Reklamlar
Adli İşlemler

İnfaz Çağrı Kağıdı Nedir?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Çağrı kağıdı nedir?

İnfaz Çağrı kağıdı, hakkınızda verilen bir hükmün (ilamın) veya gerekçeli kararın kesinleşmesine müteakip, infazı için teslim olmanız gerektiğini bildiren Cumhuriyet Savcılığı davetnamesidir.

Çağrı kağıdı mahkumlara mahsusdur ne demek?

Çağrı kağıdı adli mercilerin bir çok birimi tarafından çıkarılabileceği göz önünde bulundurulursa, hakkında kesinleşmiş bir ilamı bulunan hükümlünün, ilamının infazı için çağırılması adına çıkarılan çağrı kağıdına mahkumlara mahsus ibaresi yazılmaktadır. Mahkum bir suçtan ceza alan kişi anlamına geldiğinden, mahkumlara mahsusdur ibaresi konulmaktadır.

İnfaz çağrı kağıdı geldi ne yapmalıyım?

Hakkınızda kesinleşen bir hüküm için infaz çağrı kağıdı geldiğinde ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız, öncelikle gelen kağıdın içeriğini okumalısınız. Hakkınızda infaz çağrı kağıdı gelmiş ise muhtemelen bu kesinleşen bir ilamınızın infazı yapılacağı anlamı taşır. Çağrı kağıdında da yazdığı gibi 10 gün içerisinde en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat etmeniz gerekir.

Çağrı kağıdına uymama

Çağrı kağıdını tebliğ aldığınız tarihten itibaren 10 gün içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığına teslim olmamanız durumunda hakkınızda yakalama emri çıkarılacaktır. Yakalama emri hakkınızda verilen hükmü arttırmaz veya eksiltmez. Ancak Açık cezaevine ayrılma yönetmeliği gibi iyi halli olmanızı gerektiren hükümlerden yararlanmanız için çağrı kağıdını tebliğ almanızdan itibaren 10 gün içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmanız yararınıza olacaktır.

Reklamlar

Çağrı kağıdı ile teslim olma

Çağrı kağıdını tebliğ aldıktan 10 gün içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığına teslim olmanıza müteakip size ceza infaz kurumuna gönderme tutanağı adında bir kağıt verilir ve sizden ceza evine kendiliğinizden teslim olmanız istenir. Sizde bu yazı ile birlikte ceza evine teslim olursunuz.

Çağrı kağıdı sorgulama

Hakkınızda verilen bir hüküm gereği infaz işlemleri başlamış ise bunu en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak öğrenebilirsiniz. Adliyelerde Cumhuriyet Başsavcılıkları bünyesinde bulunan infaz bürolarına başvurarak kimlik numaranızla yapılacak sorgudan, bir hükmünüz olup olmadığı, ilamın infaz aşamasına gelip gelmediğini sorgulatabilirsiniz.

İnfaz çağrı kağıdı ne zaman gelir?

Çağrı kağıdı hakkınızda mahkemece verilen hükmün kesinleşmesine müteakip, yazışmalar için belli bir süre geçtikten sonra gelir. Eğer hükmünüze itiraz etmemiş iseniz, muhtemelen 2 ay içerisinde çağrı kağıdı adresinize gelecektir. Adresinizin güncel olması ve adresinizi mernisten güncellemeniz bu açıdan önem arz etmektedir.

Çağrı kağıdı kimlere gönderilir?

Çağrı kağıdı, mahkumlara mahsus olduğu ibaresi var ise hakkında bir ilam verilen ve infazına başlanılması için Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen ilamlardan ötürü hükümlülere gönderilir. Hakkında verilen cezanın infazı için cezaevine gönderileceğini işaret eder.

Reklamlar

Ayrıca bknz: Adli Kontrol Nedir?

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu