Arabic Makyaj Nasıl Yapılır?

21.10.2021
376
Arabic Makyaj Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere Arabic makyaj, Arap makyajı hakkında Arabic makyaj nasıl yapılır, Arap göz makyajı, Arap makyajı nasıl olur gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Arabic makyaj, egzotik ve gizemli bir görünüm için idealdir. Bolca göz farı ve kajal göz kalemleriyle Arap makyajına hazırsınız demektir!

Arap kadınların büyük ve koyu gözlere sahip olduğunu gördük. Bu göz alıcı görünüme kavuşmak için onları nasıl geliştireceklerini çok iyi biliyorlar. Araplara ilham veren göz makyajı, canlı renk kombinasyonu ve çarpıcı stilleriyle bilinir. Bu makyajın yardımıyla gözlerinizi vurgular ve görünümünüz için çarpıcı bir çekicilik yaratırsınız.

Çoğu insan Türk makyajında smokey görünümünü tercih eder. Fakat arabic bir görünüm elde etmek için bol bol sürme ve eyeliner kullanmak gerekir. Fakat tam olarak doğru yapamayanlarınız için, size detaylı arap makyaj teknikleri ile ilgili bir rehber hazırladık. 

Arabic Makyaj İçin Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Seçtiğiniz renkler canlı ve sedefli olmalıdır. Cilt renginizi tamamlayacak bir highlighter seçmelisiniz. Sarışın ve kumrallar gümüş tonlarını seçin. Daha koyu bir cilt için, altın bir göz farı seçebilirsiniz.

Arabic Makyaj İçin Gerekli Ürünler

Peki bu makyajı yapmak için neler gerekli? Concealer, primer, sedefli açık pembe göz farı, mor göz farı, aydınlatıcı, jel eyeliner ya da sıvı eyeliner, maskara ve takma kirpikler, makyaj sabitleme spreyi temel malzemelerimiz olacak. Bunun yanı sıra isterseniz nude tonlarda bir ruj kullanabilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Arap Makyajı

Arap Makyajı

Arap Makyajı

Arap makyajı, asıl olarak oldukça hoş ve asil bir görünüm kazandıran bir makyajdır. Bu anlamda smokey eye makyajı ile benzerlikler gösterse de asıl olarak çok farklılardır. Bu anlamda makyajın en çok öne çıkan kısmı gözler olacaktır. Gözlerin siyah gibi farklı koyu tonlarda farlarda temiz bitişli ve çizgili bir görünüm yaratmanız gerekir bu anlamda eyeliner iyi bir yardımcıdır.

Bunun yanında cilt makyajınız da teninizin kusursuz olmasına odaklanmalıdır bu sebeple de yüksek kapatıcılı ürünler tercih edilmektedir. Kaşlarınızın koyu bir şekilde doldurulmuş olması gerekir bu anlamda da kaş farları öne çıkar. Son olarak dudaklar için ise ister nude tonlarında rujlar ister kırmızı rujlar kullanılabilmektedir.

Arap Makyajı Modelleri

Arap makyajı genel anlamda gözlerin öne çıkarıldığı, cildin bir porselen gibi pürüzsüz olduğu dudakların nude ya da kırmızı tonlarda olduğu makyajlar olarak makyajı kullanan kişiye buğulu bir güzellik katmaktadır. Bu anlamda farklı makyaj modelleri bulunan Arap makyajı, öncelikle gözlerden başlar.

Gözler genelde koyu tonlarda farlar ile yapılır ama ara kısımlarına ya da gözün uç kısmına nude tonlarında ya da parlak farklı farlar eklenebilir. Bunun yanında ten makyajında yüksek kapatıcılığa sahip ürünler kullanılır ancak dilediğinizde daha hafif ürünler de kullanabilirsiniz.

Dudaklar ise bahsedildiği üzere toprak ya da nude tonlarında olarak doğal görünüme kavuşabileceği gibi kırmızı ile öne de çıkarılabilir.

