Gemi Adamı Kursu Hakkında Bilgiler

02.04.2021
148
Gemi Adamı Kursu Hakkında Bilgiler
Modelistlik Kursu

Gemi Adamı adından da anlaşıldığı gibi gemide çalışan tayfa, zabit, yardımcı zabit, hizmetli gibi personellerden oluşan çalışanlara denilir. Denizcilik mesleğinin tarihi çok eskidir. Tarihte her dönemde ithalat ve ihracat deniz yoku ile gerçekleşmiştir. Denizi ve denizcilik mesleğini seven kişiler günümüzde de gemi adamı olarak hayatlarına devam ediyorlar.

Gemi adamı olabilmek için kişilerin kendi pozisyonlarına uygun kurs programlarına katılarak sınavları geçmeleri ve belgelerini almaları gerekmektedir. Bu belgeyi almayan kişilerin gemilerde çalışması doğru değildir.

Bu kişilerin görevleri farklıdır. Yağcı makine dairesindeki makinelerin bakımından sorumludur. Aşçıbaşı yemek pişirir ve kullandığı malzemeleri yıkar. Elektrik zabiti geminin bütün elektrik tesisatından sorumludur. Güverte reisi gemideki en yaşlı ve tecrübeli kimsedir. Usta gemici güverte reisinin verdiği boya, halat ve güverte yıkama gibi işleri üstlenir. Stajerler zabitlere yardımcı olur. Kaptan geminin her türlü idaresinden sorumludur.

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır

Gemilerde çalışmak için bu belgenin alınması şarttır. Kurs bitiminde sınavı kazananlar sabıka kaydı, ikamet belgesi, fotoğraf, sağlık raporu yeterlilik sınav belgesi ve bankaya yatırılan dekont ile gemi adamı cüzdanlarını alabilirler.
Mesleki okullardan mezun olanlar ise 6 ay staj gördükten sonra yeterlilik sınavına girerek , denizcilik alanında çalışabilirler.

Gemi Adamı Olma Koşulları Nelerdir?

– Bu cüzdana sahip olmak için ilk aranan koşul Türkiye Cumhuriyeti ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor.

– Sabıka kaydınızın temiz olması gerekiyor. İnsan ticareti, uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama gibi suçların işlenmemesi gerekiyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

– Yurtdışına çıkabilmeniz için pasaport alma hakkınız bulunmalıdır.

– Sağlık raporu almanız gerekiyor. Akıl ve ruh sağlığınızın yerinde olması, duyu organ kayıplarının olmaması, bulaşıcı hastalığınızın olmaması, sinir sistemi rahatsızlıklarının olmaması gerekiyor.

Gemi Adamı Kurs Programı
Gemi Adamı Kurs Programı

Gemi Adamı Kurs Programı

 • Can kurtarma araçlarını kullanma eğitimi
 • Gemi güvenlik zabit eğitimi
 • Gemi aşçısı eğitimi
 • Balıkçı gemisi güverte tayfası eğitimi
 • Yağcı eğitimi
 • Hızlı can kurtarma eğitimi
 • Usta gemici yetiştirme eğitimi
 • Yangınla mücadele eğitimi
 • İlk yardım eğitimi
 • Personel güvenliği ve sosyal sorumluluk
 • STCW Eğitimi
 • Simülatör destekli gemici kursları
 • Yolcu gemisinde çalışma eğitimi

Gemi Adamı Kursunda Neler Öğretilir?

Gemi Adamı Kursunda Neler Öğretilir

Tayfa, telsiz operatörü, yağcı, hizmetli, yardımcı personel olmak ve gemide çalışmak isteyenler için bu kurs programlarının bitiminde kursiyerlere verilir. Yaz kış demeden bu kurslar her zaman devam etmektedir.
Bu kursta ilk olarak can kurtarma araçları tanıtılarak bu araçların kullanımı, yangınla mücadele etme ve ilk yardım gibi temel bilgiler teorik ve uygulamalı olarak gösterilir. Ardından hayatta kalmak için neler yapılabileceği, personelin güvenliği, sosyal sorumluluklar hakkında eğitimler verilir. Son olarak kişinin yapacağı göreve yönelik eğitimler ile kurs programları tamamlanır.
Gemilerde çalışmak isteyenler, denizi sevenler, bu cüzdana sahip olmak isteyenler için bu kurs programları bulunmaz fırsattır.

Gemi Adamı Kurs Fiyatları

Bu kursların fiyatları, kurs programlarına, kursun saat ve süresine, programa katılan kursiyer sayısına göre değişebilmektedir. Kurs sonrasında alınan belge ile gemilerde iş bularak yüksek maaşlar ile çalışılması düşünüldüğünde kurs fiyatlarının ne kadar uygun olduğunu anlayacaksınız.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kursların bir çoğu kurs sonrasında iş garantisi bile vermektedir.

Ücretsiz Gemi Adamı Kursu

Bu kurs programlarına ücretsiz katılmak isteyenler için online eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerden faydalanmak için üyelik kaydı yaptırmanız gerekiyor. Belli bir program dahilinde devam eden eğitimler online olarak yapılmaktadır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Dikiş Kursu hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ülkemizde faaliyet gösteren Gemi Adamı Kurslarının Listesine ulaşmak için tıklayınız.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.