Ev Yapımı Cilt Bakımı Kürleri

26.09.2022
374
Ev Yapımı Cilt Bakımı Kürleri
Modelistlik Kursu

Herkes sağlıklı ve güzel görünen bir cilde sahip olmak ister. Ev yapımı cilt bakımı kürleri nasıl hazırlanır birlikte ele alacağız. Cildiniz sağlıklı olmazsa yapacağınız makyajla da kendinizi iyi hissetmezsiniz. Bu nedenle ilk olarak cildinize uygun bakımı yapmaktır. Cildimiz için D vitamini olmazsa olmazdır. Yazın bol miktarda C vitamini alan cildimiz parlak ve ışıl ışıl görünür.

Bu nedenle yaz aylarında cildinize uygun bir güneş kremi sürüp süreyi çok uzatmadan güneşlenmek çok sağlıklıdır. Bakımlı ve güzel bir cilt için çok pahalı ürünlere para vermenize gerek yok. Bunun için evde bulunan doğal malzemeler ile cilt bakım kürleri elde edebilirsiniz. Evde bulunan meyve ve sebzeler ile harika kürleri elde edebilirsiniz, başka malzeme aramanıza gerek kalmayacak. Cilt bakımına başlarken ilk olarak cildinizi temizleyin, sonrasında da peeling, maske, serum ve nemlendirici sırasıyla uygulanmalıdır.

Evde Cilt Temizliği Yaparak İşe Başlayın

Cilt bakımına başladığınızda ilk olarak cildinizi bakıma hazır hale getirmek için cildinizi temizlemeniz çok önemlidir. Cilt temizliğini hangi ürünlerle yapabiliriz birlikte göz atalım.

Maden Suyuyla Cilt Temizliği

Her evde bulunan mineral içeriği ile çok faydalı olan mide şişkinliklerinde kullanılan maden suyu cilt temizliğinde en sık kullanılan ürünlerden birisidir. Maden suyunun içinde mineral olduğu için cildinizi canlandıracaktır. Yani cilt bakımı rutininize maden suyunu bir pamuğa döküp cildinizi temizleyerek başlayabilirsiniz.

Akneli Ciltler İçin Limon İle Cilt Temizliği

Limonla Cilt Bakımı

Ciltte lekeler, siyah noktalar ve sivilce gibi sorunlar varsa limon çok özel bir doğal kaynaktır. Çünkü çok yüksek miktarda C vitamini içerir ve asidik bir meyvedir.

Limon suyunu tonik olarak kullanırsanız cildinizi sıkılaştıracak, cilt tonunuzu açıp varsa sivilceleri kurutacaktır. Tonik olarak kullanmak için bir pamuğa birkaç damla pamuğa limon damlatıp cildinizi temizlemektir. Bu yöntem özellikle yağlı ciltlerde etkili sonuçlar vermektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Cildinizi Ölü Derilerden Arındırın Peeling Yapın

Cildinizi Ölü Derilerden Arındırın Peeling Yapın

Cildinizi Ölü Derilerden Arındırın Peeling Yapın

Zeytinyağı Ve Şeker Peelingi (Kuru veya Karma Ciltler İçin)

Zeytinyağı ve Şeker

Sıra cildinizi ölü derilerden arındırmaya geldi. Bunun için zeytinyağı harika bir antioksidandır. Her derde deva olduğu gibi cildinizi de yeniler, parlatır ve nemlendirir. Şeker de cildinizi canlandırır ve sıkılaştırır. Bir kabın içinde zeytinyağı ve toz şekeri karıştırıp maden suyu ya da limonla temizlenmiş olan cildinize dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında cildinizi ılık su ile durulamalısınız. Bu uygulama ile cildiniz ölü derilerden arınır, sıkılaşır ve nemlenir.

Kahve Telvesi İle Peeling Yapılışı

Doğal peeling için bir diğer seçenek de kahvedir. Çünkü kahvenin içinde yüksek miktarda kafein vardır. Kafein vücut ve cildi canlandırır. Kahve peelingi için ilk olarak Türk kahvenizi afiyetle için, telvesini yüzünüze sürüp masaj yapın ve ılık su ile nazikçe yıkayın. Ardından cildinize doğal içerikli bir nemlendirici sürmelisiniz.

