Kuru Manikür Nedir, Nasıl Yapılır?

14.10.2021
123
Kuru Manikür Nedir, Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Kuru manikür, son dönemlerin popüler tırnak bakımı akımıdır desek abartmış olmayız. Çoğu manikür uzmanı ve güzellik uzmanı, ellerinizi ve tırnaklarınızı nemlendirmek ve dolgunlaştırmak için, biraz ılık suyla solüsyon hazırlar ve ellerinizi ıslatarak manikür yapar. Ancak bu tür manikürün daha geliştirilmiş versiyonu olan kuru manikür, çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleştiriliyor. Eğer evde manikür yapmak isterseniz kuru manikür Tchibo manikür setini ya da kuru manikür seti Rossman’dan almanızı öneririm. Kuru manikürden sonra ise Fransız manikürü yaptırarak bakımlı tırnaklara kavuşabilirsiniz.  Manikür nedir? Kuru manikür nedir? Islak manikür nedir? Kuru ve ıslak manikür farkı gibi soruların tüm yanıtlarını yazımızda bulacaksınız.

kuru manikür nedir

Kuru Manikür Nedir?

Kuru manikür yöntemi yeni olmamakla birlikte, son zamanlarda yeniden spot ışıkları altındadır. Profesyonel bir manikür uzmanıysanız, muhtemelen ilk yaptığınız şeylerden birisi, müşterilerinizin ellerini ıslatmak için bir manikür kabına koymaktır. Kuru bir manikür ile bu adımı kolayca atlayabilirsiniz. Su yerine, cildi temizleyen, nemlendiren ve yumuşatan çeşitli losyonlar ve ısıl işlemler kullanabilirsiniz. Losyonlardan gelen yağlar ve ısı aynı zamanda ellerinizin daha pürüzsüz olmasını sağlar.

kuru manikür nasıl yapılır

Kuru Manikür Faydaları Nelerdir?

Bir tırnak kuruduğu zaman doğal bir C şeklini alır. Suya batırıldığında, genellikle bu kıvrılmanın bir kısmını kaybeder. Ayrıca klasik bir manikürden sonra, oje sürüldüğünde tırnak plakası tamamen kuru olmayabilir ve bu, cilanın tırnaktan önce kurumasına neden olur. Böylece tırnaklar, çentiklenme ve dökülmeye karşı daha duyarlı hale gelir. Bu yüzden ellerinizin tamamen kuru olması gerekir.

Neden birisi ıslaktan kuruya geçiş yapsın ki? Bu tip bir manikür hizmeti sunan güzellik uzmanları, kuru manikür ile ojenin ve manikürün ömrünün uzadığını belirtiyorlar. Suya doymamış tırnak plakaları ojeyi daha iyi tutar. Bunun nedeni, ojenin kuruduğunda belirli bir C eğrisine sahip olmasıdır. Tırnaklar suya batırıldığında, bu kıvrılmanın bir kısmını kaybetme eğilimindedir.

Metropol insanının yoğun bir hayatı var. Hala şımartılmayı ve bakım yaptırmayı seviyoruz ama uzun bir manikür için her zaman vakit yok! Kuru manikür, elleri ıslatma aşaması olmadığı için kısa sürede ve kolayca yapılır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Klasik manikürde ellerinizi ıslattığınızda, su, tırnak etlerinizi manikür sırasında gevşetir ve böylece tırnak etlerinin çevresinde kesilmesi gerekebilecek kuru cildin fark edilmesini zorlaştırır. Su yerine losyon kullanmak aynı zamanda sağlıklı tırnaklar için ve tırnaklarınızı daha iyi korumak amacıyla tırnak etlerinizi temiz ve kuru tutar.

kuru manikür faydaları

Kuru Manikür Uygulama İşlemi

Kuru manikür için öncelikle ellerinize bir peeling uygulayın ve 10 dakika bekletin. Böylece ellerinizdeki ve tırnaklarınızdaki ölü derilerden hızlı bir biçimde kurtulabilirsiniz. Şeker, kahve, deniz tuzu gibi doğal bir eksfoliyatör ile cildi yumuşatan bir aromatik yağ ya da balı karıştırarak doğal bir peeling hazırlayabilirsiniz. Bu doğal ve ev yapımı peelingi ellerinize sürebilirsiniz.

