Yurtdışına Çıkmak İsteyenler Dikkat: Corona Virüsü Hangi Ülkelere Bulaştı?

11.03.2020
308
Yurtdışına Çıkmak İsteyenler Dikkat: Corona Virüsü Hangi Ülkelere Bulaştı?
Modelistlik Kursu

Çin’in Wuhan şehrinde başlayan corona virüsü salgını 3.300’den fazla insanı öldürdü ve 80.000’den fazla kişiyi hasta etti. Hastalık en az 37 ülkeye yayıldı.

Corona virüsü ailesi, genel olarak solunum sistemini etkileyen büyük bir virüs grubudur. Kasım 2002’den Temmuz 2003’e kadar Çin’de 8.000 vaka ve 774 ölümle sonuçlanan soğuk algınlığı, pnömoni ve şiddetli akut solunum sendromuna (SARS) neden olabilir. Yetkililer, bu yeni korona virüsün hayvanlardan ve deniz ürünlerinden insanlara sıçradığından şüpheleniyorlar.

70’den fazla havayolu, salgına yanıt olarak Çin’e uçuşları iptal etti ve birçok ülke, Çin’e gidiş ve dönüş uçuşlarında seyahat kısıtlamaları getirdi. Seyahat, bu tür virüsleri orman yangını gibi yayıyor. 

25 Şubat’tan itibaren Güney Kore’de 977 corona virüsü vakası, Japonya’da 190 korona virüsü vakası ve Singapur’un 90 corona virüsü vakası var. Asya, İtalya ve İran dışında en fazla vaka  ABD ve Almanya’da görüldü. 

Corona Virüsü Nedir?

COVID-19, en son keşfedilen koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı hastalıktır. Bu yeni virüs ve hastalık, salgının Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde başlamasından önce bilinmiyordu. Bu hastalık, daha önce hiç karşılaşılmayan corona virüsü ailesinin bir üyesinden kaynaklanır. Diğer corona virüsleri gibi, hayvanlardan insanlara bulaştı.

Yeni corona virüsü özellikle evler, hastaneler, ibadethaneler ve yolcu gemileri gibi kapalı alanlarda çok kolay yayılıyor gibi görünüyor. Öksürük veya hapşırmadan dolayı yüzeylere ve havaya damlacıklar yoluyla yayıldığı görülmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bir yüzeyin kirli veya temiz görünmesi önemsizdir. Enfekte bir kişi öksürür ve bir damlacık bir yüzeye düşerse, o yüzeye dokunan bir kişi bu virüsü kapabilir.

Diğer corona virüsleri üzerinde yapılan bir araştırma, metal, cam ve plastik üzerinde iki saat ila dokuz gün kaldıklarını buldu. Ancak iyi haber şu ki, virüsün herhangi bir basit dezenfektan veya ağartıcı kullanılarak yok edilmesi nispeten kolaydır.

Damlacıklar lateks eldivenlerin yüzeylerine oturabilir. Bazı uzmanlar, damlacıkları emen ve yüzünüze dokunmanızı engelleyecek kadar kalın olan bez veya deri eldiven giymenizi önerir.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü dünyaya yayılmaya devam ederken, kötü haberler hızlı yayılıyor. Ancak kötü haberleri duydukça panik olmamaya dikkat etmelisiniz. Sakin olmalı, önlemlerinizi almalı ve normal hayatınıza devam etmelisiniz.

Bu enfeksiyonun belirtileri ateş, kuru öksürük, yorgunluk, nefes almada zorluk veya nefes darlığıdır. Hastalık akciğer lezyonlarına ve pnömoniye neden olur. Bu semptomların bazıları griple karıştırılır, bu da tespiti zorlaştırır.

Hastalarda ayrıca gastrointestinal problemler veya ishal gösterebilir. Çoğu insan maruziyetten beş ila yedi gün sonra hastalanır ancak semptomlar iki gün sonra da ortaya çıkabilir veya 14 gün sonra ortaya çıkabilir.