Arabic Makyaj Rehberi

Arabic Makyaj Rehberi

Arabic Makyaj Rehberi

Arabic makyaj güzel bir şekilde yapmak için adım adım neler yapacağınızı bu rehberde anlattık.

Adım 1: Sıvı Eyeliner Kullanarak Gözlerinizdeki Kusurları Gizleyin

Koyu lekeleri, koyu halkaları ve ince kırışıklıkları kapatmak için göz çevresini gizleyin. Tercihen, uzun süre kalıcı bir görünüm için bir sıvı concealer kullanın.

Adım 2: Primer Uygulayın

Makyajınızın kalıcı olması için primer uygulayın. Bu uygulamanın asıl amacı göz makyajı uygulamak için pürüzsüz bir tuvale sahip olmaktır. İyi hazırlanmış bir göz, makyajın daha uzun sürmesini ve dökülmemesini sağlar. Işıltı veren bir primer kullanmalısınız. Primer, göz farının daha kalıcı olmasını sağlar. Göz farı tonunu ayarlar ve makyajın dağılmasını önler.

Adım 3: Göz Kapaklarına Pembe Göz Farı Uygulayın

Bir göz farı fırçasının üzerine pembe farı alın ve fazlalığı hafifçe vurun. Bu, makyajın üzerine yığılmamasını sağlar. Gölgeyi gözün katlanma bölgesinin altına ve iç köşeden dış köşeye kadar uzandığından emin olarak farı göz kapağına tamamen uygulayın. Göz farını kanatlı bir tarzda biraz uzatın ve farı göz kapaklarının her yerinde iyice karıştırın.

Adım 4: Göz Kapaklarının Dış Kenarına Mor Far Uygulayın

Mor göz farını alın, göz kapağının dış kenarına uygulayın, pembe göz farının altına doğru uzatın ve bir kanat efekti oluşturun. Gerekirse göz farını yoğunlaştırın fakat içeri girmemesini sağlayın.

Adım 5: Gözleri Ortaya Çıkarın

Kaş kemiğinin altına ve iç köşesine highlighter uygularsanız, bu teknik gözlerin öne çıkmasına yardımcı olur.

Adım 6: Gözlerinizi Belirginleştirin

Gözlerinize iç köşeden dış köşeye doğru eyeliner ile bir hat çekin, buradaki hile gözlerin badem şeklinde görünmesini ve dış köşeden biraz uzatılmasını sağlamaktır. Eyelinerı hafif tutun ve mor göz farıyla karıştırın. Ayrıca, alt kirpik çizgisini gözleri vurgulamak için orta kalınlıkta tutarak hizalayın.

Adım 7: Bir Kat Maskara Uygula

Yüzünüze dökülen göz farlarını süpürün ve en sevdiğiniz maskarayı bir kat uygulayın. Maskara yerine, takma kirpikler de takabilirsiniz. 

Eğer isterseniz nude tonlarda bir ruj sürdükten sonra makyaj sabitleme spreyi ile makyajınızı tamamlayın. İşte bu kadar! O zaman parti başlasın!

Arap Makyajı Instagram

Arap makyajı 2019 trendlerini Instagram’dan takip ederek ilham alabilirsiniz. Huda Beauty’nin harika makyaj tekniklerine bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca Arap makyajı Özlem Kurt adlı makyaj sanatçısını da takip edebilirsiniz.

Arap Makyaj Malzemeleri

Arap Makyaj Malzemeleri

Arap Makyaj Malzemeleri

Arap makyaj modellerinde genellikle yoğun bir ten makyajı ve göz makyajı yapıldığını görüyoruz. Arabic makyaj için öncelikle cildi hazırlamak gerekiyor. Cildinizi nemlendirmek için, bir nemlendirici serumu avuçlarınızda ısıtıp tampon hareketlerle cildinize uygulamalısınız. Böylece cildiniz sağlıklı bir ışıltıya sahip olacak. Birkaç dakika nemlendirici serumun cildinizde emilmesini bekleyin.

