WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası

05.04.2019
342
WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası
Modelistlik Kursu

WordPress veritabanı bağlantı hatası İnternet deneyimi yaşamış her ortalama kullanıcının başına gelmiştir. Çeşitli internet sitelerinin başına gelen bu durumla benim gibi siz de birçok kez karşılaşmış olabilirsiniz.

Özellikle wordpress veritabanı bağlantı hatası yeni başladığınızda sizin başınıza geldiyse tam bir çıkmaz içinde kalıyorsunuz. Ekranda aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaştığınızda ne yapmalısınız?

“Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu”

veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu

Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu uyarısı birçok sebepten kaynaklanabilir. Bu konuda kapsamlı bir makale olmaması sebebiyle bu hata ile karşılaşan İnternet sitesi yöneticilerine rehber olmasını amaçlıyorum.

# WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası Çözümleri

WordPress veritabanı bağlantı hatası sebepleri birçok şeyden kaynaklandığından çözümleri konusunda da yine birkaç çözüm yolu sunacağım.

Önemli Not: Veritabanı ile ilgili işlem yapmadan önce mutlaka veritabanı yedeğini alın. Veritabanı yedeği almasını bilmiyorsanız cPanel ile Veritabanı Yedeği Alma makalemi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

WordPress veritabanı bağlantı hatasını neden alıyor olabilirsin? Öncelikle veritabanı kullanıcı adı ve şifre değişmiş olabilir. Ya da giriş bilgileri yanlış olabilir. Bunun dışında veritabanı sunucusu yanıt vermiyor olabilir. Veritabanı bozulmuş olabilir. Yaygın olarak bu sorun çeşitli sunucu hataları sebebiyle oluşur.

wordpress veritabanı bağlantı hatası

1- wp-admin Dosyasını Kontrol Edin

wp-admin size veritabanı ile ilgili farklı cevaplar verebilir. Veritabanı bağlantı hatası da diyebilir, veritabanı tablosu kullanılamıyor da diyebilir. Burada önemli olan siteye ulaşmaya çalıştığınızda verdiği hata ile site arka tarafında verdiği hatanın aynı olmasıdır. Sorunu ancak bu şekilde doğrulayabilirsiniz.

wp-admin dosyasına aşağıda vereceğim satırı ekleyerek wordpress site onarma işlemini aktif edebileceğiz.

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

wp-admin içerisine yukarıdaki kodu ekledikten sonra http://www.siteadi.com/wp-admin/maint/repair.php site adınızı linkten düzenleyin ve onarma sayfasına giderek veritabanı onarma işlemini başlatın.

Önemli Not: Veritabanı onarma işleminde siteye kullanıcı adı şifre ile giriş yapılması düşünülmez. Temel mantık siteyi yeniden ayağa kaldırmaktır. Bu sebeple veritabanı onarma işlemini gerçekleştirdikten sonra, siteniz açıldıysa wp-admin içerisine eklediğiniz kodu kaldırmayı unutmayın. Aksi halde sitenize zarar vermek isteyen birisi kolaylıkla bunu yapabilir.

Önemli Not: Sitenizde yaşadığınız problemi giderdikten sonra wordpress iki faktörlü kimlik doğrulama yaparak sitenizde maksimum güvenlik sağlamak isteyebilirsiniz.

2- wp-config.php Dosyasını kontrol edin

Herhangi bir sebepten ötürü veritabanı şifrenizi yönetim panelinden değiştirdikten sonra sitenize erişmek istediğinizde veritabanı bağlantı hatası alırsınız. Bunun temel nedeni veritabanı şifrenizi site ön tarafında wp-config.php dosyasında tutuluyor olmasıdır. Veritabanı şifreniz ne ise o şifreyi bu dosya içerisinde aşağıda vereceğim alanda karşılığına yazmalısınız.

define('DB_NAME', 'database-name');
define('DB_USER', 'database-username');
define('DB_PASSWORD', 'database-password');
define('DB_HOST', 'localhost');

Üstteki kod satırında DB_HOST değeri yaygın olarak localhost olarak kullanılır. Fakat hosting hizmeti aldığınız firma bunun için benzersiz bir IP adresi tanımlayabilir. Şayet sizin DB_HOST adımınızda IP adresi yazıyorsa, localhost olarak değiştirmeyin.

