Zeytinyağı ile Saç Bakımı

28.08.2019
216
Zeytinyağı ile Saç Bakımı
Modelistlik Kursu

Zeytinyağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmesi gerekir? Zeytinyağı ile saç maskesi nasıl hazırlanır? Zeytinyağının faydaları nelerdir? gibi sorulara bu makalemizde yanıt bulabileceksiniz.

Zeytinyağı sağlığımız açısından sayısız faydaya sahiptir. Tüm yemeklerde sızma zeytinyağı kullanan Ege ve Akdeniz mutfağı sayesinde bu coğrafyadaki kişilerde bazı hastalıklar genetik olarak bulunmadığı gibi cilt ve saç sağlıkları da ortadadır.  Güzelleşmek için kullanılan onlarca formülün içinde kuşkusuz zeytinyağı vardır.  Mısır’dan Girit’e coğrafyası zeytinyağı yetişmeye uygun tüm şehirlerin vazgeçilmezidir.

Zeytinyağı ile saç bakımı için en önemli güzellik unsurlarından biri de kaliteli zeytinyağıdır.  Kırılmış, hasar görmüş saçların şifası kafa derinizin ve beslenme rutininizden geçer. Saç deriniz dâhil faydalanacak saç maskelerini haftada en az 1-2 kez kullanmak saçlarınızda mucizeler yaratır.  Parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmanız için zeytinyağı ile saç bakımı yaparak sizi biraz bilgilendirmeye çalışacağız. Saçlarınızı fön, hava kötü şartlarından korumak mümkün değilse bile doğan zararı telafi etmek için zeytinyağı harika bir kurtarıcıdır.  

Neler Okuyacaksınız? →

Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Sızma zeytinyağının en iyisi hangisidir? Duyular ile hayal gücünü şekillendiren hoş koku, renk nüanslarını anlayabilirsiniz. Sızma zeytinyağı bazen meyve gibi kokabilir.

Tüm dünya bilir ki;  %100 saf zeytinyağı üreticileri Ege ve Akdeniz kıyılarından çıkar. Saf zeytinyağı tadarak anlaşılır ve eminiz zeytinyağı cenneti ülkemizde bu farkı anlayacak kadar saf zeytinyağı tattınız.

Zeytinyağını ilk etapta koklayın, uzmanlar bu sürenin 10-15 saniye olması gerektiğini söylüyor. Koku çimen, badem, çiçek gibi olabilir çünkü bulunduğu coğrafyanın toprak bitki zenginliği bunu etkiliyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kötü bir koku alırsanız mutlaka bayatlamıştır. Uzak durun. Zeytinyağı tattığınızda boğazınızı yakmalı çünkü antioksidan oranı yüksektir.

Zeytinyağı içeriği

 • % 70-80 oleik asit (doymamış yağ)
 • % 4-12 linoleik asit (doymamış yağ)
 • % 7-15 oranında palmitik asit (doymuş yağ)
 • % 2-6 oranında stearik asit (doymuş yağ)

Zeytinyağının Saça Faydaları

1. Zeytinyağı, saç derinizin kepekle mücadele etmesi için gereken tüm karışımı sağlar. Zeytinyağı ve limon suyunu karıştırın. Daha sonra saç derinize masaj yapın.

2. Zeytinyağı, özellikle kuru kış aylarında kullanıldığında saçınıza, bir miktar nem ve hacim katabilir. Zeytinyağı yalnızca saçınızı şekillendirdikten sonra bir serum görevi görmez aynı zamanda kırık uçların oluşmasını önler.

3. Zeytinyağı saçınızı yumuşatır. Saçınız kırılgan, pürüzlü bir dokuya sahipse, saç boylarına bir miktar zeytinyağı sürmelisiniz. Bu uygulama, saçlarınızı yumuşatır ve kabarmayı büyük bir oranda azaltır.

4. Zeytinyağı, düğümlenmiş saçlarınızı açar. Saç şekillendirme için zeytinyağı kullanmak oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, saçınıza ve saç derinize sıcak yağ sürmek ve 30 dakika bekletmektir. Bu, saçınızı şekillendirmeyi kolaylaştıracak. Bukleler ya da havalı kıvırcık saçlar isterseniz, garip görünmekten endişe etmeden hepsine sahip olabilirsiniz.

5. Zeytinyağı, saçlarınızın daha güçlü uzamasına yardımcı olur. Saçınızdaki keratini kilitlemeye yardımcı olan birçok vitamin içeren zengin zeytinyağı, saçınızın daha güçlü ve parlak görünmesini sağlamak için kullanabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

6. Saçınızın hızlı uzamasını sağlar. Saç uzaması için zeytinyağı kullanmak, sebum birikimini ortadan kaldırması nedeniyle harika bir fikirdir. Bu harika çünkü sebum genel olarak yeni saç köklerinin çıkmasını ve saç uzamasını engeller. Düzenli olarak zeytinyağı kullanmak saçınızın uzamasına yardımcı olabilir.

7. Zeytinyağlı saç maskesi kullanmak, saçlarınızın sağlıklı olmasını ve sağlıklı kalmasını sağlar. Bal, yumurta sarısı ve zeytinyağını bir macun şeklinde karıştırın ve maskeyi saçınıza uygulayın. Bitkisel ve hafif bir şampuanla durulamadan önce yaklaşık 20 dakika bekletin.

8. Zeytinyağı, saçın kabarmasını önler. Zeytinyağı, bir şampuandan önce saç derisine masaj yaparsanız saçınızdaki kabarmayı yumuşatabilir.

9. Saç derinizdeki kaşıntıyı azaltır. Saç deriniz kaşınmaya yatkınsa, zeytinyağı, kaşıntıyı azaltmanın en iyi yoludur.

10. Doğal saç tipinizi vurgular. Zeytinyağının saçlar için en büyük faydalarından biri, doğal saç tipine, parlaklık ve hacim ekleyerek doğal saç tipini vurgulamak ve doğal görünmesini sağlamaktır.

Zeytinyağının Saça Zararları

 1. Saçlara uygulanan zeytinyağının zararlarıından biri, yıkamanın zor olmasıdır. İlk defa zeytinyağını saçlarına uygulayanlar, saçlarından bir müddet zeytinyağını arındıramıyorlar. Eğer böyle bir şey yaşarsanız mısır nişastası ve suyu karıştırın. Bu solüsyon ile saçlarınızı yıkayın. 
 2. Saçlara zeytinyağı uygulaması, ince veya çok ince telli saçlar için çok ağır olabilir.
 3. Bazı insanlar için zeytinyağının tamamen saçlardan çıkması 3-4 yıkama alabilir. Bazen saçı yapışkan, yağlı ve dolaşık hale getirebilir.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Yumuşak, parlak ve sağlıklı saçlar hepimizin hayalidir.  Ancak sıklıkla duman, egzoz, fön saçlarımızı yıpratır ve ne yazık ki yıpranma öyle bir duruma kadar gelir ki;  saç kökleriniz dahi zarar görür. Aşırıcı derece dökülme ve yıpranmış saçlar artık hala kafanızda ise bile saçtan çok uzak bir şeye dönüşmüştür.  

Zeytinyağının içinde bulunan A vitamini, E vitamini gençlik aşısı olarak bilinir ve cilt ve kafa derinizin nemli kalmasını sağlar. Özellikle kafa derinizde kuruluk varsa zeytinyağı ve sarı kantaron yağını karıştırarak kullanabilirsiniz.  Kan dolaşımını hareketlendirdiğinden antioksidan etki gösterir.  Zeytinyağı omega 3 yağ asitleri bakımında da zengindir. 

 • Saç derinizi nemlendirir, kızarıklık, döküntü gibi problemlerin önüne geçer ya da hafifletir.
 • Saç telleriniz boyama yaptığınızda ne kadar organik boya olsa da zarar görür, zeytinyağı bu hasarın giderilmesi için çalışır.
 • Saç derinizde yanma varsa bunu rahatlatır.
zeytinyağı ile saç kırıkları tedavisi

Zeytinyağı ile Saç Bakımı: Kırıklarının Tedavisi

Saf zeytinyağı kırılmış ikiye ayrılmış saç köklerinin tedavisinde kullanılan en önemli organik yağlardan biridir.  Ve kullanılışı oldukça basittir.  Dilerseniz elinize aldığınız bir tutam zeytinyağını avuçlarınızda ısıtın ve sonrasında saçlarınıza uygulayın.  Dilerseniz Hindistan yağı ile karıştırarak sürebilirsiniz. Saçınızı korur ve iyileşmesine destek olur. 

Zeytinyağı Cilt Ve Saç Üzerinde Ne Şekilde Kullanılır 

Zeytinyağı kırışıklar, çatlaklar ve tüm cilt lekeleri üzerinde etkilidir. Güneşten koruyucu etkisi sebebi ile güneşlenirken uzun yıllar kullanılmıştır. Hassas ve alerjik ciltler için kurtarıcıdır. Peki, nasıl kullanmalısınız? Saf zeytinyağı saç derisi ve vücut derisi üzerinde kullanıldığında etkilidir. Saç derisindeki kızarıklık, kaşıntı ve döküntü düzenli kullanımda azalır.

Vücut üzerindeki etkisi de aynıdır. Cildin üzerinde kullanıldığından çatlaklar, kırışıklıklar ve kuru ciltler üzerinde etkendir. Masajla yedirebilirseniz hem saç deriniz hem de cildiniz üzerinde daha hızlı etki gösterir. Üstelik makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Zeytinyağı bebeklerin hassas cildinde de kullanılabilir. Ne kadar sağlıklı bir organik yağ olduğunu sanırız son cümle en iyi şekilde anlatıyor.

kaliteli zeytinyağı nasıl anlaşılır

Bu yağlar insan vücudunda etkileşime girdiğinde;

 • Kalp damar hastalıklarının önler,
 • Kalp krizi riskini azaltır,
 • Kalori dengesini sağlar,
 • Zeytinyağı saç ve cilt sağlığı açısından faydalıdır.
 • Bağırsak sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.
zeytinyağı ile saç bakımı

Saç tipine göre zeytinyağı kullanımı

Zeytinyağı kuru ve kalın telli saçlar için çok faydalıdır. Birçok kişi saçları nemli ve güçlü tutabildiğini söylüyor. Zeytinyağı daha ince saçları hafifletme eğilimindedir. Yağlı saçlar ve saç derisi bakım gerektirmez. Ağır işlem görmüş saçlar, yüksek ısıl gören saçlar, açıcı gibi kimyasal maddelere çok maruz kalan saçlar için zeytinyağı idealdir çünkü ekstra nemden yararlanırlar. Zeytinyağını ağır işlem görmüş saçlarınıza ilk kez uyguladıktan sonra en az 72 saat bekleyin. Açıcı kullanılmış saçlarda zeytinyağı kullanıyorsanız, yağın yeşil tonunun iz bırakmadığından emin olmak için bir saç telinde test edin. 

Zeytinyağı saçınızın kırık veya yanmış uçlarını düzeltmeye yardımcı olabilir. Zeytinyağı saçları besler ve saç kırılmasını önler. Hasar görmüş tellerin boyuna ve uçlarına uygulanır. Sadece uçlarına sürseniz bile saçlarınızı sabit tutun, böylece zeytinyağı kıyafetlerinize bulaşmaz. Saçınıza tam bakım yapmak için için saç derisinden başlayın ve yağı uçlarına kadar masaj yaparak uygulayın. 

Zeytinyağı, saçlardaki bitleri temizleme konusunda yardımcı olabilir. Uygun tarağı kullanmak ve tüm canlı bitleri ve sirkeleri çıkardığınızdan emin olmak çok önemlidir. 

Kepek tedavisi için zeytinyağı kullanıyorsanız, kepeğin, mantar gibi birçok nedeni olduğunu unutmayın. Zeytinyağı kullanmak saçlardaki kepeği yok eder. Zeytinyağını kuru saç derinize masaj yapın ve kepek pullarını tarakla saçlarınızdan temizleyin. Saçınızda zeytinyağını bekletin ve ekstra bakım için bir bone kapatın.

Zeytinyağı genel olarak tüm saç tiplerine yardımcı olur ancak sonuç kıvırcık saçlı insanlarda biraz daha iyidir. Saçların dokusunu biraz daha pürüzsüz ve ipeksi hale getirir. Böylece saçlar daha kolay taranır, kabarmaz ve elektriklenmez. 

Kuru saçlar için zeytinyağı nasıl kullanılır

Kuru saçları nemlendiren, parlak ve canlı hale getiren zeytinyağını çok kolay bir biçimde uygulamak mümkündür. Gelin bakalım. Kuru saçları nemlendiren zeytinyağı saçlara nasıl uygulanıyor?

Saç Nemlendirici Maske

Zeytinyağı gibi, avokado da saçınıza nemi hapsetmeye yardımcı olan zengin bir yağ asidi kaynağıdır. Ayrıca saçlarınızı güçlendirmeye yardımcı olan zengin bir besin kaynağıdır. Bu saç maskesindeki yüksek antioksidan içeriği, saçınızı yumuşak ve pürüzsüz hale getirirken, saçlardaki hasarı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca saçlarınızı pürüzsüz hale getirdiği için kolay bir şekilde taranır ve karışmaz.

1 olgun avokadonun çekirdeğini çıkarın ve kabuklarını soyun ve ardından bir mutfak robotuna atın. Biraz su ekleyin ve pürüzsüz bir macun elde etmek için karıştırın. Avokado püresine 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Saçınızı yıkayın ve fazla suyu bir havluyla sıkın. Saçlarınız hala nemliyken, avokado ve zeytinyağlı saç maskesini uygulamaya başlayın. Saçınız, maskeyle tamamen kaplandıktan sonra, başınıza bir bone geçirin ve yaklaşık bir saat bekleyin. Maskeyi soğuk suyla ve hafif sülfatsız bir şampuanla yıkayın. Saçınızı kurutun.  Haftada 1-2 kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin Zeytinyağı Maskesi

Hindistan cevizi yağı saçınızı besleyen ve bakım yapan zengin bir orta zincirli yağ asidi kaynağıdır. Saçı besler ve nemlendirir, saç diplerine derinlemesine nüfuz eder ve içindeki protein saçlarınızın dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Zeytinyağı ile birlikte, hindistan cevizi yağı, etkili bir derin bakım yağıdır.

2 yemek kaşığı soğuk preslenmiş hindistan cevizi yağı ve 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağını bir kasede birleştirin ve karışımı kadar birkaç saniye mikrodalgada ısıtın. Bu karışımı saçınıza ve saç derinize uygulayın. Saçınız ve saç deriniz tamamen kaplandıktan sonra, saç derinize yaklaşık 15 dakika masaj yapın. Saçlarınızı sıcak bir havluyla örtün ve 30 dakika daha bekleyin.

Bu maskeyi, saçınızdan, soğuk suyla ve yumuşak bir sülfatsız şampuanla yıkayarak temizleyin.Saçınızı kurutun. Haftada 2 kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Yağlı saçlar için zeytinyağı nasıl kullanılır

Saçlarınız yağlıysa, bu sorunu çözmek için sadece saçınıza gereken yağı vermelisiniz.  Saçınıza 2 tatlı kaşığı saf zeytinyağı ile masaj yapın. Özellikle saç derinize masaj yapın. Saçınıza bir havlu sarın ve en az 1 saat ancak tercihen gece boyunca bekletin.

Sonra saçınızı yumuşak bir şampuanla yıkayın. Çok fazla şampuan kullanmayın, her seferinde biraz şampuanla yıkayın. Durulayın, ikinci kez şampuanlayın ve iyice durulayın.

En az 1 ay süreyle, haftada 1 kez olmak üzere bu uygulamayı düzenli bir şekilde yapın. Bir ayın bitiminde ise, bu uygulamayı düzenli olarak ayda bir kez yapın. Saçınız güçlü, hafif, parlak ve yağ dengesini bulmuş olacak.

Cansız saçlar için zeytinyağı nasıl kullanılır

Zeytinyağı, cansız ve sönük saçları parlak hale getirir. Yeni saçların çıkması için faydalıdır. Zeytinyağı, saç bakımı için yıllarca kullanılır. Saçınıza inanılmaz faydalar sağlar. Saçlarınıza parlaklık, hacim, yumuşaklık ve esneklik kazandırır.

Zeytinyağının içindeki oleik asit, palmitik asit ve skualen gibi maddelerin yumuşatıcı özellikleri vardır ve saçınıza nemlendirici etki sağlar. Zeytinyağı, nemi koruyarak saçı güçlendirebilir. Bununla birlikte, uygulamadan sonra gelen parlaklık saçın dış kütlesini pürüzsüzleştiren yağdan kaynaklanmaktadır. Ayrıca zeytinyağını kullanmanın en iyi yolu, onu, banyonuzda kullanışlı hale getirmektir. Zeytinyağı sıcak yağ tedavisi, saç spreyi ve saç kremi gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Saçın parlaklık kazanması için bir kabın içinde 30 ml zeytinyağı alın ve buna yaklaşık 10 ml hindistan cevizi yağı ekleyin. Bu karışımı yaklaşık 30 saniye kadar bir mikrodalga fırında ısıtın. Karışım, parmakları haşlamayacak kadar ılık olmalıdır. 

Saçınızı bölümlere ayırın ve karışımı, parmak uçlarınızla saç derinize uygulayın. Tüm saç derisini kaplayıncaya kadar tüm saç bölümlerine bu uygulamayı yapın. 

Avucunuza biraz daha yağ alın ve her bir bölümü ayrı tutarken yağı kökten uçlara doğru hafifçe uygulayın. Saç tellerinin tamamına temas etmesini sağlayın. Bu, saç uçlarının kırılmasını önler. Bir havluyu sıcak suya batırın ve fazladan suyu sıkın. Havlu sıcaklığı rahatsız edici derecede olmamalıdır. Bu havluyu saçınıza sarın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Bu, sadece saç derinizde yağın daha iyi emilmesi için buharlaştırmakla kalmayacak aynı zamanda tüm saç derisindeki kan dolaşımını artıracaktır. Yazları saçları yağladıktan ve 30 dakika açık bıraktıktan sonra sıcak havlu sarmak, saç derisine yeterli sıcaklık sağlayacaktır.

Saçınızı yumuşak bir şampuanla yıkayın. Bebek şampuanının çok hafif olduğu düşünüldüğünde kullanabilirsiniz. En iyi sonuçları almak için bu işlemi birkaç ay içinde haftada 1 veya 2 kez tekrarlayın.

Bazı otlar ve baharatlar da zeytinyağının etkisini arttırır. Zeytinyağına eklenip hafifçe ısıtıldığında çemen tohumu çayı, kepeklenmeyi önlen ve saçların hızlı uzamasını teşvik eden güçlü bir karışım oluşturur.

Kepekli saçlar için zeytinyağı nasıl kullanılır

Saçlardaki kepek oluşumu sinir bozucu değil mi? Ama durun! Hemen üzülmeyin. Sizlerle paylaşacağımız saç maskesi tarifleri sayesinde kepeklere elveda diyebilirsiniz.

Kepek İçin Yumurta Ve Zeytinyağlı Saç Maskesi

Yumurta beyazı, bakterileri ve enfeksiyonları öldüren enzimler içerir. Yani yumurta saçları, kepeklerden korurken aynı zamanda saç derinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Yumurtalar ayrıca yüksek protein içeriği ile saçınızı besler.

Bir kasede, 1 yumurtanın beyazını, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile çırpın. Yumurtanın soğuk olmasına ve buzdolabından yeni çıkmış olmasına dikkat edin. Bu karışımı saç derinize uygulayın ve saçlarınızın uçlarına kadar sürün. Saç deriniz ve saçınız karışımın içine girdikten sonra, karışıklığı önlemek için saçınızı bir bone ile kapatın. 20 dakika bekleyin.

20 dakika geçtikten sonra saçınızı soğuk suyla ve hafif sülfatsız bir şampuanla yıkayın. Yumurtanın kokmaması için sıcak ya da ılık su kesinlikle kullanmayın.  Saç kremi ile uygulamayı bitirin. Saç kremini, saç derinize dokunmadan saçınızın ortasından itibaren uyguladığınızdan emin olun. Haftada 1-2 kez bu maskeyi yapabilirsiniz.

Kepek İçin Badem Yağı ve Zeytinyağı Maskesi

Badem yağı, saç derisinin ağırlaşmasını ve kepeklenmeyi yatıştırmaya yardımcı olan anti-enflamatuar özellikler içerir. Bu maske, tahriş ve kaşıntıyı azaltır. Bu maske, zeytinyağı ile birlikte, saçlardaki kepekleri yumuşatır ve giderir. Böylece saçlardaki  fazla yağ ve kiri eritmeye yardımcı olur.

Bir kapta, pürüzsüz bir karışım elde edene kadar 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı badem yağını karıştırın. Bu karışımla saç derinize masaj yapmaya başlayın ve ardından saçınızın uçlarına kadar uygulayın. Daha sonra saç derinize yaklaşık 15 dakika kadar masaj yapın. 30 dakika bekleyin. İsteğe bağlı olarak, gece boyunca maskeyi saçlarınızda bırakabilirsiniz.

Saçınızı hafif sülfatsız bir şampuanla yıkayın. Saç kremi ile işlemi bitirin. Saç kremini saç derinize temas ettirmeden saç boyları ve uçlarına uygulamaya dikkat edin. Haftada 2-3 kez bu maskeyi yapabilirsiniz.

Zeytinyağı saç maskeleri

En doğal organik yağ zeytinyağını bal ile karıştırarak bir saç maskesi yapabilirsiniz.  En pratik saç maskelerinden biridir. Saçlarınızın uzunluğuna göre eşit kaşık ölçüsünde yağ ve balı karıştırın. Ve nemli saçlarınıza uygulayın. En az 20 dakika en fazla 1 saat saçınızda tutun.  Sonrasında ılık su ile yıkayın. 

Yıpranmış Saçlar İçin Avokado, Muz ve Zeytin Yağı Maskesi

Zeytinyağı saç sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Ancak farklı organik yağlar ile karıştırdığınızda kesinlikle faydayı ikiye katlayabilirsiniz. 

Avokado bu yağlardan biridir. İçeriğindeki faydalı asitler sayesinde zeytinyağı ile birleştiğinde kuru saçlar yerini nemli saçlara bırakır. Maskeye dâhil edeceğimiz muzda bulunan potasyum kuru saçları iyileştirmeye yardımcı olur. Saf Zeytinyağı başlı başına mükemmel bir nemlendiricidir ama avokado ve muzla yapılan saç maskesi tüm saçı ve derisinin tepeden tırnağa nemlendirecektir. 

Malzemeler

 • 1/2 Muz
 • 1 Avokado
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Olgun bir avokadonun içi ve muzu ezin,  lütfen plastik bir kaşık ya da kab kullanmamaya nem gösterin.  Hazırladığınız koruyucu kimyasal ve plastik ya da demir etkiyi tamamen değiştirebiliyor.  Muz ve avokadoyu iyice ezin ve içine 1 kaşık saf organik zeytin yağını ekleyin. Keten uca sürün ve saçınız gür ya da uzun ise ölçüyü aynı oranlarda artırın. Ancak olgun bir muz ve avokado yeterli olur diye düşünüyoruz.  En az bir saat bekleyin ve sonrasında doğal bir şampuan ile yıkayın.  Ilık su kullanmanızı öneririz. Sıcak su ile banyo hem saçları hem de saç derisine zarar verebilir. 

Saç Dökülmesine Karşı Zeytinyağı ve Yumurta Beyazı Maskesi

Saç dökülmesi çağımızın hastalığı gibi görünüyor.  Mevsim geçişlerinde ya da özellikle kapalı kalan saçlarda görülen dökülme vitamin ya da kan eksikliklerinden meydana gelebilir. Doktorunuza danışın ancak maskeyi de yapmayı ihmal etmeyin.  Saf zeytinyağı ile bakım tamamen doğaldır. 

Malzemeler

 • 2 yumurta beyazı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Bir kâse içinde yumurta akı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını çırpın. Sonra saç derinize masaj yaparak yedirin. Tamamen saç derinizi kapladıktan sonra karışımı 20 dakika bekletin. Sonrasında burası önemli soğuk su ile saçınızı yıkayın. Haftada 1-2 defa bu maskeyi yapmak hepinize iyi gelecektir.

Saç Dökülmesi İçin Tarçın, Bal ve Zeytinyağı Maskesi

Saç dökülmeleri birçok sebebe bağlı olabilir. Özellikle kan ve vitamin değerlerinizi kontrol ettirmenizi öneririz. Son vereceğimiz tarif tarçın ile yapılıyor. Çünkü tarçın kan dolaşımını artıran ve dökülen saçların yeniden çıkmasına teşvik eden bir içeriğe sahiptir.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı toz tarçın
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Tarçın, bal ve zeytin yağını karıştırın. Saç diplerinden saç uçlarınıza kadar kullanın. 15 dakika bekledikten sonra saçınızı soğuk su ile yıkayın. . Haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.  3 haftanın sonunda saçlarınızdaki farkı görebilirsiniz. 

Hassas saç derinizde bir hassasiyet varsa ya da bu ürünlerden herhangi birine alerjiniz bulunuyorsa saç derinize kesinlikle uygulamayın!

Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı saç maskesi

Bu maskeyle, saçlar kaybettiği nemi geri kazanır, parlaklık kazanır ve saç kırıkları iyileşir. Çok sağlıklı ve güzel saçlara sahip olursunuz. Bu maske, özellikle kırık saç uçları ve nemi saçlara geri kazandırmak için çok iyidir.

Hindistan cevizi yağını kaseye dökün. Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak, ne kadar hindistan cevizi yağı eklemeniz gerektiğine karar vereceksiniz. Eğer saçlarınız kısa, küt ya da omuzlarınıza kadarsa 2 yemek kaşığı gerekir. Eğer daha uzun saçlarınız varsa, 3 yemek kaşığı eklemelisiniz.

Zeytinyağını ekleyin. Yine, saç uzunluğuna bağlı olarak ne kadar zeytinyağı ekleyeceğinize karar vereceksiniz. Eğer saçlarınız kısa, küt ya da omuzlarınıza kadarsa 2 yemek kaşığı gerekir. Eğer daha uzun saçlarınız varsa, 3 yemek kaşığı eklemelisiniz.

E vitamini serumu kullanıyorsanız, saç uzunluğuna bağlı olarak eklemeniz gerekir. Yine saçlarınız kısa, küt ya da omuzlarınıza kadarsa 2 yemek kaşığı gerekir. Eğer daha uzun saçlarınız varsa, 3 yemek kaşığı eklemelisiniz.

Tüm malzemeleri bir cam kasede karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayın. Saçınızı ayırın ve alt kısımdan başlayarak, saçlarınıza bölüm bölüm uygulayın. Saçınız, saç maskenize doygun hale geldiğinde, saçlarınızı topuz yapın. Başınıza bir havlu sarın ve gece boyunca bekletin. Sabah uyandığınızda, saçlarınızı sülfatsız bir şampuanla ve ılık suyla yıkayın. 

Zeytinyağlı saç maskesi İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu’nun özel saç bakım yağı karışımını kendi internet sitesinden satın alabilirsiniz. Organik Saç Bakım Yağı’nın içinde çörekotu yağı, zeytinyağı, susam yağı, jojoba yağı, ceviz yağı, badem yağı, defne yağı, buğday yağı, ayçiçeği yağı ve ısırgan yağı vardır. Islak ya da nemli saçlara ve saç derisine masaj yapılarak uygulanır. Haftada 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz.

Suna Dumankaya zeytinyağlı saç maskesi tarifi

Suna Dumankaya, harika cilt maskeleri ve saç maskeleriyle ünlüdür. Yıpranmış saçları onarmak, saç kırıklarını iyileştirmek ve saçlarınıza parlaklık kazandırmak için bu maskeyi yapabilirsiniz.

