Sarf Kararı Nedir?

30.11.2019
235
Sarf Kararı Nedir?
Modelistlik Kursu

Sarf kararı ne demek?

Sarf kararı Adli ve İdari Mahkemelerde ve Cumhuriyet Başsavcılığında yapılan adli ödemelerin kamu bütçesinden karşılanması için yazılan karardır.

Sarf kararını kim yazar?

Sarf kararını ilgili giderin yapıldığı birimin ödemeye yetkili amiri olan, Mahkemelerde Hakim, Cumhuriyet Başsavcılığında ise ilgili Cumhuriyet Savcısı yazar.

Sarf kararı nasıl yazılır?

Sarf kararı üstte kararı yazan birimin ismi ve dosya numarası olmak üzere, ödemenin yapılacağı ilgili işlemin açık bir şekilde tarifi ile ödemenin yapılacağı kişinin açık kimlik bilgileri ve ödeme yapılacak miktarı içermelidir.

Sarf kararı ile ödeme

Mahkeme ve Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yapılan işlemlere ilişkin giderlerin suç üstü ödeneğinden ödenmesi için yazılan sarf kararı, ilgili idari işler bürosu tarafından muhasebeleştirilerek maliyeye gönderilir. Maliyece gerekli işlemler yapıldıktan sonra bildirilen hesap numarasına ödeme yapılır.

Uzlaştırmacı sarf kararı

Uzlaştırmacıların yapmış oldukları uzlaştırma işlemleri sonucunda düzenledikleri raporu Cumhuriyet savcısına onayladıktan sonra, Cumhuriyet Savcısı uzlaştırma bürosuna yazılan üst yazı dilekçesinin üzerene uzlaştırıcıya ödenmesini taktir ettiği ücreti yazar ve imzalar. ( Son zamanlarda bu ücreti yazmadan imzalamaktadırlar. Bu durumda sarf ücreti sonradan taktir edilir) Uzlaştırma dosyası büroya teslim edildikten sonra büro tarafından sarf kararı düzenlenir. Düzenlenen sarf kararı belirli aralıklarla idari işlere, oradan da muhasebeleştirilerek Maliyeye gönderilir. Gerekli ödenek geldikten sonra hak sahiplerine ödeme yapılır.

Bilirkişi sarf kararı

Bilirkişilerin soruşturma dosyaları veya mahkeme dosyaları ile ilgili görevlendirildikleri işlemlerden dolayı hazırlamış oldukları bilirkişi raporlarını mahkemeye sunmalarına müteakip ilgili kalemce bilirkişiye hakimin taktir ettiği ücret sarf kararı ile yazılır. Sarf kararı yukarıda belirttiğimiz işlemlerden geçtikten sonra ödemeler yapılır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Mahkeme sarf kararı

Mahkeme sarf kararı kovuşturma aşamasında yapılan yargılama sırasında yapılacak acil giderlerin ödemesi için düzenlenir.

Sarf kararı dilekçe örneği

Eğer soruşturma veya kovuşturma aşamasında görevlendirilmiş seniz ve görevlendirme sonucunda dosyadan sehven ( yanlışlıkla) sarf kararı yazılmamış ise, bunu dilekçe ile talep edebilirsiniz.

Bütün Listeyi Görüntüle Listeyi Daralt
Bilirkişiye sarf kararı yazılması için onay gerekir mi?

Evet. Bilirkişiye sarf kararı yazılabilmesi için Bilirkişi Bölge Kurulu tarafından onay işlemi gerekmektedir.

Sarf kararı ne zaman yazılır?

Sarf kararı, uzlaştırma raporunun hakim tarafından onaylanmasından sonra yazılır.

Sarf kararı kim tarafından yazılır?

Sarf kararı, uzlaştırma Cumhuriyet savcısı tarafından yazılır.

Tensip zaptı hazırlandı ne demek?

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.