ShortPixel Image Optimizer Kurulumu ve Ayarları

25.02.2019
195
ShortPixel Image Optimizer Kurulumu ve Ayarları
Modelistlik Kursu

ShortPixel Image Optimizer Kurulumu

ShortPixel Image Optimizer Kurulumu ve Ayarlarını yaparak, wordpress siteler için resim sıkıştırma işlemini yerine getireceğiz. Bu eklenti ile birlikte Google SEO çalışmaları kapsamında İnternet sitemizin hızlanmasında katkı yapacağız veya zaten hızlı olan sitemizin hızlı kalmasını sürdüreceğiz.

WordPress yönetim panelinden Eklentiler – Yeni ekle adımından eklentiler sayfasına gidin. ShortPixel araması yaparak eklentiyi bulun ve kurulumunu yapın. Etkinleştirme adımından sonra ayarları yapmaya hazır olacaksınız.

ShortPixel Image Optimizer Ayarları

ShortPixel ayarları 4 ana başlıktan oluşuyor.

 • ShortPixel Genel Ayarları
 • Gelişmiş
 • CloudFlare API
 • Statistics (İstatistikler)

Genel Ayarlar

Genel ayarlarda yapacağınız ilk şey uygulamanın API Key anahtarını girmek ve hesabınızı aktif etmek. Dolayısıyla hesabı aktif etmeden hiçbir işlem yapamayacağınızı biliyor olmalısınız.

shortpixel image optimizer kurulumu

1- Thumbnails dosyalarını da sıkıştırmak isteyebilirsiniz. Ben en azından sıkıştırma işlemini yapıyorum.

2- Orijinal olarak yüklediğiniz resimlerin saklanmasını isteyebilirsiniz. Sıkıştırılmış görsellerin bozulma olasılığına karşılık saklamanızda fayda var. Özellikle site taşıma durumlarında konu içerisindeki görseller zaman zaman bozulma yaşayabiliyor.

3- Görsellerin EXIF etiketlerini silin. Varsayılan olarak ayar böyle geliyor. Bende bunu hiç bozmadım ve devam ediyorum.

4- Büyük boyutlu görseller kullanıyorsanız, yeniden boyutlandırarak boyutlarını küçültün.

Gelişmiş Ayarlar

WordPress Görsel sıkıştırma ile alakalı gelişmiş ayarları bulabileceğiniz bu sekmede şayet görsel sıkıştırma işinde çok bilgi sahibi değilseniz işlem yapmayın. Uygulamanın otomatik ayarlarını tercih edin.

Bu ana başlıkta yapabileceklerinizi liste olarak vereyim;

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
 1. Mevcut ortam klasörü haricinde görsel tuttuğunuz farklı klasörleriniz varsa o klasörlere de sıkıştırma işlemi yapabilirsiniz.
 2. PNG uzantılı görselleri JPEG yapabilirsiniz.
 3. CMYK renklerini RGB yapabilirsiniz.
 4. Ücretsiz olarak Görsellerin WebP versiyonunu oluşturabilirsiniz.
 5. Retina görselleri optimize edebilirsiniz.
 6. Diğer Tumbs dosyalarını optimize edebilirsiniz.
 7. PDF uzantılı dosyaları optimize edebilirsiniz.
 8. Görselleri yükler yüklemez otomatik olarak optimize edebilirsiniz.
 9. Thumbnail ölçüsünü seçebilirsiniz.

CloudFlare API Entegrasyonu

CloudFlare kullanıyorsanız bilgilerinizi girerek API entegrasyonu yapabilirsiniz.

İstatistiklerinizi görün

ShortPixel eklentisinde aldığınız paket bilgilerinize göre kalan istatistikleri ya da sıkıştırdığınız görsel sayılarını görebilirsiniz.

Son aşamada bütün ayarları bitirdikten sonra Save And Go to Bulk Process butonuna tıkladığınızda görsel sıkıştırma adımına gelmiş olacaksınız. Kaç adet görsel sıkıştıracağı gibi detayları da size program veriyor olacak.

Böyle bir işlemin uzun süreceğini varsaymalısınız. Bu sebeple özellikle gece saatlerinde işlemi başlatın. Aksi halde sitenize erişmek isteyen ziyaretçilerinize İnternet siteniz çok geç açılabilir.

WordPress resim sıkıştırma işleminin SEO’ya olumlu anlamda katkı sağladığını bilmelisiniz. Bu sebeple WordPress Site Hızlandırma makalemizi de okumanızda yarar var.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom/

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.