ATT Nedir? Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır?

27.08.2021
371
ATT Nedir? Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır?
Modelistlik Kursu

ATT Nedir? Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır? Gibi sorular üniversiteye giriş sınavının baraj puanını aşıp, tercih yapmaya hak kazanmış öğrencilerin araştırdığı sorulardır. Öğrencilerimizin bu zorlu aşamada yardımcı olabilmek için yazdığımız bu makalemizde bu soruları tek tek cevaplamaya çalışacağız. Acil tıp teknisyeni kelimesinin kısaltılmış ismidir ATT.

Acil tıp teknisyenleri bizim acil sağlık sorunları yaşadığımız durumlarda bulunduğumuz yere çağırdığımız ambülâns çalışanlarıdır. Ambulanslarda görev alan ATT çalışanları sağlık sorunu yaşayan hastalara bulundukları yerde ve hastanın hastaneye ulaşmasına kadar ilk müdahaleyi yapan kişilerdir. Olası kazalarda veya evlerde aniden hastalanan hastaların hayati müdahalesini ATT görevlileri yapar. ATT görevlileri çoğu zaman yaptıkları ilk yardım ile hayat kurtarırlar.

ATT Nedir?

ATT nedir? Sorusunun tanımı, ambulanslarda çalışan sağlık görevlilerine verilen ismin kısaltmasıdır. ATT görevlileri tercih listelerinde acil tıp teknisyenliği olarak geçmektedir. ATT çalışanlarının görev yerleri sadece ambulanslardır. Acil durumlarda yardım istediğimiz ambulanslarda canla başla çalışarak hayat kurtaran acil tıp teknisyenlerinin üstlendikleri görevler çok önemlidir. Ambulanstaki hastanın veya yaralının tıbbi ilk yardım müdahalesini yaparak hastanın hastaneye yetişmesinin sağlarlar.

Acil tıp teknisyenleri olay yerinde hastaya veya yaralıya hızlı bir müdahalede bulunup hastanın hayati fonksiyonlarını devam ettirmesini sağlamak için olağan üstü bir çaba sarf ederler.

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur

ATT Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

ATT acil tıp teknisyeni olmak isteyen öğrenciler en çok ATT Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur? Sorusunu araştırıyorlar. Sağlık alanında olan ATT mesleğine sahip olmak için öğrenciler öncelikle sağlık liselerinden mezun olmaları gerekiyor. Bunun yanı sıra acil tıp teknisyeni olabilmek için öğrenciler şu eğitim süreçlerinden geçmeleri gerekiyor:

 • Sağlık meslek lisesi mezunu olmalılar
 • Üniversite sınavında barajı geçmeliler
 • Sağlık dalından ATT teknisyenliği bölümünü tercih etmeliler
 • Üniversitelerin sağlık alanında ATT teknisyenliği bölümünün dört yıllık ön lisans eğitimini başarıyla tamamlayıp mezun olmalılar

ATT Acil Tıp Teknisyenleri Ne İş Yapar?

ATT Acil Tıp Teknisyenleri Ne İş Yapar? Sağlık alanında eğitim alarak mezun olan ATT görevlileri ambulanslarda göreve başlayıp sağlık hizmetinde en önemli yere sahiptirler.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Acil tıp teknisyenleri ambulans ile yardımına yetiştikleri hastalara doktordan aldıkları talimatları uygulayarak hasta için gerekli olan ilk müdahaleyi yaparlar. Ayrıca ATT görevlileri acil durumda olan hastalara şu müdahaleleri yaparlar;

 • Hastanın durumuna göre oral veya damar yolu ile ilaç verirler.
 • Hastanın yaralarını kapatmak veya kanamayı durdurmak için tıbbı müdahale yaparlar.
 • Hastanın durumuna göre oksijen desteği sağlarlar.
 • Hastanenin acil görevlilerini ve acil doktorunu ambulanstaki hasta hakkında bilgilendirirler.
 • Hastayı sağlık kuruluşlarına hızlı ve güvenli olarak götürürler.
 • Hastanın başka bir hastaneye nakil görevini yaparlar.
ATT Acil Tıp Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır?

ATT Acil Tıp Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır?

ATT Acil Tıp Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır?

ATT Acil Tıp Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır? Sorusu da öğrencilerin merak ettiği sorular arasında yer alıyor. ATT tercih ederek acil tıp teknisyeni olmak isteyen öğrenciler bu mesleğin zor bir meslek olduğunu ve çalışma saatlerinin uzun olduğunu bilmeleri gerekiyor.

Acil tıp teknisyenleri devlete bağlı sağlık kurumlarında çalışabildiği gibi özel sağlık kuruluşlarında da görev alabilirler. Bu sebeple acil tıp teknisyenleri çalıştığı kuruma göre farklı maaş alabilir. Ayrıca ATT görevlilerinin maaşlarını etkileyen diğer faktörlerde şunlardır:

 • ATT görevlisinin nöbet süreci maaşını etkileyebilir
 • ATT görevlisinin medeni hali maaşını etkileyebilir
 • ATT görevlisinin eğitim aldığı üniversite maaşını etkileyebilir
 • ATT acil tıp teknisyeni yaklaşık olarak 15.500 TL maaş alabiliyor.

İlginizi çekebilir: Bilişim Personeli Nasıl Olunur? 

YouTube kanalımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.