Portakal Kabuğu Maskesi Nasıl Yapılır?

27.07.2019
852
Portakal Kabuğu Maskesi Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Portakal kabuğu maskesi, kış aylarında taze tükettiğimiz portakal vücudumuzun savunma sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korunmamızı sağlar. Portakal içerisinde C vitamini, kalsiyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle çocuklarımız, kendimiz ve aile bireyleriniz kış boyunca portakal tüketmeliyiz.

Portakal sağlığımız için oldukça faydalı olup birçok hastalıklarla mücadelede de bize yardımcı olacaktır. Bu hastalıklar kolesterolü düşürür, diyabeti engeller ve kanser hücrelerine karşı savunma oluşturup, vücut direncimizi artırır. Bu nedenle sağlıklı ve enerjik bir gün için bolca portakal suyu tüketmeliyiz.

Portakal Kabuğu Maskesi

Portakal kabuğu maskesi, Portakal cildimiz içinde oldukça yararlı bir meyvedir. Bu nedenle bir çok kozmetik firması ürünlerinin içerisine portakalı da ilave etmektedir. Portakal bir çok kozmetik mağazasında portakal yağı altında satışa da sunulmuştur.

Portakalın Faydaları

Portakalın Cilt İçin Faydaları

 • Portakal kabuğunun içerisindeki  cildimiz için faydalı olan asitler sayesinde cildimizde kolaylıkla emilerek,  cildimizdeki ölü bakterilerin tamamen uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sebeple cilt temizleme losyonlarımıza bir kaç damla portakal suyu katabilirsiniz.
 • Cilt üzerindeki lekeler üzerinde oldukça etkili olup lekelerin zaman ile kaybolmasını sağlayıp,  tekrardan  oluşmasının da önüne geçer.
 • Portakal kabuğunu cildimize uyguladığımız takdirde cildimizin nem değerini koruyarak,  cildinizin sürekli nemli kalmasını sağlayacaktır.
 • Portakal deri hastalıklarının  oluşmasının önüne geçer ve deri kanserine neden olan bakterilerinde vücuda girmesini engeller.
 • Portakallı maskelerimizin içerisine ilave edersek,  düzenli olarak kullanıldığı takdirde ciltteki renk tonlarının farkını ortadan kaldırır ve gözeneklerin açılmasını sağlayıp nefes almasın da etkili olacaktır.
 • Portakal içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildi elastik bir yapıya dönüştürüp,  ciltte oluşacak olan kırışıklıkların oluşmasını engeller ve bu sayede cildimizin genç görünmesi sağlanıp,  yaşlanmayı da  geciktirir.
 • Portakal ciltteki siyah noktaları yok edip tekrar oluşmasını engeller ve cildin beyazlamasında da etkili olacaktır.
Portakalın Cilt İçin Faydaları

Portakal ile cilt nemlendirici maske tarifi

Portakal içerdiği c vitamini sayesinde cildin vitamin ihtiyacını karsılar. Bu yapacağımız maskede yoğurt ile karıştırılarak cildin kuruması engellenir ve cildin nem değerinin korunmasını sağlayacaktır.

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı portakal suyu
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

1 tatlı kaşığı taze sıkılmış portakal suyu ve 1 tatlı kaşığı yoğurdu bir kabın içerisine alıp homojen hale gelene kadar karıştırıyoruz. Daha sonrasında temizlenmiş olduğumuz cildimize oval hareketlerle, masaj yaparak uyguluyoruz. Maske cildimizde 15 dk kaldıktan sonra bolca ılık su ile durulayınız. Daha sonrasında nemlendirici sürmeyi unutmayınız. Bu maskeyi düzenli olarak haftada 2 defa kullanabilirsiniz.

Pürüzsüz, sağlıklı bir cilt için portakal kabuğu maskesi

Bu yapacağımız maskede portakal ciltdeki ölü derileri atıp, yeni hücre oluşumu sağlayıp cildin tüm lekelerden kurtulup pürüzsüz görünümünü sağlayacaktır. Maske ye kattığımız un ise peeling işlemi görüp rengimizin açılmasında faydalı olacaktır.

