Timuçin Esen Kimdir? Timuçin Esen Biyografi

20.02.2020
216
Timuçin Esen Kimdir? Timuçin Esen Biyografi
Modelistlik Kursu

Timuçin Esen kimdir, hangi dizilerde oynamıştır, filmleri ve hayatındaki önemli gelişmeler nelerdir gibi sorularınızı cevaplıyoruz.

Timuçin Esen’in hayatı, Hekimoğlu dizisi televizyonda yayınlanmasıyla beraber izleyenler tarafından merak konusu oldu. Dizideki kendine özgü tavırları ile izleyenlerin beğenisini toplayan Timuçin Esen, izleyenleri ekrana kitliyor. Timuçin Esen’in oyunculuk kariyeri ile ilgili merak edilenleri burada bulabilirsiniz.

Timuçin Esen Kimdir 1

Timuçin Esen Hayat Öyküsü

Timuçin Esen, 14 Ağustos 1973 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Devlet Su İşleri’nde çalışan avukat anne ve avukat babanın ilk çocuğudur. Annesinin adı Nihal ve babasının adı Üstün Esen’dir. Çocukluğu 7 yaşına kadar Keban Barajı lojmanlarında geçti. Timuçin Esen’in ailesi aslen Niğdelidir.

Timuçin Esen Kimdir 2
Timuçin Esen Kimdir

Timuçin Esen Kaç Yaşındadır

Timuçin esen 1973 doğumlu dizi ve film oyuncumuz ve sanatçımızdır. Timuçin Esen kaç yaşında diye merak eden okurlarımız için belirtelim kendisi şuan 46 yaşındadır.

Timuçin Esen Eğitim Hayatı

TED Ankara Kolejinden mezun olmuştur. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde iki yıl okumuş ve sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur.

Ankara Hacettepe Devlet Konservatuarı’nda okula devam ederken barlarda çalıp söylemeye başladı.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

İtalya’da ve ABD’de de tiyatro eğitimi almış. California Insitute of the Arts Üniversitesi’nde (Los Angeles’ta) 7 sene sinema – yönetmenlik bölümünde mastır yapmıştır. Öğrencilik zamanlarında “Çıkmaz Sokak” adında, orta metrajlı bir film çekmiştir.

Timuçin Esen ve Türk Televizyonları

Timuçin Esen, eğitimi bittikten sonra yurda dönerek ve “Gurbet Kadını” dizisinde Hakkı Ağa rolüyle seyircinin karşısına çıkmıştır. Dizi sonrasında Meltem Cumbul ve Şener Şen ile beraber “Gönül Yarası” isimli sinema filminde de rol almıştır.

Timuçin Esen Kimdir 3
Timuçin Esen Dizileri

Gönül Yarası filminde gözü kara ve aşkı uğruna dünyayı yıkacak bir adam olan Halil karakterini canlandırmış ve canlandırdığı bu karakterle 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En iyi Yardımcı Erkek ödülünü almıştır.

Timuçin Esen, “Hırsız Polis” dizisinde kendini işine adamış ve idealleri uğruna yaşayan, Çınar rolüyle izleyicilerin beğenisini toplamıştır.

İstanbul’un Beyoğlu semtinde 2012’de açtığı, peştamal, havlu, sabunluk ve benzer hediyelik eşya satılan bir mağazası vardır. Mağazasının adını Fransızca “Peche de Malle” (Sandıktaki Şeftali) koymuştur.

Timuçin Esen ve Müzik

Müzisyenliği de olan Timuçin Esen 2011’de ”Mayhoş” isimli ilk albümünü çıkarmıştır.

Timuçin Esen Kimdir 4
Timuçin Esen Müslüm

Timuçin Esen Filmleri

2019 yılında Müslüm filmiyle dikkatleri üzerine çeken Timuçin Esen, gerek Müslüm Gürses’i fiziksel olarak gerek de şarkılarıyla canlandırmıştır. Büyük beğeni toplayan Müslüm filminden sonra Timuçin Esen’in yorumundan Müslüm Gürses şarkıları dinlenir olmuştur.

Timuçin Esen Kimdir 5
Timuçin Esen Hekimoğlu

Timuçin Esen – Ateş Hekimoğlu – House Dizisi

Şimdilerde Timuçin Esen Hekimoğlu dizisinde Ateş Hekimoğlu karakterini canlandırmaktadır. 40’lı yaşlarında başarılı bir doktordur. Tıp Fakültesinden arkadaşı İpek’in yönetici olduğu devlet hastanesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Hayat felsefesi ve hastalıkları inceleme şekli ile bilinen normal doktor tanımından çok uzakta olan Ateş Hekimoğlu’nun en bilinen özelliği hastalarla birebir ilişki kurmadan, onların hastalıklara dikkatini vererek araştırma yapmasıdır. Karşısına çıkan her karışık vaka onun için çözülmeyi bekleyen bulmacalar gibi heyecan verici oluyor.

