Reklamlar

Sarf Kararı Nedir?

Reklamlar

Sarf kararı ne demek?

Sarf kararı Adli ve İdari Mahkemelerde ve Cumhuriyet Başsavcılığında yapılan adli ödemelerin kamu bütçesinden karşılanması için yazılan karardır.

Sarf kararını kim yazar?

Sarf kararını ilgili giderin yapıldığı birimin ödemeye yetkili amiri olan, Mahkemelerde Hakim, Cumhuriyet Başsavcılığında ise ilgili Cumhuriyet Savcısı yazar.

Sarf kararı nasıl yazılır?

Sarf kararı üstte kararı yazan birimin ismi ve dosya numarası olmak üzere, ödemenin yapılacağı ilgili işlemin açık bir şekilde tarifi ile ödemenin yapılacağı kişinin açık kimlik bilgileri ve ödeme yapılacak miktarı içermelidir.

Sarf kararı ile ödeme

Mahkeme ve Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yapılan işlemlere ilişkin giderlerin suç üstü ödeneğinden ödenmesi için yazılan sarf kararı, ilgili idari işler bürosu tarafından muhasebeleştirilerek maliyeye gönderilir. Maliyece gerekli işlemler yapıldıktan sonra bildirilen hesap numarasına ödeme yapılır.

Reklamlar

Uzlaştırmacı sarf kararı

Uzlaştırmacıların yapmış oldukları uzlaştırma işlemleri sonucunda düzenledikleri raporu Cumhuriyet savcısına onayladıktan sonra, Cumhuriyet Savcısı uzlaştırma bürosuna yazılan üst yazı dilekçesinin üzerene uzlaştırıcıya ödenmesini taktir ettiği ücreti yazar ve imzalar. ( Son zamanlarda bu ücreti yazmadan imzalamaktadırlar. Bu durumda sarf ücreti sonradan taktir edilir) Uzlaştırma dosyası büroya teslim edildikten sonra büro tarafından sarf kararı düzenlenir. Düzenlenen sarf kararı belirli aralıklarla idari işlere, oradan da muhasebeleştirilerek Maliyeye gönderilir. Gerekli ödenek geldikten sonra hak sahiplerine ödeme yapılır.

Bilirkişi sarf kararı

Bilirkişilerin soruşturma dosyaları veya mahkeme dosyaları ile ilgili görevlendirildikleri işlemlerden dolayı hazırlamış oldukları bilirkişi raporlarını mahkemeye sunmalarına müteakip ilgili kalemce bilirkişiye hakimin taktir ettiği ücret sarf kararı ile yazılır. Sarf kararı yukarıda belirttiğimiz işlemlerden geçtikten sonra ödemeler yapılır.

Mahkeme sarf kararı

Mahkeme sarf kararı kovuşturma aşamasında yapılan yargılama sırasında yapılacak acil giderlerin ödemesi için düzenlenir.

Sarf kararı dilekçe örneği

Eğer soruşturma veya kovuşturma aşamasında görevlendirilmiş seniz ve görevlendirme sonucunda dosyadan sehven ( yanlışlıkla) sarf kararı yazılmamış ise, bunu dilekçe ile talep edebilirsiniz.

Reklamlar
Reklamlar

Kübra Özcan Tokur

Selamlar. El yapımı ürünlere odaklanmış bir yaşantım var. Bir şeyler üretmeyi çok seviyorum. Ön lisans üniversite mezunuyum. Sağlıklı beslenme ve yaşam koçluğu üzerine eğitim almaya devam ediyorum. Aldığım ve uyguladığım eğitimler sayesinde de sizlere güncel ve kaliteli bilgiler aktarmaya çalışacağım.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x