Birce Akalay kimdir? Birce Akalay Biyografi

Babil dizisinde İrfan’ın eski aşkını oynayan Birce Akalay kimdir konulu yazımız ile kendisi hakkında tüm bilgileri paylaşıyoruz.

Son dönemde adından söz ettiren prikolojik gerilim türünde televizyonda yayınlanan Babil dizisindeki İlay karakteri ile ekranlara dönen Birce Akalay kimdir, kaç yaşında ve hangi burç gibi kendisi hakkında merak edilen tüm soruları sizlere sunuyoruz. Kadrosunda Halit Ergenç, Ozan Güven ve Nur Fettahoğlu gibi pek çok ünlü ismi barındıran dizi Star TV ekranlarında bizlerle her Cuma buluşuyor.

Birce Akalay Kimdir? Ne Zaman Doğru ve Hangi Burç?

Birce Akalay, 1984 yılının  19 Haziran tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ve kendisi koç burcudur

Birce Akalay Boyu ve Kilosu

1.73 boyunda ve 53 kilodur.

Birce Akalay’ın Eğitim Hayatı

Lise eğitimini Pera Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünde tamamlamıştır. Akalay 2003’de İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nü kazandı. Ama Akalay, burada aldığı eğitimi yarıda bırakmış, Haliç Üniversitesi Konservatuvar’ı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

2004 yılında 20 yaşındayken “2004 Türkiye Güzellik Yarışmasında” üçüncü olmuştur. Daha sonra Avrupa Güzellik Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmiştir. Güzellik yarışmasında yarı finale çıktı.  Birce Akalay yarışmadan sonra televizyon sektörüne adım atmıştır. 2004- 2007 yılları arasında özel kanallarda spor spikerliği ve çeşitli programları da hazırlayıp sundu.

Birce Akalay’ın Oyunculuk Kariyeri

Birce Akalay 2007 yılında dizi sektörüne adım atmıştır. “Kader” ve “Senin Uğruna” adlı dizilerde rol aldı. Dizilerden sonra 2008 yılında vizyona giren “Son Ders” ve 2009 yılında vizyona giren “Nefes” filmlerinde rol almıştır.

Birce Akalay 2009’da TRT 1’de ekrana gelen “Alayına İsyan” isimli dizinde de Sevtap rolü ile karşımıza çıkmıştır. 2009’un Eylül ayında Sizi Seviyorum adlı sinema filminde başrolleri Emre Altuğ ile paylaşmıştır. 2009 yılında ATV’de yayınlanan Kış Masalı dizisinde “Zişan” rolüyle ekranlara gelmiştir. Birce Akalay, 2013’de ATV ekranlarında yayınlanan Başbakan Adnan Menderes’in hayatını konu alan “Ben Onu Çok Sevdim” dizisinde opera sanatçısı Ayhan Aydan karakterini canlandırdı.

Birce Akalay Babil
Birce Akalay Babil

Birce Akalay 2014-2015 yılları arasında Kanal D ekranlarında yayınlanan “Küçük Ağa” dizinde “Sinem Acar” karakterini canlandırmıştır. 2015 yılında ATV’de ekranlara gelen “Evli ve Öfkeli” isimli dizide yine başrol oyuncusu olarak yer almıştır.

Birce Akalay 2016-2017 yılları arasında Kanal D ekranlarında yayınlanan sevilen dizi Siyah Beyaz Aşk’ta İbrahim Çelikkol ile başrolü paylaşmıştır.

Birce Akalay şimdilerde Star TV’de başlayan Babil dizisinde Süleyman’ın sevgilisi İlay karakterini canlandırıyor.

Babil Dizisinin İlay’ı Birce Akalay Kimdir?

Aslında bir internet dizisi olarak planlanan ve Bein Connect platformunda yayınlanacak olan Babil dizisi, maliteyinin yüksekliği sebebiyle uzun süre alıcı ve yayıncı kanal bulamamıştı kendisine. Ardından bu diziyi bünyesine katan Star TV, ne kadar doğru bir iş yaptığını aldığı reyting sonuçları ile görmüş oldu. Kadrosunda pek çok ünlü ve popüler oyuncuyu barındıran dizi yayın günü olarak Cuma akşamları ekranlarda izleyicisi ile buluşuyor. Star TV’de ekranlara gelen ve çok sevilen Babil dizisinin oyuncu kadrosu çok güçlü. Başarılı oyuncuların bir arada yer aldığı dizideki Birce Akalay; İlay karakterine hayat veriyor.  İlay Süleyman’ın sevgilisi, İrfan’ın eski aşkıdır. Çekici, sofistike, çok güzel, mesafeli tavırlarıyla dikkat çekmektedir.

