Defne Yaprağının Cilde ve Ayak Sağlığına Faydaları

24.04.2024
664
Defne Yaprağının Cilde ve Ayak Sağlığına Faydaları
Modelistlik Kursu

Defne yaprağının cilde faydaları, defne yaprağı Akdeniz iklimine özel bir ağaç olup, kendine has bir kokusu vardır. Bu ağacın alt kısımları gri, üst ve yaprakları yeşildir. Tıp alanında kullanılmasıyla önemli bir yere sahip olan defne ağacının yaprakları Türkiye’nin dış ülkelere ihracatı yönünden büyük yer kaplamakta olup en önemli ihracatlarından biridir. Bu durumda defneyaprağının ne kadar şifalı bir bitki olduğunu göstermektedir. Ayrıca Defneyaprağın etrafa saldığı koku kendisine has bir özelliktir ve bazı böcek türlerini kendisine çekmektedir. Bütün yapraklı bitkilerde olduğu gibi defneyaprağının da düşman böcek türleri vardır. Bu böcekler defneyapraklarını yiyerek bitkiye zarar verirler. Buna zirai ilaç satılan yerlerden temin edeceğiniz yaprak biti ilacı ile çözüm bulabilirsiniz. Defneyaprağı yıllara dayanan bir geçmişi vardır. Kimi bilir kimi bilmez ama evinizde mutfaklarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunu bir saksıda bir çiçek gibi yetiştirip doğal kokusuyla bir bahar esintisi yaratabilir. Veya mutfakta kullanarak bazı yemeklerin içine ve yanında servis edebilirsiniz. Özellikle balık yapıldığı zaman yanında çok daha lezzetli bir görünüme kavuşturur. Farklı bir tat verdiğinden şerbet yapımında ve salça yapımında kullanılabilir. Defneyaprağının içerdiği yağlar uçucu yağ asitlerinden olduğu için yararı oldukça fazladır ve yemeklerde rahatlıkla kullanılır. İçerisindeki etken maddeleri sayesinde en çok kozmetik ürünlerinde ve sabun, şampuan, krem gibi ürünlerin yapımında kullanılan özel hammaddelerden biride defne yaprağıdır.

Defne Yaprağının 8 Faydası

1-Diyabeti Kontrol Altına Alır

Defneyaprağını gün içerisinde 1 veya 2 kere kullanıldığı zaman kan şekeri seviyesini düzenleyip normal standartlara indirmesini yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. İnsilun oranını belirli bir seviyede tutarak tip 2 denilen diyabet hastalığında bir şifa bitkisi olarak kullanılmaktadır.

Diyabeti Kontrol Altına Alır

2-Kalbi Korumada Önemli Etkisi Vardır

İçerisindeki faydalı asitler sayesinde kalbinizin etrafını çevreleyen duvarların daha dayanıklı ve daha sert olmasına yardımcı olmaktadır. Kolesterol problemi yaşayanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Kolesterolü düşürerek sağlıklı ve rahat bir hayat sürdürmenizi sağlar.

Kalbi Korumada Önemli Etkisi Vardır

3-Sindirim Sistemini Düzenler

Defneyaprağı karın şişliklerinde ve kabızlık gibi problem yaşayan insanlarda oldukça etkili bir bitki olmakla beraber vücutta biriken zararlı toksinleri absorbe ederek sindirim sistemini düzenli hale koymaktadır.

Sindirim Sistemini Düzenler

4-Böbrek Taşı İçin Kullanılabilir

Böbrek taşı düşürmeyi hiç kimse istemez ağrılı ve sancılı bir dönemdir. Defneyaprağı böbrek taşının üretiminde oldukça etkili olan üre az seviyesini azatlığı gibi oluşan ağrı ve sancıları azaltır.

Böbrek Taşı İçin Kullanılabilir

5-Ağrı Kesici Olarak Kullanılabilir

Defneyaprağı eklemlerde kireçlenme ve eklem romatizmaları için tedavi edici özelliği vardır. Ayrıca ayak burkulmalarından meydana gelen ağrı ve şişkinliklerde kullanılır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Ağrı Kesici Olarak Kullanılabilir

6-Sinir Ve Stresi Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olur

Sinirli ve stresli olduğunuz zamanlar defne yaprağını demleyerek tüketebilirsiniz. Sizin rahatlamanızı, gevşemenizi ve stresinizi hafifletmeye yardımcı bir bitkidir. Sinirli olduğunuz zamanlar demleyip bir bardak için faydasını görün. Daha sakin olacaksınız.

