Reklamlar
Meslek

Zoolog Nasıl Olunur? Zoolog Maaşları Ne Kadar?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Zoolog nedir, ne iş yapar, zoolog nasıl olunur? Zoolog, bir tür bilim dallarından birisi olup, hayvanların anatomik ve fizyolojik özelliklerini gerek laboratuarlarda gerekse hayvanların kendi yaşam alanlarında incelemeler yaparak hayvanları sınıflandıran kişilerdir. Zoologlar hayvan incelemeleri için gerekirse çok zor şartlarda gerekirse de çok uzak yerlerde sürdürmek zorunda kalabilirler. Zoologların asıl işleri hayvanların evrim değişimlerini, hayvan anatomisi, hayvan fizyolojisi ve hayvan davranışlarını, araştırarak nesli tükenen hayvanların hayatlarını ve nesillerini sürdürmesi için çalışırlar.

Zoologlar çalıştıkları hayvanlar üzerinde uzmanlaşarak çalıştıkları hayvanları sınıflandırır ayrıca hayvanların yaşamalarını iyileştirmeye çalışırlar. Zoologlar her türlü hayvan üzerinde çalışma ve inceleme yapabilirler. Zoologların inceledikleri hayvanlardan bazıları şunlardır: memeliler grubu, kuşlar grubu, sürüngenler grubu, amfibiler, fosil kalıntıları, parazitler grubu bulunuyor.

Zoolog Nedir?

Zoologlar inceleme yaptıkları hayvan ırklarının ıslahı ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için çalışan kişilerdir. Bütün hayvan türlerinin üzerinde incelemeler yaparak çalışan zoologlar geçmiş hayvanların fosilleri üzerinde de çalışarak keşiflerde bulunurlar.

Bunun yanı sıra zoologlar hayvanların anatomik ve fizyolojik özelliklerini yaptıkları çalışmalar ve incelemeler sonucunda not tutarlar. Bir zoolog tek bir hayvan üzerinde de uzmanlaşarak tek bir hayvanın özelliklerini davranışlarını inceleyebilir. Bu sebeple zoologlar bir bilim adamı olarak da adlandırılabilir.

Reklamlar

Zoolog Ne İş Yapar?

Zoologlar bilim insanı oldukları gibi aynı zamanda da araştırıcı unvanı da alabilirler. Zoologlar hayvanlar üzerinde biyolojik ve fizyolojik araştırmalar yaparak hayvanlara ait bütün araştırma ve incelemeleri yapan kişilerdir. Zoologların üzerinde çalıştıkları hayvanlar ve görev yaptıkları alanlardan bazıları şunlardır:

  • Nesli tükenme tehlikesi olan hayvanlar
  • Hayvan ıslahı
  • Hayvan eğitimi ve hayvan yaşamını iyileştirme
  • Hayvan hastalıklarını inceleme
  • Hayvanlar hastalıklarını tedavi edecek ilaçları geliştirme
  • Tarım alanındaki hayvanların araştırması ve tarla ürünlerinin ıslah çalışmasını yaparlar
Zoolog Nasıl Olunur?
Zoolog Nasıl Olunur?

Zoolog Nasıl Olunur?

Zoolog olmak isteyen gençler öncelikle lise ve dengi okullardan mezun olmaları ve üniversite sınavına girmeleri gerekiyor. Üniversite sınavına girerek LYS sınavından MF-2 bölümünden geçerli puanı almaları gerekiyor. Sınavlardan başarı ile geçen öğrenci biyoloji bölümünü seçerek dört yıllık bir lisans eğitimi alarak zoolog olabilirler.

Zoolog Olma Şartları Nelerdir?

Zoolog olmak isteyen öğrencilerin öncelikle hayvanları çok sevmeleri gerekmektedir. Zoolog olmanın ön şartlarında biriside dört yıllık biyoloji lisans eğitimini başarı ile bitirmek oluyor. Her meslekte olduğu gibi zoolog mesleğinde de işini severek yapmak çok önemli. Uzun araştırmalar gerektiren bu işte de sabırlı olmak ve severek çalışmak muhakkak başarıya ulaşmanın tek yoludur.

Zoolog Maaşları Ne Kadardır?

Dört yıllık biyoloji bölümünden başarı ile bitirerek zoolog olmuş kişiler öncelikle deneyim ve önemli araştırmalar yaparak bu meslekte belli bir yara gelerek güzel maaşlar alarak görevlerini yapabilirler. Yeni mezun olmuş bir zoolog ortalama olarak tahmini bir oranla 20.000 TL maaş alabilirler. Ancak eğitimini yüksek lisans ve doktora gibi eğitimler ile geliştirmiş olan zoologlar bu rakamlardan çok daha fazla miktarlarda çalışabilirler. Ayrıca zoologların maaşlarını çalıştıkları kurumlar ve iş yerlerine bağlı olarak da farklılık gösterebilir.

Reklamlar

Zoolog İş İmkânları Nelerdir?

Dört yıllık biyoloji bölümünden mezun olmuş zoologlar kendilerini geliştirmek ve bu iş alanında başarılı olmak isterlerse çak çalışarak ön lisans eğitimin ardından yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitede kalarak alanında eğitici olarak çalışabilir. Ve üniversitesi adına çeşitli araştırmalar yaparak çok daha iyi maaşlar ile çok daha iyi yerlere gelerek kariyer yapabilir. Özel sektörde de çalışma imkânı olan zoologlar devlet kurumunda çalışa bildiği gibi araştırma yapan özel kurumlarda da çalışabilir.

İlginizi çekebilecek içerik: Astronom Nasıl Olunur?

Reklamlar

Dr.Ümit Uslu

Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu