Anason Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?

29.07.2020
443
Anason Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Anason sabunu pek çok cilt hastalığını tedavi eden, cildi rahatlatan ve cildin durumunu iyileştiren doğal bir üründür. Anason sabunu ülkemizde henüz tam olarak yaygınlaşmasa da pek çok faydası vardır. Anason sabunu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir, fiyatı ne kadar ve evde doğal anason sabunu nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımıza bir göz atmaya devam edin.

Anason Sabunu Nedir?

Pimpinella anisum veya daha iyi ve daha yaygın olarak anason veya yıldız anason olarak bilinen, yaygın olarak baharat olarak kullanılan bir çiçektir. Anason, apiaceae ailesinin bir üyesidir ve siyah meyan kökü gibi tatlı şeker benzeri bir tada sahiptir. Kimyon, dereotu ve hatta rezene gibi şeylerle, özellikle tat bakımından güçlü bir benzerliğe sahiptir. Anason Girit, Mısır ve Yunanistan’a özgüdür ve Mısır’da M.Ö. 1500 kadar erken bir zamanda anason kullanımına dair kanıtlar vardır. Anason için ilk Arapça adı, Latince anisun ve Yunan anonyasından türetilen anysum idi. 

Anason bitkileri tipik olarak bir metre yüksekliğinde büyür. Bitki, sadece iki cm çapında beyaz zarif çiçekler vardır. Çiçekler şemsiye şeklinde büyür, yani bir dizi bağlı kısa sap, neredeyse baş aşağı şemsiye şekli oluşturmak için ortak bir noktada dallanır. Anason bitkilerinin iki farklı yaprak türü vardır, taban yaprakları uzun ve sığ lobludur, herhangi bir yerde büyür. Bitki üzerinde yükseldikçe, yapraklar tüylüdür. Anason bitkisi ayrıca, genellikle büyüyen ve kuru ve dikdörtgen olan anason adı verilen bir meyveye sahiptir.

Anason birçok farklı ürün ve endüstride kullanılabilir. Genellikle yiyecek ve içecek amaçlı kullanılırken, banyo ve vücut ürünleri, tıbbi amaçlar, saç bakımı, cilt bakımı ve sabun yapımı için de kullanılabilir. Kullanılabileceği yaygın ürünler vücut yıkama, yüz tonikleri, masaj yağı, banyo kokuları, şampuanlar ve saç kremleri, banyo ürünleri, ayak peelingleri, yüz maskeleri, banyo tuzları, kremler, merhemler, sabunlar ve losyonlardır. 

Anason birçok farklı endüstri ve ürün için kullanılabilir. Saç bakımı, cilt bakımı, birçok banyo ve vücut ürünleri, tıbbi amaçlar, sabun yapımı ve hatta yiyecek ve içecekler için kullanılabilir. Sabun yapım sürecinde kullanıldığında, anason nazik bir eksfoliatör olarak kullanılır ve sabuna güzel bir doğal renk verir.

Anason dahil edilebilecek birçok yaygın ürün banyo aromaları, banyo çayları, banyo tuzları, saç kremleri ve şampuanlar, merhemler, kremler, losyonlar, masaj yağı, yüz tonikleri, vücut yıkama ve ayak peelingleridir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Cilt bakımı için kullanıldığında, anason sabunu akne, yağlı cilt, sedef hastalığı ve koyu lekeli ve hasarlı cildi tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca cilde güzel bir ışıltı getirmeye ve pürüzsüz ve yumuşak tutmaya yardımcı olur.

Anasonlu sabunun saçlar için de pek çok faydası vardır. Hasar görmüş saçları onarmaya, kuru saçlara nem kazandırmaya, saç uzamasını teşvik etmeye ve pullardan ve kepeklerden kurtulmaya yardımcı olabilir. Anason özlü sabun ayrıca bitleri, uyuzları ve diğer saç derisi enfeksiyonlarını tedavi eder.

Anason sabunu veya anason yağı ile tedavi edilebilecek birçok tıbbi rahatsızlık vardır. Nöbetleri, kabızlığı, astımı, burun akıntısını, bağırsak gazını, öksürükleri, uykusuzluğu, mide rahatsızlığını ve hatta nikotin bağımlılığını tedavi edebilir. Anason sabunu birçok antimikrobiyal, antiseptik, yatıştırıcı, antispazmodik ve anti-enflamatuar özelliğe sahiptir.

