İlk Yardım Kursu Hakkında Bilgiler

14.04.2021
396
İlk Yardım Kursu Hakkında Bilgiler
Modelistlik Kursu

İlk yardım kursu eğitimini Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş kurslar tarafınca verilir. Eğitim sonunda yapılacak olan sınavlarda başarılı olanlar 3 yıl geçerli olan “ilk yardımcı sertifikası” verilir. Bu sertifikaya sahip olan bireyler kaza anında hasta ve yaralılara acil yardım gelene kadar hayatta kalmaları için müdahale ederler.

İlk yardım, meydana gelen herhangi bir kaza sonrasında sağlık personeli olay yerine gelinceye kadar hayatların kurtarılması ya da daha kötüye gitmesinin önüne geçilmesi için yapılan ilk müdahaledir.

İlk yardım kesinlikle ilaç kullanmadan yapılır. İlk yardım eğitimi alan kişiler tarafından kolaylıkla ve doğru olarak uygulanır. İlk yardım yapan kişi 112 acil servisi, etraftaki birine aratmalı veya yalnız ise kendi  aramalı ve sağlık ekipleri gelinceye kadar yaralıya yardımcı olmalıdır. İlkyardımcı olay yerinde ilkyardım eğitimi almamış bilinçsiz müdahale yapan kişilerin hasta yaralıya dokunmasına izin vermemeli  ve olay yeri güvenliğini almalıdır.

İlk Yardım Kursları

Sertifikalı İlkyardım kursları  Özel eğitim kurumlarında, Hem teorik hem de uygulamalı olarak kursiyerlere verilir.

Otomatik Eksternal Defibrilatörlü  (OED’li ) Temel İlkyardım Eğitimi 16 saat (2 gün) verilir. Bu eğitimi en az ilkokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş her vatandaş alabilmektedir. Eğitim  sonrasında Sağlık Bakanlığı iki aşamalı sınav yapmaktadır. Önce sınav 40 soruluk (süre 1 saat) teorik sınavdan 85 ve üzeri alan adaylar başarılı kabul edilip akabinde uygulama sınavına girmektedir. uygulama sınav baraj puanıda 85 tir. Teorik veya uygulama sınavının herhangi birinden kalan adaylara Sağlık bakanlığı tarafından  ikinci bir sınav hakkı tanınmaktadır. her iki aşamayı başarı ile tamamlayan adaylar Sağlık bakanlığı onaylı İlkyardımcı sertifikasına sahip olmaktadır. Sertifikanın 3 yıl geçerlilik süresi vardır. Her 3 yılda bir eğitim süresinin yarsı kadar 8 saatlik (1 gün) eğitim alarak ilk yardım sertifikası yenilenmektedir.

Özellikle tüm Türkiye olarak deprem fayları üzerinde bulunmaktayız. Ayrıca her geçen gün trafik ve iş kazaları neticesinde sakatlıklar ve ölümler artmaktadır. ve günümüzde birde buna covid-19 gibi hastalıklar da eklenmiş durumda özellikle covide bağlı ani kalp durmalarının arttığı günümüzde bu ilkyardım eğitimi almak elzem hale gelmiştir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Deprem, yangın, su baskını, trafik kazaları, ev kazaları, tıkanmalar, boğulma gibi durumlarda ilkyardımın ne kadar faydalı olacağı unutulmamalıdır. Yapılan küçük müdahaleler kazazedelerin hayatta kalmasını sağlar. Bu nedenle  bilinçli her vatandaşın bu eğitimi alması hasta ya da yaralıların hayatını kurtaracaktır.

İlk Yardım Kursunda Neler Öğrenilir?

İlk Yardım Kursunda Neler Öğrenilir?