Ev Yapımı Cilt Bakımı Kürleri – Evde Kendi Cilt Maskenizi Yapın

Cilt bakım malzemelerinde en çok kullanılan ürünler yaş maya, kuru maya, yumurta akı ve ballı süt gibi ürünlerdir. Cilt maskelerinin içinde olan bu malzemeler ile organik cilt maskesi elde edip cildinize uygulayarak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yaş Maya Maskesi İle Evde Cilt Gençleştirme

Yaş maya ve kuru maya deyince aklımıza lezzetli hamur işleri gelse de maya içindeki mikroorganizmalar sayesinde cilde de çok faydalıdır. Yaş mayanın yapısı nemli ve hamur kıvamındadır. Kuru maya da toz olarak satılır. Maya eğer cilde maske olarak uygulanırsa cildi gererek kırışıklıkların azalmasını sağlar. Aynı zamanda maya maskesi lekelerin rengini açar ve sivilceleri kurutur. Maya maskesini genç ciltler 15 günde 1, yaş almış ciltlerde haftada 1 uygularsa gençleştirme etkisi gözle görülür ve şaşırtıcı biçimdedir.

Yaş Maya/Kuru Maya ve Süt (Karma ve Kuru Ciltler İçin)

Yaş maya/kuru maya maskesi için gerekli malzemeler; 2 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı yaş maya ya da kuru mayadır. Maskeyi hazırlamak için 1 yemek kaşığı sütün içerisine mayayı yavaş yavaş ekleyerek karıştıralım. Böylece losyon kıvamında bir maske elde edeceksiniz.

Elde ettiğiniz maskeyi yukarı hareketlerle bir maske fırçası yardımı ile göz altınız dahil tüm yüzüne sürün. Yarım saat 20 dakika kadar cildinizde bekletin. Sonrasında maske kuruyup cildiniz iyice gerilince yüzünüze tampon şekilde ılık su uygulayıp maskesinin yumuşamasını sağlayın. Maske yumuşadıktan sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın.

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta Akı Maskesi (Tüm Cilt Tipleri İçin)

Yumurta Akı Maske Yapımı

Yumurta protein, kalsiyum ve vitaminler açısından çok zengin bir besindir. Düzenli olarak tüketilirse çok faydalı olacaktır. Yumurta akının cilde çok sayıda faydası vardır. Cildi sıkılaştırır, kırışıkları açar, gözenekleri küçültür, akne ve siyah noktaları azaltır.

Yumurta Akı Maskesi Uygulama:

Yumurta akı ile sarısını ayırıp, yumurta akını köpürene kadar iyice çırpalım. Bu karışımı göz altınız da dahil olmak üzere bütün cildinize dairesel hareketlerle sürün. 20 dakika yarım saat sonra bekleyip cildinizi ılık su ile yıkayın. Yumurta akı maskesini haftada 1 ya da 15 günde 1 cildinize uygulayabilirsiniz.

Ballı Süt Maskesi (Lekeli Ve Akneli Ciltler İçin)

Ballı süt maskesi hazırlamak için gerekli malzemeler; 1 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı limon, 1 tatlı kaşığı süt (fakat sivilceli cilde sahip olanlar süt olmadan yapmalıdır)

Ballı Süt Maskesi Uygulama:

Bütün malzemeleri karıştırıp losyon kıvamına gelmesini sağlayalım. Sonra da karışımı temizlenmiş cildinize uygulayın. 20 dakika yarım saat kadar beklettikten sonra cildinizi ılık suyla temizleyin.