Arap makyajında pürüzsüz bir ten yaratmak çok önemli. Bu yüzden stick fondötenleri kullanabilirsiniz. Doğal görünümlü ve yoğun fondötenleri tercih edebilirsiniz. 

Yine concealer olarak da doğal görünümlü ve yoğun ürünleri tercih edebilirsiniz. Arap makyajlarındaki aydınlık görünümü yakalamak için concealer’ı parlak ve ışıltılı kullanabilirsiniz.

Ardından makyajı sabitlemek için bir kat transparan pudrayı yüzünüze geçin. Böylece cildinizin parlamasını önlemiş olursunuz.

Arap makyajının en önemli özelliklerinden birisi olan kontur uygulaması için pudra kontur paleti ve krem kontur paleti kullanmalısınız. Elmacık kemiklerinin hemen altına en koyu renk krem bronzerdan alın ve bu bölgeye uygulayın. Daha kolay uygulama yapmak için elmacık kemiklerine eğik olarak bir kitap ayracı yerleştirin ve hemen alt kısma uygulayın. Burun konturu için burun kemiğinin her iki yanına kontur uygulayın. Alın çizgisi ve çene kemiğine de kontur uygulayın ve kontur çizgilerini dağıtın. Böylece daha doğal bir görüntü elde edersiniz. Daha sonra pudra kontur bronzerı alın ve kontur çizgilerinin üzerine uygulayın. Böylece yüz konturunu sabitlemiş olacaksınız. 

Ardından açık renkli bir pudrayla baking işlemi yapın. Böylece yüzünüzdeki aydınlık görünüm daha da artacaktır.

Arap kadınları gibi belirgin kaşlar oluşturmak için kesik uçlu kaş fırçasıyla kaşlarınızı çizmelisiniz. Kaşlarınıza hafif bir kavis vermeyi ve iyice dolgunlaştırmayı ihmal etmeyin.

Arabic makyajın en büyük sihri, esrarlı gözlerdir. Bu sihri yakalamak adına ışıltılı ve sedefli göz farları kullanmalısınız. Toprak tonlarında bir far ile gözünüze gölge efekti kazandırın. Bunun için toprak rengi göz farını kaş kemiği altından gözlerin dış köşesine kadar uygulayın. Böylece göz makyajına derinlik ve boyut kazandırmış olursunuz. Daha sonra turuncu göz farını, gözün katlanma yerine uygulayın ve makyajınızı ısıtın. Sedefli açık somon rengiyle de gözlerinizin iç kısmını belirginleştirin. 

Ardından gözün katlanma bölgesinden göz kapağının üst kısmına doğru concealer uygulayın ve gözlerinizi kesin. Daha sonra bu bölgeye altın rengi far uygulayın. Kaş kemiğinin altına da altın rengi far uygulayarak, bu bölgeyi aydınlatın. 

Arabic makyaj için eğik uçlu ve keçeli bir eyeliner kullanmanızı öneriyoruz. Kirpik dibinden göz pınarına kadar ince bir çizgi çekin. Daha sonra bu çizgiyi iyice kalınlaştırın. Ardından takma kirpiklerinizi takın ve üzerine iki kat maskara uygulayın.

Makyajın canlı ve daha aydınlık olması için pembe allığı, elmacık kemiklerinden şakaklara doğru yuvarlak hareketlerle uygulayın. 

Daha sonra çeneye, elmacık kemiklerinin üzerine, burun kemiğine aydınlatıcı uygulayın. Ardından makyaj sabitleme spreyi sıkarak, makyajınızın kalıcı olmasını sağlayın. Son olarak nude bir ruj sürerek makyajı tamamlayın.