İlkyardım kursunda ilk olarak İlkyardımcıya öncelikle kendi, sonra  çevredeki insanların ve daha sonra yaralının güvenliğini almanın, Olay yeri değerlendirmenin önemi anlatılır.
Daha sonra hastanın durumunun değerlendirilmesi için bilgiler verilir. Hastanın korkularının nasıl giderileceği, hastaya ya da yaralıya en doğru müdahalenin nasıl yapılacağı, hastanın hareket ettirilmemesi gerektiği, kırık ya da çıkıklarda vücudun sabitlenmesi, nefes alış-verişinin kontrolü, nabız kontrollerinin yapılması, Elektroşok kullanımı, Temel Yaşam desteği, kanamanın nasıl kontrol altına alınacağı, Boğazına bir şey kaçan kişiye nasıl ilkyardım yapacağını (Heimlich Manevrası), Hayvan ısırıkları ve böcek sokmalarında yapılacak ilkyardım, Felç geçiren inme inen bir kişiyi nasıl anlayacağı ve buradaki seri müdahalenin nasıl olması gerektiği,  gibi temel bilgiler verilir.
Alınan ilkyardım eğitimi ile kişinin hayata tutunması sağlanır ve bir kişide olsa hayat kurtarılır. Bir kazada birden çok yaralı var ise öncelikle bilinci kapalı ve solunumu durmuş  olanlara bakılmalı sonra kanaması olan ve diğer yaralılar  şeklinde ilkyardım yapılmalıdır.

İlk Yardım Kurs Fiyatları

İlk yardım kursları verilen saat ve sürelerine göre hesaplanır. Temel ilk yardım eğitimi 16 saat, standart ilk yardım eğitimi ise 40 saattir.

  • İlk Yardım Kursu ücreti: 600 TL.
İlkyardımcı Zorunluluğu Olan Yerler
İlkyardımcı Zorunluluğu Olan Yerler

İlkyardımcı Zorunluluğu Olan Yerler

Bir kaza anında olay yerine ambulansın gelmesi uzun zaman alabilir bu nedenle yapılacak ilk yardım hayati önem taşımaktadır. Fakat yanlış yapılmış bir müdahale ise kazaya uğramış kişinin hayatına mal olabilir. Bu tarz durumların yaşanmaması için ilk yardım eğitimi hayati önem taşır.

İlk yardım eğitimi, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının Temel İlk Yardım Yönetmeliğinin 16. Maddesine göre;

  • Çok tehlikeli iş yerlerinde her 10 çalışana kadar 1 çalışan
  • Tehlikeli iş yerlerinde 15 çalışana kadar 1 çalışan
  • Az tehlikeli iş yerlerinde ise her 20 çalışan için en az 1 kişinin Temel İlkyardım Eğitimi sertifikası almış ilkyardımcının bulundurulması zorunluluğu vardır.

İlkyardımcı sınavları ise Sağlık Bakanlığı tarafından  yapılmakta ve ilkyardımcı sertifikasının 3 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır.

Otomatik Eksternal Defibrilatör Eğitimi

Eğitimin Amacı; Sertifikalı ilk yardım eğitimi almış kişiler tarafından herhangi bir kişinin kalp krizi geçirmesi  veya  Ani kalp durması durumunda profesyonel ekipler gelene kadar ilk müdahaleyi yapabilmesi için tasarlanmış ELEKTRO ŞOK cihazlarının kullanılması için gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmaktır. Bu cihazlar OED kullanımını kapsayan ilk yardım eğitimi almış herkes tarafından kullanılabilir. Eğitim süresi 2 saattir. Daha sonra Sağlık bakanlığı tarafından yapılan sınavda başarılı olunması durumunda ilkyardımcı belgelerine işlenmektedir.

Yeterlilik: Sağlık Bakanlığı Onaylı ilkyardımcı sertifika sahibi olmak gerekir.

Not: İlk yardım kursu eğitimlerine ilk yardım eğitici eğitimi sertifikasına sahip olan eğitmenler girebilir.

İlk Yardım Kursu hakkındaki yazımızı beğendiyseniz SRC Kursları hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.