Ayak Detoksu Nedir? Ayak Detoksu Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

04.08.2019
783
Ayak Detoksu Nedir? Ayak Detoksu Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Ayak Detoksu, günümüzde oldukça popüler olan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem güzellik salonlarında ve evde kendinizin de yapabilmesi mümkün. Ayak detoksu gün içerisindeki yorgunluğun atılması için oldukça tercih edilirken, vücuttaki ödemin atılması içinde yapılabilmektedir. Bu detoks yöntemi ile çevreden aldığınız toksinleri ve zararlı mikropların atılmasında da etkilidir.

Ayak Detoksu Nedir?

Gün içerisinde yaptığımız aktiviteler sonrasında ayaklarımızın üzerinde fazla gezindiğimizden çevresel faktörlerden, yeme ve içmeden, alkol ve sigara kullanımından dolayı toksin birikir. Ayak detoksu ile ayaktaki toksin metalleri çekilerek hem rahatlamayı hem de ayak bakımının yapılması hedeflenir. Ayak detoksu güzellik salonlarında birçok yöntem ile yapmaktadır.

Bu yöntemler ayak maskesi, ayak pedleri, akupunktur ve iyonik ayak detoksu cihazları ile yapılmaktadır. Ayak detoksunu yapmak için mutlaka bir uzman yardımıyla yapmaya bilir, evde kendinizde yapabilirsiniz. Detoks cihazları Japonlar tarafından piyasaya sürülüp sağlık için oldukça faydalı olduğunu belirtmişlerdir. Bunun yanında ayak detoksunun vücudun ph alkali hale getirdiğini de kanıtlamışlardır.

Ayak Detoksu Nedir

Ayak detoksunun faydaları nelerdir?

 • Ayaklar gün boyu vücut ağırlığımızı taşıdığı için vücutta oldukça önemli bir bölüm olup, sinir ve ter bezleri bakımından oldukça zengin olduğundan ayak bakımının mutlaka yapılması gerekir. Ayak detoksu daha canlı ve enerjik olmamız için iyi bir seçenek olacaktır. Toplum arasında yorgunluğun giderilmesi için ayaklar ılık ve sıcak suya katılması söylenir.
 • Ayak detoksu ile vücudumuzdaki toksinlerin atılması sağlanır.
 • Vücudun yapmış olduğu ödem genellikle el ve ayakta gözlendiğinden, ayak detoksu şişkinliğin azalmasına katkı sağlar.
 • Gün içerisinde ayakların üzerine binen yükün azalmasını sağlayarak bizi rahatlatır.
 • Japonlar ayak detoksu cihazı ile bağışıklığın güçlenmesini sağlayabileceğimizi söylemişlerdir.
 • Ayak bakımından sonra kan akışının düzenlenmesini sağlar.
 • Ayak detoksuyla zayıflamayı kolaylaştırmak mümkün.
 • Kan değerimizi normal seviyede kalmasını sağlar.

Ayak Detoksu İşe Yarıyor Mu?

Ayak detoksu hakkında birçok yorum bulunmaktadır. Bazı kişilerde oldukça faydalı olurken, bazı kişiler de ise hiç bir faydası olmamıştır. İki şekilde yapılan ayak detoksu, iyonik ayak detoksu güzellik salonlarında uzman yardımıyla yapılmakta olup yapan kişilerin %90memnun kalmıştır. İyonik tedaviyle vücuttaki ağır metalleri ve toksinleri alarak ayaklarda rahatlamayı sağlıyor. Ped ile yapılan tedavide %60oranında memnuniyet söz konusu. Bu detoks yöntemleri uzmanlar tarafından yapılırken evde kendinizde hiç bir ücret ödemeden sadece detoks ürünleri alarak ayak bakımınızı kendinizde yapabilirsiniz.

Ayak Detoksu İşe Yarıyor Mu?

Evde Ayak Detoksu Nasıl Yapılır?

Ayak detoksunu evde yapmanız oldukça kolaydır.

Tarif 1

Gerekli Malzemeler

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
 • Ayakları katabilmek için geniş bir kap
 • Sıcak su
 • Bentotit kil
 • Epson tuzu
 • Elma sirkesi

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Genişçe bir kabın içerisine sıcak suyu boşaltın ve üzerine Bentotit kil, epson tuzu ve elma sirkesini ekleyip güzelce karıştırınız. Suyumuz sıcak olduğundan ayaklarımızın dayanacağı ısıya gelmesini bekleyelim, daha sonra ılıyan suya ayaklarımızı katıp 45dk bekleyelim. Sudan çıkardığımız ayaklarımızın kendiliğinden kurumasını bekleyip, sonra temiz bir havlu yardımı silelim. Havlunuz açık renkli olursa toksinleri sizde gözle görebilirsiniz. Bu evde ayak detoksunu hafta da iki defa ayaklarınızın rahatlaması için yapmanız yeterli olacaktır.

Tarif 2

Malzemeler

 • 1 tane taze sıkılmış limon
 • 1 avuç kaya tuzu
 • 1 yemek kaşığı doğal zeytinyağı
 • 1 lt sıcak su
 • Geniş bir kap

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Geniş kabın içine bir Lt sıcak suyu katarak üzerine limon suyunu, kaya tuzunu ve zeytinyağını kayıp suyumuzu hazırlayın. Suyunuz ılıyınca ayaklarınızı suyun içerisinde yarım saat beklettikten sonra havlu yardımı ile kurulayın. Bu ayak detoksu tarifini istediğiniz kadar uygulamanızda bir sakınca yoktur.

