İşkembe Nasıl Temizlenir?

23.05.2023
203
İşkembe Nasıl Temizlenir?
Modelistlik Kursu

Herkes temiz görünümlü bir işkembe yemek ister. Onun için işkembe nasıl temizlenir ve İşkembeyi nasıl temizlerim?  Sorusu, her Kurban Bayramı’nda ayrıntılı olarak ele alınan konulardan biridir.  Sağlığa oldukça faydalı olan işkembe, osteoporoz sorunu yaşayan kişiler için ilaç gibidir.  Belli bir yaştan sonra ortaya çıkan osteoporozu önlemek için vücuda kollajen takviyesi yapmak gerekir, bu nedenle işkembe kollajen takviyesi için en ideal seçenektir.

Öncelikle güvenilir bir kasaptan taze kesilmiş hayvan işkembesi almanız gerekiyor.  İşkembe taze kesilmiş ve taze olduğu için kolay temizlenebilmesi için 1 gece buzdolabında bekletmeniz gerekecek.  İşkembenin kirli kısmı kendini ayıracaktır.  Daha sonra işkembeyi 5-6 kez soğuk suda yıkamanız gerekir.  Daha kolay temizlik için işkembeyi parçalara ayırabilirsiniz.  Rumen temizliğinin birçok farklı yöntemi vardır.  İşkembe, kabartma tozu yöntemi kullanılarak kolayca temizlenir.

İşkembe yapmak isteyenler genellikle işkembenin temizlenmesinden ve işkembenin kokusundan şikayet ederler.  İşkembe nasıl ki karbonatla kolayca temizlenebiliyorsa eldeki ya da evdeki kokuyu da rahatlıkla giderebilir.  Bir kaba 4 yemek kaşığı karbonat ve 4 yemek kaşığı su ekleyerek bölgedeki işkembe kokusunu kolayca giderebilirsiniz.  Elinizdeki kokuyu gidermek için koku gidene kadar elinizi kabın içinde bırakabilirsiniz.

İşkembeyi temizleme adımları

 • Temiz ve taze işkembe alın.
 • Herhangi bir kiri soğuk suyla durulayın.
 • Tortuları ve kiri kaya tuzu ile kazıyın.
 • Bıçakla kazımaya devam edin.
 • Beyaz şarap sirkesi ile ön yıkama yapın.
 • Sıcak karbonatlı suda bekletin.
 • İşkembeden karbonatlı suyu arındırın.
 • Doğradığınız işkembeyi son kez yıkayın.

Tüketime uygun olması için geviş getiren, dana, kuzu veya koyun gibi hayvanların yönetmeliklere uygun olarak kesilmesi ve işkembe kısmının iyice temizlenmesi gerekir.

İşkembe kaya tuzu ve sirke ile nasıl temizlenir?

 • İşkembedeki yağları ve işkembe olmayanları ayırın.
 • Ayrılan işkembeyi kaya tuzu ile ovup sirke ile durulayın.
 • İşkembedeki tüm kir gidene kadar işlemi kaya tuzu ve sirke ile tekrarlayın.
 • İşkembenin üstünü keskin bir bıçakla dilimledikten sonra kalan kısmı bol su ile yıkayın.

İşkembeyi nasıl temizlerim?  En kolay hile!

1) Temiz ve taze işkembe alın

İşkembenin lezzetli ve sağlıklı bir şekilde yenebilmesi için temiz olması gerekir.  Bu temizliği ilk aldığınız yerde sağlayabilirsiniz.  Hijyenine güvendiğiniz market ve kasaplardan dilediğiniz kadar işkembe satın alabilirsiniz.  Aldığınız işkembenin taze olmasına ve üzerinde yabancı madde olmamasına dikkat ederek temizleme tekniklerine geçebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

2) Tüm kiri soğuk suyla durulayın

Dana işkembe ve kuzu işkembe nasıl temizlenir diyenler için her iki türün de temizleme yöntemi aynıdır diyoruz.  İşkembeyi önce bol su ile musluk altında iyice yıkayın.  Bu aşamada kabaca ilk kiri topladınız.  Ortalama 5 dakika musluk suyu altında yıkayarak derinlemesine temizliğe hazır işkembe elde etmiş olursunuz.

3) Tortu ve kiri kaya tuzu ile kazıyın

Pek çok insan işkembeyi tuzla nasıl temizleyeceğini düşünür.  Tuz olarak kaya tuzu kullanmak daha rahat bir temizlik sağlar.  Su ile kirinden arındırdığınız işkembenin iki tarafını da 1 avuç kaya tuzu ile ovun.  Bu işlem sayesinde işkembe derisinde sıkışan kirler dışarı atılır.  Her iki yüzeyi de kaya tuzu ile iyice ovduktan sonra diğer işleme geçebilirsiniz.

4) Bıçakla kazımaya devam edin

Şimdi işkembedeki kaya tuzunu ve kiri dikkatlice çıkarın.  Bu işlem için kalın ve geniş bir bıçak kullanılması tavsiye edilir.  Kaya tuzunu deriden silmek için bıçağın rahat tarafını kullanın.  Bu aşamada işkembe derisinin üzerindeki kiri ince bir tabaka halinde sıyırın.  Tüketime uygun hale getirmek için işkembe kabuğunun kenarını ve ortasını iyice tuzdan arındırın.

