Taliban’dan Dünyayı Şaşırtan Karar !

17.08.2021
303
Taliban’dan Dünyayı Şaşırtan Karar !
Modelistlik Kursu

Gelen son dakika gelişmelerine göre Taliban yönetiminin Afganistan hükümet yetkilileri için genel af ilan ettiği ifade ediliyor. Görevlilere geri gelme ve işlerine dönme çağrısı yapıldığından söz ediliyor. Taliban Kültür Komisyonu Üyesi Enamullah Samangani, kadınların da kurban olmayarak, yönetime dahil olacaklarını belirten bir açıklamada bulundu. Hükümet yapısının tam olarak belirginlik taşımadığı ancak var olan tecrübeleri doğrultusunda İslami bir liderlik merkezi kurmak istediklerini ve ülkenin tüm taraflarının bu hükümette yer almaları gerektiğini belirtti.

Afganistan’da sular bir türlü durulmuyor. Taliban’ın Pazar günü Kabil’e girmesiyle başlayan kaos ortamında yeni bir gelişme ortaya çıktı. Taliban’ın başkente girmesiyle beraber pek çok kamu görevlisi kaçmak durumunda kaldı. Ancak yapılan son dakika açıklamalarına göre Taliban tarafından genel af ilan edildiği duyuruldu. Aynı açıklamalarda işe dönmesi çağrıları da yapıldı.

Taliban tarafından yapılan açıklamada; “Herkes için genel af ilan edildi. Bu yüzden hayatınıza güvenle başlamalısınız.” İfadelerine yer verildi.

Taliban Kültür Komisyonu Üyesi Enamullah Samangani de Afgan Devlet Televizyonu’ndan yaptığı açıklamada bu söylemleri destekledi. Afganistan’da herkes için af durumunun oluştuğu ve kadınların da yönetime katılacağı şeklinde bir açıklamaya yer verdi.

Enamullah Samangani, kadınların da bu hükümetin kurbanı olmayacağını istediklerini ve bunun için yönetim genelinde görev almalarını beklediklerini ifade etti. Hükümetin genel hali hakkında tam net bir bilgi veremeyeceklerini söylese de geçmişten gelen tecrübelerle tam olarak İslami bir merkez inşa edeceklerini belirtti. Bu yönetim biçimine tüm tarafların katılım göstermesi gerektiğini vurguladı.

Afgan halkının Taliban tarafından konulan kuralları bildiğinden ötürü bir zorlanma yaşanmayacağını da söyleyen Enamullah Samangani, aynı zamanda da halkın genelinin Müslüman olduğunu ve onları İslamiyet’e zorlayacak bir durumun yaşanmayacağını da dile getirdi.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Taliban’ın Afganistan’a Hakim Olma Süreci

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020 tarihinde barış anlaşması imzalanmıştı. Bu anlaşmaya bağlı olarak Afganistan’da bulunan tüm askeri birliklerin geri çekilmesi süreci başlamıştı. Anlaşma genelinde Taliban’ın yabancı kuvvetlere saldırmaması konusunda da fikir birliğine varılmıştı. Ancak Afgan kuvvetlerine dair bir eyleme dayalı olarak herhangi bir şart bu anlaşmada yer almamıştı.

Afganistan hükümetiyle de Doha’da müzakere masasına oturan Taliban, bu süre zarfında saldırılarını da devam ettirmekte. Afganistan genelinde birçok yerleşim merkezine sahip olduktan sonra son bir ay içerisinde de il merkezlerini ele geçirdi.

Afganistan başkenti Kabil’i de kuşatan Taliban, 15 Ağustos tarihinde Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeden uzaklaşması üzerine çatışmaya girmeden bu kenti de kontrol altına almıştı.

Afganistan’da Ölüm Korkusundan Ölüme Kaçış!

Taliban’dan Beklenmeyen Hareket

Afganistan’ın kontrolünü tamamen ele geçiren Taliban, şaşırtan bir kararın altına imzasını attı. Afgan kadın sunucunun TV ekranlarında yeniden yer alması durumu Dünya genelinde büyük yankı buldu.

20 yıllık aradan sonra Afganistan’ın kontrolünü yeniden ele alan Taliban, 10 gün içerisinde başta Kabil olmak üzere pek çok kritik noktayı da ele geçirmişti. Ülkenin tek hakimi olan Taliban’ın vereceği kararlar da Dünya genelinde merak edilenler arasında başı çekiyor.

Herkesin merak ettiği konuların başında da Taliban yönetimi içerisinde kadınların nasıl bir yaşam süreceği yönünde olacak. Bu konuda Taliban da ılımlı mesajlar vermeye devam etmekle kalmayarak, ilk adımını da attı.

Taliban tarafından alınan karar doğrultusunda kadın haber spikerleri televizyon ekranlarında tekrardan yer almaya başladı. 2004 yılında kurulan TOLO News kanalında kadın spikerler bugün itibarıyla görev almaya yeniden başladı. Sunucu Beheshta Arghand, Taliban üyesi Abdülhak Hemad ile Kabil hakkında röportaj yaptı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.