Tensip Zaptı Nedir?

27.11.2019
375
Tensip Zaptı Nedir?
Modelistlik Kursu

Adliyeler ile bir şekilde ilgisi olan veya es kaza yolu düşmüş kişilerin muhatap oldukları bazı hukuki terimler vardır. Bu terimler genellikle eski Türkçe veya Osmanlıca kökenli olduğu için anlamakta zorluk çekeriz. Genellikle ilk sarıldığımız meta google gibi arama motorlarıdır. Bu güne kadar soruların tensip nedir , tensip zaptı ne demektensip yazısı ne demek , tensip tutanağı ne demek , tensip zaptı ne oluyor , gibi tensip ile ilgili sorulara bu yazımızda yanıt bulmaya çalışacağız.

Tensip nedirTensip anlamı

Tensip nedir sorusunun cevabı Türk Dil Kurumunda yatmaktadır. TDK’ya göre tensip uygun görme, yaraştırma anlamına gelmektedir. Cümle içerisinde tensiplerinize arz olunur şeklinde kullanılır. Buda uygun görüşlerinize arz olunur anlamına gelir. 

Tensip zaptı ne demek?

Tensip zaptı ne demek?

Tensip zaptı ne demek?

Hukuk ve ceza mahkemelerinde bir davanın başlamasından önce, dava ile ilgili yapılması gereken ön hazırlık anlamına gelir. Tensip zaptını mahkeme hazırlar ve taraflara tebliğ etmez. Bu yüzden sadece o dosya ile ilgili yapılan bir işlemdir. Ancak ceza mahkemelerinde iddianame hazırlanmasına müteakip mahkeme, dosyada tutuklu olması durumunda tutukluluğun değerlendirilmesini de tensip ile yaparak, tutukluluğun devamına veya sonlandırılmasına tensiben karar verir. tensiple tahliye edilmesi durumunda da tensip kararı ile tahliye işlemleri yapılır.

hukukta tensip nedir (tensip nedir hukuk) sorusunun cevabı da aynıdır. Hukuk Mahkemelerinde de dava açılmasına müteakip, davanın gerekli şartları taşıyıp taşımadığı, ilk aşamada ne tür işlemler yapılması gerektiğini hukukta tensip zaptı (tensip hukuk) ile kararlaştırılırlar.

Tensip tutanağı nedir ? tensip medeni hukuk ta aynı şekildedir. tensip tutanağı tensip zaptının eş anlamlısıdır. Yani tensip zaptı ile tensip tutanağı aslında aynı şeydir. tensip zaptı ön inceleme tutanağı hukuk mahkemelerinde önce düzenlenir.

Tensip yazısı ne demek ? Tensip yazısı Ceza dosyalarında iddianamenin hemen üzerinde yer alır. ceza tensip tutanağı ile, Dosyanın ilk duruşması genellikle yazısı ile belirlenir. dava zaptı da aynı şekilde hukuk davalarında olur. Dava açıldıktan sonra dava tensip zaptı hazırlanır ve duruşma günü belirlenir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Tensip ara kararı niteliğinde olduğu düşünülebilir. Çünkü tensip ile bir takım kararlar verilmektedir. Duruşma günü kararı veya kişilerin çağrı kararları gibi. duruşma tensip tutanağı ile verilen duruşma gününde yapılır. tensip dosyası nedir , tensip yapmak ne demek , tensip tutanağı ne demek sorularının cevabını bu şekilde vermiş olduk.

Tensip zaptı hazırlandı işlemi

UYAP vatandaş portaldan sorgulandığında veya UYAP SMS sorgulamalarındaki dosya durumu olarak görünen tensip zaptı hazırlandı işlemi, dosyanın ilgili mahkemeye gönderildiği ve tensip zaptının hazırlandığını gösterir. tensip zaptı hazırlandı aile mahkemesi , tensip zaptı hazırlandı reddi miras , tensip ticaret hukuku , izaleyi şuyu tensip zaptı şeklindeki dosya durumu da aynı şeyi gösterir. Keza iş mahkemesi tensip zaptı hazırlandı da aynı anlama gelir. Bu uyap sorgulama terimleri dosyanız üzerinden yukarıda belirttiğimiz tensip zaptının hazırlandığı ve duruşma beklendiği anlamına gelir. e devlette tensip zaptı hazırlandı ne demek ? Veya e devlet tensip zaptı hazırlandı sorularının cevabı da aynıdır.

Tensip zaptı ne kadar sürer?

Tensip zaptı ne kadar sürer sorusundan tensip zaptı ile duruşma zaptı arasındaki sürenin sorulduğunu çıkarıyorum. tensip zaptı ne kadar sürer sorusunun cevabı ilgili mahkemenin iş yoğunluğuna ve açılan davanın niteliğine göre değişebilir. Bu zapt hazırlandıktan sonra tensip zaptında belirtilen kararlar yerine getirilir ve taraflar tensip zaptında belirtilen duruşma günü duruşmaya katılırlar. 