Tarif 3

Gerekli Malzemeler

 • 1 su bardağı deniz tuzu
 • 3 yemek kaşığı karbonat
 • 1 lt sıcak su
 • Geniş bir kap

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Kabın içerisine sıcak suyu alıp üzerine tüm malzemeleri ekleyip iyice karıştıralım. Suyumuz ayakların dayanacağı ısıya geldiğinde, ayaklarımızı suyun içinde yarım saat beklettikten sonra bolca ılık su ile yıkıya bilirsiniz. Bu ayak detoksu nu haftada bir kez yapabilirsiniz.

Tarif 4

Malzemeler

 • 3 ölçek ağız gargarası
 • Sıcak su
 • Geniş bir kap

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Kabın içine tüm malzemeleri alarak karıştırınız. Suyunuz ılıyınca ayaklarınızı suyun içerisinde 20dk bekletiniz. Ayaklarınızı suyun içerisinden çıkarıp temiz bir havlu ile kurutunuz. Bu tarifi haftada iki defa ayaklarınıza uygulayabiliriz.

Size ilginç gelebilir ama detoks sonrasında suyun aldığı renklerinde bir anlamı varmış. Detoks sonrasında suyun rengi siyah olduysa karaciğerlerinizde toksin birikmesi var demek olurken, suyun beyaz olması ise enzim düzensizliğinizin olduğunu gösterir. Suyun içerisinde kütle şeklinde siyah nokta varsa buda şeker hastalığına yakalanma riskinizin yüksek olduğunu belirtmekte olup, yeşil renkteki su ise  böbreklerinizde sorun olabileceğini göstermektedir.

Detoks Pedleri

Detoks pedlerini birçok kozmetik mağazalarından ve İnternet sitelerinden satın alabilirsiniz. Bu pedleri gece yatmadan temiz olan ayakaltlarına yapıştırılarak, üzerine çorap geçirip uyulması gerekir. Sabah uyanınca pedleri renginin siyahlaşma nedeni ağaç sirkesidir. Pedi ayağınızdan çıkarıp bolca ılık su ile yıkayın. Düzenli olarak yaptığınız takdirde vücuttaki zararlı toksinleri alarak ayaklarınızın rahatlamasını ve ayak ağrılarının azalmasına katkı sağlayacaktır.

Ayak Detoksu Nerede Yapılır? Fiyatı Ne Kadardır?

Bu detoks türü güzellik salonlarında yapılmaktadır. Bunun yanında oldukça rağbet gördüğümden bazı kuaför ler tarafından da yapılmaktadır. Ayak detoksu çok pahalı olmayıp herkesin yaptırabileceği makul bir fiyatı vardır. Ayak detoksunu hafta da bir yaptırılması önerilir ve her seansın ücreti 60tl dir. Güzellik salonlarında isteğe göre detoks makinelerinde veya doğal su ile işlem yapılabilmektedir. Seans süresi uzun olmayıp, 2saatte ayak detoksunuzu yaptırabilirsiniz. Evde kendinizde detoks bantlarını kullanarak ayaklarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bu bantlar eczanelerde ve internette satılmaktadır. 10 ila 30 TL arasında fiyat değişmektedir.

Ayak Detoksu Yaptıranların Yorumları

 • Merhaba ben öğretmenim gün içerisinde sürekli ayakta durduğumdan ayaklarım çok ağrır. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle ayak detoksu yaptırmaya başladım. Bu benim 5 seansım çok memnun kaldım. Seansta sonra tamamen ayak ağrım kesiliyor ve rahatlıyorum, herkese de tavsiye ederim.
 • Detoks bantlarını eczaneden alıp kullandım. İlk önce sabah kalkınca detoks bandı kararınca paniklemiştim, oysaki normal bir durummuş. Bandı düzenli olarak kullandıktan sonra ayak ağrılarım kesildi. Teşekkür ederim.
 • Ben inşaat işçisiyim gün içerisinde oldukça ağır yükler kaldırıp indiriyorum. Doğal olarak akşam olunca vücudumun tamamında ağrı oluyor. Ayak detoksunu duymuştum, ama para vermek istemediğimden önce yaptırmadım. Sonra arkadaşımın yaptırdığını duyunca bende yapmaya karar verdim. İyi ki de yapmışım verdiğim paraya değdi. Detokstan çıktıktan sonra, sanki hiç çalışmamış gibi rahatlıyorum. Ayak detoksunu kim bulmuşsa Allah razı olsun.

Ayak Detoksu hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Ayak detoksunu sizlere öneririm oldukça faydalıdır. Cilt bakımı yazılarımıza da bakmayı unutmayınız. Daha fazla bilgi için tıklayın.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. cemre dedi ki:

  İçeriği açıklayıcı ve detaylı buldum, teşekkürler. Ayak detoksu denildiği zaman çok uğraştırıcı uygulamalar akla geliyor. Bu uygulamalar da elbet işe yarıyordur, ancak çok zahmetli olabiliyor. Ayak bakımını kolay yoldan halledebilmek için kesinlikle yaz aylarında denize sokmak gerek. Tuzlu su, ayaklarda hem yumuşaklık açısından hem de rahatlatma açısından bence çok işe yarıyor. Hem yüzerken keyif yapın hem de bir yandan ayak ve vücut bakımınızı yapın çok daha kolay.