Bazı durumlarda, istikrarlı görünen insanlar ikinci haftada hızla kötüleşir, hastalanan herkesin dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekir.

corona virüsünden dolayı hastalandığınızı düşünüyorsanız, tıbbi bakım almak dışında evde kalarak sevdiklerinizi ve şehirde yaşayan insanları korumaya yardımcı olabilirsiniz. Hemen bir doktoru aramalısınız. Doktorun ofisine giderken ve başkalarının yanındayken maske takmanız şarttır. Bir maske bulamazsanız, bir bez veya tişörtten geçici bir maske oluşturabilirsiniz.

Ayrıca toplu taşıma araçları ve taksilerden kaçınmanızı ve evinizdeki diğer insanlardan ve hayvanlardan uzak durmalısınız. Odanıza kimseyi almayın. Banyonuzu kimseyle paylaşmayın. Diğerleri sizden en fazla üç metre uzakta durmalı ve kapı tokmağı, tabak, fincan ve havlu dahil olmak üzere öksürdüğünüz veya dokunduğunuz herhangi bir yüzeyden kaçınmalıdır.

Corona Virüsü Etkileri

Soğuk veya grip benzeri semptomlar genellikle corona virüsü enfeksiyonundan 2-4 gün sonra ortaya çıkar ve genel olarak hafiftir. Bununla birlikte, semptomlar kişiden kişiye değişir ve virüsün bazı formları ölümcül olabilir. 

Corona virüsünün etkileri arasında hapşırma, burun akması, yorgunluk, öksürük, nadir durumlarda ateş, boğaz ağrısı ve alevlenmiş astım vardır.

Corona Virüsü İçin Alınan Önlemler Nelerdir?

Şu anda corona virüs hastalığını önleyecek bir aşı yoktur. Hastalığı önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. Bununla birlikte, bir hatırlatma olarak, korona virüsü solunum yolu hastalıklarının yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için çeşitli önlemler almanızı gerektirir.

Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Hasta olduğunuzda evde kalın. Öksürürken mutlaka ağzınızı kapatın veya bir peçete ile hapşırın, ardından peçeteyi çöp kutusuna atın.

Sık sık dokunduğunuz nesneleri ve yüzeyleri normal bir ev temizleme spreyi ile silerek temizleyin ve dezenfekte edin.

Yüz maskeleri, hastalıktan korunmanızı sağlamaz. Yüz maskeleri, hastalığın başkalarına yayılmasını önlemek için korona virüsü semptomları gösteren kişiler tarafından kullanılmalıdır. Yüz maskelerinin kullanımı, sağlık çalışanları ve yakın ortamlarda birine bakan kişiler için de çok önemlidir.

Özellikle tuvalete gittikten sonra, yemekten önce, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi en az 30 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.  Sabun ve su hazır bulunmuyorsa, en az % 60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı kullanın. Eller gözle görülür derecede kirliyse ellerinizi daima sabun ve suyla yıkayın.

Corona virüsünün etkilerini azaltmak için ev ve ofislerin çamaşır suyu ile temizlenmesinin faydalı olacağı belirtilmiştir. Çamaşır suyunun bütün mikropları öldürüyor olması sebebiyle tercih edilmesi gerektiği belirtildi.

Corona Virüsü İstanbul’da Görüldü Mü?

Türkiye’de 11 Mart 2020 gece 00:50’de Sağlık Bakanı Koca tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de Corona virüsü tespit edildiği belirtildi. Bir erkek hastada corona virüsü tespit edildiği ve temas ettiği kişilerin belirlenmeye çalışıldığı açıklandı.

Corona Virüsü Aşısı Bulundu Mu? 