Malzemeler

 • 5 tatlı kaşığı portakal suyu
 • 4 çay kaşığı un

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine 5tatlı kaşığı portakal suyu ve 4çay kaşığı unu krem kıvamına gelene kadar karıştırınız. Maskenizi temiz olan cildinize oval hareketlerle, masaj yaparak uyguluyoruz. Cildimizde maskeyi 30dk beklettikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi düzenli olarak haftada bir kez yapabilirsiniz.

cilt lekeleri için portakal kabuğu maskesi

Cilt Lekelerini Yok Eden Portakal Kabuğu Maskesi Tarifi

Bu maskemizde kullanacağımız portakal suyu ve limon içerisinde bulunan asit ciltteki lekelerin zaman ile yok olmasını sağlayacaktır. Bal ise cildimizin parlak ve genç görünmesine katkı sağlayacaktır.

Malzemeler

 • 4 tatlı kaşığı taze sıkılmış portakal suyu
 • 3 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

4 tatlı kaşığı taze sıkılmış portakal suyu, 3 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 1 çay kaşığı balı bir kabın içine alıp güzelce karıştıralım. Maskeyi yüzümüze masaj yaparak uygulayalım. Cildimizde 10 dk kaldıktan sonra durulayalım. Bu maskede iki asidik meyve kullandığımızdan cildinizde alerji yapabilir. Bu nedenle cildinize uygulamadan avuç içinizde denemelisiniz. Bu maskeyi haftada bir gün uygulayınız.

parlak cilt için portakal kabuğu maskesi

Portakalla ölü hücreleri temizleyen maske

Yapacağımız bu maske de cildimize nüfus etmiş olan bakteri, mikrop vb gibi virüsler uzaklaştırıp, cildin derinlemesine temizlenmesi amaçlanır.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı portakal suyu
 • 2 tatlı kaşığı süt tozu
 • 3 tatlı kaşığı yeşil kil

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Portakal suyu, süt tozu ve yeşil kili kabın içerisine alıp homojen hale getiriyoruz. Yapmış olduğumuz karışımı yüzümüze oval hareketlerle masaj yaparak uyguluyoruz. Maske cildimizde 15dk kaldıktan sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi düzenli olarak haftada 3 defa uygulayabiliriz.

portakal kabuğu ile sağlıklı cilt maskesi

Portakal kabuğu ile sağlıklı cilt maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı portakal kabuğu
 • 3 yemek kaşığı gül suyu(su süt)
 • 2 yemek kaşığı sandal ağaç tozu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Öncelikle portakalı soyup kabuklarını ayırınız. Ayırdığımız portakal kabukları yıkayıp gözenekli kısmı üste gelecek şekilde güneş gören bir yere seriniz. Kabuklarınız kurulduktan sonra blendırdan geçirip un haline getiriniz. Portakal kabuğu ununu bir yıl ağzı kapalı bir kavanoz da bir yıl saklaya bilirsiniz. Yapmış olduğunuz portakal kabuğu ununu, gül suyunu ve sansal ağacı tozunu bir kabın içerisinde krem kıvamına getiriniz. Maskeyi cildinize oval hareketlerle masaj yaparak uyguluyoruz. 20dk bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada 3 defa uygulayabiliriz.

sivilceler için portakal kabuğu maskesi

Portakal kabuğu ile sivilce maskesi

Size tarif edeceğim bu maske gözenek temizleme ve cildi derinlemesine temizlenmesi de oldukça faydalı olacaktır.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı portakal kabuğu tozu
 • 2 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
 • Yarım tatlı kaşığı karbonat

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içine portakal kabuğu tozu, yulaf ezmesi ve karbonatlı karıştırıp homojen hale getiriniz. Yapmış olduğumuz maskeyi cildinize oval hareketlerle masaj yaparak uyguluyoruz. 20 dk bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabiliniz.

kuru ciltler için portakal kabuğu maskesi

Portakal kabuğu ile kuru cilt maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı portakal kabuğu tozu
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Yapacağımız bu maskede kullanacağımız besinler cildimizin kuruluğunu giderek cildimize tamamen nemlenmesini ve bebeksi bir yumuşaklar sahip olmasını sağlayacaktır.