3- Web Hosting hizmetinizi kontrol edin

Büyük maliyetler altına girmeden ve büyük beklenti içerisinde olmadan sitemizi aktif edip kurduk. Fakat zaman içerisinde paylaştığımız içerikler ilgi çekmeye başladı ve beklediğimizden fazla ziyaretçi almaya başladık. İşte bu durumda başınıza gelen olay tam olarak şu oluyor.

Kullandığınız hosting paketi cpu vb. konularda yetersiz kalınca gelen ziyaretçiler İnternet sitenizi sorgulayarak sitenize bir yük oluşturuyor. Sistem bu yoğunluğa cevap veremediğinde veritabanı bağlantı hatası veriyor. Paylaşımlı hosting paketleri veritabanı bağlantı hatası veren en yaygın paketlerdir.

Şayet paylaşımlı hosting alanında size ait farklı siteler varsa onlara erişmeyi deneyin. Size ait bir site yoksa bildiğiniz farklı bir İnternet sitesine erişmeyi deneyebilirsiniz. Eğer diğer sitelerde de veritabanı bağlantı hatası alıyorsanız bu durumda yoğunluk sebebiyle hata olduğunu söyleyemeyiz. Ortada daha ciddi bir sorun olduğunun göstergesidir.

1- cPanel ile phpMyAdmin üzerinden veritabanına bağlanmayı deneyin.

2- Başarıyla bağlanabilirseniz, veritabanı kullanıcısının yetkilerinizi kontrol edin. Bunu nasıl yapacaksınız?

Örneğin; testbaglantisi.php adında yeni bir dosya oluşturun ve aşağıda vereceğim kodu dosyanın içerisine yerleştirin ve kaydedin.


<?php
$link = mysqli_connect('localhost', 'username', 'password');
if (!$link) {
die('Could not connect: ' . mysqli_error());
}
echo 'Connected successfully';
mysqli_close($link);
?>

Kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirdiğinizden emin olun. Uyguladığınız betik başarılı sonuç vermişse yetki anlamında bir problem yaşanmadığını doğrulayabiliriz. Bu durumda wp-config dosyasına geri dönerek daha önce yaptığımız işlemlerde yazım hatası olup olmadığını kontrol etmeliyiz.

Veritabanına phpMyAdmin ile bağlanamıyorsanız sunucunuzla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir. Destek talebi açarak hosting firmasına durumu bildirin.

4- Farklı Veritabanı Bağlantı Hatası Çözümleri

Öncelikle bu çözümler herkes için aynı faydayı sağlamayabilir. Sizin sorununuza direk bir çözüm olmayabileceği gibi dikkatli davranmazsanız daha fazla probleme de yol açabilirsiniz.

Deepak Mittal müşterisinden gelen bir çözüm talebinde veritabanı sorunu ile karşılaşmış ve veritabanı onarma yaparak çözümü gidermeyi denemiş. Buna rağmen problem ortadan kalkmamış.

Probleme neden olan şey ise SQL sorgusunda ortaya çıkmış. Site adresi.

UPDATE wp_options SET option_value='YOUR_SITE_URL'WHERE option_name='siteurl'

Not: Üstteki SQL sorgu komutunda yer alan your site url kısmına size ait sitenin adresini yazmalısınız. Sunduğu çözümü paylaştıktan sonra farklı kişilerde de benzer sorunlar yaşandığı ve problemin giderildiği belirtiliyor.

Yukarıda da çeşitli öneriler ve örnekler paylaştığımız sinir bozucu bir makale kaleme aldım. Veritabanı bağlantı hatası hepimiz için baş belası bir problemdir. Umarım karşılaşmazsınız.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.