Örneğin taraf sayısı 100 olan dosya ile taraf sayısı 2 olan dosyada verilecek duruşma günü aynı olamaz. Ayrıca yurt dışında yaşayan taraf olması durumunda, bunlara yapılacak tebligatların gidiş dönüş süreleri de 3 aydan az olamayacağı için bu tür dosyalarda duruşma günü ileri bir tarihe atılabilir. Ancak bu tür olumsuzluklar olmadığı durumlarda mahkemenin iş yoğunluğuna göre en yakın verilebilecek tarihe duruşma günü verilir. Bu aşama tensip aşaması nedir sorusunun cevabıdır.

Tensip yapma süresi ise genellikle 1 haftadan az sürer. Tabiiki bu durum yine o mahkemenin iş durumuna göre ve personel durumuna göre değişiklik gösterebilir. tensip süresi için ( bknz: cmk tensip , tensip hmk , tensip medeni usul hukuku)mevzuatta bir süre belirlenmediği için kesin bir süre beyan edilemez.

UYAP tensip zaptı

uyap tensip zaptı sorgulanabilir belgeler arasındadır. UYAP adresinden ceza ve hukuk dosyası içeriğinizi inceleyebildiğinizden (dosyada gizlilik kararı bulunmaması halinde) bu belgeye de ulaşabilirsiniz. tensip ceza hukuku olarak genellikle iddianame kabulünden sonra hazırlanır. tensip zaptı görüntüleme işlemini vatandas.uyap.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Yargıtay tensip zaptı hazırlandı ne demek sorusunun cevabı da aynıdır. Yargıtay dosyasının incelemeden önceki tutanağı olan zaptın hazırlandığını gösterir.

Tensip tutanağının tebliğ edilmemesi

Tensip tutanağı ceza mahkemesinde kişilere tebliğ edilmez. Ancak Hukuk Mahkemelerinde düzenlenen ön inceleme tensip tutanağı taraflara tebliğ edilir. Tarafınıza tensip tutanağı geldi ise bu ön incelemeli tensip tutanağı olabilir. tensip tutanağı geldi ne yapmalıyım sorusuna gelelim. Bu tutanağı iyi inceleyerek cevap verilmesi gereken hususlar var ise cevap vermeniz gerekebilir. tensip tutanağına cevap için bir evrak hazırlamak durumunda kalabilirsiniz. Eğer tensip tutanağında anlamadığınız hususlar var ise lütfen bu konuda hukuki yardım alınız. Forum bölümümüze bu konuda sorularınızı yazabilirsiniz.

Tensip zaptı ulaşmadı ise ne yapılmalı? Tensip zaptı taraflara ulaşmadı ise Tebligat kanununa göre işlem yapılması gerekebilir. Hukuk mahkemelerinde bununla ilgili talep gerekebilir. İlgili hukuk mahkemesine başvurarak tebliğlerin yapılma durumunu kontrol edebilirsiniz.

İcra tensip zaptı nedir?

İcra Müdürlüklerinde de açılan tensiplerde veya gelen talimatlarda tensip zaptı hazırlanır. İcra tensip zaptı nedir sorusunun cevabı da aslında yukarıdakilerle aynıdır. İcra Müdürlüklerine gelen talimat dosyalarında talimatın ilgili sırasına kaydının yapılmasına, borçlunun belirtilen adresine menkul haczi yapılması v.s gibi kararlar bu zapt ile alınır ve uygulanır.

Tensip kararına itiraz nasıl edilir?

Tensip zaptına itiraz sadece asıl karara itiraz edildiği sırada yapılabilir. Ancak ceza mahkemeleri tensip zaptında verilen tutukluluğun devamına itiraz hemen yapılabilir. Ayrıca tensip kararına itiraz en bilirkişi incelemesi gibi bazı hususlara itiraz duruşma sırasında veya dilekçe ile yapılabilir. Hakim bu durumda bu itirazlarla ilgili ara karar ile bir karar verir.

Tensip zaptı hazırlandıktan sonra ne olur diye soracak olursanız tensip tutanağında alınan kararların gereği yerine getirilir. Taraflar çağırılıp diğer işlemler yapılır. Tensip zaptında tarafların veya gerekli olan tanıkların çağırılmasına, sanıkların ekonomik ve sosyal durumlarının tespitine, varsa bilirkişi incelemelerine ve duruşma gününe karar verilir. Zaten aşağıda örnek bir bu zaptı inceleyeceğiz.

Aşağıda örnek bir Ceza Mahkemesi tensip zaptını paylaşıyoruz:

Tensip Zaptı örneğimizdeki numaralı bölümlerin işlevleri şu şekildedir:

  • 1 Numaralı bölüm: İddianameye konu kişilerin kimlik bilgileri, suç bilgileri ve suç tarihi bilgileri
  • 2 Numaralı bölüm: İddianame bilgileri
  • 3 Numaralı bölüm: Tensipte yapılacak işlemlerin numaralı sırası.

Ayrıca bknz: İnfaz Çağrı Kağıdı Nedir?

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.