5) Beyaz sirke ile ön yıkama

İşkembe nasıl temizlenir ve en kolay nasıl yapılır diyen herkesin evinde mutlaka beyaz sirke bulunmalıdır.  Beyaz sirkenin kokusu çok hafif olduğu için işkembede koku bırakmadan temizlik sağlar.  Kaya tuzu aşamasından sonra işkembenin üzerine beyaz sirke dökün.  Beyaz sirke, mevcut mikropları temizleyerek güvenli işkembe sağlamaya yardımcı olur.  Dilerseniz işkembeyi beyaz sirke dolu bir kapta 10 dakika kadar bekletebilirsiniz.

6) Sıcak karbonatlı suda bekletin

Karbonat ile işkembe nasıl temizlenir sorusunun cevabına geldik.  İşkembeyi kabartma tozu ile temizlemek için az önce bahsedilen tüm adımları takip etmek iyi bir fikirdir.  Ardından bir tencerede sıcak suyu hazırlayın.  İşkembeyi suya atın ve üzerine 1 yemek kaşığı karbonat dökün.  Kabartma tozunun tamamını işkembe derisine dahil etmek için tencereyi tahta bir kaşıkla karıştırın.  Bu yöntem, işkembeyi karbonatlı suda 20 dakika bekletmeyi içerir.  Gazlı suda bekleyen işkembe temizleme aşamasına geçebilirsiniz.

7) İşkembeden karbonatlı suyu çıkarın

İşkembenin temiz olduğundan emin olmak için şimdiye kadar birçok adımdan geçtiniz.  Şimdi işkembeden kurtulmak için karbonatlı su için kolları sıvamanın zamanı geldi.  Tüm işkembeyi musluk suyu altında birkaç kez yıkayın ve durulayın.  Süzgeçte bırakarak suyunu süzün.  Suyunu salan işkembeyi yemeklik doğrayarak çorbaya veya güveçte pişirin.  Parçalama aşamasında göze çarpan engelleyici alanları atabilirsiniz.

8) Doğradığınız işkembeyi son kez yıkayın

İşkembe parçalarını son bir kez durulayabilirsiniz.  Bu adım şiddetle tavsiye edilir;  çünkü doğrama esnasında bıçak ve kesme tahtası ile temas eden alanlar vardır.  Her tarafı temiz işkembe için doğradıktan sonra 1-2 defa suyunu süzebilirsiniz. Ayrıca bknz

Kabartma tozu ile temiz işkembe temizliği

malzemeler

 • Ellerinizi kokudan korumak için bir çift eldiven
 • 4 litre su
 • 1 yemek kaşığı kabartma tozu
 • Satın aldığınız sığır veya koyunun işkembesi
 • İlginizi Çekebilir: Karbonatın Faydaları

İşkembeyi kabartma tozu ile nasıl temizlerim?

 • Öncelikle işkembeyi 5-6 defa soğuk suda iyice yıkamanız gerekiyor. İşkembe üzerindeki tabaka sert ve temizlenmesi zor olduğu için sıcak su ile yıkamayınız.
 • Geniş bir tencerede suyunuzu kaynattıktan sonra 1 yemek kaşığı karbonatı ekleyin ve karıştırın.
 • İşkembeyi kaynar karbonatlı suda 2-3 saniye yıkayıp çıkarın. Çok uzun süre beklerseniz zor olacaktır.
 • Sudan çıkardığınız işkembeyi streçleyip üzerindeki tabakayı soyun. Bu operasyon sizi çok fazla rahatsız etmeyecek, kendiliğinden geçtiğini göreceksiniz.
 • Soyulmuş işkembeyi bol su ile yıkayınız.
 • Temizlik amacıyla aldığınız işkembenin hangi hayvandan geldiği önemli değildir. İşkembe de bu şekilde iyi temizlenebilir.

İlginizi Çekebilir: İdeal Vücut Ölçüleri

İşkembe temizleme püf noktaları;

İşkembe Nasıl Temizlenir konumuzun son bölümünde işkembe temizlemenin püf noktasına geldik. İşkembe yapmak ve tüketmek isteyen kişiler genellikle işkembenin temizliğinden ve kokusundan şikayet ederler.

İşkembe, kabartma tozu ile kolayca temizlenir ve evdeki ve eldeki kokuyu kolayca giderebilir.  İşkembe köy kokusunu gidermek için bir kaba 4 yemek kaşığı karbonat ve 4 yemek kaşığı su koyun.  Eldeki kötü kokuyu gidermek için karbonatlı suya batırmak önemlidir.

İşkembe kokusu için elde veya evde karbonat dışında sirke ve süt eşit ölçülerde kullanılabilir.  Süt yağlı bir dokuya sahip olduğu için koku hızla kaybolur.  Sirkenin kokusunu sevmiyorsanız daha az kokulu elma sirkesini tercih edebilirsiniz.

İşkembeyi temizlemek için soğuk su kullanılmalıdır.  İşkembeyi önce soğuk suyla yıkamak işkembenin sertleşmesini önleyecek ve temizlenmesini kolaylaştıracaktır.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.