Bilgisayardan Hiç Ses Gelmiyor Ne Yapmalıyım?

07.01.2022
213
Bilgisayardan Hiç Ses Gelmiyor Ne Yapmalıyım?
Modelistlik Kursu

Bilgisayardan hiç ses gelmiyor, ne yapmalıyım diyorsanız yazımızda sizinle bazı çözüm önerilerini paylaşacağız. Sesi ayrıntılı olarak kontrol edin. Ses Sorun Gidermeyi açın. Ses genişletmeyi devre dışı bırakın. Hoparlör seçeneklerini ayarlayın. Ses sürücüsünü güncelleyin.

Ses Düzeyini Kontrol Edin

Bilgisayardan hiç ses gelmiyor ne yapmalıyım? Bilgisayarınızın ses durumunu kontrol edin. Sesin kapatılmadığından veya kapatılmadığından emin olmak için masaüstünüzün sağ alt köşesindeki ses simgesine tıklayın.

Ses kapatıldığında, çubuğa basın ve basılı tutun ve daha yüksek hale getirmek için ileri doğru çekin. Klavyenizdeki çeşitli tuş kombinasyonları nedeniyle sesi kapatma kafa karıştırıcı olabilir. Dolayısıyla bu kolay olsa da, bilgisayarınızdan ses gelmemesi sorununu çözmenin uygun bir yoludur.

Ses Düzeyi Karıştırıcısını Kontrol Edin

Bilgisayardan hiç ses gelmiyor ne yapmalıyım? Uygulama ses çıkarmıyorsa çözüm biraz farklıdır. İmleci sağ alttaki ses simgesine geri getirin ve sağ tıklayın. Açılan pencerede Hacim Karıştırıcısını Aç’ı tıklayın. Burada açık uygulamaların ses seviyesini kontrol edebilirsiniz.

Hoparlör Bağlantınızı Kontrol Edin

Hoparlör Bağlantınızı Kontrol Edin

Hoparlör Bağlantınızı Kontrol Edin

Bilgisayardan hiç ses gelmiyor ne yapmalıyım? Hoparlörlerinizden veya kulaklıklarınızdan ses duymuyorsanız, AUX kablosunu doğru jaka takın. Normalde AUX girişi yeşil ve mikrofon girişi pembedir. Bu, yanlışlıkla AUX girişini mikrofon girişine bağlayabilir. Bunun da farkında olmalısınız, çünkü aynı zamanda sorunlara da neden olabilir.

Ses Kaynağını Doğru Seçin

Bilgisayardan hiç ses gelmiyor ne yapmalıyım?  Bazı masaüstü sistemleri, monitörünüzde hoparlör bulunmasına da izin verir. Bu nedenle, harici bir hoparlör bağladığınızda, varsayılan olarak harici hoparlör yerine monitörün ses girişine geçer.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bunu, sağ alttaki ses simgesini kullanarak da kolayca düzeltebilirsiniz. Ses kaynağını hoparlör olarak değiştirmek için ses düzeyinin sağ üst köşesindeki ok işaretine basın. Hala bilgisayarınızdan ses gelmiyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririz.

Ses Sorun Gidericisini Açın

Bilgisayardan hiç ses gelmiyor ne yapmalıyım?  Çözüm aslında Windows sorun giderme bölümünde bulunabilir. Bu, bilgisayarınızdan ses gelmemesi sorununu çözmenin başka bir yoludur. İlk olarak, sol alt köşedeki Windows simgesine sağ tıklayın ve Sistem’e tıklayın.

Açılan Ayarlar bölümünde Sesler bölümüne gidin. Şimdi Ses bölümünün altındaki Sorun Gider düğmesini tıklayın. Ardından değiştirmek istediğiniz ses cihazını seçin ve İleri düğmesine tıklayın. Ardından, bilgisayar herhangi bir ses çıkarmadan sorunu çözmeyi denemek için ekrandaki talimatları uygulayabilirsiniz.

Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırakın

Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırakın

Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırakın

Bilgisayardan hiç ses gelmiyor ne yapmalıyım? Ses sisteminizde ses geliştirme ayarı etkinleştirilmişse bu sorun olabilir. Önceki çözümdekiyle aynı adımları izleyin ve Windows simgesi> Sistem> Ses Dizini ‘ne sağ tıklayın. Pencerenin sağ tarafındaki Ses Denetim Masası’na tıklayın.

Ses altındaki hoparlöre sağ tıklayın ve Özelliklere tıklayın. İyileştirmeler bölümüne gidin, Tüm ses efektlerini önle veya engelle seçeneğini işaretleyerek ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Hoparlör Seçeneklerini Ayarlayın

Bilgisayardan hiç ses gelmiyor ne yapmalıyım? Ayrıca, hoparlör frekans ayarları nedeniyle sorunlar ortaya çıkabilir. Bilgisayarınızdan ses gelmeme sorununu çözmek için aynı Windows simgesine sağ tıklayın> Sistem> Ses Dizini. Şimdi hoparlörün altındaki Cihaz Özellikleri düğmesini tıklayın. Açılan pencerenin sağ tarafında Ek Cihaz Özellikleri ‘ne tıklayın.