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı portakal kabuğu tozu 1 yemek kaşığı sütü ve bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırıp homojen hale getiriniz. Yapmış olduğunuz maskenizi yüzümüze oval hareketlerle,  yer çekimine karşı uygulayınız. Bu maskeyi yüzünüzde yarım saat bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Cilt aydınlatıcı maske

Malzemeler

 • 1 tane portakal kabuğu
 • 1 tatlı  kaşığı kabartma tozu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir tane portakal kabuğunu havanın içerisine alıp iyice eziniz. Bu sayede portakalın içerisindeki vitaminler,  mineraller dışarı çıkmış olacaktır.Üzerine bir tatlı kaşığı kabartma tozunu ekleyip bir macun kıvamına getiriniz.Yapmış olduğunuz maskeyi yüzünüze oval hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Maskeniz cildinizde 10 dakika kaldıktan sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa düzenli olarak kullanabilirsiniz.

portakal kabuğu yağı
Essential aroma oil with orange on wooden background. Selective focus.

Portakal Kabuğu Yağı Nerede? Ne Kadara Satılır?

Portakal yağı kabuğunu aktarlarda ve birçok internet sitelerinde satılmaktadır. Portakal kabuğu yağını satın alırken %100 portakal kabuğu yağı olduğundan emin olunuz. Bunun için aldığınız portakal yağının kutusunun arkasındaki içindekiler bölümünü okuyarak tespit edebilirsiniz.20 ml portakal kabuğu yağını 25 TL temin edebilirsiniz.

Portakal Maskesini Kullananların Yorumları

 • Bir yerde okumuştum. Portakal kabuğunun cildi beyazlattığını ve  bende yüzüme  uyguladım. Ama tenimde herhangi bir beyazlama olmadı.
 • Portakal maskesini ben düzenli olarak 1 ay kullandım. Cildimde sivilce lekeleri vardı. Kullandıktan 1 ay sonra yüzümdeki sivilce lekelerini tamamen kaybolduğunu gözlemledim. Bu nedenle herkese tavsiye ediyorum.
 • Yaşım 45 ve yüzümde kırışıklarım var. İnternetten okumuştum portakalın kırışıklara karşı faydasının olduğunu. Portakal maskesini cildime haftada 2 defa uyguladım. Kırışıklarımın zamanla azaldığını gördüm. Bu yüzden bu maskeye devam ediyorum ve bu maskeyi bulana çok teşekkür ediyorum.
 • Portakal maskesini burnumun üzerinde  siyah noktaların üzerine uyguladım. Düzenli olarak 2 hafta kullandıktan sonra siyah noktaların tamamen kaybolduğunu gözlemledim teşekkür ederim.
 • Arkadaşımın tavsiyesi üzerine portakal maskesinden haberdar oldum ve ben de kullandım. Sivilcelerimin üzerine uyguladım,   ama herhangi bir etkisi olmadı. Kimsede kullanmasın.
YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. dilek dedi ki:

  Kış aylarında en çok tüketilen meyvelerden biri olan portakalı çok seviyorum. Portakalı yiyip kabuklarını da atmam asla. Evdeki pis kokuyu emsin diye bir köşeye koyarım hem de portakala kabuğunu diş temizlemede kullanırlar. Ben de denemiştim, portakal kabuklarının içi yumuşak beyaz doku olduğu için dişlerinizi ovalayın, diş üzerindeki plaklar gidiyor. Daha yumuşak bir tabakaya dönüyor. Deneyin bence tavsiye ederim