Deniz Çakır Kimdir? Hangi Dizilerde Oynadı?

10.03.2023
281
Deniz Çakır Kimdir? Hangi Dizilerde Oynadı?
Modelistlik Kursu

Deniz Çakır oyunculuk hayatına başlamadan önce dizilerdeki ünlü oyuncuları taklit ederek  kendine yaşam tarzı oluşturmuştur. Taklit sayesinde birçok kişinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bunların başında Birol güven yer almaktadır.

Deniz Çakır kanal D ekranlarında yayınlanan Yaprak Dökümü filmi ile adını oyuncu dünyasına duyurmuştur. Filmde Ferhunde ismiyle oyunculuk kariyerinde zirveye çıkartacak adımı atmıştır.

Deniz Çakır Hakkında

Deniz Çakır, 31 Aralık 1981 tarihinde Ankara’da gözlerini açmıştır. İlkokul ve ortaokul öğrenimi tamamlayan oyuncu Ayrancı Süper Lisesi’nden mezun olunca üniversite sınavlarına girerek Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde yerleşerek oyunculuk kariyerine yeni bölüm kazandırmış oldu. Bu dönemde sık-sık tiyatro oyunlarına giden Çakır, bir gün yine bir oyunda Zeynep Eronat’ın performansından çok etkilendi ve oyuncu olma isteği daha da artmıştır.

Sık sık tiyatro ve film konularında ön planda olan oyuncu kendisini geliştirecek olan taklit yeteneği üzerine durmaya ve geliştirmeye devam etmiştir. Taklit ile başlayan oyunculuk kariyerinde ilk adımı ise kendisine bu dönemde hocalık etmiş isimlerden biri de Cihan Ünal’dan destek alarak başlangıcı yapmıştır. Taklit yeteneği ile dikkat çeken oyuncu küçükken taklit yapmayı sevdiği ve en çok Emel Sayın’ı taklit etmekteydi.

Üniversitenin Tiyatro Bölümü’nden mezun olan Çakır, mezun olduktan sonra İstanbul’a yerleşmeye karar verdi. Oyunculuk için adım adım zirveye doğru tırmanışı İstanbul’a yerleşme kararı sonrası en önemli kararıydı. Oyunculuk kariyeri yanı sıra seslendirmede yapmaktaydı. Konservatuvardan mezun olmadan önce Ankara Radyosunda, radyo tiyatrosu yaptı ve radyo reklamı seslendirmiştir.

Deniz Çakırın Boyu Kilosu Nedir ve Kaç Yaşındadır?

Deniz Çakır 42 yaşında olup 60 kilodur. Boyu 1, 76 boyundadır. Uzun boylu olup esmerdir. Gözleri ela rengindedir. Oğlak burcu olup evcil hayvanda beslemektedir. Deniz çakır bir  kardeşi olmak üzere iki kardeşlerdir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Deniz Çakır Hayatı

Deniz Çakır Hayatı

Deniz Çakır Hayatı

Deniz Çakır aslen Trabzonlu olup burada çocukluk ve gençlik dönemini geçirdikten sonra eğitim ve çalışma hayatı için İstanbul a yerleşmiştir. Taklit yeteneği ile başlayan oyunculuk kariyeri yerini

Birol güvenin  dizi çekimleri için istediği tarzda oyuncu araması ile başlayacaktır. Son çalışması sırasında tanıştığı deniz çakır a kadın isterse dizisinde rol vermeye karar kılmıştır. Karar deniz çakır tarafından onaylanınca kariyerinde ilk adımını atmış oluyordu. Birol Güven yeni dizisi Kadın İsterse için en sonunda Deniz Çakır’da karar kılmış ve oyuncu, yardımcı fakat önemli bir rol olan Alev rolüyle ilk televizyon deneyimini yaşama olanağı bulmuştur. Dizinin reytinglerinin iyi olması sayesinde önce Star TV’de daha sonra Show TV’deki yayınıyla dikkatleri üzerinde toplamayı başarmıştır.

Deniz Çakır en büyük çıkışını Reşat Nuri Güntekin’in Aynı adlı romanından günümüze uyarlanan” Yaprak Dökümü” dizisi ile çıkışı yakalamıştır. Dizi sayesinde tecrübesi ve popülaritesi artan Deniz Çakır dizide en önemli karakterlerden biri olan Ferhunde rolünde oynaması ile ilgi odağı haline gelmiştir.

Dizideki oyunculuğu kendisine 2010 senesinde ilk kez takdim edilen İsmail Cem Televizyon Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Dram ödülü kazandırmıştır. Çakır, hatta bu sayede diğer bazı ülkelerde de başta Bulgaristan ve Azerbaycan olmakla birlikte yeni bir üne kavuşmuştur.

İstanbul Devlet Tiyatrosunda “Uyarca” isimli oyunda yer almıştır. Deniz Çakır dizideki oyuncular arasında özellikle Halil Ergün ile yakın bir arkadaşlık ilişkisi bulunmaktadır. Kendisi TV8’de katıldığı bir programda Ergün’ün kendisinin dizi sektöründe ve rol gelişmesinde çok büyük katkısı olduğunu dile getirmiştir.

Çakır, 2009 senesinde Aşk Sözleri isimli bazı William Shakespeare oyunlarının karışımı olan bir tiyatro oyununda yer almayı başarmıştır. Oyundaki performansıyla Afife Jale Ödülleri’nde bir adaylık gösterilmiş ve madalya kazanmıştır. Oyuncu bunun dışında seslendirmeler ‘de yapmıştır. Reklamlar dışında Iron Man ve Kung Fu Panda gibi bazı filmlerde seslendirme imkânınızda elde etmiştir. Seslendirmeleri başarıyla yapmıştır.

Çakır, Özcan Deniz’in Ya Sonra filminde Didem karakteri ile  rol aldı. Ya Sonra şarkısını seslendirerek, herkesi şaşırtan oyuncunun da etkisiyle parça Yılın en çok tıklanan soundtrack müziği olacaktır.

Eylül 2011 tarihinde başlayan İffet adlı dizide rol aldı. Daha Sonra 2013 yılı Ocak ayının ilk haftasında Şah Sultan rolüyle Muhteşem Yüzyıl dizisinin kadrosuna yer aldı. Bir sezonluk performanstan sonra diziden ayrılmıştır.

Deniz Çakır, 2015’de yayın hayatına giren ve hala devam eden Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Meryem Çakırbeyli karakteriyle başrol oynamış film final yapımcı ayrılmıştır.

Deniz Çakır Televizyon Dizileri

 • 2004-2006 Kadın İsterse
 • 2006- 2010 Yaprak Dökümü (2006, dizi) Bu dizide En İyi Yardımcı Aktris ödülünü aldı.
 • 2005 İki Arada Aşk
 • 2006 Evet Benim / İşte Benim
 • 2006 Avrupa Yakası
 • 2008 Kung Fu Panda
 • 2008 Donkey Xote
 • 2008 The Simpsons
 • 2008 Iron Man
 • 2009 Kako Si?
 • 2009 40 Sevda Hemşire
 • 2010 Iron Man 2
 • 2011 Ya Sonra
 • 2011 Cam
 • 2011 İffet
 • 2013 Muhteşem Yüzyıl
 • 2014 Yasak (dizi)
 • 2015 Konuşan Resimler
 • 2015- Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz

İlginizi çekebilir: Deniz Baysal Kimdir?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.