Gül Yağı Faydaları Nelerdir? Gül Yağı Ne İşe Yarar?

30.12.2022
283
Gül Yağı Faydaları Nelerdir? Gül Yağı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Gül Yağının cilde faydaları, Gül yağı Türkiye’de güller şehri olarak bilinen Isparta’nın en önemli ekonomik kaynağıdır. Milyonlarca gülün yapraklarından elde edilen öze gül yağı deniliyor. Yalnızca 4 ton gül yaprağından sadece 1 kilo gül yağı uzun uğraşlar ve emek sonrası elde edilmektedir. Gül yağı kadınların güzelliklerine katkı sağlamaktadır. Kozmetik sektöründe belli oranda su ile karıştırılarak kullanılır, ayrıca gül yağı krem ve parfümlerde bol miktarda kullanılan doğal bir yağdır. Bunun yanında başta cilt hastalıklarında olmak üzere birçok alanda daha kullanılır. Gül yağı hakkında vermiş olduğumuz bu bilgilerden sonra şimdi bizi ilgilendiren kısmı olan, gül yağı faydaları ve gül yağı ne işe yarar hakkında bilgi vermeye geçebiliriz.

Gül Yağının Cilde Faydaları

Gül yağının bu kadar faydalı olmasını sağlayan vitaminler ve mineraller sayesinde uygulanan bölgede derinlemesine nüfus ederek cildi kirden arındırarak parlak, canlı ve genç görünmesine yardımcı olur. Cildin canlı ve parlak olması, her daim dinç görünmesi için akşamları parmaklarınızın ucuna birkaç damla gül yağı alıp dairesel hareketlerle masaj yapmanız yeterlidir. Cildiniz kuruyor, pul pul dökülüyor ve kaşınıyor ise her akşam ya da iki akşamda bir gül yağı ile masaj yapmanız yeterli olacaktır.

Gül Yağı Ne İşe Yarar

Sık sık kilo alıp vermekten ya da hamilelik sürecindeki fazla kilolardan cildinizde çatlaklar oluştuysa veya çatlak oluşumunu önlemek istiyorsanız yine çözümü gül yağında. Öncelikle 1 çay kaşığı vazelinin içine 4-5 damla gül yağı damlatın ve karıştırın, sonra bu karışımı çatlak olması muhtemel olan ya da çatlamış olan bölgelere her akşam yatmadan önce sürün. Gül yağının onarıcı etkisini göreceksiniz. Saç derisinin kuruması, nemini kaybetmesinden kaynaklanan kepek sorunundan kurtulmak isteyenler saçları yıkamadan önce avuç içlerine döktükleri şampuana 3-5 damla da gül yağı eklesinler.

https://www.youtube.com/watch?v=OjomLRZtBoQ

Bu karışımla saçları yıkamak, saç derisine masaj yapmak saç derisini nemlendirecek kepeği önleyecektir. Ancak şampuan kutusunun içine direkt olarak gül yağı dökmeyin, her yıkamada şampuan ve gül yağını elinizin içinde karıştırın. Zira şampuanınızın içindeki kimyasallarla gül yağı karışınca nasıl bir tepkime oluşacağı bilinemez. Cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi alabilmesi için eşit miktarda zeytinyağı ve gül yağını karıştırarak masaj yapın. Saçlarınızı tararken, fırçalarken tarağa ya da fırçaya gül yağı damlatın ve bu şekilde tarayın, saç telleriniz canlansın, beslensin. Gül yağı o kadar faydalı bir yağ olduğu için birçok hastalıkta da tedavi amacı ile de kullanılmaktadır. Peki gül yağının cildimiz faydaları bu kadar mı? hayır daha devamı var.

Gül Yağının Cildimize Faydası

Kızarmış tahriş olmuş alerjik ciltler ya da egzamalı ciltler için gül yağını kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce gül yağını kullanacağımız bölgeyi temizleyip bir kaç damla gül yağı ile masaj yaparak uygulayabiliriz. Cildimiz de bulunan kızarıklıkları da zamanla azaltacaktır. Tıkanıklık, astım, öksürük, yüksek ateş gibi hastalıklara iyi gelen gül yağı, çok uzun zamandır bu hastalıkların tedavisi olarak tavsiye edilir. Gül yağı ile cildimize tampon yaparak uygularsak sürdüğümüz bölgede kan akışını hızlandırıp, oluşan hasarı kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Burkulma, ödem, kramp ağrıları için soğuk ya da sıcak kompres uygulaması yapabilirsiniz. Bu kompresler de suya dört ya da altı damla gül yağı damlatmanız yeterli olacaktır. Gül yağının içerisinde bulunan mineraller sayesinde ağrı kesici bir özelliğine de sahiptir.

