Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

04.05.2021
176
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Modelistlik Kursu

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, kişinin en temel hakkı olan bireysel bilgilerin korunmasını amaçlar. Şirketler kişilerin hak ve hürriyetini göz ardı ederek kişisel verileri toplamakta ve istediği şekilde veri aktarımı yapmaktaydı. Kişisel verilerin korunması için kanun çıkarılması ve bu konuyu denetleyici kurumlar kurulması öngörüldü. Bu sebeple 7 Nisan 2016 tarihinde kabul edilen 6698 sayılı kanun resmi gazetede yayınlanan ilan ile resmileşmişti. Burada amaç kişisel verilerin korunmasını sağlamak ve olası ihlaller durumunda cezayı boyutta firmaların incelenmesini sağlamaktı.

Fakat günümüzde kanun içeriği ve kanunun getirdiği haklarımızın bilinirliği oldukça azdır. Bu sebeple sizleri bilgilendirmek için kişisel verilerin korunması kanunu başlıklı yazımızda kanun içeriğinin ifade ettiği anlamı ve kanunun uygulanabilirliğini genel olarak  ele alacağız. Aynı zamanda firmaların pazarlama sebebiyle sürekli mesaj gönderme ve çağrı aramalarını engelleme yollarını kısaca sizler için derledik.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Nedir?
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Nedir?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Nedir?

6698 sayılı kanun kapsamında kişisel verilerin işlenmesinde temel ilkelere dikkat etmek önemlidir. Özellikle iş hayatında önem arz eden kanuna göre hukukun belirli çerçevelerinde kişisel veriler koruma altına alınır. İş yerinde güvenliği sağlamak amaçlı kullanılan kameralarda sınır ihlali önemlidir. Kısacası çalışanlarınızı rahatsız edecek ve hürriyet haklarını elinden alacak kamera kayıtları elde etmeniz yasal değildir. Örneğin, çalışanlarınızın giyimi, soyunma odaları ve özel kullanım alanlarına kamera yerleştirilmesi yasal değildir. Aynı zamanda güvenliği sağlamak amacıyla çekilen kamera görüntülerinin belirli sürelerde silinmesi yasal açıdan gereklilik sağlar.

Kanun içeriği gereği firmalar, kişiler hakkında sahip oldukları bilgileri herhangi bir üçüncü kişiye, şirkete veya yurtdışına aktarma hakkına sahip değildir. Bilgileri paylaşma kuralını ihlal eden firmalar hakkında yasal işlem başlatılabilir. Kanunu ihlal eden kişiler veya firmalar hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilebilir. Ek olarak adli para cezası daha uygun görülebilir.

Son yıllarda dünya genelinde kişilerin iletişim bilgileri sıkça ihlal edilmektedir. Dolayısıyla Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de kişisel verilerin korunması için kanun çıkarılması farkındalık yaratmak açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle iş hukuku alanında kişisel bilgilerinizin korunması gerekliliğinin farkında olmak ve ihlali durumunda hak sahibi olduğunu bilmek çalışanları güvence altına alır. Aynı zamanda kişisel haklar arasına gizli ses kayıtları ve gizli video kayıtları da girmektedir.

Reklam Engelleme Yöntemi

Dijital çağın gelişimi ile beraber markalar hedef kitlesine daha kolay ulaşılabilir hale geldi. Bununla beraber markaların mesaj ve arama yoluyla sürekli bilgilendirme yapması sonucu vatandaşta rahatsız edici durum haline gelmişti. Yoğun pazarlamaya maruz kalan vatandaşların tepkisi sonucu alınan karar ile mesaj ve arama engellenmesi kişisel verilerin koruma hakları arasına girdiğini söyleyebiliriz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Örneğin, bilinen bir markadan alışveriş yaptınız. Alışveriş esnasında iletişim bilgilerinizi paylaştığınız için markanın sistemini kayıt edildiniz. Fakat sürekli gelen tanıtım mesajları sizi rahatsız etmeye başladı. Telefonunuza gelen tanıtım mesajlarını eğer almak istemiyorsanız iptal hakkına sahipsiniz. Kişisel verilerin korunması kanun gereği firmalar yolladığı mesajın sonunda mesaj almak istemeyen kişiye yapması gereken metotları paylaşmak zorundadır. Kısacası eğer mesaj almak istemiyorsanız iptal yazıp belirtilen numaraya   mesaj atmanız yeterli olacaktır.

