Blog Açınca Kurulması Gereken Eklentiler

06.03.2019
354
Blog Açınca Kurulması Gereken Eklentiler
Modelistlik Kursu

En iyi WordPress eklentileri sitenizin daha yetenekli olmasına ve temelde kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan bir çok ayarı kolayca yapabileceğiniz çözümler sunar. Bu şekilde Google ile uyumlu bir İnternet sitesine sahip olabilirsiniz.

En iyi WordPress Eklentileri

Bu eklentiler ile wordpress kurulumunu yaptıktan sonra sitenize yapısal, seo veya kodlama bilgisi olmadan özellikler kazandıracağız. Bu özellikler ile İnternet sitemiz daha sağlam bir kurgu ile yoluna devam edecek.

SEO Eklentisi: Rank Math SEO

Öncelikle birçok seo eklentisinin ücretli olduğunu düşününce size ücretsiz bir seo eklentisi sunmanın daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Rank Math SEO ayarları makalemizde nasıl kullanıldığını da anlattık. Hayır ben ücretli sürüm kullanmak istiyorum derseniz Yoast SEO kullanabilirsiniz.

Yoast SEO

Bu eklenti ile SEO ayarları konusunda birçok şeyi yapabilirsiniz. Fakat Rank Math SEO’ya göre bence biraz yavaş kalıyor. Ayrıca yenilikler konusunda da geriden geliyorlar.

Yine de denemek istiyorum diyorsanız: Yoast SEO indir

All in One SEO

All in One SEO eklentisi içlerinde en eski olan eklentidir. Hepimiz ilk önce bu eklentiye göre çalışmalar yapmaya başladık. Fakat Google yeniliklerine ayak uydurmaktan uzak çalışıyorlar. SEO yapacaksanız Google ile uyumlu yürümeniz gerekiyor.

All in One SEO denemek istiyorsanız indirin.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Cache Eklentileri

Cache eklentileri sitenizin kodlaması, eklentileri veya veritabanı yükü sebebiyle yavaşladığında derdinize derman olacak eklentilerdir.

LiteSpeed Cache Eklentisi

Sunucunuzda LiteSpeed server varsa (bunu hosting hizmeti aldığınız firmadan öğrenebilirsiniz.) size LiteSpeed Cache kullanmanızı da tavsiye ediyoruz. Bu durumda sitenizde gözle görülür hız artışları hissedersiniz.

LiteSpeed Cache İndir

WP Rocket Cache

WP Rocket başarılı bir eklenti olmasına rağmen çok pahalıdır. Ücretsiz çözümler varken tercih etmeyebilirsiniz. Fakat başarısını da yok sayamayız. Ben alıp yüklemek istiyorum derseniz;

WP Rocket İndir

WP Super Cache

WordPress eklenti mağazasında 2 milyondan fazla indirme almış köklü bir cache eklentisidir. Bu eklentiyi kullandığınız sitede deneyerek hız için çözüm alabilirsiniz.

WP Super Cache İndir

WordPress Güvenlik Eklentisi

WordPress 75 milyon İnternet sitesinde kullanılan müthiş bir sistem. Dolayısıyla güvenlik zafiyetleri oluşabiliyor. Temel sisteminden değil de yüklenen eklentilerden veya bireysel hatalardan kaynaklanan zafiyetler söz konusu olabilir. Bu gibi durumlar için güvenlik eklentileri var fakat içlerinde ücretli olup ücretsiz kullanımda bir çok özelliği bir arada veren çok fazla eklenti yok. Bu sebepte tek bir öneri sunacağız.

WordFence Security

Bu eklenti ne yapar? Firewall (Güvenlik Duvarı) görevi görür. Sitenize gelen yorumları denetler. İnternet sitenize gelen trafiği canlı olarak izler ve istemediğiniz yerlerden gelen trafikleri engellemenize imkan verir. Ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini destekler. Bu da önlem olarak önemlidir. Sitenize gelen sahte trafikleri de engelleyebilirsiniz. Yani güvenlik için olmazsa olmaz eklentilerden biridir.

WordFence İndir

İletişim Formu Eklentisi: Contact Form 7

Birçok iletişim formu eklentisi var. Biz siteye en az yükü bindirecek olan en sade olanı tercih edelim diyerek size Contact Form 7’yi tavsiye ediyoruz. Türkçe dil desteği olan bu eklentiyi ayarlıyorsunuz ve yolunuza devam ediyorsunuz.

Contact Form 7 indir

WordPress Spam Yorum Engelleme

WordPress sitelerin en can sıkan konularından birisi de spam yorumlar. Spam olarak gelen yorumları iki farklı yolla engelleyebilirsiniz.

Akismet

Akismet, alanında başarılı ve köklü bir uygulamadır. Her wordpress blogda olmalıdır. Kullanılmalıdır. Aksi halde hit alan bir site olursanız yorumlardan kafanızı kaldıramazsınız.

Akismet indir

Google Captcha

Google Captcha eklentisi ise yorum yazma alanına doğrulama seçeneği koyuyor. Bazı sitelere girdiğinizde yorum yazarken, “ağaç olan yerleri seçin” veya “dükkan önünü gösteren kareleri seçin” gibi görsel doğrulamalar çıkar. Bu eklenti bu doğrulamayı yapmaktadır. Captcha eklentileri arasından hoşunuza giden birini indirebilirsiniz.

Google Captcha indir

İlginizi Çekebilir: AMP Eklentileri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.