Amortisör Değişim Zamanı Nedir?

14.06.2021
100
Amortisör Değişim Zamanı Nedir?
Modelistlik Kursu

Amortisörlerin değişim belli bir kullanım süresi akabinde basit bir ihtiyaçtan ziyade ciddi bir gereksinim halini almaktadır. Fakat amortisörlerin değişim zamanı için araç tiplerine göre farklılıklar gözlenmektedir. Arazi araçları olarak karşımıza çıkan ve araziler için özel olarak tasarlanan araçlar için söz konusu olan amortisör değişim zamanı standart binek araçlar için olan amortisör değişim zamanlarından daha uzun olmaktadır. Arazi aracı olarak tasarlanan ve üretilen bu araçlar için 40 bin kilometrede ya da 60 bin kilometrede gerçekleştirilen periyodik bakımlar esnasında amortisörlerin durumunun kontrol edilmesi önem arz etmektedir.

Arazi aracı dışında kalan binek araçlar içinse söz konusu olan bu bakım zamanı aracın benzinli ya da dizel olma durumuna göre değişmektedir. Dizel araçlar için söz konusu olan zaman 20 bin kilometre bakımı iken, bu zaman benzinli araçlar için ise 30 bin kilometre olmaktadır.

Amortisör Bakım İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Amortisör bakım ve kontrol işlemleri esnasında ilkin aracın debriyaj kabiliyetine göz atılmaktadır. Bu hususta aracın yol tutuşundan fren mesafesine, araç içinde sürüş esnasında gözlenen gürültüden amortisör seslerine kadar pek çok kısımda kontrol ve inceleme işlemi gerçekleştirilir. Bu kontroller ve incelemeler sonucunda amortisörde ve amortisörün çalışma sisteminde herhangi bir arıza olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Eğer amortisör da bir problem meydana gelmişse bu problem aracın genel çalışma potansiyelini ciddi ölçüde düşüreceği ve beraberinde başka problemleri de doğuracağı için amortisörün değişim işlemi gerekli olarak görülmektedir.

Amortisörlerin Çalışma Ömrü Ne Kadar?

Amortisör ömrü pek çok duruma göre değişkenlik göstermektedir. Öncelikli olarak aracın kullanıldığı bölgenin yol koşulları, sürücünün araç kullanım tarzı, aracın genel durumu gibi pek çok sebepten kaynaklı olarak amortisörün çalışma önünde farklılıklar gözlenir. Her ne kadar 20 bin kilometrede gerçekleştirilen rutin kontrol esnasında kontrolden geçiriliyor olsalar da bir amortisörün ömrü ortalama olarak 60 bin kilometre civarıdır. Söz konusu olan bu 60 binlik amortisör ömrü ise yukarıda yer alan sebepler kapsamında azalabilir ya da artabilir. Fakat alanında profesyonel olarak hizmet veren teknik servisler sürücülerin herhangi bir arıza ihtimali yaşamaması adına her 20 bin kilometre bakımında incelemeler ve testler gerçekleştirerek amortisör ürün durumunu görüntüler.

Amortisör Değişimi Nasıl Gerçekleşir?

Amortisör değişim işlemi için öncelikle bu alanda profesyonel ve uzman bir şekilde hizmet veren yetkili teknik servis ya da uzman teknik servis şirketleri tarafından gerçekleştirilen profesyonel hizmet gerekmektedir. Zira amortisör değişimi işlemi esasında detaylı ve dikkatli bir çalışma gerektiren, herhangi bir hatalı davranış akabinde amortisör probleminden daha büyük problemlere sebep olan bir problem olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple amortisör değişimi gerçekleştirmek isteyen kişilerin alanında profesyonel ve uzman olan yetkili ve özel teknik servis şirketleri tarafından profesyonel bir destek alması önemlidir.

Amortisör Arızasını Nasıl Anlarım?