İlay’ın kalbi ve aklı arasında kalmış bir kadındır. Ve hayat önüne, yeniden ikisinden birini seçmesini gerektiren bir soru koymuştur. İlay, ya eski aşkı ve çocuğunu kurtarma mücadelesi veren İrfan’a yardım edecek, ya da Süleyman’ın karanlık imparatorluğunda hayatına devam edecektir.

Birce Akalay Evli mi?

Birce Akalay, ilk evliliğini 2011 yılında Murat Ünalmış ile yapmıştır. Ve bu evlilik 2012’de sonlanmıştır. Küçük Ağa dizisinde başrolü paylaştığı Sarp Levendoğlu ile 1 Ağustos 2014’de dünya evine girmiştir. Evlilikleri 2 yıl sürmüş ve 17 Ocak 2017’de bitmiştir.

Birce Akalay Kiminle Evli
Birce Akalay Kiminle Evli

Birce Akalay’ın Oynadığı Filmleri

Sinema
YılYapımRolNotlar
2007Son Ders: Aşk ve ÜniversiteSevimYardımcı Karakter
2009Nefes: Vatan SağolsunZeynepYardımcı Karakter
2009Sizi SeviyorumEdaYardımcı Karakter
2016DeliormanlıHülya YiğitBaşrol Oyuncusu

Birce Akalay’ın Oynadığı Diziler

Televizyon
YılYapımRolNotlar
2007AsiZeynepYardımcı Karakter
2007KaderLamiaBaşrol Oyuncusu
2007Senin UğrunaÖzlemBaşrol Oyuncusu
2009Alayına İsyanSevtapBaşrol Oyuncusu
2009Kış MasalıZişanYardımcı Karakter
2010-2012Yer Gök AşkHavva Karagül HancıoğluBaşrol Oyuncusu
2013Şefkat TepeGönülKonuk Oyuncu
2013Böyle BitmesinAylinKonuk Oyuncu
2013Ben Onu Çok SevdimAyhan AydanBaşrol Oyuncusu
2014-2015Küçük AğaSinem AcarBaşrol Oyuncusu
2015-2016Evli ve ÖfkeliEsraBaşrol Oyuncusu
2016-2017Hayat Bazen TatlıdırHayat SarıyazBaşrol Oyuncusu
2017-2018Siyah Beyaz AşkAslı ÇınarBaşrol Oyuncusu
2018Ağlama AnneAlev FırıncıoğluBaşrol Oyuncusu
2020BabilİlayBaşrol Oyuncusu

Birce Akalay’ın Hazırladığı ve Sunduğu Televizyon Programları

Programlar
YılYapımNotlar
2005Şampiyonlar Ligi Finali – Star Tv Maç önü ve sonu aktüel VIP stüdyo yayınıSunucu
2005Şampiyonlar Ligi ÖzelSunucu
2004-2006Spor Gecesi – Star TVSunucu
20068. Etap – Tv8 Maç önü ve sonrası canlı yayınlarSunucu
2009Sinema DünyasıSunucu
2019Benimle SöyleJüri

Birce Akalay’ın  Oynadığı Reklamlar

Reklamlar
YılYapımNotlar
2014Jhonson & Jhonson
2014Orkid
2014AlgidaYaz ve Ramazan Kampanyaları

Birce Akalay’ın Aldığı Ödüller ve Adaylıkları

YılÖdülKategoriProjeSonuç
2017Engelsiz Yaşam Vakfı 8.Yılın En İyileri ÖdülleriEn İyi Kadın Tiyatro OyuncusuYedi Kocalı HürmüzKazandı
20189.KTÜ Medya ÖdülleriEn İyi Kadın OyuncuSiyah Beyaz AşkKazandı
2018İstanbul Üniversitesi 1453 ÖdülleriYılın En İyi Kadın OyuncusuSiyah Beyaz AşkKazandı
2019Okan Üniversitesi Yılın En’leri ÖdülleriEn İyi Kadın Dizi OyuncusuAğlama AnneKazandı
20192.Best Of Rumeli ÖdülleriEn İyi Kadın OyuncuKendisiKazandı

Babil dizisinin başrol oyuncularından Birce Akalay kimdir konulu yazımız ile kendisi ile alakalı tüm bilgileri sizlere vermiş olduk. Babil dizisinin reytinglerinde Halit Ergenç kadar kendisinin de payı olduğunu belirterek daha fazla Birce Akalay biyografisi gibi yazılar için Sosyola platformunu takipte kalın.

İlknur Gülhan

İzmir'de Bilgisayar destekli muhasebe ve netsis öğretmeniyim. Fotoğraf çekmekten ve doğa gezintilerinden hoşlanırım. Papatya en sevdiğim çiçektir. Boş zamanlarında öğretmenlik mesleği ile alakalı kendini geliştirerek, makale yazarlığı konusunda çalışmalar yürütmekteyim. Özellikle oyuncuların ekranların arkasındaki yaşantılarını anlamayı ve anlatmayı seviyorum.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı