Hava Filtresi Nedir & Nasıl Değiştirilir?

20.06.2022
241
Hava Filtresi Nedir & Nasıl Değiştirilir?
Modelistlik Kursu

Hava filtresinin arızalandığı durumlarda filtrenin değiştirilmesi gerekir. Düzenli aralıklar ile değiştirilmeyen filtreler uyarıya yol açar ve motor çalışır konumdayken sorunlar ortaya çıkar. Hava filtrelerini değiştirebilmek için aracınıza uygun şekilde tasarlanan ürünlere sahip olmalısınız. Hava filtreleri genel olarak kaput kısmında yer alır. Aracın manifold kısmında hava girişi bölgesinde filtreler yer alır. Buradaki filtreyi sökerek, sökülen şekil ile aynı gelecek durumda filtre yerleştirilebilir. Filtreyi yerine yerleştirdikten sonra sağlamlığından emin olunması adına kontrol edilmelidir.

Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Motorun çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan havayı toz, toprak ve benzeri partiküllerden temizlemek için hava filtresi devreye girer. Temizliği yaptıktan sonra yanma odasına iletim kısmında filtre görev alır. Hava filtresi aracın en önemli parçaları arasındadır. Araç ile ilişkili olabilecek birçok farklı düzen hava filtrelerinden etkilenir.

Hava filtreleri yapıları gereğince hava geçirgenliği olan özel kağıtlardan oluşturulur. Hava filtreleri şekli ve kullanım amaçlarına göre yuvarlak tip, sıralı tip ve açık hava filtresi olarak üç ayrı temel noktaya ayrılır. Hava filtresi motorun çalışması için gerekli olan havanın temizlenmesini sağlar. Bu görevini yerine getiremediği zaman motorunuz olumsuz etkilenir. Araç performansının düşüşü de söz konusudur. Hava filtrelerinin arızalanması yakıt sarfiyatında ciddi artışa yol açabilir. Hava filtresinin arızalı biçimde kullanılması motorun hava temininde kullanılan diğer akşamların bozulmasına sebep olur.

Hava filtresi yeterli havaya motora iletme kısmında sorun yaşarsa motor yeterli çekiş gücüne ulaşabilmek adına zorlanır. Zorlanmaya başlayan motor daha yüksek güç tüketmek durumunda kalır. Bu noktada araçların hava filtrelerinin değişmediği ve arızalı olarak kullanıldığı durumlarda daha fazla yakıt tüketebileceğinden söz edilebilir. Hava filtreleri açık renkli kağıt şeklindedir. Bu durum hava filtresinin hangi durumda olduğunu anlayabilmenizi kolaylaştırır. Hava filtrelerinin yoğun kullanımı sonucunda üzerindeki materyaller kirli bir görünüm almaya başlar. Gözle yapabileceğiniz ufak tefek kontroller sonucunda hava filtresinin değiştirilip değiştirilmeyeceğini anlayabilirsiniz. Bu noktada gerekli gördüğünüz takdirde profesyonel bir destek almayı da deneyebilirsiniz.

Özel Hava Filtresi Çeşitleri

Hava filtrelerinin değişim zamanları aracın türüne ve araç ile yapılabilecek kilometreye göre değişkenlik gösterebilir. Araç muayenelerinin 10 bin veya 15 bin kilometrede hava filtresi değiştirilebilir. Kısa süre içerisinde yüksek kilometreye ulaşan araçlarda bu süre ve rakamlar değişkenlik gösterebilir. Ayrıca tozlu ve zorlayıcı olan bölgelerde araçlar sıklıkla kullanılıyorsa daha sık aralıklarla hava filtresi değiştirilmesi tavsiye edilir.

Yuvarlak hava filtreleri karbüratörlü araçlarda yer alır. Bu filtreler hava filtre kağıdı, plastik kasa ve metal delikli koruyucu kafes kullanılarak tasarlanır. Aynı zamanda metal kasa tasarımlı olan yuvarlak hava filtreleri bulabilmeniz mümkündür. Enjeksiyonlu olan araçlarla beraber hava filtresi kutularının tipi ve dizaynı da değişebilir. Hava filtreleri sıralı ve dolgun olarak tasarlanabilir. Sıralı tip hava filtresi de havanın en iyi şekilde filtre edilebilmesi için özel olarak tasarlananlar arasındadır. Aracınızdaki standart donanımları değiştirerek performansı artırmak isterseniz açık hava filtrelerini yani performans filtrelerini tercih edebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Açık hava filtrelerindeki amaç daha yüksek miktardaki oksijenin yanma odasına taşınmasıdır. Böylelikle yanma odasında yüksek miktarda yakıt oluşur. Yakıt yalnızca yüksek devirlerde fazla oranda yanma odasına püskürtülebilir. Alt devirlerde performans artışı elde edebilmek adına yakıt enjeksiyon sisteminin gözden geçirilmesi gerekir. Birçok farklı türü olan hava filtrelerinizin değişmesinin zamanının geldiğini düşünüyorsanız https://www.birlasshop.com adresindeki seçeneklere göz atabilirsiniz. Birlas Shop’un diğer ürünlerini de inceleyerek aracınızın sürüş keyfini yükseltebilirsiniz.

Sosyola

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.