E-Devlet Üzerinden Verilerin Korunması

Türkiye Cumhuriyeti Devleti son yıllarda çıkardığı kanun ile beraber kişisel verilerin korunmasında önemli adımlar atmıştır. Bunların başında yasal işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebileceğiniz e-devlet sistemi üzerinden kişisel verilerinizi koruyabilirsiniz. E-devlet’e kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber kayıt olduktan sonra istenmeyen mesajları engelleme işlemi yapabilirsiniz. Aynı zamanda ileti yönetim sistemi https://iys.org.tr/ internet sayfası üzerinden e-devlet şifresi ile beraber daha önce izin verdiğiniz iletişim bilgilerinizi tekrar güncelleyebilirsiniz.

İleti Yönetim Sistemi Nedir?
İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İleti yönetim sistem (İYS), elektronik reddetme hakkınızı kontrol etme ve kullanmanızdır. İleti yönetim sistemi sayesinde çağrı merkezleri tarafından size yönlendirilen aramaları mesajları engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda ticari elektronik sistemde onay vermediğiniz erişimleri reddedebilir ve şikayet etme hakkını bulabilirsiniz. Uygulama sayesinde kişisel verilerinizi koruma hakkını kontrol etme imkânına sahip olursunuz.

Kişisel Verilerin İşlenmesi

Telefon numarası sahibi olurken, alışveriş yaparken, hastanede okulda veya şehirler arası yolculukta dahi şirketler müşterilerinin kişisel verilerini toplamaktadır.  Kişisel verilerin dataya kaydedilmesi için firmalar  kişisel verilerin işlenmesi için müşterilerinden izin almakla yükümlüdür. Aynı zamanda sahip olunan kişisel veri datası gereği kanunen verilerin saklanacağı herhangi bir kuruluşa veya kuruma aktarılacağı süreç kişisel verilerin işlenmesi olarak adlandırılır.  Kanunda açıkça belirtilmiştir ki kişisel verilerin aktarılması için her kişiden izin alınması zorunludur.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu İdari Para Cezası Neleri Kapsamaktadır?

Firmaların kişisel verilerin korunması kanunda dikkat edilmesi gereken hususları yerine getirmediğinde hapis cezası olduğu gibi milyonlara varan para cezası olduğunu söyleyebiliriz. Elbette burada dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur. Firmalar aydınlatma metni hükümlülüğüne, veri güvenliği hükümlerine, kurul kararlarına, Verbis kayıt detaylarına dikkat etmesi gereklidir. Yukarıda belirttiğimiz yükümlülükleri yerine getirmeyen firmalara, tüm kurum veya kuruluşlara hapis ve idari para cezası uygulanır.  Örneğin, veri güvenliğini ihlal eden kurumlara 27.000 Türk Lirasından başlayan oranlarda idari para cezası uygulanabilir.

Ek olarak aydınlatma metni yükümlülüğü maddelerini yerine getirmeyen firmalar 9000 TL ile 180 bin TL arasında idari para cezası alabilir. Yukarıda belirttiğimiz cezayı boyutların kanunda birçok içeriği bulunur. Buna ilk olarak Türk Ceza Kanunu 135/2 maddesine göre kaydedilen kişisel verilerin cinsel eğilimlerine, dini yaşamlarına, sağlık durumlarına bağlı olması durumunda cezai boyut iki kat arttırılabilir. Türk Ceza Kanunun açıkça belirttiği halde verileri sistem içerisinde yok etmesi beklenen kurumların istenileni  yapmaması durumunda hapis cezası uygulanabilir. Yazımızda belirttiğimiz gibi kanun açıkça kişisel verilerin korunmasını ifade etmekte olup kişilerin hak ve hürriyetlerini koruma özgürlüğü bulunur.

Bunun yanı sıra, Boşanma Davası ve Nafaka Talebi adlı yazımızın da faydalı olacağını düşünüyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.