Bunun dışında 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 3 yemek kaşığı granül şekeri bir cam kasede iyice karıştırın. Bu karışımı ellerinize masaj yaparak uygulayın. Tırnaklarınıza ise tek tek masaj yaparak uygulayın. Böylece tırnak etleri ve kütiküller iyice yumuşar. Tırnaklarınız maniküre hazır olur.

Daha sonra yumuşak kağıt havluyla peelingi temizleyin. Daha sonra argan yağı ve gliserin yağını bir plastik kapta karıştırın. Bu karışımı ellerinize ve tırnaklarınıza sürün. Tırnaklarınıza iyice masaj yapın ve kütikülleri yumuşatın.

Daha sonra tırnaklarınızı şekillendirin ve törpüleyin. Tüm modaya uygun şekillere rağmen yuvarlak ve oval tırnakların yırtılmayı ve takılmayı önlemek için en iyi şekil olduğu ortaya çıktı. Tırnaklarınızı kare kullanmak istiyorsanız bile kenar kısımlarını hafifçe yuvarlamalısınız.

Tırnak tamponu ile tırnak yüzeylerinizi parlatın ve pürüzsüz hale getirin.

Portakal çubuğuyla, tırnak etlerinizi geriye itin ve tırnak pensiyle kütikülleri temizleyin. Tırnaklarınızı dezenfekte etmek için kolonya ile temizleyin.

Daha sonra ojeniz için bir baz kat seçin ve baz katı tırnaklarınıza sürün. 15 dakika bekleyin ve ikinci katı düzgün bir şekilde sürün. 15 dakika daha bekleyin ve ardından parlatıcı sürün. Böylece ojeleriniz daha uzun süre bozulmadan kalır. Oje, tırnaklarınızdan taşarsa bir kulak çubuğunu asetona batırın ve dikkatli bir şekilde tırnak kenarlarındaki ojeleri temizleyin. Bu sırada tırnaklarınızdan ojeyi çıkartmamaya dikkat etmelisiniz.

micro manikür seti

Micro Manikür Nedir?

Micro manikür, aslında güzellik kliniklerinde yapılan manikür ve pedikür hizmetlerini evde kolay bir biçimde yapma olanağı tanır. El ve ayak tırnaklarınızı temizlemek, şekillendirmek, parlak ve pürüzsüz bir görüntü elde etmek ve bakımlı tırnaklara sahip olmak için micro manikür seti satın alabilirsiniz.

Bu manikür setinin kullanımı çok kolay ve pratiktir. Çanta içinde taşınabilir. Böylece acil durumlarda bakımlı tırnaklarınızı düzeltme imkanı bulursunuz. Bu manikür setinin içinde tırnak eti ucu, ince şekillendirme ucu, törpü ucu, cilalama ucu ve şekillendirme ucu olmak üzere 5 parça bulunur.

Tırnak eti ucu, tırnak etlerinizi yani kütikülleri geri itmek için kullanılır. İnce şekillendirme ucu, tırnaklara daha düzgün bir biçim vermek amacıyla kullanılır. Şekillendirme ucu, tırnağı cilalamadan önce tırnakların yüzeylerini yumuşatma amacıyla kullanılır. Törpü ucu, tırnaklarınızı oval ya da kare olarak törpüleme amacıyla kullanılır. Cilalama ucu ise, tırnak yüzeyini cilalamak, yüzeyi pürüzsüz ve parlak hale getirmek için kullanılır.

https://www.youtube.com/watch?v=J1vqPl6ey6w&t=515s

Kuru Manikür Cihazı Nasıl Kullanılır?

Kuru manikür için çok farklı markaların cihazları vardır. Ben Tchibo’dan aldığım manikür cihazından çok memnun olduğumu belirtmeliyim. Tchibo manikür ve pedikür seti, hem zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Hem de saatlerce güzellik salonlarında bekleme derdinden sizi kurtarır. Bu cihaz, sola ve sağa dönen 2 farklı hız ayarı ile kolayca tırnak yüzeyinde hareket ediyor. Cihazın ışığı, manikür ya da pedikür yaparken doğru aydınlatma ile kolayca tırnakları şekillendirmeyi sağlıyor.

Bu muhteşem cihazın 6 farklı başlığı var. 2 adet ince ve ekstra safir törpü diski ile tırnaklarınızı istediğiniz kadar kısaltabilirsiniz. Cila başlığı sayesinde tırnaklarınızı pürüzsüz ve parlak hale getirebilirsiniz. Tırnak eti başlığıyla, kütikülleri geri itebilir ve kolay şekilde kütikülleri temizleyebilirsiniz. 2 adet safir törpü ucu ile nasırları yok edebilir ve tırnaklarınıza kare ya da oval şekli verebilirsiniz. Bu kuru manikür cihazını 45,95 TL fiyatı ile satılıyor.