Haberlere göre, Seattle’daki araştırmacılar deneysel bir corona virüsü aşısı için klinik araştırmaya katılmak üzere sağlıklı gönüllüler almaya başladı. Wall Street Journal’a göre, biyoteknoloji şirketi Moderna Therapeutics tarafından geliştirilen aşı, başlangıçta 24 Şubat’ta Maryland’deki Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ne (NIAID) gönderildi. Ajans, NIAID Direktörü Anthony Fauci, Wall Street Journal’a verdiği demeçte, Nisan ayı sonuna kadar klinik bir deneme başlatmayı öngörüyor.

18 ila 55 yaşları arasında kırk beş sağlıklı gönüllü ile ilk deneme yapılacak. Bu da aşının bir bağışıklık tepkisini tetikleyip tetiklemediğini ve verilen dozun olumsuz yan etkilere neden olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. 

Corona Virüsü Bitkisel Tedavi Mümkün Mü?

Corona virüsünü önlemek veya tedavi etmek için birçok takviye ve doğal tedavi önerilmektedir. Hiçbirinin işe yaradığı kanıtlanmamıştır ancak bazılarının faydası vardır. 

Tabii ki, corona virüsü enfeksiyonunu önlemek için yapabileceğiniz en önemli şeyler, ellerinizi 30 saniye boyunca yıkamak, düzenli uyumak, spor yapmak ve sağlıklı beslenmektir. Bunun yanı sıra aşağıda bahsedeceğimiz doğal gıda takviyeleriyle bu virüsten korunabilirsiniz.

Çinko

Çinko, bu virüsün semptomlarını azaltmak için en popüler maddelerden biri haline gelmiştir.  Çinkonun anti-viral özelliklere sahip olduğu doğrudur. Çinko pastillerinin veya belirli çinko formlarını içeren diğer oral yoldan çözülen çinko formüllerinin, virüslerin neden olduğu soğuk algınlığının şiddetini ve süresini azalttığı gösterilmiştir. Bunu doğrudan boğazda hareket ederek yapıyor bu nedenle soğuk algınlığı çinko ile tedavi edilirken zamanlama ve kullanım süresi önemlidir.

Çinko pastilleri tarafından sağlanan tipik günlük çinko dozlarının genellikle çinko için tolere edilebilir üst sınırları aştığını ve bu nedenle yaklaşık bir haftadan daha uzun süre kullanılmaması gerektiğini unutmayın. Aşırı çinko alımı bakır eksikliğine neden olabilir. Çinko, antibiyotiklerin emilimini bozabilir.

C Vitamini 

C vitamini, lökositlerin (enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücreleri) ve genel bağışıklık sistemi sağlığı için hayati önem taşır. C vitamini demir emilimi için de önemlidir ve demir eksikliği, sizi genel olarak enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Soğuk algınlığı gibi virüsler için C vitamini takviyelerinin yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır. Soğuk algınlığından önce yüksek doz C vitamini almak, soğuk algınlığının şiddetini ve süresini hafifçe azaltabilir.

Yüksek dozlarda C vitamini takviyesi almanın insanları bu virüsün enfeksiyonundan koruyabildiğine dair kanıt yoktur. İntravenöz olarak verilen yüksek C vitamini dozları, şu anda Çin’de pnömoni geliştirmiş olan corona virüsü hastalarında test edilmektedir ancak bu yaklaşımın yararı henüz tam olarak kanıtlanmamıştır.

Yüksek dozlarda C vitamini almanın yan etkileri ve riskleri olduğunu unutmayın. İnsanlar bazen yüksek dozlar almanın hiçbir zararı olmadığını varsayarlar çünkü C vitamini suda çözünürdür yani fazla C vitamini vücuttan atılır. Ancak bu durum böyle değil. Gastrik sıkıntıya ve ishale neden olmanın yanı sıra, uzun vadede yüksek dozlarda C vitamini katarakt riskini artırabilir. Yüksek doz C vitamini ayrıca bazı ilaçların etkinliğini azaltabilir.