3 yemek kaşığı saf zeytinyağı, 2 yemek kaşığı bal, 1 yumurtanın sarısı ve 1 yemek kaşığı elma sirkesini bir kasede iyice karıştırın. Saçların diplerinden uçlarına kadar, masaj yaparak bu maskeyi uygulayın. Saçlarınızı streç film ile kapatın. Ardından saçlarınıza bir tülbent kapatın. 2 saat bekleyin. Ardından saçları yıkayın. Bunun için bitkisel bir şampuan kullanabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 1 kez kullanabilirsiniz.

Şems Arslan zeytinyağı ile saç bakımı tarifi

Sürekli kırılan ve yıpranmış saçlardan bıktınız mı? Saçlarınız soluk, cansız ve sağlıksız mı görünüyor? O halde başarılı güzellik uzmanı Şems Arslan’ın saç bakım maskesi tarifi tam size göre!

1 su bardağı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı çörekotu yağı, 1 yemek kaşığı defne tohumu yağı ve 1 yemek kaşığı maydanoz tohumunu bir kasede karıştırın. Bu maskeyi, saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçlarınızı streç ile kapatın. 2 saat bekleyin. Ardından bitkisel şampuan kullanarak saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağının saça kullanımı hakkında merak edilenler

Zeytinyağını saç ve saç derisine masaj yapmak saç köklerine kan akışını artırır ve saç kökleri daha kalın saç tellerinin çıkması için uyarılır böylece saç uzaması ikiye katlanır. Zeytinyağı, saç derisini nemlendirmek için harikadır ve saç dökülmesinin ana nedeni kepek oluşumunu önler. Yağ, kökleri ve saç uçlarını güçlendirmeye yardımcı olan tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur.

Zeytinyağını saça uygulamanın en iyi yolu, kafadaki kan dolaşımını iyileştirmenin en basit yolu olduğu için saç derisine nazikçe masaj yapmaktır.

Yağı uygulamanın bir başka yolu, sadece yeni saç çıkmasını sağlamakla kalmaz aynı zamanda saçınızın parlak olmasına neden olacak büyülü iksirler oluşturmak için badem yağı, kafur yağı, hint yağı gibi diğer bileşenlerle karıştırılmasıdır.

Zeytinyağı saçı gürleştirir mi?

Şampuan ve saç kremlerindeki kimyasal maddeler, fön işlemi, ısıl işlemler ve saç boyama, saçlara zamanla zarar verir. Saç kırıkları, kuru ve zayıf saç telleri, kepek veya karışık saçlar gibi tüm foliküler problemler için muhtemel suçlu nem eksikliğidir.

Kimse o kuru, kıvırcık görünümlü ve kaygan, ıslak saç görünümünün yüksek moda ve ünlü çevreler arasında moda haline gelmesini bekleyemez. Güzel saçlara sağlıklı bir parlaklıkla ulaşmanın doğal, kimyasal içermeyen yollarını bulmaktan geçer.

En iyi doğal ürünlerden birisi de zeytinyağıdır. Aslında, insanlar binlerce yıldan beri güzellik rutinlerinde zeytinyağı kullanıyorlar. Geleneksel yemek pişirme malzemesi olan zeytinyağı, saçları yumuşatmak için mucize bir toniktir. Aynı zamanda saçlara parlaklık, hacim ve güç katan doğal bir ilaçtır. Aynı zamanda kullanımı kolaydır. Avokado yağı, hindistan cevizi yağı veya diğer mineral yağlar gibi diğer yağların aksine, zeytinyağı zaten birçok mutfakta bulunur ve nispeten daha ucuz olabilir.

Zeytinyağı saç çıkarır mı?

Zeytinyağı hem erkekler hem de kadınlar tarafından saç dökülmesiyle mücadele etmek ve saçları güçlendirmek için kullanılmıştır. Saç dökülmesi semptomlarını azaltmak için iyi beslenme önerilir. Buna, temel vitamin ve besin maddelerini içeren zeytinyağı gibi sağlıklı yağların kullanımı da dahildir. Zeytinyağı, yiyecek hazırlamada, bir besin maddesi olarak, az miktarda tüketilen veya lokal bir çözelti halinde kullanılabilir.

Saç dökülmesinin tek çaresi, her gün 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı içmektir. Başka bir öneri gece rejimidir. Saç derisine zeytinyağı sürün ve başınızı bir fular veya bandana ile örtün. Ertesi sabah, saçlarınızı şampuanlayın. Bu tedavi, saç derisinde biriken ve yeni saç çıkmasını engelleyen sebumların giderilmesine yardımcı olabilir.