Evde Yapabileceğiniz Doğal Serum ve Nemlendiriciler

Cilt sağlığınız için doğal ve katkısız ürünleri kullanmanız çok önemlidir. Sizlerle ev yapımını nemlendirici nasıl yapılır ele alacağız. Zeytinyağı, argan yağı, badem yağı gibi birçok yağ ile doğal serum ve nemlendirici yaparak cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

Evde Nemlendirici Yapımı

Zeytinyağı İle Nemlendirici

Zeytinyağı İle Nemlendirici

Zeytinyağı İle Nemlendirici:

Zeytinyağı cilt sağlığı için çok faydalıdır. En önemli özelliği de çok etkili bir nemlendirici olmasıdır. Kuru cilde sahip olan kişiler zeytinyağını çok verimli bir şekilde kullanabilirler. Zeytinyağının içindeki bir önemli bileşen de güçlü yağ asitleridir. Yağ asitleri sayesinde cilde derinlemesine işler ve ilk kullanımdan itibaren cildi fark edilir şekilde nemlendirir. İçinde bulunan E vitamini de cildin gençleşmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Zeytinyağı çok etkili bir antioksidandır. Bu özelliği ile cilt hastalıklarının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Döküntüler, kızarıklık, kaşıntı gibi rahatsızların tedavi edilmesinde önemli rol oynar.

Üzüm Çekirdeği Yağı:

Üzüm çekirdeği de çok etkili bir antioksidandır. Üzüm çekirdeği yağını da cildiniz için kullanabilirsiniz, cildinizi yeniler ve sıkılaştırır. Daha genç bir görünüm kazanmasını sağlar. Gözaltındaki morlukları gidermek için üzüm çekirdeği yağı en etkili doğal çözüm kaynağıdır. Gözaltı morlukları için mor olan yerlere nazikçe sürerseniz cildinizde yenilenme ve morluklarda iyileşme görebilirsiniz.

Argan Yağı İle Nemlendirici Yapımı:

Argan yağının saç bakımında çok önemli olduğu herkes tarafından bilinir. Cilt bakımı için de kullanılabilir. Saçlar için kullanıldığında argan yağı saçlara parlaklık ve kazandırır.  Masaj yağı olarak da kullanılır.

Badem Yağı:

Çok faydalı olan bir diğer yağ da badem yağıdır. İçinde A ve K vitamini olduğu için cildi nemlendirir. Badem yağı aynı zamanda cilt çatlaklarına da iyi gelir. Badem yağı, kaşların, kirpiklerin, saçların, sakalların güçlenmesini ve kalınlaşmasını sağlar.

Jojoba Yağı:

Nemlendirici özelliğe sahip bir diğer yağ da jojoba yağıdır. Cildi yatıştırma ve cilde bakım yapma özelliği vardır. Cildin daha sağlıklı olmasını daha genç görünmesini sağlar. Saçlara bakım yaparak yumuşacık olmasını sağlar ve nemlendirir.

Lavanta Yağı:

Lavanta yağı cilt için çok faydalı olan bir yağdır. Egzamaya iyi gelir. Bu özelliği ile saç derisine kullanıldığında kaşıntı ve kızarıklığı giderir. Lavanta yağını uyumadan önce yastığınıza birkaç damla damlatırsanız uykuya dalmanız kolaylaşacaktır. Ayrıca cilt rengini açma ve yorgunluğa iyi gelme özelliği vardır.

Kantaron Yağı:

Kantaron yağı cilt yenileme ve pürüzsüzleştirme konularında çok etkilidir. Açık yaralara sürüldüğünde yaraların hızlıca kapanmasını sağlar ve pişik tedavisinde de etkili sonuçlar verir.

Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağı saç ve vücut bakımında kullanılmaktadır. Bu yağ vücudu saçları nemlendirir. Hindistan cevizi yağını maske olarak da kullanabilirsiniz. Cildinize ya da saçınıza sürüp bir süre bekledikten sonra ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Cildiniz nemlendiği için oluşan kırışıklıklarda yumuşar ve açılır.

Sizler için video içerikler ürettiğimiz sosyola youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca Kolojen Zengini 8 besin yazımız da ilgilinizi çekebilir.

YAZAR BİLGİSİ
İzmir'de Bilgisayar destekli muhasebe ve netsis öğretmeniyim. Fotoğraf çekmekten ve doğa gezintilerinden hoşlanırım. Papatya en sevdiğim çiçektir. Boş zamanlarında öğretmenlik mesleği ile alakalı kendini geliştirerek, makale yazarlığı konusunda çalışmalar yürütmekteyim. Özellikle oyuncuların ekranların arkasındaki yaşantılarını anlamayı ve anlatmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.