Sarımsak

Sarımsak, laboratuvar çalışmalarında belirli grip ve soğuk virüsleri inhibe ettiği gösterilmiştir ve bir klinik çalışma, sarımsak takviyelerinin soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, araştırmalara göre, sarımsağın korona virüsünü önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabileceğine dair mevcut bir kanıt yoktur.

Mürver

Mürver ekstraktının laboratuvar çalışmalarında, bazı influenza A ve B ve H1N1 gibi virüsler de dahil olmak üzere insan gribi virüslerinin çoğalmasını ve hemaglütinasyonunu engellediği gösterilmiştir. Gripli kişilerde yapılan küçük, ön denemeler, semptomların yaşandığı ilk gün içinde alındığında, mürverin grip süresini kısalttığını ancak bunu desteklemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Mürver özütünün enfekte olmuş kişilerde corona virüsünü önleyebileceğine veya semptomları azaltabildiğine dair bir kanıt yoktur.

D Vitamini

Günlük olarak orta dozlarda alınan D vitamini takviyeleri, çocuklarda ve yetişkinlerde yetersiz veya ciddi olan solunum yolu enfeksiyonları ve influenza A gibi virüslerin riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 

D vitamini takviyelerinin özellikle korona virüsü enfeksiyonu riskini azalttığını gösteren herhangi bir araştırma olmamasına rağmen, D vitamini takviyesi, genel olarak solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korunmak için iyi, güvenli, önleyici bir önlemdir. Sağlıklı seviyeleri korumak için günde sadece 400 ila 800 IU (15 ila 20 mcg) gerekir ancak düşük seviyeleri artırmak için günde 2.000 IU gibi daha yüksek dozlar kullanılır ve genellikle güvenlidir.

Gezginler İçin Seyahat Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Corona virüsünden korunmak için gezginlerin dikkat etmesi gereken şeyleri sizin için hazırladık.

Önerilen aşıları yaptırın

İster yurt dışına seyahat edin, ister evde kalın, solunum yolları hastalığı riskinizi azaltmak için grip aşısı yaptırmanız önemlidir. 

Uluslararası bir yolculuk yapıyorsanız, doktorunuz sizi başka aşılar yaptırmanızı önerebilir. Nereye gittiğinizi doktorunuza söyleyin ve o ülkeye özgü hastalıklara karşı korunmak için mutlaka aşılarınızı yaptırın.

Hazır şişe su kullanmayı tercih edin ve hazır gıdalara dikkat edin

Bilinmeyen yerlere seyahat ederken, yiyecek ve suyun kalitesinden veya saflığından tam olarak emin olamazsınız. Bağırsak bakterilerinizin, lokal gıdalara iyi tepki vermemesi gibi bir durum da olabilir. Bu nedenle, özellikle her türlü hazır gıda ürününün farkında olmalısınız.

Korona virüsü enfeksiyonları öncelikle kümes hayvanları pazarına yayıldığından, seyahat ederken tükettiğiniz yiyeceklerin iyice pişirildiğinden ve kalite kontrollerinden geçtiğinden emin olmanız çok önemli ve gereklidir. Uzun süre açıkta kalan ürünleri yemekten kaçınmalısınız. Canlı hayvanlar ve kümes hayvanları ile temasa karşı dikkatli olun.

Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza sık sık dokunmayın

Maskeler sizi enfeksiyon riskinden tamamen koruyamasa da, yapılmaması gereken şey, özellikle pis ellerle sık sık gözlere, ağıza ve burun bölgesine dokunmaktır. Sürekli ellerinizi temiz tutmanız bu açıdan gereklidir.

Soğuk algınlığı olan kişilerden uzak durun

Gezginler, hasta olan özellikle de soğuk algınlığı semptomları olan kişilerle yakın temastan kaçınmalıdır. Wuhan virüsüne yakalanan insanlarda ateş, titreme, baş ağrısı, nefes almada zorluk ve boğaz ağrısı gibi belirtiler görülür. Gezginler, pnömoni veya soğuk algınlığı gibi öksürük veya burun akıntısı gibi soğuk algınlığı semptomları gösteren kişilerle temastan kaçınmaya çalışmalıdır.