Diğer öneriler arasında zeytinyağı ile diğer esansiyel yağların karışımları bulunur. Günde 1 kez, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile birkaç damla nane, biberiye ve adaçayı yağı içeren bir karışımın saçlara masaj yapılarak uygulanmasıdır.

Zeytinyağı saçı uzatır mı?

Zeytinyağı saçı uzatır hem de hızlı bir şekilde… Zeytinyağını saça uygulamanın en iyi yolu, saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirmenin en basit yolu olduğu için saç derisine nazikçe masaj yapmaktır.

Zeyinyağı saçı döker mi?

Zeytinyağı saçları asla dökmez aksine yeni saç oluşumunu destekler. Bunun için 1 yemek kaşığı toz tarçın, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını bir kasede pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın. 

Bu karışımı saçınıza uygulayın, saç derinizden başlayıp saçlarınızın uçlarına kadar masaj yaparak uygulayın. Saç deriniz ve saçınız tamamen kaplandıktan sonra saçlarınıza bir bone takın. 15 dakika bekleyin. Saçınızı soğuk suyla ve hafif sülfatsız bir şampuanla durulayın.

Zeytinyağı saç rengini koyulaştırır mı?

Beyaz saçları siyaha dönüştürmek genetik olarak imkansızdır. Ancak zeytinyağı, yeni saçların beyazlaşmasını önler. Zeytinyağı aynı zamanda saçınızı ve cildinizi güneşin ve rüzgarın kuruma etkilerinden korumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca saçlarınızdaki kepek oluşumunu önlemede yardımcı olacaktır. Zeytinyağını kullanmanın en iyi yöntemi, hafifçe ısıtmak ve saç derinize masaj yaparak uygulamaktır. Bu masaj en az 15 dakika, haftada en az 2 gece uygulanmalıdır. Gece boyunca yağı saçlarınızda bırakın ve mükemmel sonuçlar elde etmek için ertesi sabah yıkayın. 

Zeytinyağı saçta ne kadar bekletilmeli?

Zeytinyağını, saçlarınızda en az 2 saat bekletmelisiniz. Ama en iyi sonuçlar için 1 gece bekletebilirsiniz.

Saç uçlarına zeytinyağı sürmek faydalı mı?

Bal ve zeytinyağının nemlendirici kombinasyonu, zarar görmüş saç uçlarını besler ve saç kırıklarını önler. Ek olarak, kuru bir saç derisini tedavi etmek ve parlaklığı arttırmak için mükemmeldir. 

2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı balı bir kasede karıştırın. Karışımı saçlarınıza uygulayın ve 30 dakika bekletin. Saçlarınızı ılık suyla durulayın ve ardından kalıntıları gidermek için saçınızı nemlendirici ve bitkisel bir şampuanla yıkayın. 

Saça zeytinyağı sürmek bit yapar mı?

Saçlara zeytinyağı sürmek kesinlikle bit oluşturmaz. Aksine saçlara zeytinyağı uygulamak saçları, bitlerden arındırır. Saçlarınızın diplerinden uçlarına kadar zeytinyağını uygulayın ve saçlarınızı hava geçirmeyecek şekilde streç filmle sarın. Yaklaşık 8 saat sonra, saçı bitkisel ve yumuşak bir şampuanla yıkayın. Saçlarınızı iyi durulayın. Yağı tamamen çıkarmak için birkaç şampuan yapmanız ve birkaç kez durulamanız gerekebilir.

Yalnızca zeytinyağı bitleri yok etmez bu yüzden saçları taramanız lazım. Ölü bitleri gidermek için saçları, bir bit tarağıyla taramanız gerekir. 

Geceden saça zeytinyağı sürüp yatmak zararlı mı?

Hayır, zararlı değildir. Zeytinyağını, saçlara uyguladıktan sonra bir gece bekletirseniz harika olacaktır.

Zeytinyağı saça kaç günde bir sürülür?

Zeytinyağı uygulaması genel olarak saçlara haftada 1 ya da 2 kez uygulanmalıdır.

Saç zeytinyağı ile birlikte yıkanır mı?

Hayır, yıkanmaz. Saçlara zeytinyağı uygulandıktan ve bir müddet beklettikten sonra sülfatsız ve bitkisel bir şampuan ve ılık suyla saçlar durulanmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Gülten dedi ki:

  Zeytinyağı saç ve cilt bakımında çok iyi bir seçenek, ancak fazla kullanıldığı zaman olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor. Nemlendirme bakımından çok iyi olan zeytinyağı ile saç bakımı yaptığınızda dikkatli olmak gerek, çünkü çok fazla yağlanma olduğu zaman saçlardan arındırmak zor oluyor. Ozellikle de ince telli saçların zeytinyağını çok az sürmesi gerekir. Ignesiz bir şırınganın içine zeytinyağı koyun ve sac diplerine azar azar sıkın. Çok uzun süre bekletmeyin.