Artvin’de görmeniz gereken 5 doğa harikası

05.10.2016
468
Artvin’de görmeniz gereken 5 doğa harikası
Modelistlik Kursu

Karadeniz ‘in inci şehirlerinden biri, yeşilin, doğanın ve doğallığın en nadide parçası diyebileceğimiz Artvin ilinde görmeniz gereken 5 doğa harikası yeri sizler için listeledik. Karadeniz’e yolunuz, aklınız düşerse bu yerleri görmeden asla dönmemenizi tavsiye ederiz.

Karagöl / Şavşat

Artvin’in Şavşat ilçesi Meşeli köyü sınırları içerisinde yer alan Karagöl, Sahara Milli Parkı kapsamında korunmaktadır. Gölün tamamı ormanlarla çevrilidir. Göl içerisinde 12 farklı türde balık bulunmaktadır ve avlanmak yasaktır. Göl üzerinde sandal ile gezinti imkanı bulunmaktadır. Göl etrafında tam bir tur olarak yürüyüş yapabilme imkanınız bulunuyor. Şavşat Karagöl’de yeme-içme için bir restaurant yok. Dolayısıyla yiyecek içeceklerinizi yanınızda getirmelisiniz.

şavşat-karagöl-bizimle-gez-1

Karagöl / Borçka

Borçka ilçe tabelasını gördükten sonra sola sapın, 3-4km gittikten sonra zorlu bir tırmanış sizi bekliyor olacak. Toplamda 25km aracınızla gittikten sonra Borçka Karagöle ulaşacaksınız. Özellikle yaz döneminde aracınıza park yeri bulmakta zorlanacağınız bir manzara sizi karşılayacak, güç bela bir yer bulduktan sonra biraz ileri yürüyünce yemek yiyebileceğiniz bir tesis ile karşılaşacaksınız. Küçük ve bakımsız bir iskelesi var. Göl etrafında tam tur yürüyüş yapabilirsiniz. Bazı alanların çamurlu olması sebebiyle üstünüz biraz batabilir. Zorlu bir parkur 🙂 Gölün bazı alanlarında açık noktalar var. Buralarda da çadır atabilirsiniz.

artvin borçka karagöl konum

Macahel Maral Şelalesi / Borçka

Macahel Vadisi içerisinde yer alan Maral Şelalesi, görenleri oldukça şaşırtıyor. Zira 30 metre yüksekten akan suyu görünce etkinlenmemek elde değil. Bu şelaleyi görebilmenin faturası biraz ağır olabiliyor. Standart bir turist mantığında geziyorsanız, şelaleleye son 1 – 1,5km lik mesafeyi yürümeniz gerektiğini bilmelisiniz. Camili Köyün merkezinden itibaren yapacağınız yürüyüşle biraz zorlanacaksınız fakat vardığınızda şelaleyi fotoğraflamak için birbiriniz ile yarışabilirsiniz 🙂 Ayrıca soğuk sudan asla çekinmem diyen biriyseniz şelalenin düştüğü noktada serinleyebilirsiniz.

macahel-maral-selalesi

Arsiyan Yaylası / Şavşat

Görüp görebileceğiniz en bakir yaylalar arasındadır. Yedi göller adını verilen bir bölgesi bulunmaktadır. Her bir gölün adı ve neredeyse hepsinin de bir hikayesi vardır. Özellikle bir rehber ile giriyorsanız, hikayelerini de sormanızı öneririz. Arsiyan yaylasında 3 farklı göl üzerinde 12 adet yüzen ada bulunmaktadır. Görülmeye değer, enfes bir olay bize göre! Sırası gelmişken Artvin ilinin yarısı yaylalardan oluşuyor. Yayla turizmi açısından oldukça geniş bir alana sahip olsa da bu bölgede yayla turizmi gelişmemiştir.

Boğa Gölü, Kız Gölü, Yüzen Göl, Çimli Göl, Kalp Gölü diğer bilinen göllerdir. Toplam 7 adet göl bulunmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
savsat-arsiyan-yaylasi

Mençuna Şelalesi / Arhavi

Arhavi ilçesinde yer alan Mençuna Şelalesi, diğer yerler gibi zorlu bir parkurdan geçmenizi gerektiriyor. Şelaleye 800-900 metre gibi bir mesafeyi zorlu bir patikadan geçerek tamamlamalısınız. Zorlu yürüyüşün hemen ardından göreceğiniz manzara sizi mutlu edecek. Mençuna Şelalesi Arhavi ilçesine 15km uzaklıkta bulunuyor. Ortacalar bölgesine gelince tabelaları takip ederek şelaleye ulaşabilirsiniz.

arhavi-mencuna-selalesi

Karçal Dağları / Şavşat – Borçka – Gürcistan

Artvin Şavşat ve Borçka ilçelerini birbirinden ayıran Karçal dağlarının en yüksek noktası yaklaşık 3.450m. Karçal Dağlarında yüksekliği sebebiyle buzul göllerini bünyesinde barındırıyor. Karçal Dağları; Çoruh Vadisi, Berta Vadisi ile sınırlı. Bir diğer kısmı ise Gürcistan sınırlarına kalıyor. Doğal güzellik açısından tam bir hazine!

Karçal Dağları bünyesinde görebileceğiniz yerler; Karçal Yaylası, Ziyaret Tepesi, Arsiyan Dağı, Boğa Gölleri, Berta, Dipsiz Göl, Naçadirev Gölü, Yıldız Gölü, Şireta Gölleri, Macahel Vadisi ve daha bir çok yer Kaçkal dağlarının kanatları altında yer alıyor.

artvin-karcal-daglari

Yukarıda tanıttığımız 5 noktanın haricinde Artvin ili ve ilçeleri bünyesinde gizli saklı kalmış bir çok yer olduğunu bilmelisiniz. Artvin ili için bir rota planı yapacaksanız, mutlaka 20 günlük bir program belirleyin. Zira Artvin, doğal güzellikleri ile sizi kucaklamaya başladıkça oradan kopamayacağınızı ve saklı kalmış yerlerini keşfetmek isteyeceğinizi bilmelisiniz.

Gezilecek Yerler Kategorimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.