Sürekli ellerinizi yıkayın

Gezgin insanlar, mutlaka ellerini sürekli sabun ve suyla yıkamalıdır. 30 saniye boyunca ellerinizi sabun ve suyla yıkamak, ellerin dezenfekte olmasını sağlar. Ellerinizi sürekli yıkamaya imkan yoksa, yanınızda el dezenfektanı taşıyabilir ve sürekli kullanabilirsiniz.

Maske kullanmak işe yaramıyor

İnsanları bir koronavirüs kasılmasına karşı koruyacak aşı yoktur. Üstelik bu hastalığın tedavisi de yok.  Johns Hopkins Üniversitesi’nde kıdemli bir bilim adamı olan Eric Toner’e göre maske takmak hastalığın bulaşmasını engellemiyor. Sağlık görevlileri dışında maske takmanın, kendinizi bulaşıcı hastalıklardan koruma konusunda hiç etkili olmadığını belirtiyor. 

Canlı hayvan pazarlarından uzak durun

Dünyanın herhangi bir yerindeki gezginler, canlı hayvan satan pazarlardan uzak durmalıdır. Bilim insanları, salgının canlı hayvanların satıldığı bir Wuhan deniz ürünleri pazarından yayılmış olabileceğini düşünüyorlar. 

Şimdiye kadar, kanıtlar insanlara sıçramadan önce yarasalardan bir memeliye yayıldığını gösteriyor. Yarasalardan doğrudan sıçrama olasılığı da var. SARS’a neden olan virüs Çin’deki yarasalardan kaynaklanıyor. 

Canlı hayvan pazarlarında çalışanların yanı sıra genel halk sağlığı için canlı hayvan pazarlarından uzak durmak gereklidir.

Hangi Ülkelerde Corona Virüsü Vakaları Görüldü?

Şu anda corona virüsü vakaları Uzakdoğu’da yoğunlaşıyor. Bu yüzden gezginlerin kesinlikle Uzak Doğu’ya gitmemesi öneriliyor. Bunun dışında kuzeyde Rusya ve Balkan ülkelerinde onlarca korona virüsü vakasıyla karşılaşıldı. 

Orta Avrupa ve Kuzey Avrupa, Ortadoğu, Amerika, Akdeniz ülkeleri, Avustralya ve Afrika ülkelerinde de korona virüsü görüldü. Şu anda gezginler için en güvenli bölge Güney Amerika gibi görünüyor. Henüz Şili, Venezüela, Küba ve Arjantin’de korona virüsü vakasına rastlanmadı. 

Aşağıdaki listede, her ülkede görülen korona virüsü vakası sayılarını görebilir ve seyahat planlarınızı bu listeye göre yapabilirsiniz.

