WordPress yorum alanından web site kaldırma

21.02.2020
247
WordPress yorum alanından web site kaldırma
Modelistlik Kursu

Konu başlığını “WordPress yorum alanından web site kaldırma” olarak belirledim ancak tüm web sitelerinde yorum alanına bırakılan harici linkler her zaman rahatsız edicidir. Çoğu zaman bu linkleri kaldırdıktan sonra gelen yorumu onaylarız, tabi bu ikinci uğraşa gerek var mı? Bence yok işte bu nedenden dolayı bu içerikte WordPress yorum alanından web site kaldırma yöntemini paylaşacağım. Bunun öncesinde bu yorumları neden kaldırayım ki ne zararı var diye düşünen arkadaşlara kısa bir bilgi vermek isterim.

Yorum alanına gelen yorumlar zararlı mı?

Web sitenizde yayınladığınız içeriğinize gelen her yorum için bir link bırakılmış olduğunu düşünün. 100 tane yorum geldi ve 100 tane dış link söz konusu oldu, bu durumda siz alakalı alakasız 100 tane link çıkışı yaptığınız bir makaleye sahipsiniz. Öncelikle içeriğinizden çıkan bu dış linklerden dolayı içeriğinizin kalitesi düşecek, haricen web sitenizden çok fazla dış link çıkışı olduğu için site otoritenize anti SEO etkisi yapacak ve site otoritenizi olumsuz yönde etkileyecek. Yani kısacası sitenizdeki her dış link site otoritenizde oluşan bir sızıntı demektir.

WordPress yorum alanından Web site linklerini kaldırma

WordPress kurulu sitenizde yorum yazarken backlink alınmasını önlemek için bu kodu kullanabilirsiniz. Akismet eklentisi spam yorumların önüne geçiyor olsa da alternatif olarak bu kodu kullanarak yine çözüm sağlayabilirsiniz.

Bu kodu wp-content içerisinde themes içine girerek kullandığınız tema klasörünün içindeki functions.php içerisine ekleyiniz.

Ya da Görünüm – Tema düzenleyici kısmına gelerek functions.php dosyasının içerisine ekleyiniz.

// Disable Comments URL fieldfunction jlwp_disable_comment_url($fields) { unset($fields['url']);return $fields;}add_filter('comment_form_default_fields','jlwp_disable_comment_url');

Kodu sitenizde kullanmadan önce ilgili dosya için yedek almayı unutmamalısınız. Oluşabilecek herhangi bir sorunda yedek kodları tekrar ftp aracılığı ile yükleyerek sorunu gidermiş olursunuz. Ben sitemde burada verdiğim yorum alanından web site kaldırma yöntemini kullandım ve herhangi bir sorun yaşamadım. Ancak yine de siz yedek alarak bu işlemi yapın ve herhangi bir sorun yaşamanız halinde yazı altında ki yorum kısmını kullanarak her türlü sorunuzu sormayı ihmal etmeyiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. ahmet dedi ki:

  wordpress sitelerden yorum kısmındaki internet sitesi bölümünü kaldırma nasıl yapılır? uzun zamandır arıyordum bu bilgiyi bu kadar kolay bir şey olacağını düşünmemiştim teşekkürler sosyola

 2. Melih dedi ki:

  Çözümü bu kadar basit olmasına rağmen bazı blog siteleri için tavsiye edebilirim.

 3. Yaser usta dedi ki:

  Merhaba hocam wp yorum alanından site url alanını kaldırma konusunu araştırırken sizin web siteye ulaştım ve çok beğendim emeğinize sağlık. Benim bir sorum olacak nacizane site temasında yüklü olan yorum alanı var ve sorun yaşıyorum..! Başka bir yorum eklentisi kullanmak istiyorum. Daha önce eklenmiş yorumlar var 150 küsür Bu eski yorumlara bişey olurmu.? diğer yorumlara ne olur cevabınız için şimdiden size teşekkür ederim. Web siteme bakmak isterseniz altta url veriyorum. Hoşçakalın.

  1. Aykut Özcan dedi ki:

   merhaba, wpdiscuz eklentisini tavsiye ederim. kullanabilirsiniz. eski yorumlarınız silinmez. yorumları eklentiler değil wordpress veritabanı saklar.

 4. Furkan Başkak dedi ki:

  pratik bir çözüm. teşekkürler.