Amortisör arızasının kendisini belli ettiği bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar incelenerek amortisörle ilgili bir problem olup olmadığı keşfedilebilir. Bu belirtileri dikkate alarak amortisörlerin durumunu yetkili servis veya alanında uzman bir şekilde profesyonel destek sağlayan teknik servis yardım alarak kontrol ettirmek önem arz etmektedir. Zira amortisör problemini önceden keşfetmek problemin hem daha hızlı hem de daha az maliyetli bir şekilde çözülmesini sağlamaktadır. Amortisör arızası kendisini gösterdiği ve amortisör değişim zamanı geldiğini belli eden durumlar ise şöyle sıralanabilir:

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
  • Araçta Sarsılma
  • Yol Tutuş Problemleri
  • Görüntü ve Ses Problemleri
  • Rahat Viraj Alamama
  • Fren Problemleri

Fren Problemleri

Fren mekanizmasında problemler gözlenmesi amortisör arızası ile birlikte yaşanan problemlerin başında gelmektedir. Amortisörün arızalanması ile birlikte fren mesafesinde ciddi bir uzama söz konusu olur. Fren mesafesinin uzaması ise birlikte kazalara sebebiyet vermektedir. Fren mesafesinde artış gözlemlediğiniz durumlarda amortisörlerin kontrol edilmesinde fayda vardır.

Yol Tutuş Problemleri

Yol tutuşu esnasında yaşanan sorunlar amortisör problemlerinin var olduğunun habercisi olabilir. Dolayısı ile aracınızın yol tutuşu sizin için eskisi kadar verimli ve rahat değilse yetkili teknik servis desteği alarak amortisörlerin durumunu kontrol etmeniz önemlidir. Böylece amortisör onarımının gerçekleştirilmesini sağlayarak yol tutuşun uzun eskisi gibi kaliteli bir şekilde sürdürülmesi mümkün olur.

Gürültü Problemleri

Yüksek ses ve gürültü gibi durumların sürüş esnasında kendini göstermesi amortisör problemleri ile bağdaştırılabilir. Hatta amortisör problemlerinden kaynaklı olarak gözlenen bu gürültü düzeyi amortisör probleminin artması ile birlikte daha ciddi ve daha rahatsız edici boyutlara uzanabilir. Dolayısıyla sürüş konforunu uzun ve yol tutuşunu uzun aha İyi hissettiren bir biçimde gerçekleşmesi için bu tarz problemleri meydana geldiğinde aracınızın amortisör yerini kontrol ettirmeniz önemlidir.

Viraj Sorunları

Viraj alırken yaşanan sertlik ve zorluk gözlenmesi gibi durumlar amortisör de yaşanan birtakım arızalardan kaynaklı olabilir. Dolayısıyla virajlardan daha kendinizden emin bir şekilde geçmek istiyorsanız amortisör yerinizin bakımını gerçekleştirmeniz ve arızası olması durumunda onarımına izin vermeniz yararınıza olacaktır.

Amortisör Değişimi Gerçekleştirebilir Miyim?

Hasarlı, aşınmış ile yıpranmış amortisörlerin değişimi için öncelikle profesyonel bir şekilde çalışma gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer kişiler bu alanda uzmansa ve kendilerine güveniyorlarsa amortisör değiştirme işlemlerini kendi başlarına halledebilir. Fakat bu konuda profesyonel bir yardım almak daima daha önemlidir. Zira amortisör değişimi ince bir ustalık gerektiren, zorlu bir işlemdir. Amortisör değişimi işlemi esnasında daha amatör ve dikkatsiz bir çalışma gerçekleştirilmesi akabinde amortisörün ve çevresindeki diğer sistemlerin zarar görmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir. Ayrıca alından uzun olmayan kimseler tarafından gerçekleştirilen amortisör değişimi işlemleri akabinde gözlenen hasarın boyutu da artabilir. Dolayısı ile bu alanda uzman olmayan kişilerin amortisör değişim işlemini profesyonel bir şekilde bu hizmeti sağlayan yetkili ve uzman servislere teslim etmesi hem daha az maliyetli hem de daha kaliteli bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Sitemizden Trafik cezası sorgulama hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.