Finans Direktörü Nasıl Olunur? Finans Direktörü Maaşları Ne Kadar?

02.10.2021
197
Finans Direktörü Nasıl Olunur? Finans Direktörü Maaşları Ne Kadar?
Modelistlik Kursu

Kariyer hedefleri yüksek olan ve finans sektöründe yetenekli kişilerin hayal ettiği mesleklerden birisi: Finans Direktörü. Birçok kişinin merak ettiği ve ilgi duyduğu mesleklerden birisidir. Peki, Finans Direktörü nedir? Finans Direktörü nasıl olunur? Finans Direktörü maaşları ne kadardır? İşte Finans Direktörü ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

Finans Direktörü Nedir?

Finans Direktörü, bir kurum veya şirketin tüm finansal ve mali işlerinin yasalara uygun ve düzenli bir şekilde işlemesini sağlayan kişidir. Yani Finans Direktörü, bulunduğu işletmenin tüm tahsilat ve ödeme işleri üzerinde yetkili olan ve sorumlu olan kişidir. Şirketlerin finansal çalışmaları ve mali stratejilerini planlayıp düzenleyen kişilere Finans Direktörü denir.

Finans Direktörü Ne İş Yapar?

Finans Direktörü Ne İş Yapar?

Finans Direktörü Ne İş Yapar?

Finans Direktörün birçok görevi ve sorumluluğu vardır. Öncelikle bulunduğu şirketin bütçe planlamasında görev alır ve yardımcı olur. Bir Finans Direktörü, şirketin finansal ve mali işlemlerinin yasal olarak mevzuata uygun ilerlemesini sağlar. İş planları ve finansal stratejiler oluşturur. Şirketin mali durumu ile ilgili düzenli olarak raporlar hazırlar ve yönetim kurulana sunumlarını gerçekleştirir. Mali işlemler ile ilgili gerekli belge ve evrakları hazırlar. Değişecek finansal stratejileri iş akışına uygun bir şekilde adapte eder. Borçlanma, vergi, hisse senedi ve devralma gibi birçok mali konuda şirket için gerekli işlemleri gerçekleştirir. Peki, Finans Direktörü nasıl olunur?

Finans Direktörü Olma Şartları Nelerdir?

Finans Direktörü olma şartları, yukarıda da bahsettiğimiz gibi belli eğitimlerden geçmektedir. Üniversitede ilgili bölümlerden mezun olmak önemli şartlardan birisidir. Bunun dışında finans ve mali hizmetler sektörlerinde deneyim edinmek oldukça önemlidir. Bir şirket direktör olarak atayacağı kişi için yeterli bir eğitimin yanında iyi bir deneyim geçmişi de bekleyebilmektedir.

Ayrıca bir direktör olacağı için insanlar arası ilişkilerini iyi kuran birisi olmalıdır. Yani iletişim becerileri yüksek bir kişi olmalıdır. Finans Direktörü, finansal tablolardan anlayan ve iyi analiz edebilen kişilerdir. Liderlik vasfına sahip ve ikna kabiliyeti yüksek kişiler olması da önemli şartlardandır. Raporlama ve sunum yapabilme mesleki hayatlarının büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Bu nedenle çeşitli sunum programlarına ve yazma kabiliyetine hâkim olmalıdır. Peki, Finans Direktörü maaşları ne kadardır?

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Finans Direktörü Nasıl Olunur?

Finans Direktörü Nasıl Olunur?

Finans Direktörü Nasıl Olunur?

Finans Direktörü veya Finans Müdürünün 4 yıllık bir üniversiteden mezun olması beklenir. Özellikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4 yıllık bölümlerinden birisinde lisans diploması olması gerekir. Özellikle İşletme, İktisat, Maliye ve Ekonometri gibi bölümlerden mezun kişiler Finans Direktörü adaylarındandır. Bunun dışında yeterli tecrübe ve deneyime sahip kişilerin Finans Direktörü olması tercih edilir. Ayrıca finans ve muhasebe alanlarında kendisini geliştirmiş ve eğitim almış kişiler de Finans Direktörü olmak için güçlü adaylardandır.

Finans Direktörü Maaşları Ne Kadardır?

Finans Direktörü maaşları, bulundukları kuruma ve deneyimlerine göre farklılık göstermektedir. Henüz meslekte yeni bir kişi genellikle uzun yıllardır Finans Direktörü olan meslektaşından daha az almaktadır. Ortalama bir Finans Direktörü maaşı ise 6000 TL civarındadır. Yeni başlayan bir kişi asgari ücret veya 3500 TL civarında bir maaş alabilir. Uzun deneyimler ve sektör tecrübesi sonucu ise bir Finans Direktörü 6000 ila 10000 TL arası maaş alabileceği gibi, bulunduğu kuruma göre bu ücretler artabilmektedir.

Finans Direktörü İş İmkânları Nelerdir?

Finans Direktörü birçok alanda iş imkânına sahiptir. Özellikle artan özel şirket sayısı ve gittikçe artan finansal düzen konusu sonucunda Finans Direktörü ihtiyacı artmaktadır. Özel şirketlerden devlet kurumlarına, bankalardan çok uluslu şirketlere, oldukça geniş bir iş imkânına sahiptir.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.