Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur? Bomba İmha Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

06.09.2021
252
Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur? Bomba İmha Uzmanı Maaşları Ne Kadar?
Modelistlik Kursu

Bomba imha uzmanı nedir, ne iş yapar, bomba imha uzmanı nasıl olunur? Ülkemizin terörle mücadele içinde olduğunu düşünürsek, bomba imha uzmanlarına ne kadar ihtiyacımız olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Bomba imha uzmanları yasal yönetmelik gereğince, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatına bağlı olarak çalışırlar. Emniyet teşkilatından olan Bomba İmha Uzmanı ülkemizin ferahı için bomba ihbarı aldığı her türlü nesneye müdahale ederek canı pahasına görevini yerine getirir.

Bomba İmha Uzmanı özel kıyafet giyerek kurulmuş, patlamaya hazır bomba düzeneklerini, aldığı bomba eğitimi ile korkmadan imha eder. Bomba imha uzmanları, başarılı polisler arasından seçilerek özel olarak eğitiliyorlar.

Bomba İmha Uzmanı Nedir?

Bomba imha uzmanı, önce polis, sonrasında özel olarak bomba imha eğitimi alan ve bombalar hakkında bilgi sahibi olup, patlamaya hazır olan bombayı imha eden kişidir.

Bomba İmha Uzmanı Ne İş Yapar?

Bomba imha uzmanı ne iş yapar? Soruna gelecek olursak. Bomba imha uzmanları vatandaşlarımızdan birilerini öldürmek için, ülkemizde bir yerleri tahrip etmek ve ya ülkemize zarar vermek özel olarak patlayıcı maddelerden hazırlanarak patlamaya hazır hale getirilmiş bombaları imha etme işini yaparlar. Bomba imha uzmanları yaptıkları işin tehlikesini bilerek bombalar hakkında yeterli bildi ve donanıma sahiptirler.

Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur?

Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur?

Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur?

Bomba imha uzmanı nasıl olunur? Öncelikle polis memuru olarak görev yapmış olmak gerekiyor. Başarılı bir polis memuru bomba imha uzmanı olmak istiyorsa emniyet şube müdürlüklerinin açtığı Bomba İmha Uzmanı yetiştirme kurslarına katılarak eğitim almaları gerekiyor. Bomba Uzmanı yetiştirme kursu sertifikası almayı hak eden kişiler bomba imha uzmanı olarak görevlerine emniyet tarafından atanırlar.

Bomba İmha Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Ülkenin güvenliğini, vatandaşın can ve mal emniyetini sağlamak için Bomba imha uzmanı olma şartları arasında olması gereken şartlar şunlardan oluşuyor:

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
 • Bomba imha uzmanının cesur olması şarttır.
 • Emniyet personelinden olup polis olarak görev yapıyor olması şarttır.
 • Emniyet şu be müdürlüğünün açtığı bomba imha uzmanı yetiştirme kurslarına katılması şarttır.
 • Bomba imha yetiştirme kursunu başarı ile bitirerek Bomba İmha Uzmanı sertifikası alması şarttır.

Bomba İmha Uzmanı Maaşları Ne Kadardır?

Bomba imha uzmanı olarak görev alan bir bomba imha uzmanı maaşı çalıştığı şehre ve emniyet kurumuna göre farklılık gösterebilir. Genel olarak emniyet teşkilatına bağlı olarak çalışan bomba imha uzmanları aylık olarak 7.000 TL ile 10.000 TL arasında değişebiliyor. Ayrıca bomba imha uzmanları için özel tazminatlarda düzenlenmiştir.

Bomba imha kurslarına katılarak, başarılı olup bomba imha sertifikası almış ve emniyette, bomba imha uzmanı olarak atanmış olan bomba uzmanına 13.00 TL tazminat ödenir. Bomba imha uzmanları bir bomba imha görevi esnasında olası bir kaza yaşayarak vefat ederse ve ya yaralanırsa özel olarak tazminat hakkı kazanmış oluyor.

Bomba İmha Uzmanı İş İmkânları Nelerdir?

Polis memuru görevini icra eden bir emniyet mensubu, bomba imha sertifikası alarak bomba imha uzmanı olmaya hak kazanarak iş başı yaparsa ancak devlete bağlı kurumlarda çalışabilir. Bomba imha uzmanı iş imkânları arasında şu kurumlar bulunuyor:

 • Emniyet genel müdürlüğüne bağlı polis laboratuarlarında görevli olabilir.
 • Bomba imha ve inceleme şube müdürlüklerinde görev alabilir.
 • Bomba imha inceleme müdürü olarak çalışa bilir.
 • Bomba imha başkanı ve yardımcılığı yapabilir.
 • Kriminal bomba imha laboratuarlarında görevli olabilir.
 • Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak Cumhurbaşkanlığı ve TBMM başkanlığı korunma görevi alabilir.
 • Bomba imha uzmanları Bomba İmha Uzmanı Kadrosu ile atanarak görevlerinin başına geçerler.

İlginizi çekebilir: Zoolog Nasıl Olunur?

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.