Kadınlar için bu sabunun birçok sağlık yararı vardır. Adet kramplarını tedavi etmeye, adet kanamasını başlatmaya, doğum ağrısını hafifletmeye, cinsel dürtüyü arttırmaya yardımcı olabilir.

Anason sabunu, kalp atışını kontrol etmeye, kan basıncı seviyelerini kontrol etmeye ve kalp üzerindeki basıncı azaltmaya yardımcı olur. Aslında doğal bir analjezik olarak çalışır.

Anasonlu sabunun içinde genellikle zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağı, hint yağı, jojoba yağı, susam yağı, palmiye yağı, hurma yağı, ayçiçek yağı, mango yağı, sodyum hidroksit, deniz tuzu, su, kaolin kili, bentonit kili, havuç suyu, yıldız anason esansiyel yağı, keçi sütü, portakal esansiyel yağı, lavanta esansiyel yağı ve yıldız anason tomurcukları gibi bileşenler bulunur.

Anason Sabunu Fiyatı

Anason sabunu fiyatı 10 lira ile 20 lira arasında değişir.

Anason Sabunu
Anason Sabunu

Anason Sabunu Ne İşe Yarar?

Tüm doğal, el işi olan bu sabun geleneksel soğuk işlem yöntemi kullanılarak küçük partiler halinde yapılır. Her biri, sert, toksik kimyasallara maruz kalmadan vücudu temizlemek ve arındırmak amacıyla benzersiz bir şekilde tasarlanmış ve yaratılmıştır. Tüm sabunlar bitki bazlı malzemelerden üretilmiştir.

Yıldız anason esansiyel yağı, cildinizi detoksifiye etmede etkili olan anethole içerir. Ayrıca kasların sıkılığını güçlendirerek ve sarkmayı önleyerek cildin tonlanmasına yardımcı olan tanenler içerir.

Yıldız anason esansiyel yağı ile kokulu bu sabun, tüm organik sıvı yağlar ve katı yağlar ile yapılır. Lezzetli kokusu ile cildiniz için harikadır! 

Anason sabunu doğal bir koku giderici veya nötrleştiricidir. Balıkçı sabunu olarak adlandırılmıştır çünkü cildinizde istenmeyen bir koku bırakan balık, soğan, sarımsak gibi şeylerin kokularını alır. Kokuyu beğenenlerdenseniz, duyularınıza hitap eden ve harika bir duş veya banyo sabunu yapan harika bir uçucu yağ içerir.

Anasonlu Sabun Faydaları

Anason aroma olarak kullanılmasının yanı sıra, tarih boyunca tıbbi amaçlar için de kullanılmıştır. Anason tarafından hafifletildiği söylenen rahatsızlıklardan bazıları uykusuzluk hastalığı, karın ağrısı ve menstürel kramplar, cilt hassasiyeti, cilt kuruluğudur. Ayrıca bu sabun doğal bir böcek savardır. Antiseptik özellikleri ile cildi ve vücudu temizler.

Anason Sabunu
Anason Sabunu

Anason Sabunu Nasıl Yapılır?

Anason Mısır’a özgüdür ancak aromatik tohumları için yaygın olarak yetiştirilir ve onlardan gelen yağ tıbbi olarak ve aşçılıkta aroma olarak kullanılır. Tatlı meyan kökü aroması karşı konulmaz.

Bu bitki aynı zamanda insan kokusunu gizleme kabiliyeti ile de bilinir. Bu sabun, avcılar ve balıkçılar için mükemmeldir. Bu el yapımı sabun tarifi, balık, soğan ve sarımsak gibi mutfak kokularından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Anason yıldızının tohumlarından üretilen anason esansiyel yağı, harika bir sıcak ve hafif tıbbi kokuya sahiptir. Bu doğal ve ev yapımı anasonlu sabun, anason esansiyel yağı ve portakal esansiyel yağının yeni bir kombinasyonu ile üretilmiştir. Portakal notaları anasonu aydınlatır ve harika bir karışım oluşturur.

Kokuyu tamamlayan rustik bir görünüm yaratmak için, gerçek yıldız anasonlar ve tarçın çubukları sabunun tepesine gömülür. Yıldız anasonların görünüşünü sabuna şık bir hava katar. Bu çubuklardaki yeşil renk, yeşil zeolit ​​kil ve spirulina tozunun doğal bir karışımından gelir. Yıldız anason biraz hassas olabilir bu yüzden bu çubuklarla yıkarken bunu aklınızda bulundurun. 

