Karavan İle Yolculuk Yapanların Bilmesi Gereken 10 Şey

22.07.2016
229
Karavan İle Yolculuk Yapanların Bilmesi Gereken 10 Şey
Modelistlik Kursu

Karavan ile yolculuk yaparak, dünyayı veya Ege kıyılarını dolaşmak hayatınızın bir döneminde herkes gibi mutlaka sizinde aklınızdan geçmiştir. Artık hayallerinizi gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız, karavan ile yolculuk ile başlamak hem maceralı hem de güzel bir seçenektir.

Özgürlüğü doruklarda yaşayabileceğiniz karavan ile yolculukta, dünyanın her köşesi evinizdir demek, çok da yanlış değildir. Dışarıdan bakıldığında sadece keyifli yanları görülen karavan ile yolculuk nedir, nelere dikkat edilmelidir daha yakından incelemek ve öğrenmek istiyorsanız yazımız tam size göre.

Karavan İle Yolculuk
Karavan İle Yolculuk

Tatil Planı Ve Konaklama Güzergâhını İyi Belirleyin

Bir heyecana kapılıp yollara düşseniz bile aklınızda ana hatları çizilmiş bir plan olması her zaman yararınıza olacaktır. Karavan ile yolculuk biraz da doğaçlama bir süreçtir.

Çizilen rotaya bire bir uymak gibi bir durum hiçbir zaman söz konusu olunmaz, her daim sizi rotanızdan çıkaracak güzel bir manzara veya gizemli bir patika aklınızı çekebilir.

Ancak genel hatları belirli bir rota oluşturmak ve bazı temel ihtiyaçları gidermek adına uğranacak merkezi yerleri önceden belirlemek size büyük kolaylık sağlayacaktır. Dolayısı ile karavan size büyük bir özgürlük imkânı sunsa dahi, karavan kamplarında konaklamak da büyük fayda vardır.

Tuvalet ve duş imkanlarından faydalanmanızın yanı sıra bu kamplarda, karavanınıza su ve elektrik depolayabilme şansınız da oluşacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Karavan Kampı Fiyatları Ve Olanakları Nelerdir?

Karavan kampları çok yaygın olmasa da ülkemizde giderek artmaktadır. Yurtdışında çok daha fazla seçenek olduğunu söylemek mümkündür. Karavan kampları temel ihtiyaçlarınızı giderme imkanı bulmanıza ek olarak, karavan içinde elektrik ve su depolama şansı sunmaktadır. Buna ek olarak karavan kampları gece konaklamaları için en güvenilir yerlerdir. Günlük 50 ila 100 lira arasında değişen fiyatlarla karavan kamplarına giriş yapmak mümkündür.

Yanınıza Kamp Gereçleri Almayı İhmal Etmeyin

Karavan büyük cüsseli ve her alana girip çıkabilmesi mümkün olmayan bir araç olduğundan bazı noktalara ulaşmak için, karavanınızı arkanızda bırakmanız gerekebilir. Hal böyle olunca gideceğiniz yerde konaklamanız gerekiyorsa, kamp araç gereçlerine ihtiyacınız olacaktır. İki kişilik katlanabilir bir çadır ve uyku tulumları karavanlarda bulundurulması avantajlı olan malzemelerdir diyebiliriz.

Karavan ile Yolculuk Sırasında Güvenlik

Karavan yolculuklarında en çok dikkate alınması gereken konu güvenliktir. Güvenlik kelimesi burada geniş bir kapsamda kullanılmaktadır. Karavan yolculuğu sanılanın aksine kurallara uyulduğu takdirde oldukça güvenilir bir seçenektir.

Saatte 80 km hızın üzerine çıkmadan seyir sağladığınız durumlarda savrulma riskini en aza indirebilirisiniz. Hız sınırına ek olarak karavan hayatında dikkat edilmesi gereken birçok unsur söz konusudur. En önemli konu tekin olduğunu düşünmediğiniz yerlerde konaklamamaktır.

Konaklama seçenekleri arasından, dışarıdan fark edilemeyeceğiniz ancak insan yaşantısına fazla uzakta olmayan bölgeler en ideal seçeneklerdir. Buna ek olarak, kendinizi GPS (Global Positioning System, yani Küresel Konumlama Sistemi) ile bir arkadaşınıza düzenli takip ettirmeniz aksi bir durum yaşandığında fark edilmesi açısından alınabilecek bir önlemdir.

Ayrıca yanınızda bir el feneri taşımanız, acil yardım çantası bulundurmanız küçük ama hayat kurtarabilecek detaylar olarak aklınızın bir köşesinde olmasını tavsiye ederiz.

Karavan
Karavan

Karavan Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eski tip karavanlar içerisinde duş ve tuvalet imkânı bulundurmazken, yeni karavanların 30 ila 100 litre arası sahip oldukları temiz su depoları bu imkânların gelişmesine olanak sağlamıştır aynı şeklide atık depoları da bulunan karavanlar uygun alanlarda boşaltım yapabilmektedir.

Buna ek olarak karavanınızın büyüklüğü kaç kişi kalınacağı göz önüne alınarak seçilmelidir. İlk karavan deneyimini yaşayacak kişilere tavsiyemiz, karavan almadan önce birçok alternatif arasından kendilerine uygun olanı kiralamaları ve karavan macerasının kendilerine uygun olup olmadığını denemeleri yönündedir.

Karavan İle Yolculuk Yapanların Bilmesi Gereken 10 Şey adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra karavan ile yolculuk sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz Gezi İçin Matara Termos Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.