Sinir Ve Stresi Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olur

7-Saçlarınızda Oluşan Kepeği Yok Eder

Saçlar her insan için önemlidir. Sağlıklı, kepeksiz ve ipek saçlar ister. Defneyaprağını kullanarak kepek problemine son verin. Sağlıklı, ipeksi ve uzun saçlara kavuşun. Bunu nasıl yaparız sorusuna gelince defneyapraklarını kaynatın suyunu süzün ve soğumaya bırakın. Soğuyan su ile saçlarınızı güzelce yıkayın. Daha sonra ılık suyla tekrar durulayın. Düzenli kullanım sonrası farkı göreceksiniz.

8-Öksürük Ve Soğuk Algınlığı İçin Kullanılır

Defneyaprağı içerisinde bulundurduğu özel antibiyotik etkisi yaratan maddeler ile nezle, grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda öksürükle beraber burun tıkanmaları meydana gelebiliyor ve bundan rahatsız oluyoruz. Bu yaprağı kaynatıp içtiğimiz zaman burun tıkanıklığını ortadan kaldırıp daha rahat olmamızı sağlıyor. Aynı zamanda hastalığımızı çabucak atmamızı sağlıyor.

Öksürük Ve Soğuk Algınlığı İçin Kullanılır

Defne Yaprağının Cilde Faydaları

Defneyaprağı ciltte meydana gelen siyah nokta, sivilce, kırışıklık, akne, cildin temizlenmesi, güneş lekeleri gibi daha birçok cilt bakımı tedavisinde kullanılmaktadır.

cildinizdeki siyah noktalar görünüş olarak moral bozucudur. Bunlardan kurtulmanın yolu ise defne yaprağından geçiyor. Öncelikle suyu kaynatın, kaynamış suya defne yapraklarını atın ve karıştırın. Daha sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra karışımı siyah nokta olan yerlere masaj yaparak sürün. Yarım saat kadar bekleyin ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Bu işlemi günde bir yaparsanız değişikliği görürsünüz.

sivilceler her zaman baş belasıdır. En çok ergenlik döneminde çıkar ve ergenlik sivilcesi adını alır. Bu durumdan en çok bayanlar hoşlanmazlar. Yüz güzelliğini perdeleyen bu sivilcelerden defne yaprağı ile kurtulabilirsiniz. Nasıl mı? Siyah noktalarda olduğu gibi suyu kaynatıp içine defne yapraklarını atıyoruz ve karıştırıyoruz. Daha sonra soğuduktan sonra sivilcelere ve çevresine nazikçe sürüp yarım saat bekliyoruz. Son olarak yüzümüzü ılık su ile duruluyoruz. Bu işlemi günde en az bir kere uyguladıktan sonra sivilcelere elveda diyoruz.  

cildinizin temizlenmesinde de kullanabileceğiniz bu bitkiyi sinir ve strese bağlı durumlarda cildinizde oluşan akne problemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yukarıda yazdığımız gibi yaprakları ile kaynatılmış suyu soğuduktan sonra yüzümüze uygulayıp tertemiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Defne Yaprağının Cilde Faydaları

Cildinizi Canlandıracak Mucizevî Maske Tarifi

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı tarçın
 • 2 fincan süt
 • 6 adet defne yaprağı
 • 1 adet yumurta
 • 1 çay bardağı kayısı suyu

Yapılışı ve uygulanışı: bir kâsenin içine 6 adet defneyaprağını, 2 çay kaşığı tarçını ve bir çay bardağı kayısı suyunu ekleyerek güzelce karıştırarak kaynatın. Daha sonra üzerine bir adet yumurtayı ve 2 fincan sütü ilave edip karıştırmaya devam edin. Beş dakika karıştırdıktan sonra ocaktan alıp karışımı soğumaya bırakın. Arada kontrol ederek elimizi yakmayacak kadar soğuduktan sonra yüzümüze oval hareketlerle masaj yaparak iyice yedirdikten sonra 20 dakika kadar bu maske yüzünüzde kalacak. 20 dakika dolduktan sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada iki kere uygularsanız cildinizin ve yüzünüzün daha canlı, daha parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Cildinizi Canlandıracak Mucizevî Maske Tarifi

