Kalın Bağırsak Kaç Bölümden Oluşur?

30.09.2022
232
Kalın Bağırsak Kaç Bölümden Oluşur?
Modelistlik Kursu

Kalın bağırsak, sindirim sisteminde ince bağırsak ile anüs arasındaki bölümdür ve toplam uzunluğu 1,5 ile 2 metre arasında değişir. Sinirim sisteminin 5’te 1’ini oluşturan kalın bağırsak başlangıcı olan çekumda çap en geniş olan bölümdür.

Kolon boyu daralarak gider ve anal kanal öncesi rektumda çok daha fazla genişler. Büyük ve küçükbaş hayvanlarda buna bumbar ismi verilir.

Kalın Bağırsak Ve İnce Bağırsak Arasındaki Fark

Kalın bağırsak ile ince bağırsak arasındaki fark çap büyüklüğü, konumu, keseli görünümü ve yağ parçacıklarıdır. Kas lifleri 3 uzunlamasına bant şeklindedir, ince bağırsağı çevreler ve kemer oluşturur.

Kalın bağırsak ileumun sağında bulunan çekum ile başlar sağ lumbar ve karaciğer altına doğru kıvrılarak çıkar. Abdomenin karşısına uzayarak yeniden kıvrılır ve pelvise doğru iner. Burada tekrar kıvrıldıktan sonra pelvisin arka duvarı boyu uzar ve anüste biter.

Midenin altında yer alan kalın bağırsak bölümleri;

 • Çekum.
 • Anal kanal şeklindedir.

Sindirim Sisteminin Son Bölümü Kolon

Dışkı depolama kapasitesi 2100 gram olan kalın bağırsaktaki kolon sindirim sisteminin son bölümüdür. Haustra olarak adlandırılan kesecik nedeniyle parçalı bir görünümü vardır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Katı atıkların vücuttan ayrılmadan önce suyunu ve tuzunu alarak flora destekli emilmeyen malzemenin fermantasyonunu sağlar. Kolon besinlerin emiliminde herhangi bir role sahip değildir ancak her gün ortalama bir buçuk litre su kolona gelir.

Yetişkinde Kolon Uzunluğu

Yetişkinde Kolon Uzunluğu

Yetişkinde Kolon Uzunluğu

Ortalama ölçülere sahip bir yetişkinde kolon uzunluğu erkekler için 166 cm, kadınlar için ise 155 cm’dir. Kalın bağırsağın bölümlerinden olan kolon 6 farklı bölümden oluşmaktadır.

 • Apandisit dahil çekum.
 • Yükselen kolon.
 • İnen kolon.
 • Enine kolon.
 • Sigmoid kolon.

Kalın Bağırsağın Bölümleri Ve İşlevleri

1.5 ve 1.8 m uzunluğunda, 6 ile 8 cm çapında olan kalın bağırsak ince bağırsak sonunda başlar anüse kadar uzanır. İnce bağırsağın etrafını çevreleyerek abdominopelvik boşlukta yerleşiktir. Dış yüzü İnce bağırsağa göre farklıdır ve boğumlardan oluşan yapısı vardır boğumlara houstra coli adı verilir.

Mukoza tabakasından yarım ay şekline benzeyen çıkıntılar vardır ve bunlar pliciae semilunares coli olarak ifade edilir. Sabit olmayan mukoza çıkıntıları bir yerde kaybolurken başka bir yerde rahatlıkla başlayabilir.

Mukozadaki epitel hücreler yoğun şekilde kadeh hücresi bulundurur. Bunlar mukoz salgılar ve kayganlık oluşturarak sindirim atıklarının dışarı atılmasına yardımcı olur. Mukasa da villuslar yoktur. Kalın bağırsağın bölümü ve işlevleri şunlardır;

 • Kalın bağırsağın en geniş kısmı olan çekum ince bağırsakla birleştiği bölümde yer alır ve 6 ila 7 cm uzunluğundadır.
 • 4 bölüme ayrılan ve çekumdan sonra gelen kısım kolondur.
 • Sigmoid kolonundan sonraki bölüm ise rektum olarak ifade edilir.
 • Anal kanal ampulla rectinin alt bölümünde yer alır ve daralarak aşağı ve arkaya ilerler anüste biter.

Kalın Bağırsak Kaç Bölümden Oluşur yazımızı beğendiyseniz daha önce yazdığımız İlk yardım Eğitici Eğitimi Kursu Hakkında Bilgiler yazıyı okuyabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.