İstanbul’da İlk Yardım Eğitimi Veren Kurumlar

20.09.2022
407
İstanbul’da İlk Yardım Eğitimi Veren Kurumlar
Modelistlik Kursu

Herhangi bir kaza ya da yaralanma durumunda sağlık görevlileri ulaşana kadar durumun kötüye gitmesini önlemek için yapılan ilaçsız uygulamaya ilk yardım adı verilir. İlk yardımda öncelikle amaç;

  • Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesine destek olmak.
  • Hastanın durumunun kötüleşmesini engellemek.
  • İyileştirmeyi kolaylaştırmaktır.

İlk Yardım Kursunun Önemi

İlk yardım eğitimi veren kurumların sayısı özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde oldukça fazladır. Böylelikle problemlere karşı doktor ya da ilgili sağlık personeli gelene kadar müdahale etme fırsatı artar. İlk yardım kursu güvenilir ve profesyonel firmalardan alınır.

Eğitimin ardından verilen sertifika ücretli ya da ücretsiz olarak sunulur. Birçok sektörde ve güvenlik kuruluşlarında ilk yardım sertifikası zorunluluğu bulunduğundan dolayı kurs sayısında önemli bir artış yaşanmış durumdadır.

İlk Yardımcı Belgesi

Alınan eğitimin ardından katılım ya da başarı belgesi alan kursiyerler belgeyi resmi olarak kullanamaz ancak ilk yardımcı belgesi alması gerekir. İlk yardım eğitimi;

  • Halk eğitim merkezleri tarafından belirlenmiş olan aralıklar içerisinde açılmaktadır.
  • Kursiyerler kurs tarihlerini takip etmektedir.
  • Sağlık bakanlığı tarafından onay almış firmalar ile ilgili herhangi bir problem yaşanmaması için gerekli önlemi alır.
  • Eğitimler ilk yardım çantası başta olmak üzere verilmesi gereken destek hakkında bilgiler sunar.
  • Kursiyerlerin sağlık konusunda bilinçlenmesine ciddi bir fırsat oluşturur.
  • Özellikle uluslararası ilk yardım sertifikası tüm kurumlarda kabul görür.
  • Eğitim öncesi firmanın sertifika şartları ve geçerlilik durumu incelenmelidir.
Doğru Müdahale Hayat Kurtarır

Doğru Müdahale Hayat Kurtarır

Altın Dakikalarda Doğru Müdahale Hayat Kurtarır

Son yıllarda kaza ve can kayıplarını azaltmak adına firmalar ilk yardım eğitimini zorunlu kılmaktadır böylelikle sağlık alanında insanların bilinçlendirilmesi arttırılır. Altın dakikalar olarak ifade edilen kaza sonrası yaralanmalarda ilk birkaç dakika son derece önemlidir. Bu süreç içerisinde hastaya doğru şekilde müdahale etmek hayat kurtarır.

Bundan dolayı ilk yardım eğitimlerine katılmak ve sertifika almak önem kazanır. Bilinçsizce yapılan müdahale hastanın daha kötü duruma gitmesine ya da sakatlanmasına neden olacağından dolayı ilk yardım eğitimleri son derece büyük bir öneme sahiptir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

İlginizi Çekebilir: İlk Yardım Sertifikası Kimlere Verilir?

İstanbul’da Sertifika Veren İlk Yardım Merkezleri

İlk yardım sertifikası vermeye yetkili olan kurumlar İstanbul il sağlık müdürlüğü tarafından 127 merkez olarak yetkilendirilmiştir. 127 merkezin dışında alınan sertifikaların herhangi bir geçerliliği yoktur. İstanbul Anadolu yakası ve Avrupa yakasında toplam 127 ilk yardım merkezinin yetkisi bulunmaktadır.

İstanbul il sağlık müdürlüğü resmi internet adresi üzerinden yetkilendirilmiş ilk yardım merkezlerinin listesini kamuoyu ile paylaşmaktadır. Eğitim kurumunun sertifika veren yetkili kuruluş olup olmadığını internet sitesinden kolaylıkla öğrenmek mümkündür.

İlk yardım müdahalesinde bulunan görevli hastanın durumunu değerlendirerek korku ve endişelerini giderir gerekli müdahaleyi yaparak yardımcı olacak olanları organize eder. Hastayı hareket ettirmeden ve yarasını görmesine izin vermeden müdahale ederek en yakın sağlık kuruluşuna sevkini sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.