Keman Kursu Hakkında Bilgiler

10.04.2021
238
Keman Kursu Hakkında Bilgiler
Modelistlik Kursu

Keman eğitimi almak isteyenlerin ilk olarak başlangıç seviyesi keman kursuna katılmalıdırlar. Keman dersleri verilen kurslarda ileri ki zamanlarda kemanı uzman düzeyinde çalabilecek kursiyerler yetiştirilmektedir.

Keman, dört teli olan bir müzik aletidir. Violin ailesinin en küçük üyesidir. Kemanın yayına arşe adı verilir. Arşeye reçine maddesi sürülerek kullanılır. Böylece yay düzgünleşir ve sesi daha güzel çıkar. 60 santim uzunluğunda olmasına rağmen çıkardığı yüksek ses tonu ile herkesi hayran bırakır.

Keman sesi ve tonları ile birçok kişi tarafından beğenilen ve dinlenilen bir müzik aletidir. Daha çok göçebelerin kültürünü yansıtır.

Bu kursa katılmak isteyenler MEB bağlı olan kurumların kurslarına katılmalıdırlar. Eğitmenlik diploması olmayan kişiler keman kursu yetkisine sahip değildir.

Keman kursları tek kişilik olarak verildiği gibi grup olarak da verilir. Öncelikle müzik aleti tanıtılır ve daha sonra notalara geçilir. Keman çalmak isteyenlerin kesinlikle kurs programlarına katılmaları gerekir. Çocuklar için verilen kurslar sayesinde çocuklar daha disiplinli olacaklardır. Kendilerine olan güvenleri artacaktır.

Keman Kursu Fiyatları
Keman Kursu Fiyatları

Keman Kursu Fiyatları

Keman kursları yılın on iki ayı verilmektedir. Belli bir kayıt dönemi bulunmamaktadır. Kurs fiyatları birebir ya da grup olması, süresi gibi kriterlere göre farklılıklar gösterir. Ayda 8 saat verilen kurs ile 4 saat verilen kurs fiyatları aynı olmamaktadır. Bireysel verilen kurslar grup kurslarına göre daha yüksektir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Keman Kursunda Neler Öğrenilir?

Bu kursta temel seviye olarak yay çekme, nota basma gibi çalışmalar yapılır. Bu çalışmalara hakim olduktan sonra yavaş yavaş parçalar çalınmaya başlar. Keman çalmak göründüğü kadar kolay olmamaktadır. Uzun çalışmalar, tekrarlar ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle çocuk yaşata başlayan ve müziğe ilgisi olan çocuklar için keman çalmak vazgeçilmez bir tutkudur.

Keman duruş ve tutuş tekniklerini kavrayanlar, yayı doğru olarak kullananlar, majör ve minör dizilerini öğrenenler MEB’e bağlı kursa gitmişler ise kurs bitiminde sertifika alırlar.

Kısa Dönem Keman Kursları

Keman çalmayı öğrenmek kısa dönemde tamamlanacak bir eğitim değildir. Fakat özellikle yaz aylarında çocuk ya da gençlerin tatillerini daha kaliteli değerlendirmeleri açısından yaz aylarında açılan kısa dönem keman kurslarına katılmak mümkündür.

Profesyonel Keman Kursu
Profesyonel Keman Kursu

Profesyonel Keman Kursu

Kısa dönem keman kurslarına katılıp eğitimini devam ettirmek isteyenler profesyonel keman kurslarına devam ederek iyi bir kemancı olabilirler. Hatta bu eğitimlerini konservatuarlarda devam ettirebilirler.

Ücretsiz Keman Kursu

Keman kursları Halk Eğitim ve İSMEK aracılığı ile ücretsiz verilmektedir. İstanbul’da her ilçe belediyesi tarafından yüzlerce ücretsiz kurs açılmaktadır. Bu kurslardan birisi de keman kursudur. Kursa kayıt yaptırmak isteyenler kendilerine en yakın merkezlere giderek kayıt yaptırabilirler.

İSMEK Keman Kursu

İSMEK İstanbul’da ücretsiz kurslar vermeye devam etmektedir. Müzik eğitimi için verilen bu kurslardan bir tanesi de keman kursudur. Keman eğitimleri iki branşta verilir. 128 saat süren Türk müziği ve 240 saat süren Batı müziği eğitimlerini almak için İstanbul’da ikamet etmeniz ve kursa kayıt yaptırmanız yeterli oluyor. Kayıtlar için sizden bir ücret talep edilmez.

İSMEK kursları eylül ayının ilk haftasında başlar. Kayıtlar internet üzerinden online yapılabilmektedir.

Halk Eğitim Keman Kursu

Halk eğitim merkezleri tüm şehirlerde yüzlerce müzik ve sanat dallarında kurslar açmaktadır. Bu kurslardan birisi de keman kursudur. Halk eğitim kursuna kayıt yaptırmak isteyenler kendilerine en yakın merkeze giderek kayıt yaptırabilirler. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan halk eğitim merkezlerinde kurs sonunda sertifika verilmektedir.

Müziği seven keman çalmak isteyenler için Halk Eğitim merkezlerinin sunduğu bu imkanı değerlendirerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Keman Kursları hakkındaki yazımızı beğendiyseniz Jimnastik Kursları hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca İSMEK internet sitesinden Ücretsiz verilen keman kursları hakkında bilgi alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.