Corona Virüsü Vaka Sayıları

 • Cezayir – 17
 • Andorra – 1
 • Arjantin – 1
 • Ermenistan – 1
 • Avustralya – 52
 • Avusturya – 29
 • Azerbaycan – 3
 • Bahreyn – 52
 • Belarus – 6
 • Belçika – 23
 • Bosna-2
 • Brezilya – 4
 • Kamboçya – 1
 • Kanada – 34
 • Çin – 80.565
 • Hırvatistan – 10
 • Çek Cumhuriyeti – 8
 • Danimarka – 10
 • Dominik Cumhuriyeti – 1
 • Ekvador – 10
 • Mısır – 3
 • Estonya – 2
 • Finlandiya – 7
 • Fransa – 285
 • Gürcistan – 3
 • Almanya – 349
 • Yunanistan – 10
 • Macaristan – 2
 • İzlanda – 26
 • Hindistan – 29
 • Endonezya – 2
 • İran – 3.513
 • Irak – 36
 • İrlanda – 6
 • İsrail – 15
 • İtalya – 3.089
 • Japonya – 706
 • Ürdün – 1
 • Kuveyt – 56
 • Letonya – 1
 • Lübnan – 13
 • Litvanya – 1
 • Lüksemburg – 1
 • Malezya – 50
 • Meksika – 5
 • Monako – 1
 • Fas – 1
 • Nepal – 1
 • Hollanda – 38
 • Yeni Zelanda – 3
 • Nijerya – 1
 • Kuzey Makedonya – 1
 • Norveç – 56
 • Umman – 15
 • Pakistan – 5
 • Filipinler – 3
 • Polonya – 1
 • Portekiz – 5
 • Katar – 8
 • Romanya – 4
 • Rusya – 5
 • San Marino – 16
 • Suudi Arabistan – 2
 • Senegal – 4
 • Singapur – 110
 • Slovenya – 1
 • Güney Afrika – 1
 • Güney Kore – 5.766
 • İspanya – 222
 • Sri Lanka – 1
 • İsveç – 52
 • İsviçre – 90
 • Tayvan – 42
 • Tayland – 47
 • Tunus – 1
 • Ukrayna – 1
 • Birleşik Arap Emirlikleri – 28
 • Birleşik Krallık – 90
 • Amerika Birleşik Devletleri – 159
 • Ukrayna – 1
 • Vietnam – 16

 

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Recep dedi ki:

  Allah müslümanları korusun bu illetten, müslüman geçinen dinsizler ve gayrimüslimler için ise söylenebilecek tek söz ” Zalimler için yaşasın cehennem”

 2. Aykut Özcan dedi ki:

  Corona virüsü Türkiye’de görüldü mü? Defalarca karantina haberleri geldi fakat aktif bir hastaya rastlanmadığı belirtildi. Çevremizdeki bütün ülkelerde var neredeyse. Gürcistan, İran, Rusya, İtalya… Olmaması sevindirici tabi ama umarım halktan saklanmıyordur.

 3. Corona virüsü istanbul’da görüldü diye çok fazla asparagas haber çıktı ama umarım olmaz. Çünkü corona virüsü maske ile korunma imkanının olmadığı bir virüs türü.

  1. Aykut Özcan dedi ki:

   Amerika aşıyı bulduklarına dair açıklama yaptı. Fakat corona virüsü aşısının çıkış tarihi için net bir şey söyleyemiyorlar. ABD ve Çin corona aşısını henüz insanlarda test edemedi. Sonuçlarını bilmedikleri için de enfekte olmuş hastalara uygulayamıyorlar.

 4. burak dedi ki:

  Son günlerde daha da fazla ülkeye yayılıyor ve vaka olarak görülüyor. İnşallah kısa sürede çözümü de gelir.

 5. Selma Ulusoy dedi ki:

  Corona virüsüyle ilgili etrafta dolaşan haberlerin büyük kısmı asılsız. Panik ve korku yaratılmaya çalışılıyor. Gerçi nüfusu azaltmak için yayıldığını söyleyen de var. Her iki durumda da sakin kalmak önemli bence…

 6. Dağlar Can Durmuş dedi ki:

  Bende bir öğrenci olarak hijyeni elimden geldiğince maksimum düzeye çıkardım. Toplu alanlardan uzak duruyorum ama tabi ne kadar uzak dursakta 25 bin kişilik bi okulda yemekhanede yemek yiyoruz mecbur kalarak. Önceki günlerde Ordu Devlet Hastanesi’nde karantina olayı olmuştu şuan bişey yok diyorlar hastanelere de gitmeye korkar olduk. Umarım halktan bişey saklanmıyordur. Allah sonumuzu hayır etsin

  1. Recep dedi ki:

   Karantina olması hastalığın var olduğu anlamına gelmiyor. Bunun amacı corona virüsü şüphesi taşıyan insanları riske girmeden karantina ile kontrol etmek. Örneğin Erzurum Mareşal Fevzi Çakmak hastanesinde karantina haberleri diye insanları heyecanlandırdılar. Sonrasında işin aslı meydana çıktı. 15 Afgan geliyor ve bunları görünce ister istemez şüpheli oldukları için önce karantinaya alıp sonra kontrol ediyorlar ve temiz çıkıyorlar.