Gül Yağının Cildimize Faydası
Gül Yağının Cildimize Faydası

Gül Yağının Bağışıklık Sistemine Faydası

Gül yağı içerisinde bulunan virüs enfeksiyonlarına karsı savunması açısından oldukça güçlüdür. Gül yağı bu özelliklere sahip olduğu için bağışıklık sistemini artırmaya büyük oranda yardımcı olabilmektedir. Daha önce de bahsedildiği gibi, gül yağı enfeksiyon ile de mücadele eder ve vücudun bakterilere karşı daha dirençli, dayanıklı hale gelmesini sağlar. Ayrıca, bağışıklık sisteminde önemi büyük olan beyaz kan hücrelerini uyarır, cildimizin daha genç görünmesini sağlar.

Gül Yağının  Bağışıklık Sistemine Faydası
Gül Yağının Bağışıklık Sistemine Faydası

Gül Yağının Aknelere Faydası

Gül yağı cilt sağlığını destekler cildinizi nemlendirir erken yaşlanmanın belirtilerini azaltır ve sarkmaları engeller. Anti-inflamatuar özelliklere sahip olan gül yağı aknelerin kuruyup yok olmasını leke bırakmasını ve iltihaplı deri durumlarında etkili bir maddedir. Cildi parlatır, lekeleri ve yara izlerini hafifletmeye yardımcı olur. Gül yağını duştan sonra vücudumuza uygularsak kurumasını önleyerek vücudumuzun nemli olmasını da sağlar.

https://www.youtube.com/watch?v=7U7gWhasSrw

Harika Bir Makyaj Temizleyicisi

Gül yağının cilde faydalarını anlatırken, yağı uyguladığımızda kan dolaşımını hızlandırdığından bahsetmiştik. Bu nedenle birçok alanda kullanıldığı gibi harika bir makyaj temizleyicisi olduğu da bilinmektedir. Bu bakımdan günümüzün en popüler makyaj temizleyicileri arasında hiç kuşkusuz ki gül yağını ilk sırada bulundurmalıyız. Unutmamalıyız ki cildimizde makyaj ile uyumamalıyız ki cildimizin her zaman genç ve güzel kalması için.

Gül Yağı Adet Döngüsünü Düzenler

Gül yağı, kadınların özel günlerinde o dönemi daha rahat atlatmaları için çok önemlidir. Gül yağı gerektiğinde akışı kolaylaştırarak adet dönemleri için regülatör görevi görür. Kandaki hormonları uyararak menstrüasyon düzeyini artırmaya yardımcı olur.

Düzensiz adet dönemleri ve diğer hormonal sorunları olan kadınlar için bir çare olarak kullanılabilir. Kısıtlanmış herhangi bir akışı kolaylaştırmanın yanı sıra, esansiyel yağ aynı zamanda şişkinlik, yorgunluk ve ağrılı kramplar gibi diğer dönemle ilgili konularda da yardımcı olabilir. Adet dönemlerinin daha düzgün ve normal şekilde ilerlemesi için, gül yağının faydalarından yararlanmanızı öneririz.

Gül Yağının Zararları

Gül yağının yararları yanında zararları da olabilir ancak daha çok yan etkisi görülebilir. Bundan dolayı dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Gül yağının alerjik sebepler olmadığı sürece bilinen başka bir zararı yoktur.
  • Gül yağını gündüzleri cildinize sürmemeliyiz çünkü güneşe çıktığımız da güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir. El ve yüz kısmına sürdüğünüzde güneş görürse ciltte leke oluşturabilir.
  • Gül yağı, aşırı hassas ciltlerde alerjiye sebep olabilir. Bu sebeple kullanmadan önce cildin küçük bir alanına uygulamalıyız, herhangi bir etki oluşturmazsa kullanmanızı tavsiye ederim.

Gül Yağı faydaları yazımızın sonuna geldik. Cilt bakımı yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederim. Unutmayın bakımlı kadın birde bakımsız kadın vardır…

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.