Parlak Cilt İçin Defne Yaprağı Maskesi

 Gün içerisinde çalışırken, gezerken veya seyahat ederken hava kirliliğinden dolayı cildiniz tahriş olur ve sarkmalar meydana gelebilir. Bu durumdan kurtulmak için kozmetik malzemelerini bir kenara atın ve doğal yöntemleri deyin. Bir aktara gidip defneyaprağı temin edin ve maskenizi yapın.

Malzemeler:

 • 1 Lt saf su
 • 150 gr defneyaprağı
 • doğal bitkilerden hazırlanan krem

Yapılışı ve uygulanışı:

1 Lt saf suyu kaynatın ve kaynayan saf suyun içine defne yapraklarını atın biraz karıştırdıktan demlemeye bırakın. Demlendikten ve soğuduktan sonra yüzünüze ve boyun böylenize suyunu güzelce yedirerek masaj yaparak sürün. Yarım saat bekledikten sonra ılık suyla uyguladığınız bölgeleri güzelce temizleyin. Günlük düzenli kullanım sonra bir ay içerisinde daha güzel, daha parlak ve yumuşacık bir cilde sahip olacaksınız.

Parlak Cilt İçin Defne Yaprağı Maskesi

Defne yaprağı ayak altına koymak ne ise yarar?

Defne yaprağı, sadece mutfakta lezzet katmak için değil, aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarına da iyi gelen doğal bir çözümdür. Bunlardan biri de ayak ağrısı ve mantar sorunlarıdır. Defne yaprağını ayak altına koymak, şu faydaları sağlayabilir:

Ağrı kesici: Defne yaprağı, doğal bir ağrı kesici olan eugenol maddesi içerir. Bu madde, burkulma, eklem ağrısı ve kas ağrısı gibi çeşitli ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ayak mantarına karşı etkili: Defne yaprağındaki antifungal özellikler, ayak mantarının tedavisinde de faydalıdır. Ayakkabınızın içine defne yaprağı koymak veya defne suyunda ayaklarınızı bekletmek, mantar enfeksiyonu ile mücadelede yardımcı olabilir.

Ayak kokusunu giderir: Defne yaprağının doğal bir deodorant etkisi vardır. Ayakkabınızın içine defne yaprağı koymak, ayak kokusunu gidermeye ve ayakkabılarınızı ferahlatmaya yardımcı olabilir.

Kullanım şekli:

 • Ayakkabılarınızın içine: Birkaç defne yaprağını kuru ve temiz bir şekilde ayakkabınızın içine yerleştirin.
 • Defne suyunda bekletme: Bir tencereye su koyun ve içine defne yaprakları ekleyin. Su kaynadıktan sonra ocaktan alın ve ılımaya bırakın. Ilıkladığında ayaklarınızı 15-20 dakika kadar bu suda bekletin.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Herhangi bir cilt rahatsızlığınız varsa defne yaprağını doğrudan cildinize uygulamaktan kaçının.
 • Cildinizde tahriş veya alerjik reaksiyon hissederseniz kullanımı bırakın.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Defne yaprağı, ayak ağrısı ve mantar sorunları için doğal ve ucuz bir çözüm sunabilir. Yukarıdaki talimatları izleyerek defne yaprağından faydalanabilirsiniz.

Not: Defne yaprağının tıbbi bir tedavi olmadığını ve ciddi sağlık sorunları için bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.

Daha fazla bilgi için linke tıklayın.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. fatma dedi ki:

  Defne yaprağı çok sağlıklı bir bitki, ayrıca et yemeklerine de çok hoş bir tat ve koku veriyor olması da çok güzel. Bir arkadaşım defne yaprağı yağı ve balı karıştırıp yüzüne maske yapıyordu ve çok iyi geldiğini söylüyordu. Banyo sonrasında kuruyan cildine sürüp nemlendiriyordu. Ben hiç denemedim, belki sizlere bir tavsiye olur.