   Bu olayın farklı yansıtılması nedeniyle halk günlerce o hastaneye corona virüslü hasta getirildi diyerek hastane ihtiyacını diğer hastanelerde karşıladı.

 7. Murat Serhan Gülhan dedi ki:

  Ülkemizden uzak dursun. İzmir için defalarca haber çıktı. Corana virüsü nerede var bilmem ama burda olmasın.

 8. Burcu dedi ki:

  Hava yolu ile bulaşabilen bu virüse karşın olarak kesinlikle tedbir almalıyız. En basiti de toplu ulaşım araçlarında ya da topluluk olan her yerde maske kullanılmalı. Eczanelerden temin edebileceğimiz bu maskeler en azından virüs girişini engellemekte. Ayrıca bununla birlikte, hijyeni olmalıyız ve hatta yanımızda dezenfektan taşımalıyız. Tedbirli olmakta fayda var, umarım Türkiye’de de yoktur.

 9. beyza dedi ki:

  Corona Virüsü belirtileri gerçekten beni korkutuyor, Ekşi Sözlük’te Corona Virüsü aşısının bulunduğu haberlerini görmüştüm ama işe yarar bir sonuç vermedi sanırım. Umarım bu salgın Türkiye’ye girmez. Yeni İstanbul Havaalanı içerisinde Corona Virüsü’ne karşı çok sıkı önlemler alınıyormuş. Dilerim bu önlemler arttırılır ve bir an önce Corona Virüsü tedavisi bulunur.

 10. Cihan dedi ki:

  Corona virüsü belirtileri konusunda detaylı bilgilendirme eksikliği olduğunu düşünüyorum. İlk bakışta grip belirtileri gibi kendini gösteriyor ama nasıl ayrıştırılacağını anlamak için daha fazla detay verilmeli. Bu kadar bilgi darlığının olduğu halde mümkünse toplu alanlara, kalabalık ortamlara girmemek lazım.

 11. Solmaz dedi ki:

  Corona virüsü aşısı için daha hızlı çalışma yapılması gerekiyor. Her geçen dakika enfekte olan hasta sayısı artıyor. En son Corona virüsü sebebiyle İran’da 145 kişi öldü. İtalya’da da ölenlerin sayısı inanılmaz artıyor. Acilen dünya ülkeleri bir araya gelerek çözüm üretmeli.

 12. Sema dedi ki:

  Corona virüsü için bitkisel tedavi yöntemi var mı? Grip için kullanılan bitkisel yöntemler acaba Corona virüsü etkileri için de geçerli olmaz mı?

  1. Bayoğlu dedi ki:

   Eğer grip tedavi yöntemleri corona virüsü içinde etki ediyor olsaydı çin gibi bir ülke bu kadar kayıp verir miydi? Bu tamamen başka bir durum, aslında corona virüsü yeni bir virüs değil. Dünyada geçmişi olan bir virüs ama bu defa evrim geçirmiş hali ile ortaya çıkmış olması insanları çaresiz bırakıyor. Efsaneye göre corona virüsü çinin kendisi tarafından evrimleştirildi ve bunun amacı tamamen çindeki aşırı nüfus artışını yaşlıları ortadan kalfırarak dengelemekmiş. Tabi corona virüsünü çin mi yaptı? Bilinmez ama ben buna kesinlikle inanmıyorum. Hiç kimse kendi kalesine bile isteye böyle bir gol atmaz.