeple de 25 yaş altındaki kişilerin doktor tavsiyesi olmadan kolajen takviyesi kullanması çok gerekli görülmüyor. 25-30 yaşını aşmış pek çok kişi ise kolajen içeren gıda takviyelerinden faydalanabiliyor. Kolajen desteği kullanması en çok önerilen kişiler ve gruplar ise şu şekilde:

  • Yaşlanma belirtilerini geciktirmeyi ve cilt kırışıklıklarını başlamadan önlemeyi tercih edenler,
  • Cildindeki kırışıklıkları giderip daha canlı bir görünüme kavuşmak isteyenler,
  • Yaşlılık ya da sakatlık gibi farklı sebepler yüzünden eklem, kemik ve kas ağrısı çekenler,
  • Saç ve tırnaklarını güçlendirmek isteyenler,
  • Daha dinamik ve güçlü bir hareket sistemine sahip olmak isteyenler.

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Kolajen, cildin gençleşmesinden kemiklerin güçlenmesine, hareket sistemindeki unsurların birbirine daha etkili bir şekilde bağlanmasından kas sakatlıklarının önlenmesine kadar pek çok fayda sağlıyor. Kolajenin faydaları, takviye kullanımından kısa bir süre sonra hissedilebilir hâle geliyor. Kolajen takviyelerinin etkisi, düzenli kullanımda iki ila dört hafta içinde fark edilebiliyor. Düzenli kullanımı sürdürmeniz hâlinde ise hem cildinizde hem de vücut genelinde etkili bir fark oluşabiliyor.

Kolajen Kullanmanın Zararı Var Mı?

Kolajen takviyeleri, bilimsel açıdan incelenen ürünler arasında yer alıyor ve bugüne kadar yapılan tüm araştırmalar, kolajen takviyesinin herhangi bir yan etkisi bulunmadığını ortaya koyuyor. Kolajen içeren ürünler, bu açıdan da en güvenli ve yararlı gıda takviyesi seçenekleri arasında kabul ediliyor. Yine de kolajen içeren gıda takviyelerinden yararlanmak isteyen kullanıcıların, bazı takviyeler içinde kolajene ek olarak yer alan vitamin ve minerallere yönelik herhangi bir alerjilerinin bulunup bulunmadığını öğrenmek için doktor gözetimine başvurmasında yarar bulunabilir.

Yazımızı beğendiyseniz tanıtım kategorimizdeki diğer yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Eğer siz de kısa sürede yaşlanma belirtilerini azaltmak, kas ve eklemlerinizi güçlendirmek isterseniz, supraprotein.com tarafından size özel olarak üretilen kolajen takviyesi seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.