Melek Otu Yararları

03.10.2022
376
Melek Otu Yararları
Modelistlik Kursu

Melek otu İsmi bu kadar güzel bir bitki daha önce duydunuz mu? Faydaları saymakla bitmeyen bu otun ismi gibi kendisi de çok güzel. İlk nerede bulunmuş bilinmese de bu bitki çoğunlukta Çin, Japonya, Kore GİBİ Asya kökenli ülkelerde kullanılmıştır. Ve halen kullanılmaktadır. Bilindiği gibi Çin İlaç olarak asırladır bitkilerden yararlanmaktadır. Ülkemizde de yıllarca bitkilerden yararlanılmıştır. Şimdiler ilaçlardan ziyade artık alternatif tıp olarak bitkiler kullanılmaktadır.

Melek otu yani “ Angelica “ ülkemizde Doğu Karadeniz ve Marmara Bölgesinde yetişmektedir. Rengi beyaz bir şemsiye tipli olan bitki kokusuyla da büyüleyicidir. İlkbaharda yetişmeye başlayan bu mucizevi bitki boyu 3- 4 metre kadar uzayabilir. Melek otu Eylül ve Ekim ayında toplanarak kurutulur. Genellikle kur utularak tüketilir. Genellikle dağlık yerlerde ve dere kenarlarında yetişir.

Melek Otu Nasıl Kurutulur?

Toplanan melek otunun yaprakları bir yere asılarak kurutulur. Kurutulan otlar havayla temas etmemelidir. Bundan kaynaklı olarak muhafaza ederken kapalı poşetlerde ağzı iyice kapalı olarak muhafaza edilir. Kökleri de faydalı olan bitki kökleri de tercihe göre ayrı kurutulabilir.

Melek Otu Yararları Nelerdir?

Melek otunun yararları arasında şunlar yer alır;

  • İştahsızlık, sindirim sistemi problemlerine çok iyi gelir.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.
  • Kadın sağlığına da oldukça iyi geldiği bilinen özelliklerindendir. Menopoz, adet sancılarına iyi gelmesiyle bilinir. Adet düzensizliğine iyi gelir.
  • Cildin PH düzeyini düzenlerken Cilt bakımına yardımcı olur. Cilt maskesi olarak uyumadan önce kullanılabilir. Kullanımı; kurutulmuş melek otlarını toz haline getirerek, kaynatılır. En az altı saat bekletildikten sonra temiz cilde uygulanır. Uygulama sonucu fazla ciltte bekletilmemelidir. En fazla 10-15 dakika zaten macun kıvamında olacak olan melek otu maskeniz cildinizde kuruyacaktır. Sorasında durulanmalıdır.
  • Afrodizyak etkisi olduğu bilinen melek otu faydaları arasındadır. Bu faydasıyla özellikle kadınların cinsel problemini çözebilir. Tabi ki her bitkiyi kullanmadan önce bir hekime başvurmak en doğrusudur. Her bitkinin yan etkisi vücudunuza göre değişebilir.
  • Enerji verici özelliği vardır, strese iyi gelir, yorgunluğa da iyi gelir. Böylelikle sakinleştirici özelliği vardır.
  • Melek otunun zayıflatıcı etkisi söz konusudur. Yemeklerden yarım saat kadar önce kaynatılmış suya eklenir, içilir düzenli kullanımda fayda sağlayabilecektir.
  • Melek otunun içinde bulunan kamarin adlı maddenin kan sulandırıcı etkisi vardır bu sayede pıhtılaşmayı önler. Bu yönüyle düzenli regl dönemi sağlanacaktır.
  • İshal kesici özelliği vardır.
  • Yaraları iyileştirici özelliği vardır. Bu işlem için yağ olarak elde etmeniz gerekmektedir. Çin tıbbında ilaç olarak kullanılması bu yüzdendir.

Melek Otunun Zararı var mıdır?

Kan sulandırıcı etkisi olduğundan kesinlikle hamilelerin ve hamilelik düşünenlerin kullanması uygun değildir. Çiğ olarak tüketilmemelidir çünkü zehirlenmelere sebep olabilir. Kalp krizi riskiniz varsa kalp hastası iseniz kullanılmamalıdır. Kan şekeri yükseltmesi bakımından diyabet hastalarının kullanması doğru değildir. Belki de en önemli, en hassas ve en dikkat edilmesi gereken konu kullanırken en fazla 9 gram kullanılmalıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ülkemizde hem yetiştirilip, hem de kurutularak aktarlarda satılmaktadır.  Maliyeti yüksek olduğundan aktarlarda pahalı olabilir. Yetiştiği yere bakıldığında toplanması oldukça güçtür. Melek otu yağı da aktarlarda satılmaktadır. Tedarik edilmesi oldukça kolaydır.

Diğer bir konuda melek otu nasıl kullanılır sorusudur. Melek otunu kaynamış suda bekleterek kullanmak mümkündür. Melek otu fiyatı bakımından aktar ve baharatçılarda biraz pahalıya satılmaktadır. Bunun için hem yeni mahsul ürünleri hem de kaliteli hizmeti ile sizlere www.biyofex.com sitesini öneriyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.