Afganistan’da Ölüm Korkusundan Ölüme Kaçış!

16.08.2021
196
Afganistan’da Ölüm Korkusundan Ölüme Kaçış!
Modelistlik Kursu

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Taliban’ın, Afganistan başkenti Kabil’i ele geçirmesiyle birlikte gündemdeki gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. En son Kabil bölgesine geldiği duyulan Taliban’ın başkanlık sarayına ulaştığı biliniyor. Öte yandan ülkeyi terk etmeye çalışan vatandaşların yaşadıkları zorluklar dünyanın dört bir yanında konuşulmaya devam ediyor. Peki, tüm gelişmeler nasıl bu noktaya ulaştı?

En son Afganistan’ın Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeden ayrıldığı duyulmuştu. Taliban’ın bölgeye hızlı girişi ile birlikte ise doğrudan başkanlık sarayına ilerlediği görüldü. Gündemin son haftasında yaşanan Taliban olaylarının geldiği durum sayısız yetkilinin dikkatini çekmeye devam ediyor. Olayların kesilmemesiyle birlikte bölge trafiğinin kitlendiği ve kaçmaya çalışan Afgan şahısların ülkeden ayrılan uçaklara saldırdıkları görülmekte. 64 farklı ülkede yetkililerce alınan kararlar ise Afgan vatandaşların girişlerinin engellenmesi yönünde oldu. Ortak duyurularda görülen bu durum kaçan vatandaşların hangi ülkelerin sınırlarına yaklaşacaklarını merak konusu haline getiriyor.

Taliban’ın Gelişiyle Birlikte BM Toplantısı Başlıyor

Elde edilen güncel bilgilerde Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzay’ın ülkeden ayrıldığı belirtilmişti. Eşref Gani’nin gittiği ülkenin ise Tacikistan olduğu ortaya çıktı. Bunun ardından Taliban ve güçlerinin nasıl ilerlemelerle gündeme gelecekleri ise herkesi endişelendiren detaylar arasına dahil oldu. Kabil’e geldiği görülen Taliban ve güçlerinin hiçbir güce maruz kalmadan tüm kontrolü ele almaya başladığı ortaya çıkıyor.

Bölgedeki kişilerin ise Taliban ile güçlerinden kaçmak adına farklı ülkelere gitme çabaları hala devam etmekte. Ancak Taliban’ın son hamlesi olan başkanlık sarayına geçiş eyleminin ardından BM toplantısının gündeme oturması söz konusu. Öte yandan Eşref Gani’nin Tacikistan’a gittiği haberlerini cevaplayan Tacikistan Dışişleri Bakanlığı şaşırtıcı açıklamalarda bulundu. Bakanlığın yaptığı açıklamalarda Cumhurbaşkanı uçağının Tacikistan bölgesine iniş yapmadığı belirtilmişti.

Kabil’de yaşanan ve dünyanın her yerindeki vatandaşların soluksuz olarak takip ettiği olaylar sonlanacak gibi görünmüyor. Buna rağmen Kabil’i ve hemen ardından başkanlık sarayını ele geçiren Taliban kamuoyuna güven kazanma kozunu oynamakta. Bu gelişmeler karşısında tepkisiz kalmayan BM Güvenlik Konseyi ise adımlar atmaya başlıyor. Son verilere göre BM tarafından acilen gerçekleştirilecek bir toplantı kararının alındığı duyuldu. Toplantının gündeminde Taliban’ın kontrolsüz ele geçirme politikası tartışılacak. Ayrıca hükümet gücünün düşmesiyle birlikte Taliban güçlerinin farklı bölgelere de ulaştıkları güncel bilgiler arasında bulunuyor. İlerleyen zamanlarda BM toplantısında alınacak kararlar ile açıklanacak haberlerin ise ne yönde olacağı belirsizlik taşıyor.

Afgan Vatandaşlar Uçaklara Akın Etti

Afgan vatandaşların güncel olarak sundukları manzara dünyanın tüm haber platformlarına yayılmış durumda. Sosyal medyadaki mecralarda dahi yayılmaya başlayan videolar korkunç can tehlikesi haberleriyle dolup taştı. Kaçmaya çalışan Afganların uçakların kanat bölgelerine tırmandıkları görülmüştü. Videoların ilk yayınlandıkları anlarda uçağa girişlerin kalabalık Afgan gruplarıyla dolduğunu görmek mümkündü. Sonrasında gelen video görüntüleri ve haberler ise çok daha üzücü durumların yaşandığını kanıtladı. Uçakların gövdesindeki farklı kısımlara tırmanan ve uçak havalanırken inmeyen vatandaşların sonu üzücü bitti.

Son alınan bilgilerde ilk kalkış yapan uçağın gövdesinden düşen pek çok Afgan olduğu bulunuyordu. Videolarda görülenler ise can kayıplarının çok daha fazla olduğunu kanıtlar nitelikte denebilir. Bu üzücü gidişat içerisinde Afgan mültecilerin Türkiye’ye girişleri de devam ediyor. Bir yandan halkın bir yandan muhalif parti tarafının bu kontrolsüz göçe yeter dediği görülüyor.

Ancak BM toplantısından gelecekler bilgilere göre gündemin daha net cevaplarla aydınlanacağı düşünülüyor. Öte yandan uçaklardan düşen kişilere dair ölüm haberlerinin iletildiği de duyuldu. Birkaç Afgan vatandaşın cesedine bölgedeki evlerin çatısında rastlandığı söyleniyor. Ayrıca uçağın üzerinde kalıp havalanan Afganların verdikleri bu can savaşının sonu gelecek gibi görünmüyor. Akşam saatlerinde haberlerin nasıl bir Afgan gündemiyle ortaya çıkacağı ise ilerleyen saatlerde belli olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.