Arap Göz Makyajı

Arap göz makyajı, buğulu ve asil görüntüsü ile birlikte birçok kadının ilgisini çekmektedir. Bununla birlikte Arap makyajı yapımı da oldukça merak edilmekte olan bir konudur. Farklı malzemelerin farklı uygulamalarda kullanıldığı Arap makyajında asıl amaç, gözlerin öne çıkmasıdır. Böylelikle smokey eye benzeri bir görüntü yakalanmaktadır.

Arap kadınlarının güzelliğini yakalamak için uygulayabileceğiniz Arap göz makyajında kullanmanız gereken malzemeler, koyu renklerde bir far paleti, eyeliner ve maskara olacaktır. Bu anlamda kendi tasarımlarınızı yaratabileceğiniz bu makyaj içerisinde gözleriniz öne çıkarırken oldukça temiz ve kesin bitişler yakalandığından da emin olmanız gerekecektir. Bu anlamda uzatarak eyeliner çekmek de iyi bir yöntemdir.

Arap Makyajı Dünyası

Arap Makyaj Dünyası markası, ülkemizde cilt bakımı için genellikle kullanılan bir markadır. Arap Makyaj Dünyası cilt bakımı ürünleri gerçekten oldukça etkileyicidir. Bu cilt bakım ürünlerini kullanarak cildinizi Arabic makyaja hazırlayabilirsiniz.

Hint Makyajı Nasıl Yapılır?

Muhtemelen, makyaj uzmanlığınızın büyük bir kısmını, en sevdiğiniz güzellik vloglarına borçlusunuz. Şimdi size Hint makyajı nasıl yapılır, onun sırlarını vereceğim. 2019 gelin makyajı trendleri arasında yer alan bu makyaj tekniği ile göz kamaştırıcı bir görünüme hemen sahip olmanız mümkün!

Altınla ve pırıltılı göz farıyla eşleştirilen belirgin dudaklar 

Hint makyajı yapmadan önce cildinizi hazırlamanız gerekiyor. Öncelikle bir nemlendirici serumu avuçlarınızda ısıtın ve tampon hareketlerle cildinizde emilmesini sağlayın. Ardından primer kullanarak makyajınızın kalıcı olmasına yardımcı olun. 

Yarım cut crease ve bronz ışıltılı gözler

Göz makyajında harikalar yaratmak için bronz ışıltılı göz farıyla yarım cut crease oluşturun. Fakat bunu yapmadan önce göz farı bazı kullanarak göz makyajınızı sabitleyin.

Rose altın makyaj için iki farklı ruj seçeneği

Klasik, rose altın Hint makyajı görünümüyle asla çirkin olamazsınız. Bu yazıda, iki farklı ruj önerimiz var. İsterseniz nude bir ruj sürebilirsiniz ya da belirgin ve koyu renk bir ruj sürebilirsiniz. Rose altın rengi göz farı görünümünü yarattıktan sonra ten rengini mükemmelleştirdikten ve cat eyes eyeliner ile gözleri belirginleştirdikten sonra takma kirpiklerinizi takın. Kişiliğinize göre şeftali tonlarında nude bir ruj sürün veya koyu renk bir bordo ya da mor rujla makyajınızı tamamlayın.

Bu yazımızda sizlere Arabic makyaj, Arap makyajı hakkında Arabic makyaj nasıl yapılır, Arap göz makyajı, Arap makyajı nasıl olur gibi soruların cevaplarını verdik. Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

  • Yeni videolarımızı takip etmek için bizi YouTube de takip edebilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. ecrin dedi ki:

    Farklı makyajlara çok açık olduğum halde asla beğenemediğim bir tarz Arabic makyaj. Takma kirpikler ve ağır göz makyajının oldukça yoğun olduğu bu makyaj tercih edebileceğim bir tür değil, ancak niyeyse bazı yüzlere çok yakıştırdığım bir makyaj olabiliyor. 2020’nin makyaj modasında yer almaması gereken bir makyaj tarzı olduğunu düşünüyorum.