Ateş, hastaların söylediklerinden çok tahlil sonuçlarına önem verir. Bu yaklaşımla; hastalıkları dedektif gibi incelemeye alan ve bu çalışmalarını 3 kişilik uzman doktor ekibiyle birlikte yapmaktadır.

Timuçin Esen Müslüm Filmi

2018 yılında gündeme bomba gibi düşen Müslüm filmi ,gişe rekorları kırmıştır. Milyonlarca kişi tarafından beğenilerek izlenilen film , izleyicilerini gözyaşlarına boğdu. Filmin başrol oyuncusu Timuçin Esen, Müslüm Gürses rolünde oynadı. Verdiği röportajda ‘Bu yola çıkarken her şeyi göze aldım. Elimden geldiği kadar Müslüm Baba’nın yaptığı gibi hissederek söylemeye, anlatmaya çalıştım.’ ifadelerini kullanmıştır

Tiyatro Oyunları

2006-2008 – Mikado’nun Çöpleri

Timuçin Esen Filmleri ve Dizileri

 • 2019 – Hekimoğlu (TV Dizisi)
 • 2018 – Gülperi (TV Dizisi)
 • 2018 – Müslüm (Müslüm)(Sinema Filmi)
 • 2017 – Martıların Efendisi (Sinema Filmi)
 • 2016 – Bodrum Masalı (Faryalı) (TV Dizisi)
 • 2014 – Kumun Tadı (Hamit) (Sinema Filmi)
 • 2014 – Gönül İşleri (Yılmaz) (TV Dizisi)
 • 2013 – Vicdan (Yunus) (TV Dizisi)
 • 2013 – Senin Hikâyen (Hakan) (Sinema Filmi)
 • 2011 – Labirent (Fikret) (Sinema Filmi)
 • 2009 – Kapalı Çarşı (Şarkı Söyleyen Adam) (TV Dizisi)
 • 2008 – Mavi Fil (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
 • 2005 – 2006 – Hırsız Polis (Çınar) (TV Dizisi)
 • 2004 – Gönül Yarası (Halil) (Sinema Filmi)
 • 2003 – Yazı Tura (Asker) (Sinema Filmi)
 • 2003 – Gurbet Kadını (Hakkı) (TV Dizisi)
 • 2003 – Deliyle Geçen Gece (Benli Taci) (TV Filmi)

Timuçin Esen Ödülleri

 • 2012 – 17. Sadri Alışık Ödülleri – Ayhan Işık Özel Ödülü (Labirent)
 • 2005 – 27. Siyad Türk Sineması Ödülleri – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Gönül Yarası)
 • 2005 – 42. Antalya Film Şenliği – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Gönül Yarası)
 • 2005 – 33. Altın Kelebek En İyi Erkek Oyuncu (Hırsız Polis)

Ayrıca House dizisinin başrol oyuncusu Dr. Gregory House yani Hugh Laurie geçtiğimiz günlerde bir gazeteye verdiği röportajda Timuçin Esen’in kendisini role fazla kaptırmaması gerektiğini, kendisinin yaptığı gibi çevresindekileri delirtmemesini tembihledi. Bizce oldukça eğlenceli bir uyarı olmuş. Ne de olsa bazen insanın üzerinde rol etkisi kalabiliyor. Bu arada House dizisinin başrol oyuncusu Hugh Laurie 2004-2012 yılları arasında yayında olan House dizisi ile en çok izlenen dizi başrol oyuncusu rekoruna sahiptir.

Timuçin Esen kimdir konulu yazımız ile sizlere kendisinin hayat hikâyesi ve hayatındaki öneli gelişmeleri aktardık. Siz de Timuçin Esen Otobiyografimizi beğendiyseniz yorum bırakmayı unutmayın.

Timuçin Esen İnstagram

Timuçin Esen İnstagram

Timuçin Esen İnstagram Hesabı

Sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullanmayan Timuçin Esen’in İnstagram hesabında 28,1B takipçisi bulunmaktadır.

İnstagram Hesabı: https://www.instagram.com/timucinesen/

Okan Yalabık Kimdir?
Kaan Yıldırım Kimdir?
Nur Fettahoğlu Kimdir?

YAZAR BİLGİSİ
İzmir'de Bilgisayar destekli muhasebe ve netsis öğretmeniyim. Fotoğraf çekmekten ve doğa gezintilerinden hoşlanırım. Papatya en sevdiğim çiçektir. Boş zamanlarında öğretmenlik mesleği ile alakalı kendini geliştirerek, makale yazarlığı konusunda çalışmalar yürütmekteyim. Özellikle oyuncuların ekranların arkasındaki yaşantılarını anlamayı ve anlatmayı seviyorum.
YORUMLAR

 1. Aykut dedi ki:

  Hekimoğlu dizisindeki rolüne bayılıyorum. Umursamazmış gibi görünen ama içten içe umursayan durumu tam olarak beni anlatıyor. İzlemek için bu bile yeter.