Motorda Yağ Kaçağı Neden Olur? Motor Yağ Kaçağı Sebepleri

18.06.2021
451
Motorda Yağ Kaçağı Neden Olur? Motor Yağ Kaçağı Sebepleri
Modelistlik Kursu

Motorda yağ kaçağı temel sebeplerinden bir tanesi bakımsızlıktır. Motor yağı, soğutma suyu ve yağ filtreleri değiştirilerek bakım yaptırılması aracın yürümesini sağlasa bile hava şartlarından dolayı bozulmaya uğrayan ve zaman içerisinde eskimeye yüz tutan plastik conta gibi akşamlardan kaynaklı olarak da motor yağı kaçağına sebep olan faktörler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda conta gibi parçaların motorun ısınması ile ışığı soğuması ile soğumasından dolayı da bozulmalara uğramaları mümkündür. Motor titreşimi gibi faktörlerde zamanla gevşemelere neden olabilmektedir.

Motorda Yağı Kaçağı Rengine Göre Arıza Çıkarımı

Motorda yağı kaçağı olması durumunda motor yağının rengi de oldukça önem arz eden konular arasında yer almaktadır. Motor yağının rengi siyah, kahverengi, kırımızı, açık kahverengi, yeşil, sarı gibi renk tonlarında olabilir. Her bir rengin anlamı ve ortaya çıkarttığı sıkıntı farklıdır. Kaçak yapan motor yağının rengi siyah ya da kahverengi tonlarında ise yağ kaçağı motordan kaynaklı demektir. Yağ tavası contası, sübap kapağı contası ya da yağ soğutucu linyelerde kaçak olabilir anlamına gelmektedir. Kaçak yapan yağın rengi yeşil veya sarı tonlarında ise kaçak soğutucudan kaynaklı demektir. Su pompası, radyatör hortumu ve radyatör pompasının kontrol edilmesi gerekmektedir. Yağın rengi kırımızı ya da açık kahverengi tonlarında ise yağ kaçağının temel sebebi şanzımandır. Şanzıman contalarının ve keçelerinin, hidrolik direksiyon hortumunun, soğutucusunun ve pompasının, aks contalarının parçaları kontrol edilmelidir. Kaçak bu akşamlardan birinde ise aracın uzman kişiye gösterilmesi gerekmektedir.

Motorda Yağ Kaçağı Sebepleri Nelerdir?

Eğer ki motor yağ kaçırıyorsa bunun belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Temel olarak contaların eskimesi, özelliğini yitirmesi motor yağı kaçağına sebebiyet vermektedir. Değişen hava şartları contaların özelliğini yitirmesinde oldukça önem arz eden bir faktör olmaktadır. Bunun yanı sıra contaların motorun çalışması ile ısınması ve durdurulması ile soğumasından dolayı da contaların eskimesi söz konusu olabilmektedir. Ayrıca motordan kaynaklı titreşimler contaların zaman içerisinde gevşemesine neden olur ve bu durum yağ kaçağı oluşumuna sebebiyet verir. Yağ kaçağının oluşmaması adına düzenli kontrollerin yapılması ve motor yağının kaçak yapabileceği bölgelerdeki contaların belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir.

Motorda Yağ Kaçağı Nasıl Giderilir?

Yağ kaçaklarını önleyebilmek için öncelikle yağ kaçağına neden olan faktörün bulunması gerekmektedir. Araç pek çok farklı yerden yağ kaçağı yapıyor olabilir. Bundan dolayı eğer yağ kaçağı belirlenemiyor ise öncelikle yağ kaçıran bölgenin temizlenmesi gerekmektedir. Temizleme işleminin ardından kaçağın yerinin tespit edilebilmesi için aracın kısa bir süre kullanılması gerekmektedir. Yağ kaçağının oluştuğu bölge bulunmuş ise gerekli müdahale edilerek kaçak giderilebilir. Bu işlem küçük bir conta değişimi olabilir. Ancak yağ kaçağının sebebi büyük ise parça değişimi gerektirebilir ve kullanıcılara olduğundan biraz daha maliyetli olabilir.

Karter Contasının Yağ Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Karter contasının yağ kaçırmasının birden fazla nedeni bulunmaktadır. Karter contasından kaçan yağ vidaların gevşemesinden dolayı olabilmektedir. Bu durumda vidalar iyice sıkılmalı ve yağ kaçağının devam etmesi önlenmelidir. Aynı zamanda conta özelliğini yitirmiş olabilir. Bu durumda ise özelliğini yitirmiş conta çıkartılarak yeni bir conta ile değiştirilir. Bu işlem oldukça basittir ve kişilere masraf çıkartmaz. Aynı zamanda conta değişimi yapılmışsa ve conta yerine tam oturmamışsa yine yağ kaçağı gözlemlenebilir. Contayı yerine tam olarak oturtmak motor yağı kaçağının önüne geçecektir. Bu sebeplerin dışında motor yağının kartere döndüğü kanalın tıkanması da motor yağı kaçağına sebep olabilir. Tıkanan kanalın açılması işlemi ile motor yağı kaçağı giderilebilir.

Ana Mil Ön Keçesinin Yağ Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Ana mil ön keçesinin yağ kaçırması sebepleri aynı karter contasının yağ kaçırma sebeplerinde olduğu gibi birden fazla olabilmektedir. En fazla görülen nedenlerden bir tanesi olan yağ keçesinin yıpranması basit bir keçe değişimi ile giderilebilmektedir. Şayet keçe yanlış takılmış ise yine yağ kaçağına neden olmaktadır. Keçenin yerine düzgün oturtulmasının ardından yağ kaçağı önlenebilir. Pule ya da damper gevşerse bu da yağ kaçağına neden olur. Bu noktada gevşeyen pule ya da damper sıkılır ve yağ kaçağının devam etmesi engellenir. Ana mil ön keçesi yağ kaçırıyorsa keçe veya kapak merkezden kaymış olabilir. Uzman bir kişiye götürülmesinin ardından merkezden kaçan kapak ya da keçe yerine kolaylıkla oturtulabilir ve yağ kaçağının önüne geçilebilir. Yağın kartere dönüş kanalının tıkanması durumunda ise kartere dönüş sağlayan kanalın açılması gerekmektedir. Kanalın açılmasının ardından yağ kaçağının kesilmesi söz konusu olur.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Külbütör Kapağından Kaynaklı Yağ Kaçağı

Yağ kaçağının bir diğer nedenlerinden birisi olan külbütör kapağı pek çok nedenden dolayı yağ kaçmasına sebep olabilir. Önde gelen sebeplerden biri olan külbütör kapağı cıvataları gevşemiş ise yağ sızıntısı gözlenir. Ayrıca contanın kopması veya contanın yerine tam olarak oturtulamaması ve kapak ağızında oluşan eğilmelerde yağ kaçağına neden olabilmektedir. Yağ pompası dışarıda bulunan pompalarda pompanın bağlantı cıvataları gevşek olabilmektedir. Yağ kaçağına sebep olan cıvata gevşemesi basit bir sıkma işlemi ile giderilebilmektedir. Karterin havalandırma sisteminin bozulması ya da borunun tıkanması karter içerisindeki basıncın yükselmesine sebep olur ve bu da motorda yağ kaçağı oluşmasına sebebiyet verir. Genellikle gevşek cıvata ve özelliğini yitirmiş contalardan kaynaklı olan yağ kaçakları cıvataların sıkılması yahut contanın değiştirilmesi ile kolaylıkla giderilebilen ve az maliyetli işlemlerdir.

Ayrıca trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Bilgilerine bakabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.