Bunun yanı sıra Beurer Mp 41 elektrikli manikür ve pedikür setini de tavsiye ederim. Bu ürünün 7 farklı başlığı vardır. Bu başlıklar safir ve keçeden üretilmiştir. Bu şık manikür ve pedikür seti ile tırnaklarınızı kesebilir, törpüleyebilir, tırnak etlerinizi ve kütikülleri temizleyebilir, tırnak yüzeyinizi pürüzsüz ve parlak hale getirebilirsiniz. Bunun dışında nasırları ve deri kalınlaşmalarını yok edebilirsiniz. Bu cihaz 4600 devirle çalışır. Üstelik uygun boyutuyla, çantanızda bile taşıyabilirsiniz. Bu cihaz 395-450 TL arasında satılmaktadır.

Rossman For Your Beauty manikür seti de yine uygun bir cihazdır. Gerçek deri çantası şık bir görüntü sergiler. 2 farklı ucu olan tırnak makası, kütikül pensi, törpü başlığı ve cımbız başlığından oluşan bir manikür setidir. Seyahatlerde çantanızda kolayca taşıyabilirsiniz. Bu cihaz 59,99 TL fiyatındadır.

kuru manikür cihazı

Kuru Manikür Fiyatı Nedir?

Genel olarak kuru manikür fiyatları kuaför ve güzellik salonlarına göre farklılık göstermektedir. Bu yeni stil manikürün fiyatları 45-80 TL arasında değişiklik gösterir.

Kuru ve Islak Manikür Farkı

Kuru ve Islak Manikür Farkı

Kuru ve Islak Manikür Farkı

 

Kuru ve Islak Manikür Farkını anlatmadan önce mutlaka kaliteli bir manikür seti almanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi ıslak manikür nedir, kuru manikür nedir ve Kuru ve ıslak manikür farkı nedir bir bakalım.


Islak Manikür nedir?

Islak manikürün maliyeti oldukça ekonomiktir. Bu işlemde tırnakları yumuşatmak için bir takım aletlere, suya ve bir kaba ihtiyacınız var. Yapılışı hızlı olup zamandan tasarruf edilir. Islak manikürü kendiniz bile evinizde yapabilirsiniz.

Islak tırnak işlemi sırasında nelere dikkat etmeniz gerekir?

  • Manikür yapılırken, tırnak etlerine nazik davranmalısınız. Aksi takdirde tırnak kenarlarınız yaralanıp kanama olabilir.
  • Manikür yaptığınız aletler steril edilmediyse yani temiz değilse enfeksiyon olabilir.
  • Kullandığınız manikür aletleri işlem kolaylığı açısından keskin olmalıdır.

Kuru Manikür nedir?

Kişiye özel olarak kullanılan tek kullanımlık eldivenlerle yapılır. Bundan dolayı enfeksiyon riski diğer manikür işlemlerine göre daha azdır.

Kuru manikür avantajları nelerdir?

  • Bu manikür ıslak manikürden hızlı yapılan bir işlemdir.
  • Kuru manikür profesyonel kişiler tarafından yapılır, bu sebeple herhangi bir hata genellikle yapılmaz. Bu yüzden manikür yaptıran kişiler için en güvenli manikür yöntemi olarak görülür.
  • Bu yöntemde herhangi bir acı, hassasiyet hissetmezsiniz. Tırnaklarınız kısa süre içinde oldukça şık bir görünüme kavuşur.

Manikür nedir? Kuru manikür nedir? Islak manikür nedir? Kuru ve ıslak manikür farkı nelerdir bunları anlattık. Bir başka yazımızda buluşmak dileğiyle hoşça kalın…

Yeni videolarımızı takip etmek için bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Berrin dedi ki:

    Kuaförlerde veya güzellik salonlarında vakit kaybetmek ve hijyenik kaygılardan kurtulmak için tavsiye ettiğiniz manikür setlerinden birini almaya karar verdim. Evde tek başıma tırnak bakımını bu cihazlardan biri ile yapabilirim zaten fiyat olarak da gayet makul bir fiyata sahipler. Içeriğinizdeki paylaşımlar çok dikkatimi çekti gerçekten teşekkür ederiz daha çok tırnak bakımı hakkında içerik bekliyorum