Bu sabunlar kil ile renklendirilmiş ve portakal ve anason esansiyel yağları karışımı ile koku aroması verilmiştir. Yıldız anason ve tarçın kabukları bu sabunlara rustik bir görünüm kazandırır.

Ekipmanlar

 • Mutfak terazisi
 • Termometre
 • Paslanmaz çelik sabun yapımı için bir sürahi 
 • Paslanmaz çelik sabun yapımı için bir tencere
 • Isıya dayanıklı cam kavanoz
 • El blendırı
 • Güvenlik tertibatı (lastik eldivenler, yüz maskesi, önlük, göz koruması vb.)
 • Silikon sabun kalıpları

Malzemeler

 • 1417 gram shea sabun bazı
 • 368 gram sade sabun bazı
 • 2 tatlı kaşığı yeşil zeolit ​​kil
 • 1 tatlı kaşığı spirulina tozu
 • 8.5 gram anason esansiyel yağı
 • 14 gram portakal esansiyel yağı
 • Yıldız anason
 • Tarçın çubukları
 • 3 yemek kaşığı % 99 izopropil alkol

Anason Sabunu Yapımı

 1. Anason esansiyel yağı ve portakal esansiyel yağını cam bir kapta karıştırın. bir kenara koyun.
 2. Küçük bir kapta spirulina tozu ile 1 yemek kaşığı izopropil alkolü karıştırın. Topakları karıştırmak ve yok etmek için bir kaşık kullanın. 
 3. Başka bir cam kasede yeşil zeolit kili ve 2 yemek kaşığı izopropil alkolü pürüzsüz kıvama gelene kadar karıştırın.
 4. Bir ısıya dayanıklı kaba shea sabun bazını alın ve 30 saniye mikrodalgada eritin. Eğer tamamen erimezse bir kez daha 30 saniye boyunca mikrodalgada tamamen eriyinceye kadar ısıtın. Kabı çıkarın ve esansiyel yağ karışımını ekleyin ve iyice karıştırın.
 5. Shea sabun bazının içine tüm yeşil zeolit kili karışımını ve 1 yemek kaşığı spirulina karışımını ekleyin. Topak kalmayıncaya kadar renklendiricileri iyice karıştırın.
 6. Sabunun sıcaklığını kontrol edin. Sabunun 4 derece civarında olması gerekir. Sabun kalıba döküldüğünde çok sıcaksa, kilin çoğu dibe batar. Eritilmiş sabunu her silikon kalıba eşit bir şekilde dökün ve herhangi bir kabarcığı dağıtmak için sabunun üst kısmına sprey şişesindeki saf alkol sıkın. Soğuması ve sertleşmesi için sabunu bir kenara koyun. Bu silikon kalıpları seviyorum, çünkü sabunu çıkarmak çok kolay.
 7. Dökülen yeşil sabun, kalın bir tabaka geliştirmek için yeterince soğuduktan sonra, her sabunun üstündeki yıldız anason ve tarçın çubuklarını tercihinize göre düzenleyin. 
 8. Daha sonra, sade sabun bazını birkaç parçaya bölün ve mikrodalga fırında yine aynı şekilde eritin. 48 dereceye gelene kadar bekletin.
 9. Sabunun üst kısmına sprey şişesindeki saf alkol sıkın. Daha sonra erimiş sade sabun bazını, silikon kalıplara dökün. Tekrar sabun kalıplarına saf alkol sıkın. Tüm boşluklarla tekrarlayın ve sabunun tamamen soğumasını ve sertleşmesini bekleyin.
 10. Sertleştikten sonra, hava boşluğunu kırmak için her boşluğun yanından çekerek kalıptan çıkarın. Ardından, kalıbı ters çevirin ve sabun çıkana kadar her boşluğun arkasına baş parmağınızla veya avucunuzunla hafifçe bastırın. Her sabunu plastik bir streç filme sarın veya başka bir hava geçirmez kaba alın. Bir kartonun üzerinde en az tüm sabun kalıplarını 24 saat bekletin.

Alternatif sabun önerimiz; Fesleğen Sabunu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.