Açılan menüde üst kısımdaki sekmelerden Gelişmiş sekmesine gidin. Burada hoparlör frekansını ve bit ayarlarını yapabilirsiniz. Frekans ayarına tıklayın, seçilen frekans ayarından farklı bir frekans ayarı seçin ve sağdaki Test düğmesine tıklayın. Çalışırsa, sorunu bilgisayardan ses gelmeden çözülmüştür.

Ses Sürücülerini Güncelleyin

Bilgisayardan hiç ses gelmiyor ne yapmalıyım? Bilgisayarınızdan ses gelmeme sorununa verebileceğimiz son çözüm ise ses sürücüsünü güncellemektir. Aslında, sürücüleri güncellemek düşündüğünüz kadar zor değil. Bu işlemin nasıl kolayca gerçekleştirileceği hakkında daha fazla bilgi edinin. Öncelikle Windows tuşuna basın, arama kutusuna “Aygıt Yöneticisi” yazın ve beliren seçeneklere tıklayın.

Açılan pencerede Ses, Video ve Oyun Denetleyicilerini genişletin, hoparlörden sağ tıklayın ve özelliklere tıklayın. En üstteki Sürücüler sekmesine gidin ve penceredeki Sürücüyü Güncelle düğmesini tıklayın. Ve Bilgisayarınızdan çevrim içi veya yerel olarak arama yapmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Otomatik aramayı seçin.

Ses Kartları

Ses Kartları

Ses Kartları ve Diğerleri

Bir bilgisayarın sesi kullanıcılarına ulaştırmak için ihtiyaç duyduğu temel unsur ses kartıdır. Bu kartların görevi size en basit haliyle ses çıkarmaktır. Piyasada çeşitli ses kartları bulunmaktadır. Ek olarak, çoğu makul fiyatlıdır ve ses kalitesi genellikle ortalamanın üzerindedir. Ses kartı deyince aklınıza sadece ana kart üzerine (kasanın içine) takılan bir kart gelmesine gerek yok.

Yeni nesil bilgisayar sistemlerinde kullanılan ana kartlar, içinde bulunan ses işlemcisi sayesinde ses kartı görevi de görmektedir. Başka bir deyişle, bugün ek bir ücret karşılığında yeni bir ses kartı satın alabilirsiniz. Dâhili ses işlemcili bir ana kart da seçebilirsiniz. Sonuçta her iki özellik de aynı olacak.

Windows’un Ses Kontrolü

Windows işletim sistemi, ses ayarlarını “Sound Control” adlı küçük bir mikser programıyla kontrol eder. Bu programı çalıştırmak için, uygulama çubuğunun sağ tarafında, saatin yanında bulunan hoparlör simgesine çift tıklamanız yeterlidir. “Ses Kontrolü” adlı başka bir pencere görünecektir. Bu pencerenin birçok sütunu vardır.

Her sütun farklı ses ayarlarını yapmak için kullanılır. “Ses Kontrolü” etiketli en soldaki sütun, genel ses seviyesini kontrol etmek için kullanılır. Mikserde görüntülenen sütunları küçültebilir veya bu sütunlara yeni sütunlar ekleyebilirsiniz. Seçenekler menüsünü açın ve Özellikleri seçin. Görüntülenebilecek tüm sütunların bir listesi görüntülenir. CD-ROM sürücünüzden bir müzik CD’si dinlemek istiyorsanız, ses seviyesini ayarlayın.

Sesleri Kaydetme

Bilgisayarınıza ses kaydı yapmak için öncelikle ses kartınıza bağlanabilen bir mikrofona ihtiyacınız vardır. Mikrofonunuz varsa ve ses kartınızın mikrofon girişine bağlıysanız gerekli ayarları yapabilirsiniz. Ses denetimi penceresini açar. Seçenekler menüsünde Özelliklere tıklayın. Açılan yeni pencerenin en üstünde Oynat ve Kaydet satırlarını göreceksiniz. “Çal” satırı yukarıdaki ses ayarlarını içerir.

Ancak kayıt için gerekli ayarları yapmak istiyorum. Bunu yapmak için Kaydetme satırının yanındaki küçük onay kutusunu tıklayın. Ardından seçiminizi onaylamak için “Tamam” düğmesini tıklayın. Ses Kontrol penceresinin yeni bir pencere ile değiştirildiğini görebilirsiniz. Bu pencerede kayıt için kullanılacak kaynağı belirlemeniz ve ses seviyesini ayarlamanız gerekmektedir. Örneğin, mikrofon seçeneğini belirlerseniz, mikrofon aracılığıyla kaydetmeyi seçmiş olursunuz.

İlginizi çekebilir: “Bu Siteye Ulaşılamıyor” Hatası Nasıl Çözülür?

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.